اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن و خاموش کردن لامپ با ترایاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن و خاموش کردن لامپ با ترایاک

سلام
    من یه مدار می خوام که باهاش بتونم یه لامپ 100 وات رو با میکرو خاموش و روشن کنم . و نمی خوام از رله استفاده کنم میشه یه نفر یه مدار با ترایاک بذاره . من تا حالا از ترایاک استفاده نکردم اصلا نمی دونم چجوریه.
    http://massoud68.persiangig.com/pict...1406891613.gif

مشکلتون حل شده ؟؟؟
    پس روي "موضوع به نتيجه رسيد" کليک کنيد !! :job:

پاسخ : روشن و خاموش کردن لامپ با ترایاک

نوشته اصلی توسط مسعود .
    سلام
    من یه مدار می خوام که باهاش بتونم یه لامپ 100 وات رو با میکرو خاموش و روشن کنم . و نمی خوام از رله استفاده کنم میشه یه نفر یه مدار با ترایاک بذاره . من تا حالا از ترایاک استفاده نکردم اصلا نمی دونم چجوریه.
    درود

شماره های ترایاک میتونه
    BT136
    BT137
    BT138
    BT139
    باشه

اپتو ترایاک MOC3063 استفاده کن ...
    و پایه شماره 2 هم زمین باشه ...
    فکر کنم مقاومت ورودی 220 اهم خوب باشه ...

سوالی بود در خدمتم ...
    موفق باشید
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
      درود

شماره های ترایاک میتونه
      BT136
      BT137
      BT138
      BT139
      باشه

اپتو ترایاک MOC3063 استفاده کن ...
      و پایه شماره 2 هم زمین باشه ...
      فکر کنم مقاومت ورودی 220 اهم خوب باشه ...

سوالی بود در خدمتم ...
      موفق باشید

می تونم با PWM توانش رو کم کنم؟

مشکلتون حل شده ؟؟؟

دیدگاه

میشه توضیح بدید این مدار چی کار میکنه ؟ شرح عملکرد تک تک قطعات رو از کجا میتونم بدست بیارم ؟
        تو رو خدا نگید کتاب رشید !!!!

------------------------------------
        لامپ کم مصرف و موتور کولر چطور ؟ برای اون باید چی کار کرد ؟
        إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
        کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مسعود .

سواد اندک من میگه میشه :nerd:

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
          کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید محمدِ علوی
            میشه توضیح بدید این مدار چی کار میکنه ؟ شرح عملکرد تک تک قطعات رو از کجا میتونم بدست بیارم ؟
            تو رو خدا نگید کتاب رشید !!!!

------------------------------------
            سلام. یه جستجو درباره دیمر بکنی به جوابت میرسی
            سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مسعود .
              نه. اون میشه دیمر دیجیتال که کلی داستان داره، میکرو باید زاویه آتش رو از ورودی 220 بگیره و بر اساس اون پالس تولید کنه. اگه همینطوری به pwm وصل بشه نور لامپ هی کم و زیاد میشه مثل شعله شمع.

دیدگاه

اگر فقط بتونم باهاش لامپ رو خاموش و روشن هم بکنم خوبه.
                درضمن این چقدر داغ میکنه؟

مشکلتون حل شده ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مسعود .
                  خیر جانم ...
                  باید زاویه آتش ترایاک را تغییر داد تا میزان روشن دهی لامپ را تغییر داد ...
                  این نوع اپتوترایاک ها Zero Cross (تشخیص صفر ولت) هستند یعنی اینکه موقعی که به دیود ورودی اپتوترایاک دستور داده شود ، اپتوترایاک صبر میکند تا موقعی که موج سینوسی صفر ولت شود و از آن لحظه به بعد سوئیچ کند ...
                  پس در این روش نمیشه نور آن را کنترل کرد ... و ممکن است با تاخیر حداکثر 10 میلی ثانیه ایجاد گردد ...

MOC3061-2-3 یک اپتوترایاک تشخیص صفر (Zero Cross) است ... که فقط میتواند به عنوان سوئیچ کردن برق از آن استفاده کرد ...
                  خود اپتوترایاک میتواند که برق را سوئیچ کند ولی چون جریان خروجی آن بسیار کم است نمیتوان آن را به هر مصرف کننده ای متصل کرد ...
                  (توجه کنید که اگر این اپتوترایاک را به یک مصرف کننده بالاتر از 20 یا 30 وات(دقیق یادم نیست) متصل کنید سریع میسوزد ...)
                  برای تقویت کردن جریان اپتوترایاک نیاز به یک ترایاک قویتر داریم که برای راه اندازی آن از یک ترایاک ضعیفتر(اپتوترایاک) که جریان بسیار پایینی را عبور میدهد ، به گیت آن متصل میکنیم ... مانند شکلی که گذاشتم

تا اونجایی که میدانم نمیتوان نور لامپ کم مصرف را کنترل کرد و فقط میتوانیم آن را خاموش و روشن کنیم ...
                  چون موضوعش کلا فرق میکنه ...
                  در ضمن کار درستی نیست ...

با این روش فقط میشه موتور کولر را خاموش و روشن کرد ...
                  ولی میشه با کنترل زاویه آتش ترایاک دور موتور آن را کمتر کرد ...
                  بدبختی اینجاست که موتور کولر یک سیم پیچ راه انداز داره و به یک دور خاصی که رسید اون سیم پیچ از دور خارج میشه و سوئیچ میکنه روی سیم پیچهای اصلی ...
                  جریان اولیه روشن شدن موتور کولر به قدری است که نور چراغهای خانه را کم میکند ...
                  پس بنابراین جریان اولیه زیاد است و ممکن است (ممکن که نه حتما) ترایاک را بسوزاند ...
                  ولی برای موتورهایی که توان پایینتری دارد مثل پمپ آب کولر میتوان دور آن را با تغییر زاویه آتش ترایاک تغییر داد ...

نوشته اصلی توسط مسعود .
                  درضمن این چقدر داغ میکنه؟
                  کجاش داغ میکنه ؟؟
                  با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
                    خیر جانم ...
                    باید زاویه آتش ترایاک را تغییر داد تا میزان روشن دهی لامپ را تغییر داد ...
                    این نوع اپتوترایاک ها Zero Cross (تشخیص صفر ولت) هستند یعنی اینکه موقعی که به دیود ورودی اپتوترایاک دستور داده شود ، اپتوترایاک صبر میکند تا موقعی که موج سینوسی صفر ولت شود و از آن لحظه به بعد سوئیچ کند ...
                    پس در این روش نمیشه نور آن را کنترل کرد ... و ممکن است با تاخیر حداکثر 10 میلی ثانیه ایجاد گردد ...
                    MOC3061-2-3 یک اپتوترایاک تشخیص صفر (Zero Cross) است ... که فقط میتواند به عنوان سوئیچ کردن برق از آن استفاده کرد ...
                    خود اپتوترایاک میتواند که برق را سوئیچ کند ولی چون جریان خروجی آن بسیار کم است نمیتوان آن را به هر مصرف کننده ای متصل کرد ...
                    (توجه کنید که اگر این اپتوترایاک را به یک مصرف کننده بالاتر از 20 یا 30 وات(دقیق یادم نیست) متصل کنید سریع میسوزد ...)
                    برای تقویت کردن جریان اپتوترایاک نیاز به یک ترایاک قویتر داریم که برای راه اندازی آن از یک ترایاک ضعیفتر(اپتوترایاک) که جریان بسیار پایینی را عبور میدهد ، به گیت آن متصل میکنیم ... مانند شکلی که گذاشتم
                    تا اونجایی که میدانم نمیتوان نور لامپ کم مصرف را کنترل کرد و فقط میتوانیم آن را خاموش و روشن کنیم ...
                    چون موضوعش کلا فرق میکنه ...
                    در ضمن کار درستی نیست ...

با این روش فقط میشه موتور کولر را خاموش و روشن کرد ...
                    ولی میشه با کنترل زاویه آتش ترایاک دور موتور آن را کمتر کرد ...
                    بدبختی اینجاست که موتور کولر یک سیم پیچ راه انداز داره و به یک دور خاصی که رسید اون سیم پیچ از دور خارج میشه و سوئیچ میکنه روی سیم پیچهای اصلی ...
                    جریان اولیه روشن شدن موتور کولر به قدری است که نور چراغهای خانه را کم میکند ...
                    پس بنابراین جریان اولیه زیاد است و ممکن است (ممکن که نه حتما) که ترایاک را بسوزاند ...
                    ولی برای موتورهایی که توان پایینتری دارد مثل پمپ آب کولر میتوان دور آن را با تغییر زاویه آتش ترایاک تغییر داد ...
                    کجاش داغ میکنه ؟؟

ترایاک رو میگم. منظورم اینه که جریان ازش میگذره داغ میکنه یا نه.
                    اون گیت NAND چیه ؟
                    بعد در مورد HOT , NEUTRAL یه کم توضیح میدید ؟
                    خازن های سمت راست مدار باید چند ولت باشن؟ مقاومت ها باید چند وات باشن ؟

شرمنده ها من رشتم کامپیوتره اصلا تا یک ماه پیش نمی دونستم موجودی به اسم ترایاک وجود داره.

مشکلتون حل شده ؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : روشن و خاموش کردن لامپ با ترایاک

نوشته اصلی توسط مسعود .
                      ترایاک رو میگم. منظورم اینه که جریان ازش میگذره داغ میکنه یا نه.
                      بستگی داره به میزان مصرفتون
                      هر چی بیشتر ازش جریان بکشید بیشتر داغ میکنه ... به دیتاشیت BT13x مراجعه کنید ...

نوشته اصلی توسط مسعود .
                      اون گیت NAND چیه ؟
                      گیت NAND نمیخواد ... پایه 2 رو به زمین وصل کن ...
                      هر موقع خواستی برق 220 را سوئیچ کنید ، ولتاژ ورودی را 5ولت بدهید ...

نوشته اصلی توسط مسعود .
                      بعد در مورد HOT , NEUTRAL یه کم توضیح میدید ؟
                      Neutral همون نول هست ...
                      Hot همون فاز هست ...
                      البته فرقی نمیکنه ... ولی بهتر آنست که این کار را کنید

نوشته اصلی توسط مسعود .
                      خازن های سمت راست مدار باید چند ولت باشن؟
                      خازنها ؟؟ مگه چندتا خازن هست ؟؟
                      یکی بیشتره ؟؟
                      خازن پلی استر 10نانوفاراد 400 ولت

نوشته اصلی توسط مسعود .
                      مقاومت ها باید چند وات باشن ؟
                      همه مقاومتها 1/4 وات هستند ... همون مقاومتهای معمولی ...

موفق باشید
                      با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X