اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت شارژر خورشیدی برای گوشی اندروید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت شارژر خورشیدی برای گوشی اندروید

با سلام و عرض احترام. :smile:
    من برا دانشگاه یه نمونه شارژر خورشیدی سمپل ساختم شامل این قطعات:
    پنل خورشیدی 5 وات با ولتاژ 18.5 ولت و جریان 280 میلی آمپر
    یه کیت کنورتر mp1582en که ولتاژ خروجی رو باهاش به 5 ولت کاهش دادم.
    و البته سوکت مادگی usb که قطب های مثبت و منفی شو مستقیما به ترمینال های خروجی کیت کنورتر اتصال دادم.
    مسئله اینجاست که بردم پیش مدیر گروه گفت اینو مستقیم بزنی به گوشی ممکنه آی سی تغذیه اش بسوزه و غیره.
    میخواستم کمک کنید بتونم شارژر رو برا گوشی های اندروید استانداردش کنم تا خدایی نکرده آسیبی به گوشی مردم نزنیم.
    پیشاپیش از زحمات شما ممنونم.

پاسخ : طراحی و ساخت شارژر خورشیدی برای گوشی اندروید

با سلام
    رضا جان اگه خروجی کانورتوری که میگی 5 ولت باشه مطمعن باش هیچ آسیبی به گوشیت نمیزنه
    البته بستگی به نوع گوشی هم داره
    چون موبایلهای مختلف ولتاژ شارژ متفاوتی دارند

ولی به طور کلی اگه نوع سوکت شارژر موبایل USB باشه 5 ولت هست

ولی این آمپر برای شارژ کافی نیست و حدوداً به شارژر با آمپر حدود 500 میلی آمپر نیاز داری

گه کانورتوری که میگی از نوع رگلاتور کاهنده باشه به مشکل میخوری (البته نه این که به گوشی لطمه ای بزنه ، توی شارژ شدن به مشکل میخوری )

ولی اگه از نوع سوئیچینگ کاهنده Step Down DC To DC Convertor باشه نه مشکلی پیش نمیاد

و یه چیز مهم دیگه این که اگه آمپر کم باشه گوشی به جای شارژ شدن شارژ خالی میکنه

خودم همین العان که دارم این مطلب رو مینویسم درگیر این مشکل شدم

به طور کلی اگه ولتاژت 5 ولت دقیق بود بدون ترس به موبایلت وصل کن

دیدگاه

سلام امید جان مرسی که جواب دادی امروز تو دانشگاه یه آفتاب خوبی می تابید پنل رو بردم جلو پنجره ولتاژ و جریان دقیق شو با مولتی متر اندازه گرفتم.

ولتاژ ورودیم در حالت مدار باز 22 ولت و جریان اتصال کوتاه پنل 275 میلی آمپر بود. خروجی کنورتر هم کهstep down هست 5.14 ولت مدار باز و به طرز باورنکردنی جریان اتصال کوتاه 1.2 آمپر تحویل داد! البته صدای صوت مانندی هم از کنورتر در اومد اما داغ نکرد
      نکرد.
      .واقعا از یه کیت آماده که اندازه بند انگشته همچنین انتظاری نداشتم دم سازنده اش جوش! ولی خب بلاخره 24 هزار تومان پول بی زبون دادم (الان دارم از تو بازداشتگاه براتون مینویسم دانشگاه ازم شکایت کرده:| )
      البته ریسک کردم و وصلش کردم به گوشی خودم (Xperia e1 سونی دارم) هیچ واکنشی نشون نداد رفتم پیش یکی از استادا گفت یه آی سی واسطه احتیاجه که کارای صحبت گوشی و شارژر رو اوکی میکنه. تو اینترنتم گشتم از تقسیم ولتاژ مقاومتی استفاده کردن.
      درکش خدا خیرتان بده رفتم تو هنگ؛))) احتمالا باید یه شارژر رو باز کنم و مهندسی معکوس کنم...
      منتظر یاری شما و همکاران گرامی هستم. یا حق امید جان.
      راستی اندروید گوشیه 4.4.2 کیت کت هستش.

دیدگاه

سلام امروز جواب گرفتم! یه شارژر میکرو یو اس بی سامسونگ رو باز کردم و پین های سوکت مادگی رو بررسی کردم. پین های دیتا به همدیگر اتصال داده شده بود. منم با یکم هویه کاری پین هارو بهم متصل کردم. تا بردم بیرون پنجره گوشی رفت رو حالت شارژ. مشکل مام رفع شد خدارو شکر. بچه ها دلتون شاد خدافظ...

دیدگاه

سلام پنل رو بردم جلو پنجره دیدم گوشی میشه تو فاز شارژ اما عملا شارژ نمیکنه! اعصابم بهم ریخت کلی روش فکر کردم و رفتم کارگاه ورودی کنورتر رو وصل کردم منبع تغذیه ولتاژ رو گذاشتم رو 18 ولت و خروجی رو 5.5 ولت تنظیم کردم. گوشی رو زدم دیدم 330 میلی آمپر جریان میکشه البته گوشی شارژ شد یکم حداقل راه رو درست رفتم.

هیچی دیگه رسما پنل ام نمیتونست جریان ورودی رو تامین کنه برا همین شارژ نمیکرد! یکم فکر کردم و با ولوم منبع تغذیه ور رفتم دیدم هرچه ولتاژ کم میکنم جریان میره بالا...:|
          گفتم اگه خروجی رو طوری تنظیم کنم که جریان ورودیم از جریان پیک پنل کمتر بشه حله دیگه! همونطور که گوشی به خروجی کنورتر وصل بود با پیش گوشتی آروم آروم شروع کردم به کاهش ولتاژ خروجی. دیدم بله جریان ورودی کم شد! آوردمش رو 250 میلی آمپر و ولش کردم دیدم گوشی داره شارژ میشه. تا 90 درصد رسید درش آوردم و درست شد شکر خدا.

دیدگاه

میشه دقیق تر بگی چه ولتاژ و جریانی به ورودی کانورتور دادی

راستی IC کانورتورت چیه

دیدگاه

یه جای کار اشتباه کردی! دو سر منبع ولتاژ رو کی میزنه به هم آخه!!! برای اندازه گیری توان باید یه بار مشخص زو بزاری دو سر منبع ولتاژت بعد ببینی ولتاژ و جریانش چقدره.!

الان اینی که میگم رو امتحان کن جوابشو بهم بگو یه مقاومت 15 اهم بزار دو سر منبع تغذیت ( همون مبدلی که گفتی ) و ببین ولتاژ و جریانش چقدره این کار جواب تمام اشکالاننتو باید بده.

در ضمن سیستم عامل گوشی ربطی به شارژ باطری نداره :icon_razz:

دیدگاه

سلام
                دوستان من یه نظری دارم اونم اینه که: بجای اینکه ولتاژ خروجیه باتری خورشیدی رو با یه کانورتور به گوشی بدین بوسیله خروجی باتری خورشیدی یک یا دو عدد باتری لیتیومی رو شارژ کنید و بعد با باتری لیتیومی گوشی رو شارژ کنید.
                2تا مزیت داره یکی اینکه بهتره دومی اینکه خوبه :mrgreen: شوخی کردم
                اولین مزیتش اینه که باتری لیتیوم شارژ میشه و هر وقت که آفتاب هم نبود میشه استفاده کرد از شارژر
                دومی هم اینه که جریان خروجی باتری خورشیدی شما کمه و برای شارژ همه گوشی ها کافی نیست با این روش میتونید حتی همزمان 2 تا گوشی رو با جریان بالا شارژ کنید
                برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

لغمه دورسر چرخوندنه اینجوری.... خوب مستقیم همون یه بار باطری موبایل رو شارژکنیم و اینکه تلفات داره شارژ دو مرحله ای

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    لغمه دورسر چرخوندنه اینجوری.... خوب مستقیم همون یه بار باطری موبایل رو شارژکنیم و اینکه تلفات داره شارژ دو مرحله ای
                    دلایلش هم گفتم مهمترین دلیلش اینه که باتری خورشیدی جریان پایینی داره
                    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X