ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 13 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 126
    2010/01/19
    [img]http://s5.picofile.com/file/8106019826/sina.gif[/img]
    3,115
    749

کمک برای طراحی پوش پول DC to DC کانورتر 12 به 310 ولت

سلام دوستان و اساتید گرامی
    من برای تاپیک اینورتر سینوسی , نیاز به یک مدار پوش پول 12 به 310 ولت دارم
    حدود 100 تا 200 وات توان واقعی
    دوستان در طراحی و ساخت این مدار کانورتر کمکم میکنند؟
    این مدار خیلی میتونه مفید باشه
    از دوستان کسی یا کسانی هستند که بتونن آموزش طراحی چنین مدار افزاینده ولتاژ DC را
    در این تاپیک انجام دهند؟
    دوستان سوئیچینگ کار بی زحمت پا پیش بزارن
    با تشکر...

فایل PDF آموزشی به پست اول اضافه شد (همینجا از علی آقا تشکر میکنیم):

http://s4.picofile.com/file/8172221668/DctoDc12310.pdf.html

فیلم آموزشی پیچیدن ترانس هسته فریت(دست علی آقا درد نکنه ) :

http://www.aparat.com/v/yD7W3

تاپیک اصلی اینورتر سینوسی:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80278.0
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام:

_*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_
    2014/08/18
    بابلسر
    86
    29

پاسخ : کمک براي طراحي پوش پول DC to DC کانورتر 12 به 310 ولت

دوستان سلام
    محدوديت تو انتخاب قطعه داري براي ساخت يا دسترسيت به قطعات آسونه
    منظورم IC سوئيچينگ هست TL 494 يا SG 3525
    كه اگه از نظر من بخاي ميگم طراحي مدار با SG3525 هم راحتره و قابليت Sync شدن رو داره
    كه شما براي طراحي اينورتر سينوسي داري به كارت بيشتر مياد
    يه نمونه خودم ساختم عكسش رو ميزارم توضيح ميدم

من از تنگی چشم فیل دانستم

آنان که غنی ترند ... محتاج ترند
    2014/08/18
    بابلسر
    86
    29

اين مدار سوئيچينگ ما توان 200 وات

2014/08/18
    بابلسر
    86
    29

اين مدار رو دقيقا براي اينورتر 12 به 220 AC ساختم
    براي گرفتن توان بيشتر چند تا كار ميتونين بكنين
    1-از ترانس بزرگتر استفاده كنيد
    2 براي توان بيشتر تعداد ماسفت قدرت رو افزايش بدين 3 تا براي هر نيم سيكل (بيشتر از اين تعداد ماسفت بايد مدار
    "توتم پل" رو مجددا اضافه كنيد.
    يه توضيح كوچيك بدم در مورد توتم پل چيه؟؟؟
    اگه به ديتاشيت SG3525 نگاه كنيد تو خروجي سيگنال IC دو تا ترانزيستور مي بينيد كه به هم متصل هستن
    يكي منفي يكي مثبت،خوب كار اين قسمت چيه توضيحش خيلي زياده ولي اصل مطلب رو ميگم

وقتي پالس يا سيگنال به بيس 2تا ترانزيستور رسيد چون پالس حالت 0يا1 داره يكي روشن ميشه يكي خاموش
    وقتي يه ترانزيستور روشن شد پالس خروجي رو تقويت ميكنه تو ادامه يه ترانزيستور ديگه روشن ميشه كه خاموشي تضمين شده طبقه قدرت كه همون ماسفت هست انجام ميده

حالا چه احتياجي هست اين قسمت باشه؟؟؟

وقتي شما با توان بالا سروكار داريد اين مدار جريان زيادي مصرف ميكنه تا مصرف كننده شما رو ساپورت كنه
    حالا اين جريان زياد ورودي باعث ميشه ماسفت شرايط كاركردش تغيير كنه و زماني كه بايد خاموش باشه همچنان روشن هست يعني هدايت ميكنه پالس بعدي مياد ماسفت قاطي ميكنه و سرانجام ميتركه :mrgreen:
    اين قسمت توتم پل مياد هم تقويت و هم خاموشي كامل ماسفت رو تضمين ميكنه
    حالا چه نيازي بود من توضيح بدم چون IC يه تواني داره و بيشتر از اين تعداد ماسفت رو جواب گو نيست و به
    توتم پل خارجي نياز داره

3-اينكه بياي دوتا ترانس مثل هم درست كني خروجي هاش رو باهم موازي كني تا سطح جريان جروجيت بره بالا
    تا زير بار كم نياره و ولتاژش افت نكنه

2010/01/19
    3,115
    749

پاسخ : کمک برای طراحی پوش پول DC to DC کانورتر 12 به 310 ولت

سلام علی آقا
    دستتون درد نکنه , لطف کردید پا پیش گذاشتید :redface:
    ببخشید زود جواب ندادم , سر کار اینترنت ندارم و نمیتونم به سایت دسترسی داشته باشم :redface:

علی آقا من این مدار پوش پول را برای تاپیک زیر نیاز دارم
    خوشحال میشم شما هم در بحث ما شرکت کنید و به این صورت که پیداست , علمتون در این زمینه بالاست
    ممنون میشم اگر ما رو راهنمایی کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80278.495

چند سوال داشتم :
    1- خروجی این مدار 350 ولت است یا 310 ولـت؟چون در اینورتر سینوسی به ولتاژ 310 ولت DC نیاز داریم
    2- برای بستن ترانس میتونید من و دوستان را راهنمایی کنید ؟یک آموزش تصویری چیزی از آن قرار دهید؟
    در اینترنت آموزشی دقیق و درست برای بستن ترانس هسته فیریت نیست...
    ترانس , قسمتی از سوئیچینگ که هیچ وقت درست یاد نگرفتم
    سوالهایی از این قبیل این که در چه جهتی سیم لاکی را دور قرقره بپیچیم ؟ هر دور که تمام شد , با چه چسبی عایقبندی کنیم (اصلا برای هر دور عایقبندی نیاز است)؟ چسب نواری زرد رنگ یا چسب مایع؟
    در سیمپیچه ثانویه که نوشته 3 سیم نیم میل را با هم بپیچید , باید به چه صورت پیچید؟و انگار ثانویه دو قسمتیست و بستن آن دو قسمت به چه صورت است.....؟ :mrgreen:
    اون هسته فریت E و I به چه صورت باید به قرقره وصل بشه ؟ کدام بالا و کدام پایین باید قرار بگیره؟؟؟
    راستی قرقرش EI 33 هست؟
    کمی در مورد گپ احتمالی دو هسته فیریت و روش چسباندنش هم توضیح دهید..
    اگر آموزش تصویری برای همین ترانس و مدار را قرار دهید که خیلی خیلی عالی میشود
    کلا فوتهای کوزه گری این مدار و آی سی سوئیچینگ مورد نظر را لطفا توضیح دهید؟
    با تشکر

_*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_
    2010/01/19
    3,115
    749

یک سوال هم در مورد PCB این مدار دارم
    شما انگار قبلا این مدار را منتاژ کردید
    PCB مناسبی برای این مدار دارید؟
    نکته ای هم در مورد ساخت PCB این سری مدارهای های ولتاژ از نظر ایزولاسیون... دارید بفرمایید؟
    با تشکر

2014/08/18
    بابلسر
    86
    29

درود به تمامي دوستان
    جناب آقاي sina1359 خواهش ميكنم شما بزرگواري
    بروي چشم حتما اگه كاري از دستم بر بياد دريغ نمي كنم

اما جواب سوالات شما و بعضا دوستاني كه بعدا شايد به اين تاپيك سر بزنن
    1-خروجي مدار دست شما كه بخاي چقدر ازش خروجي بگيري اگه به خط 350+ توجه كني
    متوجه ميشي يه مدار فيدبك گرفتم كه با مقاومت R3 (به نقشه مراجع كنيد) ميتوني سطح ولتاژ خروجي رو شما تنظيم كنيد. يعني اگه به جاش از يه پتانسيومتر استفاده كنيد ولتاژ خروجي رو هر مقدار كه بخاي روش ميتوني مانور بدي
    (فعلا از اساس كار دقيقش صرفنظر كردم،كه چطور باعث تنظيم ولتاژ ميشه.)

2-حتما فقط به زودي چون در حال حاضر يه مقدار سرم خود بنده هم شلوغه و ويديوي آماده ندارم كه پلود كنم و بازم چشم توضيح ميدم
    براي سيم پيچي با شما موافقم حتي مراجع فارسي خوبي براي سيم پيچي ترانس هسته فريت نيست :NO:
    اگه به نقشه دوم توجه كنيد(نگاه كنيد) نقطه سياهي بالاي سيم پيچ گذاشتم كه اگه شما تو تمامي نقشه ها توجه كني اگه اين نقطه سياه رو ببينيد، يعني سيم پيچي بايد از اين سر شروع شه
    براي سيم پيچي در اصل بايد دو قسمت اوليه يكي در ميان سيم پيچي شه كه خيلي سخته (تجربه زياد ميخاد) ولي مهم نيست اينجوري كه الان ميگم بپيچ جواب ميده سيم 0.50 رو 3لا ميكوني و روي قرقره از هر سمتي خواستي شروع ميكني (چپگرد ، راستگردش)دست خودته
    4دور بپيچ سروسط رو بيار بيرون دوباره از ادامه همون ببر تو قرقره و در همون جهت بپيچ ( خيلي مهمه همون جهت)
    مجدد 4دور رو پيچيدي بيا بيرون اگه پايه داره قرقره شما سيم رو به پايه لحيم كن.اين اوليه .تموم شد
    ((( راستي شما يه اشتباه نوشتي سيم پيچ ثانويه، در صورتي كه اوليه هست 3 لا
    و ثانويه 110 دور كه در اينجا مهم نيست در كدوم جهت بپيچي (فقط بپيچ)

اما در مورد عايق: بهتره كه شما هم در اوليه و ثانويه از عايق استفاده كني
    چسب نواري زرد رنگي كه شما گفتي بايد مخصوص اينكار باشه چون قراره حرارت رو تحمل كنه
    و بازم بهتر هر 4 دور اوليه رو از هم عايق كني تا اگه يه زماني يك پل مدار اوليه شما كتلت شد
    اون سيم پيچ رو خراب نكنه(آسيب نرسونه). براي پانويه ديگه مهم نيست شما هر رديف سيم پيچي كه عايق بپيچي
    فقط اوليه به اوليه و كلا به پانويه عايق شه
    در مورد چسب مايع: مثله شارلاك رو اگه سيم پيچي رو محكم و مرتب بپيچي كه توليد اغتشاش و صدا نكنه مهم نيست اگه نزني اگه دوست داشتي بزن كه بهتر ترانس شما عمرش بيشتر ميشه قطعا

من خودم بيشتر از چسب كاغذي استفاده ميكنم. راضي هم هستم از نتيجه كارم :smile:

شما زياد سختش ميكني، اصلا تفاوتي نداره هسته EI كدومش بالا و كدوم پايين باشه :agree:
    در مورد هسته بنده، اكثرا.. يعني اصلا براي هسته پول نميدم ((ميام پاور سوخته كامپيوتر ميگيرم هستش رو باز ميكنم
    با شرط احتياط بازش ميكنم""چون هسته چسب خورده بهتره تو آب جوش بزاري چند دقيقه باشه بعد درش بيار بازش كن هسته نميشكنه :applause:
    حال شما اگه يه پاور سوخته گرفتي هستش EI نبود EE يا EER بود بازم مهم نيست سيم پيچي كن

هسته ها اصلا گپ نداره (فقط تو بعضي توپولوژي ها از هسته گپ دار استفاده ميكنن) اگه شما تو اين مدار استفاده كني راندمان مدار مياد پايين و 100% ماسفت ميسوزن :angry:

اگه شما چند روز تعمل كنيد دارم يه مدار سوئيچينگ جديد ميزنم 100% ميام يه كليپ ديگه
    از 0 تا 100 ساختش رو ميزارم :wow:

2014/08/18
    بابلسر
    86
    29

راستي در مورد PCB مدار
    بله قبلا طراحي شده و سعي كردم تا ميتونم ابعادش رو كوچيك كنم
    ميخاستم PCB رو اينجا بذارم ولي همين الان گشتم ديدم پاك شده ظاهرا
    ولي سعي ميكنم نقشه اين رو مجددا با تقويت طراحي كنم و ارسال كنم

در مورد ايزوله كردن همچين HV نيست كه شما ميگيد شايدم چون من شب و روز با شوكر كار ميكنم اين ولتاژ ها مهم نيست واسم
    ولي مبحث خاضي نداره

2007/06/09
    اردبيل خيابان ملت طبقه فوقاني بازار وليعصر سبلان الکترونيک
    406
    45

با سلام

ضمن تشکر از زحمات شما چند سوال داشتم اگر لطف کنید در این موارد هم راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم

با توجه به شماتیک خروجی ما دارای ولتاژ DC خواهد بود برای تبدیل به AC لابد از مدار دیگری بایداستفاده کرد
    الف : خروجی بصورت نکفاز با فرکانس ثابت
    ب : خروجی با فرکانس متغیر
    ج : خروجی سه فاز با فرکانس ثابت
    2010/01/19
    3,115
    749

سلام علی آقا
    واقعا سنگ تموم گذاشتید , خیلی خوب توضیح دادید , بدون عکس تمام موارد را متوجه شدم
    خیلی از این موارد برام گنگ بود , داره تاپیک پر باری میشه , دستتون درد نکنه
    در مورد آموزش تصویری , من جسارت نکردم که شما زحمت بکشید و وقت با ارزشتونو بزارید و
    کلیپ تصویری تهیه کنید , این کار خیلی سختیه (البته اگر بشه که فکر کنم برای اولین بار در ایران باشه)
    من جسارتا عرض کردم که اموزش تصویری , منظورم این بود که 3-4 تا عکس از قرقره و سیمپیچها قرار دهید
    ویا با پینت ویندوز یک نقاشی ساده بکشید , راضی به زحمتتون نبوده و نیستم :redface:

فقط یک مورد را متوجه نشدم (که از نافهمی من است نه آموزش شما) ممنون میشم من را راهنمایی کنید:
    1- ابتدا باید دور قرقره , سیمپیچ اولیه (8 دور یا همان دو تا 4 دور) را پیچید و بعد سیمپیچ تانویه که 110 دور است را روی آن پیچاند یا برعکس؟
    2- پیچیدن دور قرقره را باید از گوشه و به موازی هم انجام داد؟یا از هر جای قرقره که دوست داشتیم , شروع کنیم (مثلا وسط)؟
    3- بعد از این که دور اول تمام شد , روی دور اول باید دباره ادامه داد و دور دوم را بست؟ مثلا من از قسمت چپ قرقره , شروع کردم به پیچیدن
    و به طرف راست پیچیدم که دور پیچش اول به انتها میرسد , وقتی دور تمام شد( که ما در قسمت راست قرقره هستیم) باید روی آخرین دور سمت راست شروع کرد به پیچیدن دور دوم
    و به طرف چپ رفت و یا باید دور دوم را دباره از سمت چپ شروع کرد و به طرف سمت راست رفت (اگر فهمیدید من چی نوشتم جایزه داره چون خودم متوجه نشدم چی نوشتم , چه برسه به شما )
    3-پس مقاومت R3 را اگر یک پتانسیومتر 50 کیلو قرار دهم , میتوانم خروجی را با چرخاندن پتانسیومتر , تغییر دهم؟این تغییر تا چند ولت خواهد بود...

پ.ن: در مود PCB هم زحمت میکشید
    اگر جسارت کردم به این دلیل بود که , چون این مدار (حداقل برای من :mrgreen ولتاژ بالاست و شما تجربه طراحی PCB این سری
    از مدارها را دارید و قبلا آن را طراحی کرده اید , زحمت آن را بکشید و قرار دهید
    ولی اگر پاک کردید که هیچی , یک جوری درستش میکنیم :redface:

صفحه 1 از 13 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 126