اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد چگونگی ساخت یه آدابتور ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد چگونگی ساخت یه آدابتور ساده

با سلام خدمت دوستان.
    اگه اشتباه نکرده باشم این تاپیک بهترین جا واسه رفع مشکلم هست.
    همونطور که میدونین یکی از راحترین مدارها برای ساخت آدابتور استفاده از رگولاتور میباشد که میشه از شماتیک زیر استفاده کرد.من میخوام از رگولاتوری که خروجیش 24 ولت هست استفاده کنم ولی نمیدونم باید از چه نوع دیود و ترانس و خازنی در مدار استفاده کنم؟اگه در این ضمینه اطلاعاتی دارید لطفا کمکم کنید که چه دیود و خازن و ترانسی رو در مدارم بزارم.
    همچنین اگه مداری دارید که خروجیش 24 ولت دی سی با حداکثر جریان 600 میلی آمپر هست که با حداقل هزینه بشه ساخت،لطفا شماتیکشو قرار بدید
    با تشکر از همه دوستان

پاسخ : کمک در مورد چگونگی ساخت یه آدابتور ساده

شماتیک رو نزاشتید
    اگه دیتاشیت رو دارید راحت میتونید از روی خود دیتاشیت بسازید
    خازن هرجه ظرفیت بیشتر بهتر ولتاژش هم به صورت عمومی دو برابر ولتاژ کاری
    ولتاژ ترانس هم به صورت کلی و عمومی حداقل 3 ولت باید بیشتر از رگلاتور باشه (رگلاتور خطی منظور هست)
    دیود یکسوساز برای جریان 600 میلی آمپر همه جا پیدا میشه (پل دیود بزار راحت تری)
    برای جریان های بیشتر هم پیدا میشه
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

با سلام
      همونطور که دوستمون گفتند یکی از بی درد سر ترین راهها برای داشتن منبع تغذیه ای با مشخصاتی که گفته بودید ، استفاده از رگولاتور های سری 78 هست که دارای ولتاژهای فیکس 5 ، 6 ، 7 ، 8 ، 9 ، 10، 12 ، 15 ، 18 ، 20 ، 24 ولت هستند و در صورتی که به خنک کننده مناسب مجهز باشند حد اکثر جریان 1 آمپر رو در خروجی تامین میکنند .
      موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

حتما خروجی باید 600میلی امپر باشه؟بیشتر نمیشه باشه؟
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
          حتما خروجی باید 600میلی امپر باشه؟بیشتر نمیشه باشه؟
          برای رگلاتور های خطی سری 78 یک الی یک و نیم آمپر به شرط تامین جریان توسط ترانس میشه کشید
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
            خازن هرجه ظرفیت بیشتر بهتر ولتاژش هم به صورت عمومی دو برابر ولتاژ کاری
            بنده هم ب همین عقیده بودم، تا زمانی که دیدم:
            آداپتور 9 ولت من در حالت بی باری 17 وات میده oo:

نتیجه گرفتم کلآ آداپتور های ترانسی از قانون 2 برابر مستثنی هستن، مگه اینکه خازن های مرغوب ژاپنی استفاده بشه.

دیدگاه

من میتونم یه مدار باشه که1.5امپرخروجی داشته باشه ولی600میلی رو نمی دونم
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

در منابع تغذیه اگر قابلیت جریان دهی کمی بالاتر از حد مورد نیاز باشه نه تنها اشکالی پیش نمیاد بلکه ضریب اطمینان و طول عمر بخش تغذیه هم افزایش پیدا میکنه سری 78 با تامین یک آمپر میتونه مناسبترین گزینه باشه . :rolleyes:

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                  بنده هم ب همین عقیده بودم، تا زمانی که دیدم:
                  آداپتور 9 ولت من در حالت بی باری 17 وات میده oo:

نتیجه گرفتم کلآ آداپتور های ترانسی از قانون 2 برابر مستثنی هستن، مگه اینکه خازن های مرغوب ژاپنی استفاده بشه.
                  مشکل اینجاست که ما یادمون میره باید یه مصرف کننده دامی (الکی مصرف بکنه)شده حتی ال ای دی با منبع تغذیه بزاریم تا این ولتاژ اضافه روی خازن جمع نشه
                  این قضیه ربطی به خازن نداره شما ترانستون تو حالت بی باری همیشه ولتاژی بیشتر از حالت زیر بار میده
                  ترانس 12 ولت منم بدون بار 17 ولت میده توی 9 ولت 14 ولت و الی آخر ولی به محض زیر بار رفتن روی همون ولتاژ نامیش میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
                    مشکل اینجاست که ما یادمون میره باید یه مصرف کننده دامی (الکی مصرف بکنه)شده حتی ال ای دی با منبع تغذیه بزاریم تا این ولتاژ اضافه روی خازن جمع نشه
                    این قضیه ربطی به خازن نداره شما ترانستون تو حالت بی باری همیشه ولتاژی بیشتر از حالت زیر بار میده
                    ترانس 12 ولت منم بدون بار 17 ولت میده توی 9 ولت 14 ولت و الی آخر ولی به محض زیر بار رفتن روی همون ولتاژ نامیش میاد
                    متوجه هستم.
                    منظورم این بود که خازن بزرگتری لازم داریم (ولتاژ بالاتر) نه اینکه ولتاژ بالای خازن باعث این مساله میشه! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                      متوجه هستم.
                      منظورم این بود که خازن بزرگتری لازم داریم (ولتاژ بالاتر) نه اینکه ولتاژ بالای خازن باعث این مساله میشه! :rolleyes:
                      منظورت و نفهمیدم بیشتر توضیح میدی ؟

دیدگاه

ولتاژ ذخیره شده در خازن بعد از یکسوسازی و بدون بار دقیقا 1.414 برابر ولتاژ AC هست که در ورودی پل دیود توسط ولتمتر AC قرایت میشه به طور مثال آداپتور نامی 9 ولت با جریان 500 میلی آمپر رو با ولتاژ AC بیشتر از 9 در نظر میگیرن تا وقتی زیر بار 500 میلی آمپر میره خروجی آداپتور در حدود 9 ولت DC باقی بمونه به این ترتیب مثلا ولتاژ AC ترانس رو حدود 10 در نظر میگیرن و بعد از یکسوسازی میشه 14 ولت ...
                        خوب اساسا آداپتورهای رگوله نشده رو برای بار نامی طراحی میکنن و اندازه گیری ولتاژ اونها در غیر از شرایط نامی تنایج مورد انتظار رو نخواهد داد .. مثلا 9 ولت DC در شرایگی که بار از آداپتور 500 میلی یا در همین حدود جریان بکشه .
                        به نظر میرسه که دوستمون بیشتر یک منبع تغذیه با ولتاژ ثابت نیاز داشته باشه تا با وجود بارهای مختلف یا حتی بدون بار بتونه ولتاژ مورد نظر رو در خروجی داشته باشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X