اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله یا mosfet ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله یا mosfet ؟

سلام دوستان
    بنده مداری طراحی کردم که در زمانهای مختلف یه سری عملگرو قطع و وصل میکنه . برای این کار از رله استفاده کردم . چونکه تعداد رله هام زیاده (14 تا) حجم بردم زیاد شده ، همینطور خطوط PCB هم خیلی پیچیده شده . حالا سوالی که دارم اینه که میشه از ماسفت به جای این رله ها استفاده کنم ؟ اگه میشه چطور با میکرو میتونم تحریکش کنم ؟ عملگرها هم یه سری 12 ولتی و یه سری هم 220 ولتیه ، حداکثر جریانشم حدود 2 آمپر میشه . ممنون میشم اگه راهنماییم کنید . :nice:

پاسخ : رله یا mosfet ؟

به راحتی میتونی از ماسفت استفاده کنی(البته یه سری قواعد داره که مربوط به راه اندازیشه و کمی پیچیدست )
    برای گریز از این قواعد پیشنهاد من استفاده از آی سی های راه اندازه که با یه سرچ پیداش میکنی ...تو بازار فراوونه
    اگه ولتاژ DC کار میکنی که پیشنهادم استفاده از ترانزیستور قدرته
    خودش یه دنیاییه
    قطعا اگر اصولی کار کنی ازش لذت میبری اما اگه اصولی کار نکنی تا حد ترکیدن هم میره

دیدگاه

من شخصا رله رو بوسیدم و گذاشتم کنار...(البته تا حد امکان)
      بجاش یا ماسفت استفاده میکنم یا دارلینگتون .... خیلی نیازی به آیسی درایور برای ماسفت هم نیست ...
      اگر کمی مسلط باشید به راحتی بایاس میشه ...
      برای جریان AC هم از سیستم تریاک + اپتوتریاک استفاده میکنم ... عااااااالیه ....
      در مورد هرکدوم توضیح خواستی بگو تا بگم ....
      تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
      علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

مرسی از راهنمایی ، نظرتون در مورد ترانزیستور قدرت چیه ؟ مثلا 2n3055 آیا مستقیم از طریق میکرو میشه سویچش کرد ؟ و اینکه حداکثر جریان کلکتور ، امیترش چقده ، لطفا راهنمایی کنید . ممنون.

دیدگاه

چطوری میتونم ماسفتو به خروجی میکرو وصل کنم ، از چه ماسفتی استفاده کنم بهتره ، اگه امکانش هست یه شماتیک بدید .

دیدگاه

سلام
            برای راه اندازی قسمتهایی که با 220 ولت ac کار میکنن بهتره به قول دوستمون از ترکیب اپتو ترایاک + ترایاک قدرت استفاده کنید .
            ترایاک قدرت مثل BT139 و اپتو ترایاک مناسبش مثل MOC3051M استفاده کنید که با گرفتن دیتا شیتش از لینک زیر در ndatasheet.com میتونید نحوخ اتصالش به ترایاک قدرت رو هم ببینید .
            http://ndatasheet.com/datasheet/MOC3052-M/512979/1
            این لینک هم برای BT 139
            http://ndatasheet.com/datasheet/BT139B/121833/1

و اما برای راه اندازی بخشهایی که با ولتاژ 12 ولت DC کار میکنند بدون هیچ نگرانی و محاسبه ای میتونید از یک ماسفت منفی با کانال تشکیل شونده استفاده کنید مشخصاتش باید به این صورت باشه :
            حد اکثر جریان درین 2 تا 10 برابر مقدار مورد نیاز - حدا اکثر ولتاژ درین سورس اگر بار القایی نیست برای تغذیه 12 ولت حدود 20 ولت یا کمی بالاتر و اگر بار شما القایی هست مثل انواع سلفها موتورها رله ها فن ها و ... حدود 55 ولت - ولتاژ گیت سورس بین 2 تا 5 ولت - مقاومت کانال هم در حدود هزارم اهم باشه.
            شخصا IRF3205 رو خیلی جاها به کار بردم و ازش جدا راضی بودم مشخصاتش فوق العده و قیمتش هم مناسبه البته اگر بگردین شاید خیلی ارزونتر هم پیدا بشه ام اینو تقریبا نمیشه سوزوند و همین یک مزیته واسش ، ماکزیمم ولتاژ گیت سورسش مناسب براش حدود 10 ولت هست که توی تستهای دیتا شیتش ثبت شده من با ولتاژ گیت سورس 12 ولت راش انداختم ، فکر کنم اگر یدونش رو امتحان کنید و با یک مقاومت 1 کیلو اهم 5 ولت از خروجی پایه های میکرو بهش بدین و تحریک بشه دیگه مشکلی باقی نمیمونه . به خاطر داشته باشید که اگر ولتاژ گیت سورس برای تحریک کمی بیشتر از مقدار مخصوص ماسفت باشه اتفاق خاصی نمی افته مثلا به جای 2 ولت 5 ولت بدین اما اگر خیلی کم باشه کمی مقاموت کانال نسبت به حالت تحریک کاملش افزایش پیدا میکنه که در مورد این که مقاومت کانال 8 میلی اهم هست بعید میدونم کمی افزایشش مشکلی پیش بیاره به هر حا تست کردنش برای شما ضرری نخواهد داشت .
            جریانش 110 آمپر و ولتاژ درین سورسش 55 ولت هست و شخصا در توانهای بسیار بالا و متوسط و پایین ازش استفاده کردم .
            موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars_paya

برای جریان AC هم از سیستم تریاک + اپتوتریاک استفاده میکنم ... عااااااالیه ....
              در مورد هرکدوم توضیح خواستی بگو تا بگم ....
              این سیستم تریاک به چه صورت است ؟

دیدگاه

سیستم اپتو ترایاک + ترایاک عالیه ، مدارشم تو دیتاشیتهMOC3051M هستش ، با این کار حجم بردمم کاهش پیدا میکنه . ممنون از دوستانی که راهنمایی کردن . :nice: حالا فقط میمونه روشن و خاموش کردن ماسفت برای قسمت های DC . :job:

دیدگاه

برای درایو ماسفت از ICL7667 استفاده کن
                  گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

خوب همون طور که قبلا هم اشاره کردم برای راه اندازی ماسفتها و حتی IGBT ها که دو سری از پر دردسر ترین ترانزیستورها از نظر گرانی درایو هاشون هستند ، در مدارات DC هیچ عنصر یا عضو اضافی به جز مقاومت نیاز نیست .

من مدار راه اندازی یک IRF3205 رو با مقاومت یک کیلو که به I/O میکرو کنترلر متصل باشه و فرمان 0 و 1 منطقی با دامنه معمولی و استاندارد دریافت کنه تست کردم و جواب گرفتم . تصویر زیر مربوط به این مدار هست .

با دقت به ولتمتری که روی مقاومت گیت ترانزیستور در حال کار داره 0.01uv یعنی در حقیقت 10 نانو ولت رو نشون میده میبینیم که افت ولتاژی در گیت صورت نگرفته و این به معنی نکشیدن جریان قابل توجه از منبع تحریک گیت در حالت dc یا حتی فرکانسهای پایین هست . این مدار رو عملا در فرکانس 100 هرتز با جریان 90 آمپر و 4 تا از این ماسفتها عملا پیاده سازی و استفاده کردم .

جالبه که بدونید همین ماسفت در یک مدار سوییچینگ فقط برای تحریک گیتش در فرکانس کاری مدار سوییپینگ( 152 کیلو هرتز ) نیاز به درایوی داشت که حد اقل بتونه جریان پالس رو تا 6 آمپر تقویت کنه تا بشه برای راه اندازی گیت استفاده کرد در غیر این صورت ماسفت به شدت داغ میشد ...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

مدار دوستمون خوبه ولی میشه قشنگتر و اصولی ترش کرد ....
                      ایشالله تا چند وقت دیگه خودم یه تاپیک میزنم با عنوان "طراحی مدارات قدرت" اگه استقبال بشه ادامه میدیم ...
                      تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
                      علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

البته این که یک مدار درایو نیست و فقط یک مقاومت هست و در صنعت معمولا کاربردی پیدا نمیشه که بتونیم به این سادگی یک ماسفت رو روشن و خاموش کنیم .
                        در مدار های درایو mosfet ها و igbt ها موارد زیادی هست که باید در نظر گرفته بشه .
                        روشن کردن که هیچ ، در فرکانسهای بالا خاموش کردن این عناصر خودش یک درد سر هست .همچنین پالسهای دلتا که از گیت ماسفتها فوق قدرت در فرکانسهای بالا به سمت مدار درایو جاری میشه به سادگی میتونه به مدار درایو غیر استاندارد آسیب بزنه !

اگر دوستمون این تاپیک رو ایجاد کنند فرصت خوبی برای بازگوی مطالب در این موارد ایجاد خواهد شد ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X