اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن لامپ با استفاده از خط انتقال 20 کیلو ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن لامپ با استفاده از خط انتقال 20 کیلو ولت

سلام دوستان
    من یه پروژه دارم که بدون سیم و با استفاده از میدان ناشی ازخط انتقال 20 کیلو ولت یه لامپ را بدون سیم روشن کنم. به نظر شما این عملیه؟
    ممنون

پاسخ : روشن کردن لامپ با استفاده از خط انتقال 20 کیلو ولت

اولا خطر ناکه ولی غیر ممکن نیست .میدان الکتریکی اطراف هادی بستگی زیادی به پارامتر های هوای اطراف اون داره.با تغییرات جزیی در رطوبت ،ولتاژ اطراف هادی هم نسبت به زمین تغییر میکنه و ممکنه لامپ بترکه!
    کلا در شرایط آزمایشگاهی باید عملی باشه.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدجواد محمدشاهی
      سلام دوستان
      من یه پروژه دارم که بدون سیم و با استفاده از میدان ناشی ازخط انتقال 20 کیلو ولت یه لامپ را بدون سیم روشن کنم. به نظر شما این عملیه؟
      ممنون
      منظورتون چه نوع لامپی هست .................
      هوای اطراف خط انتقال 20 کیلو ولت تا فاصله ای نه چندان زیاد یونیزه هست که میتونه لامپ نئون رو شن کنه البته لامپ نئون اتصال زمین نیاز خواهد داشت...
      اگر منظورتون از طریق القاء الکترو مغناطیسی هست و لامپ رشته ای منظورتون هست نه امکانش نیست چون فرکانس برای همچین القائی کم هست....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

یه سیم پیچ بزرگ درست کنید با هسته باشه اما یه طرف هسته باید باز باشه مثلا مثل هسته های E
        یه ال ای دی یا یه نئون رو میتونید باهاش روشن کنید
        مدت هاست نیستم

دیدگاه

دوستان از پاسخ هاتون خیلی ممنونم.
          والا استادمون گفته یه طرحی بدین که بتونیم بوسیله ی خطوط 20 کیلو ولت لامپ های توی بزرگراه ها را روشن کنیم.که دیگه نیاز به سیم کم بشه.

دیدگاه

دوستان از پاسخ هاتون خیلی ممنونم.
            والا استادمون گفته یه طرحی بدین که بتونیم بوسیله ی خطوط 20 کیلو ولت لامپ های توی بزرگراه ها را روشن کنیم.که دیگه نیاز به سیم کم بشه.
            قوم نزدیک جان فکر نکنم هدف این استاد عملی کردن این طرح باشه oo:(تا اونجایی که من ایشون رو میشناسم بعیده)
            خوب به نظر من اگه واقعا بخوایم همچین کاری رو انجام بدیم که تعداد دور سیمی که قراره استفاده بشه خیلی خیلی زیاد میشه و اگر هم عملی باشه تلفات مسی اونقدر زیاد میشه که هیچی برای لامپ سدیومی بزرگراه باقی نمیمونه :biggrin: بعدش مقدار سیمی که قراره استفاده بشه هزینه و وزنش فوقالعاده زیاد باید باشه. و خوب فاصله تا کابل انتقال هم باید ثابت بمونه دیگه.
            خوب به نظر من اگر ماده ای باشه(که نیست) که پرمابیلیتی اون اونقدر زیاد باشه که با وجود داشتن چنین فاصله ای تا سیم بتونه با 1 دور کابل انتقال اندوکتانس مورد نیاز رو تامین کنه شدنی هست ولی خوب مشکلی که ایجاد میشه اینه که با زیاد شدن تعداد این سیستم برای بزرگراه اندوکتانس سیستم انتقال برق اونقدر زیاد میشه که دیگه با اون نمیشه برقی انتقال داد :biggrin:
            البته شاید من اشتباه کنم
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

:twisted: ای بابا این قوم نزدیک هم که همیشه ما را ناامید می کنه. ما را بگو که می خواستیم شبکه قدرت را متحول کنیم :mrgreen:
              قوم نزدیک !! تا فردا ساعت 12 که ببینمت وقت داری یه راه حل ارائه بدی!! :icon_razz: oo:

دیدگاه

مثلا فرض میکنیم این پروژه رو ساختی ، حالا باید تست بگیری دیگه،
                آینده ات ::
                http://www.aparat.com/v/sOBGd

خیلی خطرناکه.

به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

:cry: وای ترکید.
                  برادرا دستتون درد نکنه.
                  اما اگه یه راهکار عملی ارئه بدین هرچند که پرهزینه باشه ممنون می شم.
                  هزینه ی طرح مهم نیست .
                  راستی یه سوال دارم:
                  مگه سیم حامل جریان در اطراف خودش یه میدان ایجاد نمی کنه؟؟
                  خوب ما می تونیم با میدان الکتریکی ناشی از جریان سیم یک ولتاژ روی لامپ القا کنیم.
                  کممممممممممممکککککککک :sad:

دیدگاه

دوستان نمیشه از مکنیزم این مولتی مترهای انبری استفاده کرد؟
                    خوب اونم برای نشون دادن ولتاژ یا جریان ، داره از ولتاژ تولیدی از میدان استفاده میکنه دیگه.
                    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

از تقسیم ولتاژ خازنی هم میشه استفاده کرد.ولی مطمئن ترین و با صرفه ترین روش همون ترانسه.

دیدگاه

سلام
                        دوستان چرا بحث ادامه نمی دید؟ :cry:
                        آخه فکر نکنم موضوع بدی باشه؟!!
                        یکم برامون مایه بذارید دیگه :mrgreen:

دیدگاه

دوست عزیز
                          این طرح ایده ی جالبیه ولی باید دید واسه این کار باید به دو مسئله مهم توجه داشت:
                          1- توجیه اقتصادی داره یا نه
                          2- از نظر ایمنی .که در این طرح به نظر میرسه خیلی سخت باشه و بازم هزینه را بالا میبره.

دیدگاه

این طرح برای من فقط یه پروژه ی دانشگاهیه. از طرفی در مورد بحث ایمنی فکر نکنم خطر چندانی داشته باشه. چون که می خواد برای چراغ های روشنایی بزرگراه ها استفاده بشه.
                            همچنین در مورد توجیه اقتصادی:
                            لامپ های توی بزرگراه ها به ولتاژ 220 ولت احتیاج دارند.پس باید ولتاژ مورد نیازشون را از یه ترانس بگیرند. که ممکنه فاصله ی زیادی با اون چراغ داشته باشه. پس با توجه به تعداد زیاد چراغ ها و حجم سیم های بکار رفته برای روشن کردن اون ها، فکر کنم صرفه ی اقتصادی هم داشته باشه.

دیدگاه

این طرح برای من فقط یه پروژه ی دانشگاهیه. از طرفی در مورد بحث ایمنی فکر نکنم خطر چندانی داشته باشه. چون که می خواد برای چراغ های روشنایی بزرگراه ها استفاده بشه.
                              همچنین در مورد توجیه اقتصادی:
                              لامپ های توی بزرگراه ها به ولتاژ 220 ولت احتیاج دارند.پس باید ولتاژ مورد نیازشون را از یه ترانس بگیرند. که ممکنه فاصله ی زیادی با اون چراغ داشته باشه. پس با توجه به تعداد زیاد چراغ ها و حجم سیم های بکار رفته برای روشن کردن اون ها، فکر کنم صرفه ی اقتصادی هم داشته باشه.
                              خب اگه یه لامپ خواستیم عوض کنیم که باید فیدر 20 کیلو ولت را قطع کنیم؟! oo:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X