اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میکرو

سلام دوستان خسته نباشید
    من نمیتونستم با کریستال 16 مگ میکرو رو راه بندازم و کل نتو گشتم و مطلب جالب نداشت کارم راه بیوفته که تو یکی از انجمن های سایت های دیگه پرسیدم راهنمایی کردن گفتم شاید به کار کسی بیاد و به مشکل من دچار شه که 2 روزه دارم باهاش سر و کله میزنم :angry:

من این مدارو دیده بودم به ریست وصله گفتم واسه قشنگیه) :smile:

برای استفاده از کریستال 16 مگ
    1) فیوز بیت cksel 0123 همگی رو 1

2) فیوز ckopt برنامه ریزی شود یعنی 0(در صورتی که برنامه ریزی نشود فرکانس از 8 بیشتر نمیشود و در محیط های صنعتی برای جلوگیری از نویز مفیده)

3)پایه ی ریست به مقاومت 4.7 کیلو که حالا منم نگاه کردم تا 10 کیلو میشه که یک پایه به ریست و دیگری منبع تغذیه 5 ولت

4)خازن 10 میکرو فاراد برای پایه ریست : سر مثبتش در گره ی مقاومت( 10 یا 4.7 کیلو ) و تغذیه و منفی به زمین

5)راستی دوستان متوجه شدم که صفر های جلوی کریستال پایداریشو نشون میده هر چی بیشتر باشه بهتره )

داشت یادم میرفت برای پایه های کریستالم باید خازن 22 یا 27 پیکو استفاده کنی که خودم نداشتم 15 پیکو گزاشتم کار کرد. دوتا پایه کریستالو با دو تا خازن یه سر پایه یه سر زمین وصل کنید

امیدوارم مفید باشه چون خودم همیشه از اسیلاتور داخلی استفاده میکردم و هیچ وقت کاربرد این مدارو متوجه نشده بودم :nice: :nice: :nerd:
    گر طالب فضلی افتادگی آموز *****هرگز نخورد آب زمینی که بلند است )

اگر دقت کنید بیشتر مشکلاتمون رو با مدارها تو نت سرچ میکنیم پس اگر شما هم مطلبی کامل بلدی بنویس تا بقیه مشکلشون برطرف شه !

پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میکرو

ای اقا هر کی یه چیزی میگه ک
    بمن گفتن اونckoptرو بزنی دیدیگه خازن نمیخواد ~X(
    :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):) :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):) :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghvcp
      شما خازن 22PF بزار

لبته من بدون خازن هم راش انداختم و مشکل خاصی ندیدم

رفییییق :biggrin:

دیدگاه

من خودم تست کردم خازنو کشیدم کار نکرد
        4 تا خازنم بزار خیال خودتو راحت کن :biggrin:

ولی اگر ckopt فعال بشه فقط در محدوده ی بیشتری نوسان میکنه فکر کنم منظور دامنشه که توان مصرفیتو میبره بالا ولی ربطی به خازنا نداره تا اون جایی که من دیدم و الان کتابو چک کردم جفتش باید باشه

اگر دقت کنید بیشتر مشکلاتمون رو با مدارها تو نت سرچ میکنیم پس اگر شما هم مطلبی کامل بلدی بنویس تا بقیه مشکلشون برطرف شه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط h.torabi
          شما خازن 22PF بزار

لبته من بدون خازن هم راش انداختم و مشکل خاصی ندیدم

رفییییق :biggrin:
          ماکه از این فیوزبیت ها خیری ندیدیم تا یکیشو تغییر میدیم ممیکرو به فنا میرهه خخ
          دستم میره سمتش میلرزه اصن
          :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):) :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):) :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

دیدگاه

پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میک

نوشته اصلی توسط Wanted.....
            توجه داشته باشید که فیوزبیت CKOPT برای حالات مختلف CKSEL عملکرد مختلف دارد
            مثلا در صورتی که از RC خارجی استفاده نمایید با فعال شدن این فیوزبیت فقط به مقاومت خارجی نیاز دارید و خازن داخلی برای شما فعال میشه
            و برای کریستال فرکانس بالا به عنوان آمپلی فایر عمل میکنه

[glow=red,2,300]وجود خازن روی کریستال الزامی است(بین 22 تا 33 پیکوفاراد)[/glow]

درضمن CKSEL و SUT را برای کریستال 16MHz روی 1111-11 تنظیم کنید (برای مگا8-16-32-64-128...)

موفق باشید
            امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میک

نوشته اصلی توسط Abbas Sarami
              توجه داشته باشید که فیوزبیت CKOPT برای حالات مختلف CKSEL عملکرد مختلف دارد
              مثلا در صورتی که از RC خارجی استفاده نمایید با فعال شدن این فیوزبیت فقط به مقاومت خارجی نیاز دارید و خازن داخلی برای شما فعال میشه
              و برای کریستال فرکانس بالا به عنوان آمپلی فایر عمل میکنه

[glow=red,2,300]وجود خازن روی کریستال الزامی است(بین 22 تا 33 پیکوفاراد)[/glow]
              داداش مگه نمیگن با فعال کردتckoptدیگه خازن نمیخواد؟؟؟
              میشهمه خازنه مناسب برایه مگا8رو با کریستال16بگی
              با تشکر
              درضمن CKSEL و SUT را برای کریستال 16MHz روی 1111-11 تنظیم کنید (برای مگا8-16-32-64-128...)

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میک&amp

نوشته اصلی توسط mohammad_bakhtiary
                .
                .
                .
                5)راستی دوستان متوجه شدم که صفر های جلوی کریستال پایداریشو نشون میده هر چی بیشتر باشه بهتره )
                .
                .
                .
                نه ربطی به پایداری نداره .
                این صفر ها دقت و دقیق بودن کریستال را نشان میدهند.
                مثلا رو یک کریستال 16 مگاهرتز نوشته 16000
                این یعنی16000 کیلوهرتز که میشه همون 16 مگاهرتز
                و یعنی 16000xxx هرتز، اما سه رقم سمت راست میتواند هر عددی باشد! مثلا میتواند 16,000,899 باشد و یا 16,000,346 باشد! (مثال زدم)
                اما اگر برروی کریستال 16000000 نوشته باشد، این کریسال خیلی دقیق است و سه رقم آخر هم صفر هستند. میتوان گفت که این کریستال 16000000 (دقیق) است.

هرچقدر دقت بالا باشد میکروکنترلر خطای کمتری دارد و احتمال هنگ کردن پایین است.

اضافه شده در تاریخ :
                یادم رفت یه نکته رو ذکر کنم:
                کریستال ها نباید ضربه بخورند و حرارت ببینند، وگرنه دقت و پایداریشان کمتر میشود و کار نمیکند!
                1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                !Electronic On! Programming On
                هوشمندانه سوال بپرسیم!
                http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برا&#

نوشته اصلی توسط Wanted.....
                  اقا میشه تمام تیک ها و فیوزبیت هایی رو که باید برا کریستاله 16مگ مگا8بزنیم رو بگید جوری،ک خراب نشه نشه میکرو وبازم شناخته بشه؟؟
                  خیلی ممنووون

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ی استفاده از کریستال 16 مگ برای میک&

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                    نه ربطی به پایداری نداره .
                    این صفر ها دقت و دقیق بودن کریستال را نشان میدهند.
                    مثلا رو یک کریستال 16 مگاهرتز نوشته 16000
                    این یعنی16000 کیلوهرتز که میشه همون 16 مگاهرتز
                    و یعنی 16000xxx هرتز، اما سه رقم سمت راست میتواند هر عددی باشد! مثلا میتواند 16,000,899 باشد و یا 16,000,346 باشد! (مثال زدم)
                    اما اگر برروی کریستال 16000000 نوشته باشد، این کریسال خیلی دقیق است و سه رقم آخر هم صفر هستند. میتوان گفت که این کریستال 16000000 (دقیق) است.

اضافه شده در تاریخ :
                    یادم رفت یه نکته رو ذکر کنم:
                    کریستال ها نباید ضربه بخورند و حرارت ببینند، وگرنه دقت و پایداریشان کمتر میشود و کار نمیکند!
                    خیلی ممنون
                    واسه من 16000000 :wow: :wow: :applause:
                    پایداری فرکانسی یعنی از مقدار دقیقشون انحراف ندارن که شما کامل توضیح دادید
                    با تشکر

دیدگاه

توجه داشته باشید دقت فرکانس نوسانگر هیچ ارتباطی به هنگ کردن و ... نداره
                      فقط ممکنه توی عملکرد سریال و تایمر ها به همون نسبت تلورانس داشته باشید

موفق باشید
                      امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

دوستان همگی توجه کنید که دلیل خازن گذاشتن رو پایه های میکرو فقط حذف نویز هست نه چیز دیگه ای و هیچ و هیچ ربطی به کارکرد میکرو نداره.
                        برای انجام کارهای محال باید باور محال بودنش را عوض کرد

تو چیزها رو می بینی و می پرسی چرا؟
                        من خواب چیزهایی که وجود ندارند رو میبینم و میگویم چرا که نه!
                        "جرج برنارد شاو"

دیدگاه

فعال کردن clock option در حالت کریستال خارجی باعث میشه دامنه نوسانات از صفر تا 5 ولت بشه و افزایش دامنه در محیط های صنعتی یعنی کاهش نویز .
                          فعال کردن clock option در حالت اسیلاتور کالیبره شده داخلی خلاف عرف بین الملله و نباید این کار انجام بشه ( اگه بشه تحریم میشید ، اقتصادتون به هم میریزه )
                          إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
                          کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X