اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه ای سی TL494 در منابع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه ای سی TL494 در منابع

سلام
    من به موردی برخوردم که اگر مشکل من رفع بشه به زودی منبع جدیدی توی سایت قرار میگیره .
    سوالم اینه که من امروز یه منبع سوئیچینگ 12.5 آمپری 12 ولتی رو که نو هم بود باز کردم و دیدم که داخل اون فقط یک ترانس پالس و ترانس قدرت خروجی هست
    بخشی که تغذیه ای سی TL494 رو تامین میکنه رو نتونستم تشخیص بدم چون خیلی فوری باید منبع رو به صاحابش تحویل میدادم و فقز برای عکس گرفتن از بردش بازش کردم

به تصاویر نگاه کنید (کیفیت عکس ها بالاست تا لود کامل کمی صبر کنید)
    امیدوارم سوالم واضح باشه تغذیه ای سی از کجاست ؟ از کجا تامین میشه ؟
    اگر مداری دارین که فقط بتونه تغذیه ای سی رو به من حالی کنه خیلی خوبه آخه من همیشه یک مدار جدا برای تغذیه درنظر میگیرم که حجم کمی بیشتر میشه

عکس 1

http://s5.picofile.com/file/8173224868/IMG_20150223_202715.jpg

عکس 2

http://s5.picofile.com/file/8173224950/IMG_20150223_202700.jpg

مدت هاست نیستم

پاسخ : تغذیه ای سی TL494 در منابع

تغذیه خازنی نباشه؟خازن قهوه ایه کنار مقاومت وات بالا کنار فک کنم پل دیود

دیدگاه

سلام
      این منابع معمولا از همون سیم پیچ قدرت براشون سیم پیچی شده و تو لحظه اول که دستگاه روشن میشه یه جوری خود سیستم برای لحظه ای به نوسان می افته

که البته من دقیق نمی دونم چه طور ولی شما می تونی از اقایان جبراییلی و ebi smps دعوت کنی تا توضیح بدن
      اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
      پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs
        تغذیه خازنی نباشه؟خازن قهوه ایه کنار مقاومت وات بالا کنار فک کنم پل دیود
        خازنی که اصلا نیست اون خازن هم برای نوع مبدل که هاف برایج هست گذاشته
        مدت هاست نیستم

دیدگاه

از روی پی سی بی پایه تغذیه 494 رو دنبال کن ببین از کجا اومده این روشم خوبه

دیدگاه

فقط دو دقیقه این منبع دستم بود. نشد که بردشو باز کنم وگرنه یادم بود که میتونم از رو مدار چک کنم اما طرف خیلی عجله داشت. شایدم فک میکرد میخوام خرابش کنم
            مدت هاست نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasalifix
              فقط دو دقیقه این منبع دستم بود. نشد که بردشو باز کنم وگرنه یادم بود که میتونم از رو مدار چک کنم اما طرف خیلی عجله داشت. شایدم فک میکرد میخوام خرابش کنم
              خب اینکه مسئله ای نیست یه منبع دیگه پیدا کن چک کن

دیدگاه

سلام
                من به موردی برخوردم که اگر مشکل من رفع بشه به زودی منبع جدیدی توی سایت قرار میگیره .
                سوالم اینه که من امروز یه منبع سوئیچینگ 12.5 آمپری 12 ولتی رو که نو هم بود باز کردم و دیدم که داخل اون فقط یک ترانس پالس و ترانس قدرت خروجی هست
                بخشی که تغذیه ای سی TL494 رو تامین میکنه رو نتونستم تشخیص بدم چون خیلی فوری باید منبع رو به صاحابش تحویل میدادم و فقز برای عکس گرفتن از بردش بازش کردم

به تصاویر نگاه کنید (کیفیت عکس ها بالاست تا لود کامل کمی صبر کنید)
                امیدوارم سوالم واضح باشه تغذیه ای سی از کجاست ؟ از کجا تامین میشه ؟
                اگر مداری دارین که فقط بتونه تغذیه ای سی رو به من حالی کنه خیلی خوبه آخه من همیشه یک مدار جدا برای تغذیه درنظر میگیرم که حجم کمی بیشتر میشه

عکس 1

http://s5.picofile.com/file/8173224868/IMG_20150223_202715.jpg

عکس 2

http://s5.picofile.com/file/8173224950/IMG_20150223_202700.jpg
                سلام
                این منبع تغذیه دارای فیدبک مثبت هست ....بدین صورت که مسیر خروجی هالف بریدج قبل از اینکه
                وارد ترانس قدرت بشه از ترانس پالس گذشته .........ترانزیستور های قدرت هم توسط یک مقاومت در بایاس
                مستقیم هستن .........در لحظه اتصال به برق درست مانند یک بالاست مهتابی راه اندازی میشن تا اینکه
                ولتاژ آی سی توسط سیم پیچ کمکی تامین میشه.....این سیم پیچ رو ترانس اصلی قرار داره....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

این مدار از این قائده پیروی میکنه ؟
                  http://s4.picofile.com/file/8173542876/230w_edit.png
                  مدت هاست نیستم

دیدگاه

این مدار از این قائده پیروی میکنه ؟
                    http://s4.picofile.com/file/8173542876/230w_edit.png
                    تقریبآ .......این مدار خودش پاور راه انداز داره......
                    پاور های قدیمی کامپیوتر دقیقآ چیزی هست که میتونید در موردش تحقیق کنید.......

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                      تقریبآ .......این مدار خودش پاور راه انداز داره......
                      پاور های قدیمی کامپیوتر دقیقآ چیزی هست که میتونید در موردش تحقیق کنید.......
                      سلام جناب Ghasede del
                      تو این مدار یه منبع تغذیه جدا برای تغذیه TL494 گذاشته حالا دو تا سوال داشتم
                      1- دیود D12 بین خروجی 12 ولت مدار و خروجی 12 ولتی ترانس T3 قرار داره. منظور از این دیود چیه؟ حدس خود من اینه که آی سی TL494 ابتدای کار با استفاده از خروجی موجود در ترانس T3 روشن میشه و بعد که خروجی اصلی 12 ولت مدار تامین شد از طریق این دیود، تغذیه آی سی TL494 تامین میشه. لازمه این کار اینه که خروجی ترانس کمی از 12 ولت کمتر باشه تا دیود D12 هدایت کنه. اینجوری دیگه از این خروجی ترانس T3 جریان کشی نمیشه و در نتیجه طراحی اون تیکه از مدار ریلکس تر میشه.
                      2- وقتی برای تغذیه TL494 یه مدار جداگانه لحاظ شده پس دلیل سری شدن سیم پیچ اولیه ترانس T1 با سیم پیچ ترانس پالس چیه (کادر قرمز رنگ در شکل)؟
                      افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

دوستان سلام
                        یه مشکلی بااین ایسی داشتم دیگه گفتم تاپیک واسش نزنم همینجامطرح کنم اگه احیاناباعث بی منحرف شدن تاپیک شدن معذرت می خوام.
                        یه آمپ ماشین دارم قسمت سوئیچینگشوتقویت کردم قسمت امپارم همینطورحالامشکلی که دارم اینه بااینکه همه قطعات سالمه ولتازمنفی وصله گراندم وصله همینکه مثبت روهم وصل آمپامیکنم درجاپروتکت می کنه جداش می کنم درست میشه می خواستم بدونم کدوم پایه tl494مربوط به پروتکشن هستش؟
                        سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

ترانس t3 مربوط به تغذیه کمکی فلایبکه که داری دو خروجی پنج ولت و دوازده ولته
                          چون ولتاژ پنج ولت به مادربرد ارسال می شود رگوله شده است
                          و معمولا حلقه فیدبک روی این ولتاژ بسته می شود
                          و چون ممکنه ولتاژ دوازده کاهش یابد دیود d12 برای تامین این ولتاژ است
                          مبدل فلایبک همیشه فعاله و ربطی به لحظه راه اندازی نداره
                          همونطورکه آقای ghasede del میگن باید پاورهای قدیمی رو بررسی کنید
                          AT power supply
                          یک نمونه:
                          http://s1.img7.ir/hnHe5.jpg

سیم پیچ اضافی روی ترانس پالس برای حفاظت اتصال کوتاهه
                          اگر اتصال کوتاه اتفاق بیفته. ولتاژ القا شده پس از یکسوسازی
                          باعث روشن شدن ترانزیستورQ6,Q7 ووصل شدن پایه dtc به vref میشود
                          و زمان وظیفه به صفر می رسد

اما جواب آقای emparator
                          پایه dtc ویکی از پ امپ های داخلی معمولا برای حفاظت به کار میرن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smf121
                            ترانس t3 مربوط به تغذیه کمکی فلایبکه که داری دو خروجی پنج ولت و دوازده ولته
                            چون ولتاژ پنج ولت به مادربرد ارسال می شود رگوله شده است
                            و معمولا حلقه فیدبک روی این ولتاژ بسته می شود
                            و چون ممکنه ولتاژ دوازده کاهش یابد دیود d12 برای تامین این ولتاژ است
                            مبدل فلایبک همیشه فعاله و ربطی به لحظه راه اندازی نداره
                            همونطورکه آقای ghasede del میگن باید پاورهای قدیمی رو بررسی کنید
                            AT power supply
                            یک نمونه:
                            http://s1.img7.ir/hnHe5.jpg

سیم پیچ اضافی روی ترانس پالس برای حفاظت اتصال کوتاهه
                            اگر اتصال کوتاه اتفاق بیفته. ولتاژ القا شده پس از یکسوسازی
                            باعث روشن شدن ترانزیستورQ6,Q7 ووصل شدن پایه dtc به vref میشود
                            و زمان وظیفه به صفر می رسد

اما جواب آقای emparator
                            پایه dtc ویکی از پ امپ های داخلی معمولا برای حفاظت به کار میرن
                            جناب smf121 بسیار ممنون از پاسختون
                            وظیفه سیم پیچ مشخص شده به رنگ زرد چیه؟ آیا این سیم پیچ اضافی روی ترانس پالس هم کارکرد حفاظتی داره اگر آره چطور؟
                            http://cld.persiangig.com/preview/AlN9kLNe9O/230w%20edit.png
                            افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

نقشه های زیادی برای پاور وجود داره
                              که تفاوتهایی جزیی باهم دارن
                              ولی بیشترشون سیم پیچ سری با ترانس اصلی رو روی ترانس پالس دارن

مثلا نقشه زیر رو ببینید
                              http://www.pavouk.org/hw/atxps.png
                              به غیر از اون سیمپیچ . هیچ حفاظتی برای اتصال کوتاه خروجی میبینید؟
                              من فکر میکنم اون سیم پیچ روی ترانس پالس دوتا نقش داره
                              یکی اینکه از جریان نمونه میگیره و توسط d15 یکسو میکنه
                              واگر زیاد بود آیسی رو متوقف میکنه
                              وبعدیش اینکه تو درایو سوییچ ها کمک میکنه

حالا تو این مدار شما ظاهرا این دو هدف را با دوسیمپیچ عملی کرده اند
                              با سیمپیچ زرده برای کمک تو درایو بهتر سوییچها
                              و سیمپیچ پشت d11 برای حفاظت اتصال کوتاه
                              البته اینا همش برداشت منه و شاید صحیح نباشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X