اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست توان سیستم های صوتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تست توان سیستم های صوتی

سلام

دوستانی که کارطراحی و تست سیستم های صوتی رو انجام میدن چطور مدارات خودشونو
    تحت بار تست میکنند ؟ مثلا اگه بخواهیم یه سیستم 5 کیلو واتی رو تست کنیم بجز اتصال
    به بلندگو راه دیگه ای داره ؟ مثلا بار مجازی و چیزای دیگه ...
    چون تو محیط های مسکونی نمیشه همچین بلندگویی متصل کرد و صدا رو چک کرد . ممنون
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

پاسخ : تست توان سیستم های صوتی

نوشته اصلی توسط Bar
    سلام

دوستانی که کارطراحی و تست سیستم های صوتی رو انجام میدن چطور مدارات خودشونو
    تحت بار تست میکنند ؟ مثلا اگه بخواهیم یه سیستم 5 کیلو واتی رو تست کنیم بجز اتصال
    به بلندگو راه دیگه ای داره ؟ مثلا بار مجازی و چیزای دیگه ...
    چون تو محیط های مسکونی نمیشه همچین بلندگویی متصل کرد و صدا رو چک کرد . ممنون
    سلام دوست عزیز این کار رو من چند ساله انجام میدم به وسیله مقاومت های وات بالا مثلاً 1000w,2ohmو... البته مدل متغیر این مقاومت به صرفه تر هست و اگر خیلی دقیق تر می خوای باید اسکوپ وسیگنال زنراتور داشته باشی

دیدگاه

ممنون. بله از اسکپ و سیگنال ژنراتور استفاده میکنم . مشکل فقط بار مجازی به جای بلندگو بود .
      یه سوال دیگه اینکه بار اهمی با بار سلفی تفاوت داره . جریان کشیده شده هم فرق میکنه . بنظر
      شما اگه آمپلی روی بار مجازی اهمی شکل موج خوبی داشته باشه دیگه نیازی به تست با بلندگو
      هم داره یا نه ؟ چون اصلا امکان متصل کردن بلندگو نیست .
      موردی داشتید با بار مجازی تست کنید و بعد روی بلندگو جواب نداده باشه؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Bar
        ممنون. بله از اسکپ و سیگنال ژنراتور استفاده میکنم . مشکل فقط بار مجازی به جای بلندگو بود .
        یه سوال دیگه اینکه بار اهمی با بار سلفی تفاوت داره . جریان کشیده شده هم فرق میکنه . بنظر
        شما اگه آمپلی روی بار مجازی اهمی شکل موج خوبی داشته باشه دیگه نیازی به تست با بلندگو
        هم داره یا نه ؟ چون اصلا امکان متصل کردن بلندگو نیست .
        موردی داشتید با بار مجازی تست کنید و بعد روی بلندگو جواب نداده باشه؟؟؟
        نه نیازی به تست بلند گو نیست اگر همه ی موارد نرمال باشند. البته باید درهمه ی فرکانس های مختلف و بار اهمی مختلف تست شود اصول این کارهست، چون سیم پیچ در فرکانس های مختلف ومقاومت های مختلف عکس المعل متفاوتی دارد.هیچ موردی تابحال نداشتم که باتست مجازی روی بلندگو جواب نده یعنی جواب میده. مثلاً یک امپلی 100وات باید یک مقاومت 100 وات را گرم کنه.راه ساده تر

دیدگاه

شما چجوری مقاومت هزار وات دو اهم رو تهیه کردید ؟ من الان که فکر میکنم برای 5 کیلو وات
          کلی مقاومت باید استفاده بشه . البته مقاومت های فلزی بزرگ هم تا توان 250 وات دیدم که
          به هیت سینک پیچ میشه ولی خیلی گرونن .
          راه دیگه ای نیست ؟ مثل استفاده از المنت یا چیزای دیگه ... :question:

دیدگاه

دوست عزیز جمهوری و پاساژ توکل تبغه ی دومش میتونید پیدا کنید من یه1000w متغیر گرفتم 150تومن المنت به درد این کار نمیخوره چون بایک تست وگرم شدن آن مقاومتش تغیر میکنه و سردرگمی ایجاد میکنه البته نمونه آلمانیش هست که قیمت خیلی زیادی داره

دیدگاه

سلام بر استاد Dxing

به نظرم رفتار سلفی بلندگو شرایط را دشوارتر میکنه و تست با مقاومت نمیتونه شرایط واقعی را به وجود بیاره مخصوصا اینکه قدرت خیلی بالایی را می خواهید کار کنید

در بعضی فرکانس ها امپدانس بلندگو حتی تا حالتی شبیه به اتصال کوتاه میاد پایین

معمولا برای اینکه این حالت از محدوده فرکانس کاری خارج بشه یه دونه سلف با خط خروجی سری میکنن

برای اینکه قدرت بالایی کار میکنید باید در قدرت های پایین تر تست کنید و با اضافه کردن سلف مناسب شرایط بحرانی را از محدوده فرکانس کاری آمپلی فایر خارج کنید
              --------------------------- --------------------------

دیدگاه

سلام

ممنون . از کدوم قابلیت سلف قراره بصورت سری با خط استفاده بشه ؟ اگه درست متوجه
                شده باشم منظورتون اینکه از امپدانس سلف استفاده کنیم تا در بعضی از فرکانس ها که
                باعث افزایش رزونانس میشه جلوگیری کنیم ؟
                بعد برای ساخت این سلف چه پارامترهای لازمه ؟ بنظر کار سختیه :rolleyes: چون محدوده
                فرکانسی تقریبا وسیعه . راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

بله

محدوده این سلف به صورت تجربی هست یعنی در بعضی مدارات معتبر هم گفته شده باید با سی و خطا بدست اورد ولی طبق همون روال کلی مقدارش حدود 4 میکرو هانری هست و عموما با پیچیدن 10 تا 40 دور سیم 1 بدست میاد که البته این سلف با مقاومت 2 تا 3 اهمی موازی میشه

حالا شما خودتون محاسبه کن چون برای توان شما باید قطر سیم خیلی بالا تر باشه

و همچنین چون توان بالاست به غیر از این مدار یه مقاومت حدود 3 یا 4 اهمی با خط خروجی سری کنید

البته از نظر قدرتی ام افت احساس نمیشه چون گوش به صورت لگاریتمی صدا را احساس میکنه - برای اینکه گوش شدت صدا را دوبرابر احساس کنه باید قدرت 10 برابر بشه

اصلا برای اینکه درگیر سلف و ... نشید یه مقاومت 4 اهمی باهاش سری کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                    بله

محدوده این سلف به صورت تجربی هست یعنی در بعضی مدارات معتبر هم گفته شده باید با سی و خطا بدست اورد ولی طبق همون روال کلی مقدارش حدود 4 میکرو هانری هست و عموما با پیچیدن 10 تا 40 دور سیم 1 بدست میاد که البته این سلف با مقاومت 2 تا 3 اهمی موازی میشه

حالا شما خودتون محاسبه کن چون برای توان شما باید قطر سیم خیلی بالا تر باشه

و همچنین چون توان بالاست به غیر از این مدار یه مقاومت حدود 3 یا 4 اهمی با خط خروجی سری کنید

البته از نظر قدرتی ام افت احساس نمیشه چون گوش به صورت لگاریتمی صدا را احساس میکنه - برای اینکه گوش شدت صدا را دوبرابر احساس کنه باید قدرت 10 برابر بشه

اصلا برای اینکه درگیر سلف و ... نشید یه مقاومت 4 اهمی باهاش سری کن
                    داداش من یه سلف 4 اهمی پیچیدم.ولی سیم های اتصال سلف به آمپ به شدت داغ میکنه طوری که دست رو میسوزونه.ولتاژ هم درست نمیشه اندازه گرقت :angry: :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmohamadd
                      داداش من یه سلف 4 اهمی پیچیدم.ولی سیم های اتصال سلف به آمپ به شدت داغ میکنه طوری که دست رو میسوزونه.ولتاژ هم درست نمیشه اندازه گرقت :angry: :sad:
                      اینا که گفتید همشون طبیعی هستند مشکل سلف اینکه در فرکانس های مختلف اهم مختلف داره چه بسا در فرکانسی اهمش به پایین ترین حد برسه و موجبات فشار بر مدارتونا فراهم کنه

اینکه سلف داغ میکنه باید ببینی قدرت امپ بیش از حد بالاس یا سلف ضعیفه

اینکه با ولت متر نمیشه اندازه گرفت هم طبیعیه چون در خروجی امپ فرکانس های مختلف وپیچیده با دامنه های مختلف وجود داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                        اینا که گفتید همشون طبیعی هستند مشکل سلف اینکه در فرکانس های مختلف اهم مختلف داره چه بسا در فرکانسی اهمش به پایین ترین حد برسه و موجبات فشار بر مدارتونا فراهم کنه

اینکه سلف داغ میکنه باید ببینی قدرت امپ بیش از حد بالاس یا سلف ضعیفه

اینکه با ولت متر نمیشه اندازه گرفت هم طبیعیه چون در خروجی امپ فرکانس های مختلف وپیچیده با دامنه های مختلف وجود داره
                        نه سلف داغ میکنه نه آمپ.فقط سیم هایی که باهاش سلف رو به آمپ وصل کردم داغ میکنه
                        پس چرا وقتی ولت متر رو به بک بلند گوی کامل وصل میکنم اندازه میگیره؟ oo:

دیدگاه

شاید سلفتون ضعیفه میتونی با یه مقاومت وات بالا هم تست کنی
                          و اینکه میدونی که ولتاژ خروجی آمپلی AC هست نه دی سی و باید با اسکوپ اندازه گیری بشه

دیدگاه

من واسه تست امپلی که درست کرده بودم .(nmosfet-200w) یه لوله پلیکا ورداشتم و دورشا سیم پیچی کردم.به صورت منظم تا به امپدانس 4 رسیدم.
                            البته اونم یه کن داغ میشد ولی برا تست مناسب بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X