اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اجرای خودکار برنامه هنگام راه اندازی اولیه بدون نمایش جزئیات سیستم عامل ، چگونه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اجرای خودکار برنامه هنگام راه اندازی اولیه بدون نمایش جزئیات سیستم عامل ، چگونه

سلام دوستان وقتتان بخیر
    حتماً شما هم در بعضی برد های Embedded کاربردی و صنعتی دیدید که وقتی برد را روشن کنیم بعد از چند ثانیه یا چند دقیقه برنامه ی اصلی روی نمایشگر ظاهر میشه بدون اینکه چیزی از راه اندازی سیستم عامل (چه لینوکس و چه غیره) نمایش داده بشه حتی موقع بارگذاری برنامه هم لوگوی اون شرکت خاص روی صفحه نشون داده میشه می خواستم از دوستان عزیزی که در این زمینه تخصص دارم بپرسم که نحوه ی کار و اجرا به این سبک به چه صورت است ؟ برنامه داره روی سیستم عاملی اجرا میشه که بصورت ظاهری خبری از سیستم عامل نیست ؟ ممنونم
    خــــداونـدا :
    دســــتانم خــــــالي اند و دلــــــم غـــرق در آرزوها
    يا به قدرت بي کرانت دستانم را توانا گردان يا دلم را
    از آرزوهاي دســـــت نيافتــــني خالي کن . . . آمين

پاسخ : اجرای خودکار برنامه هنگام راه اندازی اولیه بدون نمایش جزئیات سیستم عامل ، چگونه

دوستان در این زمینه کسی نطری نداره ؟
    خــــداونـدا :

دیدگاه

پاسخ : اجرای خودکار برنامه هنگام راه اندازی اولیه بدون نمایش جزئیات سیستم عامل ، چگونه

سلام
      این موضوعی که میگین 2 بخش هست :یکی اینکه پیغام های کرنل دیده نشه و دوم اجرای یک برنامه دیگه پس از بوت شدن

اینکه بخواهید موقع بوت شدن سیستم عامل پیغام های کرنل (یا همان پیغام های Kernel ring buffer) دیده نشه و یک عکس به صورت گرافیکی نشون داده بشه بهش میگنBootsplash یا Splashscreenکه برای انجام دادنش چندتا برنامه هست (مثل Splashy) و بستگی به توزیع لینوکسی که دارین استفاده میکنید داره ، کافیه همین اسم رو برای توزیع لینوکس خودتون سرچ کنید

اگر بخواهید که سیستم عامل پس از بوت شدن ، یک برنامه دیگه رو اجرا و نشون بده و وارد محیط Desktop نشه باید فایل کانفیگ برنامه میزکاری که اون توزیع لینوکس شما داره استفاده میکنه رو تغییر بدید
      که معمولا میزکار لینوکسی که برای سیستم های Embedded استفاده میشه LXDE هست و فایلی که در این مسیر etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart/ هستش رو باید تنظیم کنید

دیدگاه

سلام دوست عزیز بسیار ممنون از راهنماییتون
        من بصورت مجازی یک ابونتو داشتم که میزکارشا به LXDE تغییر دادم (برای تست این موارد) . در مورد اون splashscreen چیزی پیدا نکردم که بتونم برای لود اولیه کاری بکنم در صورت امکان اگه آدرسی سراغ دارید بفرمایید .
        اما در مورد مسیر etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart/ که فرمودید دو فایل با نام های autostart و desktop.conf وجود دارد که باید کدوم را تغییر داد . فرض کنید یه برنامه با Qt نوشته شده که یک فایل اجرایی دارد بصورت تمام صفحه اگه بخواهیم اون را به این سبک اجرا کنیم باید چه تغییری در این فایل ها ایجاد کرد ؟ و یه سوال دیگه آیا این کار قابل برگشت هست ؟ یعنی این شروع پیش فرض را بعد از تغییر هم بتوانیم تغییرش دهیم و به حالت اولیه برش گردونیم ؟ ممنون
        خــــداونـدا :

دیدگاه

پاسخ : اجرای خودکار برنامه هنگام راه اندازی &

همون فایل autostart رو باید تغییر بدید ، آره قابل بازگشت هست حتما اول از اون فایل یک backup بگیرید و بعد تغییرش بدهید ، زمانیکه خواستید به حالت اول برگردونید از اون فایل Backup استفاده کنید ، مثلا به برد ssh بزنید و فایل backup رو جایگزین کنید

من قبلا دنبال این موضوع برای برد Raspberry بودم و روی این برد تست کردم ، این لینک ها رو مشاهده کنید شاید کمکتون کنه:
          * BootSplash
          * Splash Screen-Linux
          * Displaying an image during boot instead of the default command line scrolling text
          * Autorun browser on startup

دیدگاه

فایل autustart یه همچین ساختاری داره :
            کد:
            @xscreensaver -no-splash
            @lxpanel --profile LXDE
            @pcmanfm --desktop --profile LXDE
            @/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
            ببخشید کجاش باید تغییر کنه ؟
            خــــداونـدا :

دیدگاه