اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شیوه سختکاری آهن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شیوه سختکاری آهن

با نام خدا

یه آهن نرمی بود که داغش کردم تا قرمز شد بعد اروم اروم توی اب فرو بردم .

خیلی آهن سختی شد اما شکننده شده .

خواستم ببینم کسی تجربه ای در این داره ؟

طوری ابیاری بشه که فولاد سختی بشه اما شکننده نباشد ؟ یعنی درصد کربنش پایین باشه ؟
    به جهان خرم از انم که جهان خرم از اوست
    عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

پاسخ : آبیاری آهن برای سخت شدن

یاد استاد "موپالمو" طوی جومونگ افتادم! :cry2:

دیدگاه

سلام.
      دوست عزیز جسارتاً اون کلمه سختکاری هست. لطفا اصلاحش بفرمایین. ( یه کلمه ی آبکاری هم داریم که مقوله ش متفاوت هست تا جایی که اطلاع دارم)
      معمولا برای اینکه فلز سخت بشه اما شکننده نباشه؛ یعنی از بیرون سخت باشه، اما از داخل نرم؛ به کمک کوره های القایی فرکانس بالا؛ فلز رو حرارت میدن؛ بعدش اون رو سرد میکنن. بالا بودن فرکانس باعث میشه که دما در سطح فلز ایجاد بشه و خیلی به عمق فلز نفوذ نکنه. (اثر پوستی یا همون Skin Effect )

دیدگاه

وقتی سرخ شد فوری کردی تو آب در این حالت شکننده میشه .باید تو سایه یا یه قوطی فلزی قرار بدی تا بتونی میزان سرخی اون رو که کم کم از بین میره رو ببینی .در اخرین لحظه که دیدی سرخی فلز داره ازبین میره فوری وارد آب بکن در کارخانه چاقو وقیچی وابزار الات وارد نمک میکنن ودر بعضی از کارخانه های ابزار سازی وارد روغن

ولی بنده با روشی که گفتم یه کارایی کردم رضایت بخش بوده .اگر فلز حرارت ببینه وشما یلافاصله بندازی تو آب میدونین چی میشه

تو ذهنتون یک مشت تیله (تلیه بازی بچه ها) ویک لوله شفاف با قطر مثلا 10 سانتیمتر حالا اون تیله هارو توی لوله بریزید تا پر بشه (50 سانتیمتر طول لوله) حالا با یک نگاه دقیق متوجه میشید تیله هایفقط یه تماس جزئی باهم دارن

واطرافشون کاملا به هم نچسبیده حالا این یعنی چی؟ وقتی فلز بعد از حرارت زیاد یهو بندازی تو آب اون اتم ها فرصت ندارن با دقت وحوصله اتمیشون به هم وصل بشن ودر نتیجه هول هولکی ونامنظم به هم وصل میشن اونم

با یه سطح جزئی شما وقتی میگی شکننده شده اتفاق بالا رخ داده

ولی اگر به جای تیله شکر بریزی چی؟ آرد چی ؟ هرچی دونه ها ریزتر پیوند قویتر و وقتی یه ورق رو صد بار خم راست میکنیم نمیشکنه به این خاطره (منهای بحث کربن که فلز رو نرم تر میکنه)

معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

پاسخ : شیوه سختکاری آهن

بچه های مهندسی مواد و متالورژی میتونن کمک کنن. به کتابهای اصول عملیات حرارتی هم میتونید مراجعه کنید.
          ولی در کل این قضیه خیلی داستان داره
          این دوستمون که در مورد آرایش اتم ها گفتن یه نکته ای بهش اضافه کنم. میشه کار رو فراتر از این برد و با طراحی یک عملیات حرارتی به خواص مغناطیسی مورد نظر رسید. مثلا دیا مغناطیس یا پارا مغناطیس و ... بشه. البته معمولا در حالت خالص صورت نمیگیره و بیشتر در حالت آلیاژ و با استفاده از سایر ترکیباته ولی در کل این عملیات حرارتی چیز فوق العاده مهمیه
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

پاسخ : شیوه سختکاری آهن

با سلام
            این کار شما نوعی عملیات حرارتی هست.
            توی عملیات حرارتی بسته به نوع و میزان ناخالصی ها و منحنی دمایی اعمال شده، آرایش اتمهای فلز تغییر میکنه و بر اثر اون، محصول نهایی خواص مکانیکی مختلفی رو از خودش نشون میده. این روش شما یه روش ساده و قدیمیه. اما الان کوره های عملیات حرارتی، منحنی های استاندارد رو به آلیاژ مورد نظر اعمال میکنن و در نهایت محصولات آلیاژی مختلف با شماره های استاندارد تولید میشه که دقیقا مثل آیسی های ما (که با توجه به شماره شون وظایف خاصی رو انجام میدن)، هر کدوم با داشتن درصد و نوع ناخالصی های مشخص، خواص مکانیکی ویژه ای دارن و برای کاربرد خودشون استفاده میشن.

از معروفترینشون میشه تو آلیاژ های آهن ck45 رو نام برد. یا فولاد mo40 که اصطلاحا بهش فولاد گرمکار گفته میشه و کار بردش تو قالب سازی هست. همچنین استیل st316 که طبق استاندارد، توی دستگاه های مواد غذایی باید استفاده بشه. همچنین آلومینیوم که آلیاژهای مختلفش توی سریهای 2000 و 5000 و 7000 موجوده و کاربرهای مختلف داره.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X