اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل 45 ولت به 70 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل 45 ولت به 70 ولت

کسی مبدل 45 ولتdc به 70 dc سراغ داره

پاسخ : مبدل 45 ولت به 70 ولت

درود بر شما،

توان مورد نظر چقدر باید باشد؟

دیدگاه

ورودی 3 امپره.خروجی هم باید 1 امپر باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahid.tvj
        ورودی 3 امپره.خروجی هم باید 1 امپر باشه
        با استفاده از پوشپول(فلایبک و یا بوست هم میشه) و آی سی 3525 یا 494 میتونید منبع مورد نظرتون رو بسازید. اینجا میتونید راهنمایی سریع و خوبی در مورد کار با 3525 بگیرید. نمونه مدار هم داره راحت هم هست. هسته EE25 13 7 بدون فاصبه هوای
        http://tahmidmc.blogspot.co.uk/2013/01/using-sg3525-pwm-controller-explanation.html
        دیگه عرض کنم میتونید با uc3842 یا 3843 یا همون آی سی های بالایی هم بوست بسازین که. در مورد کار با این آی سی هم تاپیک جناب B2 هست. مدارات آماده زیادی هم تو نت هست که راحت پیدا میشه. میتونید از همون هسته ee25 و با فاصله هوایی سلفش رو درست کنید یا اینکه سلف آماده بخرین. تغذیه آی سی هم با استفاده از مقاومت و دیود زینر درست کنین :biggrin:
        ماسفت irf540 هم مناسبه برا بوست و irf640 هم برای پوشپول
        پیشنهاد بنده همون بوست هست :biggrin:
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
          من یه مدار افزاینده میخوام ببندم. ریپل برام مهم نیست. چند درصد ولتاژ بالا پایین هم مهم نیست. ورودی 14 ولت و خروجی حدود 150 ولت نیاز دارم
          فقط جریان برام مهمه و اندازه هم خیلی مهمه که تا جای ممکن کوچیک باشه . از اون روش که با یه ترانس دوبل کار میکنه (فکر کنم بهش پوش پول میگن؟؟) جواب گرفتم اما ترانسش بزرگه و جا براش ندارم.
          از لحاظ جریان هم میخوام یه خازن 480 میکرو فارادی رو کمتر از 100 میلی ثانیه شارژ کنه.
          AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RezaMahzoonie
            سلام
            من یه مدار افزاینده میخوام ببندم. ریپل برام مهم نیست. چند درصد ولتاژ بالا پایین هم مهم نیست. ورودی 14 ولت و خروجی حدود 150 ولت نیاز دارم
            فقط جریان برام مهمه و اندازه هم خیلی مهمه که تا جای ممکن کوچیک باشه . از اون روش که با یه ترانس دوبل کار میکنه (فکر کنم بهش پوش پول میگن؟؟) جواب گرفتم اما ترانسش بزرگه و جا براش ندارم.
            از لحاظ جریان هم میخوام یه خازن 480 میکرو فارادی رو کمتر از 100 میلی ثانیه شارژ کنه.
            اگه بخوای تو عرض100 میلی ثانیه با تزریق جریان ثابت به خازن اون رو به 150 برسونی باید 0.72 آمپر تزریق کنی. (1 بروی C مساوی با dV/dt)
            دیوتی سایکلت زیر 10 درصد درمیاد. جریان لحظه ای ماسفتت وحشتناک زیاد میشه(تلفات مسی سلفت هم زیاد میشه). باید ماسفت 200 ولتی گیر بیاری که rdson خیلی پایین داشته باشه. یا چند تا مثلا irf640 موازی ببندی.
            با این اوصاف بنظر میرسه همون پوشپول خیلی بهتر باشه.(نظر من هم همون پوشپوله چون خودم هم بوست ولتاژ بالا 500 ولت ساختم ولی برای توان در حد چند وات راضی کننده است 150 هم زیاده. مشکل اینه که دیوتی سایکل کمه و ولتاژ ماسفت هم نباید کمتر از ولتاژ خروجی بعلاوه ولتاژ فوروارد دیود باشه)
            اگه مدار قرار نیست دایم کار کنه با یه هسته کوچک در حد ee25 13 7 هم میشه پوشپول ساخت. کوچکتر هم میشه ساخت. ماسفت هم دوتا irfz44 از سرش زیاده. امنیتش هم بالاتره.

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=117931.0 ببخشید این تاپیکی که ایجاد کرده ام این جا می زارم اما دوستان یه تاپیک منم سر بزنید لطفا راهنماییم کنید تشکر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                اگه بخوای تو عرض100 میلی ثانیه با تزریق جریان ثابت به خازن اون رو به 150 برسونی باید 0.72 آمپر تزریق کنی. (1 بروی C مساوی با dV/dt)
                دیوتی سایکلت زیر 10 درصد درمیاد. جریان لحظه ای ماسفتت وحشتناک زیاد میشه(تلفات مسی سلفت هم زیاد میشه). باید ماسفت 200 ولتی گیر بیاری که rdson خیلی پایین داشته باشه. یا چند تا مثلا irf640 موازی ببندی.
                مثل همین عکس ببندم؟

مسافت فکر کنم بهترین راه موازی کردن چندتا irf640 باشه. چون گشتم و چیزی که موجود باشه بهتر از 640 پیدا نکردم!
                درایور ماسفت از tc4427 استفاده میکنم.
                ولی نمیدونم دیود و نوسان ساز رو چی بذارم؟
                نوع دیود غیر از این که شاتکی باشه مهمه؟ یا فقط ولتاژ forward مهمه؟
                و این که چطوری باید محاسبه کنم سلف چند میکرو هانری باشه؟

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                با این اوصاف بنظر میرسه همون پوشپول خیلی بهتر باشه.(نظر من هم همون پوشپوله چون خودم هم بوست ولتاژ بالا 500 ولت ساختم ولی برای توان در حد چند وات راضی کننده است 150 هم زیاده. مشکل اینه که دیوتی سایکل کمه و ولتاژ ماسفت هم نباید کمتر از ولتاژ خروجی بعلاوه ولتاژ فوروارد دیود باشه)
                اگه مدار قرار نیست دایم کار کنه با یه هسته کوچک در حد ee25 13 7 هم میشه پوشپول ساخت. کوچکتر هم میشه ساخت. ماسفت هم دوتا irfz44 از سرش زیاده. امنیتش هم بالاتره.
                پوش پول با هسته ee25 میتونه این جریان رو بده؟
                یکی پیچیدم قبلا اما فکر کنم یجا اشتباه کردم و ترانس فقط صدا میداد و جریان میکشید اما توی خروجی هیچ ولتاژی نمیداد!! شاید جهت دو سیم پیچ اولیه اشتباه بوده!
                سیم پیچ های اولیه باید توی یه جهت باشن یا در دو جهت مخالف پیجیده میشن؟
                AYRIC

دیدگاه

مثل همین عکس ببندم؟
                  مسافت فکر کنم بهترین راه موازی کردن چندتا irf640 باشه. چون گشتم و چیزی که موجود باشه بهتر از 640 پیدا نکردم!
                  درایور ماسفت از tc4427 استفاده میکنم.
                  ولی نمیدونم دیود و نوسان ساز رو چی بذارم؟
                  نوع دیود غیر از این که شاتکی باشه مهمه؟ یا فقط ولتاژ forward مهمه؟
                  و این که چطوری باید محاسبه کنم سلف چند میکرو هانری باشه؟
                  پوش پول با هسته ee25 میتونه این جریان رو بده؟
                  یکی پیچیدم قبلا اما فکر کنم یجا اشتباه کردم و ترانس فقط صدا میداد و جریان میکشید اما توی خروجی هیچ ولتاژی نمیداد!! شاید جهت دو سیم پیچ اولیه اشتباه بوده!سیم پیچ های اولیه باید توی یه جهت باشن یا در دو جهت مخالف پیجیده میشن؟
                  اگه بوست باشه آره مثل عکس خوبه. برای کنترلر بوست از uc3843 استفاده کن.(مدار نمونش تو نت هست). دیود هم باید نوع فست یا اولترافست باشه. و حداقل 200 ولتی باشه. ولتاژ فورواردش زیاد برای شما مهم نیست چون جریانش کمه.
                  سلف هم از اینجا:
                  http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/aww_smps_e.html
                  پوشپول بله با هسته ee25 میتونی بسازی و دایم کار توان 110 بگیری بگیری ولی به شرط اینکه فرکانس رو حداقل 100 کیلو بگیری تا تعداد دور کم و تلفات مسی زیاد نشه.(خودم 90 وات با فرکانس 70 کیلو گرفتم)
                  خوب ترانس رو اشتباه پیچیده بودی وگرنه محاله جواب نده :biggrin:
                  جهت زیاد مهم نیست. فاز مهمه. جهت و ... برای راحتی کاره ولی من پیشنهادم اینه ه همه سیمپیچ ها همجهت پیچیده بشن : ابتدای قسمت اول به ماسفت میره
                  انتهاش به +14 . باز ابتدای قسمت دوم به +14 و انتهای قسمت دوم به ماسفت بعدی :rolleyes:
                  [hr]
                  پیشنهاد من پوشپوله :agree: اگه بخوای بوست بسازی جریان پیک خیلی زیاده و هسته سلف بزرگ میشه چون نباید اشباع بره مجبوریم هسته رو بزرگ کنیم. تازه ماسفت هم خیلی باید گردن کلفت باشه که بتونه جریان حدود 100 آمپر رو جواب بده. همچنین قطر سیمپیچ سلف هم خیلی باید باشه که تلفات کم بشه. طراحی فیدبک براش سخت تر میشه. مسیر پی سی بی باید خیلی ضخیم باشه. از همه ظرفیت هسته استفاده نمیشه چون دیوتی سایکل زیر 10 درصده ولی اگه پوشپول بسازی چون دیوتی سایکل تا 90 (دو تا 45 درصد) میتونه باشه از همه ظرفیت مغناطیسی هسته میتونی استفاده کنی :agree: و همچنین ماسفت هم زیاد فشاری روش نیست. فقط یه سلف خروجی هم میخواد که وقتی فرکانس بالا باشه کوچک میشه.
                  از کنترلر 494 پوشپول استفاده کن و برای خروجی یه مقاومت شنت برای محدود کردن جریان استفاده کن.(قبلا یادمه تو یه تاپیک باهاش کار کرده بودی)
                  نیازی هم به درایور ماسفت نداری با یه pnp کوچولو و یه دیود فست و یه مقاومت به خروجی 494 میشه درایور ماسفت ساخت.
                  با این اوصاف ساخت بوست برای شما غیر منظقی و استفاده از پوشپول منظقی است :agree: :smile:
                  بسازش حالشو ببر

دیدگاه

من دفعه قبلا از شماتیک زیر استفاده کردم:

اما احتمالا همون سلف مشکل داشته چون فقط صدا میداد
                    جهت اون دوتا سیم پیچ اول مهم نیست؟
                    همین شماتیک خوبه ؟ برای اینکه با هسته کوچیک ماکزیمم توان رو بگیرم چیا رو باید تغییر بدم؟
                    و در مورد فرکانس چی چقدر باید باشه ؟
                    AYRIC

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مبدل 45 ولت به 70 ولت

من دفعه قبلا از شماتیک زیر استفاده کردم:
                      اما احتمالا همون سلف مشکل داشته چون فقط صدا میداد
                      جهت اون دوتا سیم پیچ اول مهم نیست؟
                      همین شماتیک خوبه ؟ برای اینکه با هسته کوچیک ماکزیمم توان رو بگیرم چیا رو باید تغییر بدم؟
                      و در مورد فرکانس چی چقدر باید باشه ؟
                      جهت سیمپیچ یک سر خروجی مهم نیست ولی سه سر اولی مهمه.(اگه خروجی هم سنتر تب باشه(سه سر) خروجی هم اهمیت پیدا میکنه)
                      نه این شماتیک اصلا خوب نیست چون ما به فیدبک ولتاژ و جریان نیاز داریم. و اینجا هیچ کنترلی نمیتونیم داشته باشیم.
                      باید با توجه به فرکانس و مساحت سطح مقطع هسته تعداد دور اولیه و نمره سیم و چگالی جریان رو مشخص کنیم.
                      فرکانس رو بین 70 تا 120 کیلو بگیر و از آی سی tl494 استفاده کن که هم بتونیم فیدبک جریان و هم ولتاژ بزاریم.

دیدگاه

آقا من گشتم و تاپیک قبلی رو که در مورد یه بوست با خروجی 40 ولت بود رو پیدا کردم که آقای وزیری بهم کمک کردن در مورد ساختش
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=87975.30

شماتیک رو هم همونجا گذاشتم که برای مدار بوست با خروجی 40 ولت 6 آمپر بود. حالا که خروجی 150 ولت 1 آمپر میخوام گفتم شاید با کمی تغییر بشه اون مدار رو اجرا کرد. لطفا بحث رو توی اون تاپیک ادامه بدیم
                        AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X