اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری فرکانس بات adc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری فرکانس بات adc

سلام. خسته نباشید

من سررشته ی زیادی از الکترونیک ندارم . یکم avr بلدم ولی..

من میخوام یه فرکانس متربسازم . برای موج های ساده ی سینونسی نوشتم و جوابهم گرفتم .

واسه یه پروژه ای مجبورم فرکانس یه موجی رو بگیرم که یه چیزی شبیه موج سینوسی هست که قله قله هست . شبیه طیف صوتی

حالا چی کارکنم ؟ یکی از دوستان گفته از آی سی adc استفاده کنم . که موج رو میگیره و یه جوری ترجمش می کنه به 0 و 1 بعد بیام با کانترمیکرو بشمرمش .

اگه ممکنه در مورد این آی سی و نحوه ی وصل کردن به ATmega 8 یا 16 یا 32 و همچنین برنامه نویسیش با بسکام یه کمک هایی به من بدید ممنون میشم .

مرسی

پاسخ : اندازه گیری فرکانس بات adc

سلام
    این مطالبی رو که می گم برای هر نوع موجی می تونی استفاده کنی به شرطی که تک فرکانس باشه . برای شروع لازم هست که موج ورودی رو به پالس تبدیل کنی . برای این کار می تونی از مداری به نام اشمیت تریگر استفاده کنی . اشمیت تریگر با توجه به سطح تریگی که براش تعیین کردی موج پالسی شکلی در خروجیش تولید می کنه . سطح ترگر سطحی است که در آن ولتاژ مدارت حساسیت نشون می ده و خروجیش یک دفعه تغییر می کنه . مثلا فرض کن سطح تریگر مدار اشمیت تریگر ی رو روی 1.5 ولت گذاشتی . از این به بعد اگر ولتاژ ورودیت از این مقدار بیشتر شد خروجی از صفر به VCC-1V تغییر می کنه . البته می تونی از مدار آشکار ساز صفر هم استفاده کنی . در حقیقت این مدار اشمیت تریگری است که utp ان صفر است . utp یعنی سطح بالای تریگر . یعنی همان +1.5 ولتی که مثال زدم .
    بعدش خروجی مدار تبدیل موج ورودی به پالس رو بعد از تقویت به یکی از پایه های میکروکنترلر که مربوط به شمارش تعداد پالس ها می شه می دی و برنامه ای می نویسی که تعداد پالس هایی که متناسب با موج ورودی است رو بشماره . بدین ترتیب یک فرکانس سنج ساده ساختی.

در نهایت دو تا کتاب بهت معرفی می کنم که در این زمینه خیلی به دردت می خوره
    1- مرجع میکروکنترلرهای avr از سه تا نویسنده که یکیش اسمش مهدی پروتی فر هست .
    2-تکنیک پالس از ویلیام هیت ترجمه محمود دیانی برای طراحی اشمیت تریگر و تقویت کننده . کتاب روان و ساده و کاربردی هست .

پیروز و سربلند باشی.
    آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
    پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X