اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید مدارات الکترونیکی چقدر است؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید مدارات الکترونیکی چقدر است؟

سلام دوستان
    میخواستم از اساتید سوال کنم اگر کسی بخواد خط تولید کاملی راه اندازی کنه که از چاپ PCB تا سوراخکاری و سپس مونتاژ قطعات رو ساپورت کنه(یعنی ورودی یک طرح توی مثلا آلتیوم باشه، و خروجی یک مدار الکتریکی کامل) حداقل هزینه مورد نیاز چقدر هستش؟(اگر ممکنه به تفکیک بگید). همچنین حداقل فضای مورد نیاز چقدر هست؟ و چه تجهیزات و امکاناتی نیاز هستش و قیمت هرکدام چقدره؟ چند نفر نیروی کار مورد نیاز هست؟ ظرفیت تولید چقدر خواهد بود؟

الان فرضا یک شرکت که یک وسیله الکترونیکی میسازه، مثلا گیرنده دیجیتال، آیا کل چرخه از طراحی کامپیوتری تا مدار ساخته شده رو داره؟ یا قسمتی از کار رو به شرکت دیگه ای سفارش میده؟ (میخوام ببینم عرف کار چی هست و یا کدوم بصرفه تر هست؟)

من به شدت علاقه مند به راه اندازی خط تولید بردهای الکترونیکی هستم، و دلم میخواد از حداقل ها شروع کنم و گسترش بدم. اگر ممکنه در این زمینه من رو راهنمایی کنید. الان سوالات اصلی من اینهاست:

1-مقدار فضای مورد نیاز
    2-تجهیزات و امکانات
    3-نیروی کار
    4-ظرفیت تولید
    5- هزینه موارد بالا(به جز مکان)

اگر کسی سوالات فوق رو با درنظر گرفتن scale حداقل و مناسب برای شروع بگه بسیار بسیار سپاسگزار هستم
    همچنین اگر کتابی، سایتی، فیلمی چیزی هست که این فرآیندهارو کامل گفته باشه و انواعش رو و دستگاهاش و .... رو توضیح کامل داده باشه لطفا معرفی کنید

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان ناامیدم نکنید :cry:
    یعنی هیچکس اطلاعاتی در این زمینه نداره؟ یا سوالات من خیلی پرت هست؟

پاسخ : حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید مدارات الکترونیکی چقدر است؟

سلام
    فکر میکنم شرکت هایی که بتونند این پروسه ی کامل رو انجام بدن شرکت هایی بزرگی هستند که تعدادشون توی ایران 5 تا هم نمیشه و بعید به نظر میاد مدیران این شرکت ها توی فروم باشند تا به سوالات شما جواب بدن !
    به هر حال امیدوارم لینک های زیر بدرتون بخوره:
    http://www.etagco.com/fa/
    http://www.karapcb.com/fa/
    انما الحیوة عقیدة و جهاد

دیدگاه

پاسخ : حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید مدارات الکترونیکی چقدر است؟

نوشته اصلی توسط rezaeeee

1-مقدار فضای مورد نیاز
      2-تجهیزات و امکانات
      3-نیروی کار
      4-ظرفیت تولید
      5- هزینه موارد بالا(به جز مکان)
      برای شروع تنها کارت برنده شما تولید محصولی هست که براش بازار فروش باشه و این محصولات باید تعدادشون کم نباشه مثلا 5 تا ایده که میتونه به محصول پرفروش تبدیل بشن و لزومی ندار که این محصولات پیچیده باشن

نکته دیگه توجه شما به شغل های خانگی باید باشه در خیلی از کشورها شغل های خانگی جواب داده که میشه بذای شروع مثلا در زیر زمین باشه

40 درصد کار و 60 درصد تبلیغ باید باشه و این تبلیغ باید جنبه های مختلفی داشته باشه
      اگر در یک کارگاه کاری انجام بدی و بهترین محصول را هم تولید کنی تا براش توقع و نیاز از طرف مردم تولید نکنی فایده ای نداره باید مخاطب قبول کنه که محصول مشکلی از مشکلات معمولشا حل میکنه

1- برای شروع یه زیر زمین 100 متری
      2- حداقلی
      3-برای شروع فقط خودت
      4-بر اساس تبلیغات و براوردی که خودت داری
      5- دو سه تومن

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

با سلام و تشکر ویژه از شما دوستان عزیز.... دیگه داشتم نا امید میشدم از پاسخ :cry2:

اتفاقا من اون دو موردی که اشاره شد رو تدارک دیده ام . 1-ایده چنتا محصول نه چندان پیچیده،ولی به شدت نو و جذاب برای هر خریدار (شاید 6 ماهه به 600تا ایده فکر کردم تا بالاخره 2-3 تا نابش رو پیدا کردم که تاجالا پیاده سازی نشده و یقینا فروش زیاد و تیراژ بالا خواهد داشت چون واقعا کاربردی و نیاز روز هست). 2-من یک ساختمان قدیمی مسکونی(البته خالی) در جنوب تهران خریدم که 110 متر زمین داره و 2 طبقه بنای 60-70 متری و آشپزخانه و حیاط و یک واحد 10 متری طبقه سوم و پشت بام و اینا هم به عنوان فضای قابل استفاده موجود هستش!
        همچنین یک منزل 200 متری(یک طبقه) هم توی شهر زنجان دارم که میتونم حداقل از نصفش برای کار استفاده کنم(به نظر شما کدوم بهتره؟)

اما سوال من اینجاست که من سرچ کردم ببینم کارخانه ی سازنده تجهیزات الکترونیکی آیا وجود داره برای فروش؟ نتیجه یک مورد در جاجرود اگر درست یادم باشه بود، که قیمت 4 میلیارد تومنی رو برای فروش گذاشته بود!!! حالا بفرض نصفشو پول جاش درنظر بگیریم، این یعنی 1-2 میلیارد پول تجهیزاتش هست؟؟؟؟

همچنین من یادمه مدیر glx یا dimo بود تلوزیون حرف میزد میگفت ما سال 86 فکر کنم، 700 میلیون خرج احداث کارخونه کردیم!!!!!! خب 700 میلیون اون موقع فکر کنم میشه همون 4 میلیارد و شایدم بیشتر در زمان حالا!!

پس معلوم میشه تجهیزات اینکار گرونه. خودم هم بعد از ظهر روی سایت علی بابا دنبال دستگاه پرینت pcb و pick & place با قابلیت لحیمکاری ، چاپ سیلک، و متالیزه کردن برد میگشتم که هرکدوم از اینها از 2-3 هزار دلار(مدل های کوچک و منوال با ظرفیت پایین(مثلا نوشته 200set per month که اگر منظورش 200 تا برد در ماه باشه واقعا کم و فاجعه است!!) شروع قیمت میشد تا 10 هزار و بعضا بالاتر هم میرفت(همگی ساخت چین)).
        حالا دستگاه های اروپایی خدا میدونه چه قیمتی باشند!

تازه توی یک تاپیک دیگه که این موضوع رو گفتم، دوستی نوشته بود که اینها کافی نیست و مثلا لیتوگراف و فتوگراف؟(نمیدونم فتو چی چی، همون که نقشه مدار رو روی نگاتیو میکشه) و دستگاه اسید و لمینت و .... هم میخوای!

واقعا گیج شدم. چون مثلا بازم توی یه تاپیک دیگه که عنوانش چاپ pcb با دستگاه پرس کارت هست، دوستی نوشته من برای سفارشای عمده هزارتایی!! از این روش استفاده میکنم!!! یعنی واقعا یک فرد دست تنها میتونه 1000 تا برد اونم با این روش که باید 10-15 بار یه مدارو از تو دستگاه پرس رد کنی، میتونه برد بزنه؟!
        اونوقت اونهمه دم و دستگاه چند هزار دلاری ظرفیت تولیدشون در حد 500 تا در ماه است؟(500 set per month)
        یا شایدم این set هایی که روی علی بابا نوشته منظورش تولید کارخونه از این دستگاه هستش؟ یعنی کارخونه چینی 500 تا از این دستگاه ها در ماه میسازه؟؟؟؟؟؟

قاطی کردم دیگه والا ~x( :angry:

بعضی وقتها میگم بذار پاشم برم چین، طرح هارو ببرم، و یا اصلا یک نمونه سفارشی بسازم، قرارداد ببندم برای تولید انبوه! مخصوصا که چینی ها توی امر تجازت جهانی و بازار خیلی وارد هستن و اینطوری کار منم جهانی میشه و خیلی سریعتر و بیشتر تولید و پخش میشه در جهان. منم اگه 10% هر دونه از فروش رو بگیرم میلیاردر شدم!! و با پولش میتونم برم و مثلا اون کارخونه 4 میلیاردی رو بخرم یا اصلا بهترشو بزنم!!(آرزو بر جوانان عیب نیست )

ولی از طرف دیگه میگنم اولا ممکنه چینی ها کلاه سرم بذارن و طرحمو به نام خودشون بزنن و بفروشن(از این کپی کارهای همه چی خور هیچی بعید نیست :evil . از اونطرف دوست داشتم شرکت و برند خودمو داشته باشم و تو مملکت خودم کار کنم و کارآفرینی و تولید ملی و از این حرفا ....... :cry2:

کمکم کنید من دارم دیوانه میشم

دیدگاه

اگر 1000 میلیاردم داشته باشی دلیل نمیشه که بریز بپاش راه بیاندازی و همچنین طی مدت کوتاه نمیشه برند درست کنی این یه فرایند زمان بر هست

در مورد ساخت مدار و تهیه فیبر و ... یه آماتور الکترونیک میتونه با حداقل امکانات مدار رو تولید کنه و مثلا برای همون مدار میشه رفت و دستگاهای گرون قیمت تهیه کرد

پیشنهاد من اینه که چون هنوز بازار و آینده این کار معلوم نیست فعلا با حداقل هزینه کار را شروع کنید

بعد یه مدت خودتون تشخیص میدید که ایا ارزش و اینده داره این کار یا نه

در مورد مکان تهران بهترین کذینه هست

برای شروع اگه بتونید اعضای خانواده را با خودتون همراه کنید بهتره

در مورد تبلیغات جدید باید بتونید یه نیاز برای مردم ایجاد کنید و بعد هم محصول را معرفی کنید

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
            منم اصلا با بریز و بپاش موافق نیستم(اتفاقا دیدم همین کارخونه هایی مثل glx هم که موبایل و تبلت میزنن، خط تولیدشون گویا دستی هست و یک میز چندصد متری مونتاژ دارن! و صدنفر دوطرف نشستن و مونتاژ میکنن). ولی خب من نه اینقدر فضا دارم و نه اینقدر پول که چنین فضا و نفراتی به کار بگیرم!

از طرف دیگه من اصلی ترین ایده ام یک محصولی هست که اگر رونمایی بشه، به خاطر نو بودن ایده و نیاز شخصی افراد(نیاز قبلا ایجاد شده و من از این فضای پیش ساخته میخوام استفاده کنم) یکهو شاید 100 هزارتا سفارش بدن، و با خط تولید دستی و خانگی و حتی نیمه صنعتی هم نمیشه به چنین تیراژی رسید!
            و من اگر نتونم توی 2-3 ماه اول نیاز بازار رو تامین کنم، احتمال میدم ایده سرقت بشه و شرکت های بزرگتر مشابه محصول رو تولید کنن و کلی از بازار من از دست بره ......

برای همین گفتم شاید بشه 100 تومن یکسری دستگاه خرید و چند ماه قبل عرضه محصول حداقل چند هزارتا تولید کرد، بعدش با سود فروش و هزینه پیش فروش بشه دستگاه هارو اضافه کرد و بازار رو از دست نداد!

شایدم خودمو راحت کنم و سفارش بدم چین و یک قرارداد دوطرف سود باهاشون ببندم! :sad:

شما میگید هر نیروی انسانی روزی چنتا برد به صورت دستی میتونه تولید کنه؟(برد در حد این مینی کامپیوتر های مثل کوبی برد یا راسپبری است)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mujahed
              سلام
              فکر میکنم شرکت هایی که بتونند این پروسه ی کامل رو انجام بدن شرکت هایی بزرگی هستند که تعدادشون توی ایران 5 تا هم نمیشه و بعید به نظر میاد مدیران این شرکت ها توی فروم باشند تا به سوالات شما جواب بدن !
              به هر حال امیدوارم لینک های زیر بدرتون بخوره:
              http://www.etagco.com/fa/
              http://www.karapcb.com/fa/
              ممنون دوست عزیز ولی حالا مدیرانشونم نباشن، بالاخره اگر کسی توی اینجور شرکت ها کار کرده باشه میتونه اطلاعات مفیدی در اختیار قرار بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezaeeee

میگید هر نیروی انسانی روزی چنتا برد به صورت دستی میتونه تولید کنه؟(برد در حد این مینی کامپیوتر های مثل کوبی برد یا راسپبری است)
                بردهایی که ریزه کاری زیادی دارن را باید از جایی اماده سفارش بدید مثله کشور چین

طبیعیه که هرچه مونتاژ ساده تری داشته باشی سرعت مونتاژ بالاتری هم دارید

و هر چه مونتاژ تخصصی تر داشته باشید هم کار به کندی و هم بیشتر به مشکل بر میخورید

مشکلی نیست اگر در اوایل مونتاژ کار باشید چون باید از نظر مالی و ... به حدی برسید

تا توانایی انعطاف برای مونتاژ تخصصی تر و همچنین طراحی را داشته باشید

به نظر من در قدم اول باید به فکر سود مالی و به دست گرفتن بازار را داشته باشید

و کم کم وارد تولید واقعی بشوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X