اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعداد پریودهای لازم برای نمونه برداری صحیح ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعداد پریودهای لازم برای نمونه برداری صحیح ؟

با سلام
    دوستان کسی اطلاع داره برای نمونه برداری صحیح از یک سیگنال آنالوگ، چه تعداد پریود از اون سیگنال را باید نمونه برداری کنیم ؟
    من جایی شنیدم کسی میگفت 16 تا پریود لازم هست ولی نمیدونم چرا ؟
    کسی کتابی ، رفرنسی چیزی داره به من کمک کنه ؟

پاسخ : تعداد پریودهای لازم برای نمونه برداری صحیح ؟

در مورد نمونه برداری دو تا نکته به نظر من هست. یکی رزولوشن و یکی نرخ نمونه برداری.
    معمولا نرخ نمونه برداری 2 برابر حداکثر فرکانس سیگنال ورودی هستش. در مورد پریود من چیزی نشنیدم.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

شاید منظورتون همون فرکانس نمونه برداری یا فاصله زمانی بین نمونه هاست.
      کلا هر سیگنالی داشته باشید فرکانس نمونه برداری باید حداقل دو برابر فرکانس سریع ترین هارمونی شما باشه.
      که این تازه نرخ نایکوییست هستش و فقط انرژی سیگنال رو نگه میداره اما برای داشتن شکل کامل تری از سیگنال به نظرم حداقل 10 تا نمونه از سیگنالتون برداشته باشید الته بسته به شکل سیگنال هم داره و بیشتر به دقتی که احتیاج دارید مربوط میشه
      ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
        شاید منظورتون همون فرکانس نمونه برداری یا فاصله زمانی بین نمونه هاست.
        کلا هر سیگنالی داشته باشید فرکانس نمونه برداری باید حداقل دو برابر فرکانس سریع ترین هارمونی شما باشه.
        که این تازه نرخ نایکوییست هستش و فقط انرژی سیگنال رو نگه میداره اما برای داشتن شکل کامل تری از سیگنال به نظرم حداقل 10 تا نمونه از سیگنالتون برداشته باشید الته بسته به شکل سیگنال هم داره و بیشتر به دقتی که احتیاج دارید مربوط میشه
        فرکانس نمونه برداری که بله، صحبت شما صحیحه ...
        ولی منظور من تعداد پریودهای سیگنال آنالوگ ما هست...
        مثلا فرض کنید فرکانس سیگنال آنالوگ ما 50 هرتز باشه ... طبق قضیه نایکوئیست فرکانس نمونه برداری باید حداقل 100 هرتز باشه ... ولی حالا ما چند تا پریود از سیگنال آنالوگ با فرکانس 50 هرتز(دوره 20 میلی ثانیه) را باید بخونیم ؟
        یعنی اگر بخواهیم به میکرو بگیم نمونه برداری کنه ، بهش بگیم 20 میلی ثانیه پشت سر هم نمونه برداری کنه ... یا مثلا 100 میلی ثانیه (5 تا دوره) ؟
        منم خودم چیزی در این زمینه پیدا نکردم ولی یکی از اساتیدمون بهم ایراد گرفت که مثلا یک پریود کافی نیست oo:

دیدگاه

اونم بستگی به خودت و شرایط مسئله ات داره. ولی معمولا نمونه برداری به صورت پیوسته صورت میگیره یا اینکه هرچندتا پریود یک بار نمونه میگیره و بعدش معمولا میانگین نمونه های گرفته شده روی هر پریود رو بهت میده.
          البته اینجا فرض کردی سیگنالت متناوب باشه.
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

شما میخوای بری سراغ مدل کردن سیستم و این حرفا ؟
            ---------
            .
            .
            ...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ajapyy
              شما میخوای بری سراغ مدل کردن سیستم و این حرفا ؟
              نه...
              من یه سیگنال دارم میخوام ازش نمونه برداری کنم و یکسری پارامترهای سیگنال را دربیارم.
              برای همین احتیاج دارم A/D انجام بدم. حالا موندم از چندتا پریود شکل موجم باید نمونه برداری کنم که اصولی باشه.
              من الان با یک پریود انجام میدم.نتایجم هم تقریبا بد نیستن ولی از یکی شنیدم میگفت باید 16 تا پریود را نمونه برداری کنی تا واقعا محاسبات درست باشه.
              خیلی تو مقالات گشتم ولی چیزی پیدا نکردم. شما اطلاعی نداری ؟ :eek:

دیدگاه

همین الان با adc میکرو avr یه ولت متر dc ساختم.
                اول هر ثانیه یه نمونه رو نمایش میداد. اعداد مدام بالا و پایین میرفت.
                بعد با 50 نمونه در ثانیه آزمایش کردم. بهتر شد.
                بعد با 200 نمونه در ثانیه خیلی خیلی بهتر شد. کلا هر چی بنیه داری نمونه بگیر
                إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
                کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminrj
                  نه...
                  من یه سیگنال دارم میخوام ازش نمونه برداری کنم و یکسری پارامترهای سیگنال را دربیارم.
                  برای همین احتیاج دارم A/D انجام بدم. حالا موندم از چندتا پریود شکل موجم باید نمونه برداری کنم که اصولی باشه.
                  من الان با یک پریود انجام میدم.نتایجم هم تقریبا بد نیستن ولی از یکی شنیدم میگفت باید 16 تا پریود را نمونه برداری کنی تا واقعا محاسبات درست باشه.
                  خیلی تو مقالات گشتم ولی چیزی پیدا نکردم. شما اطلاعی نداری ؟ :eek:
                  با سلام

بنظرم می خواهین با چندتا نمونه از سیگنال پارامترهایی مثل فرکانس ، فاز اولیه و دامنه رو استخراج کنین
                  این بحث در تئوری تخمین مطرح میشه(آخرهای فوق لیسانس)
                  برای مثال همون فصل اول دوم کتاب kay
                  مقداری سطح مطالب بالاست بنظرم اگر دقت خاصی مد نظرتون نیست و تنها کیفیت کار مهمه تعداد بیست سی پالس کامل رو بگیرید
                  بخصوص اگر قرار فقط یک قطار پالس سینوسی بفرستید و یه بار بگیرید
                  روشهای تخمین پارامترها هم اونجا اومده

http://www.4shared.com/office/wspNnTsI/AMUZESH_JAMEE_MATLAB.html

دیدگاه

شما مدام از تمامی سیگنال نمونه گیری باید کنید مثال مقداری از دامنه را مثلا از 20 درصد پیک مثبت تا 60 درصد پیک مثبت می خواهید برسی کنید
                    adc را روی پرسکالر 2 تنظیم کنید سریعترین نمونه گیری (بسکام)... پریود رو اگه با خود میکرو تولید کنید بهتره چون می تونید قفل کنید در همان جای دلخواه و بعد نمونه گیری کنید واگه نمونه بیرونی هست کار یکم سخت میشه ولی نشد نداره در این حالت از تمام پریود نمونه گیری باید کنید و دستور برداشت از قسمتی دلخواه تا قسمتی دیگر را اعمال کنید دقت کنید بله اگه مقدار شما ثابت باشه یه پریود هم کافیه و اگه منظور شما سنس باشه این بایستی مدام انجام بشه نمونه گیری مقدار خوانی و دوباره از اول :rolleyes: و دستورات ... oo: در ادامه اگه طلبه بودین :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X