اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر باطری 12 ولت خشک تمام اتومات با lm324

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر باطری 12 ولت خشک تمام اتومات با lm324

با عرض سلام و درود فراوان خدمت دوستان گل انجمن بنده یه مدار شارژر تمام اتومات برای باطری های خشک 12 ولت پیدا کردم و مهندسی معکوس کردم که باعث میشه باطری شما تا 7-8 سال عمر مفید کنه شماتیکشم با پروتوس طراحی کردم فقط یه مشکلی که پیدا کردم اینه که موقع کپی کردن و شناسایی قطعاتش دو تا دیود زینر را نتونستم شناسایی کنم چون روشون هیچ نوشته ای نبود که d1 و d2 هستن فقط از روی خط کاتدش و طریقه نصبش فهمیدم که دیود زینر تشریف دارن فقط از شما تقاضا دارم که روش کار کنید که مقدار این دو دیود زینر رو کشف کنیم که چی بوده مثلا 6.8 ولت بوده یا 3.9 ولت ....مدار خوبیه تمام اتومات مجهز به1- قطع کن جریان هنگام فول شارژ و روشن شدن led سبز رنگ 2-نشان دهنده اخطار اتصال دو سر سیم خروجی با یک بار چشمک زدن led سبز و قرمز با هم 3-و نشان دهنده اخطار بر عکس بودن منفی مثبت باطری تحت شارژ با یک بار چشمک زدن led سبز و قرمز با هم 4-هنگام درست وصل بودن منفی مثبت باطری تحت شارژ led قرمز روشن و باطری وارد مرحله شارژ بهینه و هوشمند کنترل شده قرار میگیره . فقط روی این پروژه مهندسی معکوس کار کنید تا مقدار اون دو تا دیود زینر رو برای باطری های 12 ولتی پیدا کنیم در زیر فایل های مورد نیاز قرار میدم

اضافه شده در تاریخ :
    اینم فایل های شماتیک و شبیه ساز

http://uplod.ir/p368yxaflq7v/lm324_sh.PDF.htm

http://uplod.ir/p44v0clo0cxd/proteus_lm324.7z.htm

اضافه شده در تاریخ :
    فقط سوال بنده از دوستان حرفه ای الکترونیک اینه که من d1 و d2 را چه دیود زینری بذارم که شارژ باطری تحت شارژ 12 ولتی خشک در ولتاژ 13.8 ولت متوقف و چراغ ال ی دی سبز روشن شود :question:

اضافه شده در تاریخ :
    البته دوستان اینم اضاف کنم که بنده اون دو تا دیود زینر رو برای شناسایی از مدار در آوردم و دادم به تعمیر کار الکترونیک و متاسفانه گمشون کرد :angry: و به همین دلیل شماتیک اونو با پروتوس کشیدم تا شما راهنمایی کنید اون دو تا دیود زینر چی بودن که باطری خشک 12 ولتی در ولتاژ 13.8 فول شده و چراخ سبز روشن شود و جریان شارژ قطره ای یا قطع شود

اضافه شده در تاریخ :
    در فایل شبیه ساز که قرار دادم برای تست مدار از 15 ولت باطری استفاده کردم به جای 15 ولت dc چون زیاد حرفه ای نبودم خودتون اگه واردتر هسین با تغذیه اصلی تستش کنید

اضافه شده در تاریخ :
    یاری کننده ای هست برسه به داد این حقیر؟؟؟

پاسخ : شارژر باطری 12 ولت خشک تمام اتومات با lm324

کسی هست به نتیجه رسیده باشه و اون 2 تا دیود زینر رو کشف کنه :-?

دیدگاه

شماتیک رو خیلی بیریخت کشیدی .
      اول باید شماتیک رو اصلاح کرد بعد دنبال مقادیر زنرگشت.

حالا من وقت کردم شماتیک رو اصلاح میکنم . ولی خودت سریع تر میتونی انجام بدی .
      1- ولتاژ زمین رو بیار پایین و یک خط راست بکش
      2- ولتاژ مثبت رو ببر بالا و یک خط راست بکش .
      جهت مقایسه کننده ها رو اصلاح کن
      مثلا شکل زیر رو ببین

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        شماتیک رو خیلی بیریخت کشیدی .
        اول باید شماتیک رو اصلاح کرد بعد دنبال مقادیر زنرگشت.

حالا من وقت کردم شماتیک رو اصلاح میکنم . ولی خودت سریع تر میتونی انجام بدی .
        1- ولتاژ زمین رو بیار پایین و یک خط راست بکش
        2- ولتاژ مثبت رو ببر بالا و یک خط راست بکش .
        جهت مقایسه کننده ها رو اصلاح کن
        مثلا شکل زیر رو ببین

دوست عزیز و استاد گرامی ممنون از لطفتون که جواب دادین :agree: تشکر می کنم و حقیقتش بنده تو طراحی شماتیک مبتدی هستم و زیاد بلد نیستم ممنون میشم شما وقت کردید اصلاحش کنید و در انجمن قرار بدین و نتایج اعلام کنید با تشکر :rolleyes:

دیدگاه

دوستان پوزش می طلبم فقط یه اشتباه کوچک کردم و اونم اینکه مقادیر مقاومت R23 متصل به زنر D2 اشتباه وارد کردم مقادیر درستش 10K هست نه 15 و دوم اینکه از اساتید یه سوال دارم که این مدار از یه دستگاه در آوردم که باطری 12 ولت 7 آمپر بسیار عالی و مطلوب شارژ می کرد آیا برای باطری های آمپر پایین تر مثلا 4 آمپر یا 1.3 آمپر هم جواب میده یا اینکه باید برای باطری های 12 ولت کمتر از 7 آمپر مقادیر بعضی مقاومت ها رو کم یا زیاد کرد :-? از اساتید تقاضا دارم در این مورد هم راهنمایی کنند با تشکر

دیدگاه

دوستان من امروز از صبح تا الان تمام وقت روی مدار کار کردم و موفق شدم با نرم افزار پینت ویندوز از روی عکس پشت مدار PCB رو طراحی کنم و واسش یه راهنما به همراه پارت لیست قطعات هم کشیدم که به راحتی بسازید

دیدگاه

دوستان PCB این مدار چون به صورت فشرده و MP3 طراحی شده کلیه مقاومت ها به غیر از مقاومت R13,R18 به صورت ایستاده در مدار نصب می شوند و توجه کنید که یک سر سیم مقاومت R23 را با سر سیم دیود زنر D2 به هم دیگه بپیچید و لحیم کنید و بعد در مدار جا بزنید طبق شکل.
              و طبق PCB راهنما مقدار مقاومت R23 ده کیلو اهم 10K و مقدار مقاومت R22 پانزده کیلو اهم 15K صحیح و درست می باشد که بنده در شماتیک شبیه ساز پروتوس این مقادیر را جابه جا نوشتم به علت حواس پرتی پس خودتان مقادیر را هنگام کار با شماتیک شبیه ساز اصلاح کنید تا بتوانیم مقادیر اون دو تا دیود زینر رو کشف کنیم

دیدگاه

دوستان pcb رو رو برد زدم و الان مشغول سوراخ کاری هستم تا شب مونتاژ تموم می کنم هزینه قطعاتش زیاد نشد زیر ده تومن شد

اضافه شده در تاریخ :
                اینم نمونه بردی که من ساختم خیلی عالی و تمیز باطری شارژ میکنه فقط مونده مقادیر اون دو تا زنر پیدا کنیم که قسمت قطع کن هنگام فول شارژ فعال بشه

دیدگاه

اینم نمونه بردی که من ساختم خیلی عالی و تمیز کار باطری شارژ میکنه فقط مونده مقادیر اون دو تا زنر پیدا کنیم که قسمت قطع کن هنگام فول شارژ فعال بشه

دیدگاه

کسی تونست دو تا زینر رو کشف کنه؟ :-?

دیدگاه

سال نو مبارک :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnbvcxzaqwsx
                        سال نو مبارک :applause:
                        جواب خیلی مفیدی دادین
                        ممنون از راهنماییتون
                        telgram:09396888049

دیدگاه

دوست عزیز مطمئنی این مدار واسه باتری 7 آمپری بوده؟!این که 1 آمپر هم فکر نمیکنم خروجی بده؟!
                          واسه باتری خشک از یه lm317 استفاده کن و رو 13.8 تنظیمش کنی راحت تره.اما باید ترانسش حد اقل 18 ولت باشه.خیلی عالی هم جواب میده.این باتریها وقتی ولتشون به 13.8 رسید دیگه شارژ قبول نمیکنن و احتیاجی به مدار قطع کن نداره و باتری هم خراب نمیشه.(ولی انواع دیگه باتریها فرق میکنه ها)فقط چند وقت یبار باید دشارژ و دوباره شارژ بشه تا باتری عمرش بیشتر بشه.
                          الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
                            دوست عزیز مطمئنی این مدار واسه باتری 7 آمپری بوده؟!این که 1 آمپر هم فکر نمیکنم خروجی بده؟!
                            واسه باتری خشک از یه lm317 استفاده کن و رو 13.8 تنظیمش کنی راحت تره.اما باید ترانسش حد اقل 18 ولت باشه.خیلی عالی هم جواب میده.این باتریها وقتی ولتشون به 13.8 رسید دیگه شارژ قبول نمیکنن و احتیاجی به مدار قطع کن نداره و باتری هم خراب نمیشه.(ولی انواع دیگه باتریها فرق میکنه ها)فقط چند وقت یبار باید دشارژ و دوباره شارژ بشه تا باتری عمرش بیشتر بشه.
                            سلام
                            آره مطمئن باش که این مدار واسه باطری 7 آمپری طراحی شده چون همون طوری هم که اساتید الکترونیک اطلاع دارن طبق قانون و علم شارژ باطری باید آمپر ترانس و مدار کنترل شارژ باطری کمتر از آمپر باطری باشد مثلا برای باطری 7 آمپر باید از ترانس و مدار کنترل شارژ 500 میلی آمپر استفاده کرد که باطری 7 آمپری زیر شارژ را طی 8 ساعت فول شارژ کنه تا باطری صدمه نخوره چون اگه ما برای شارژ باطری 7 آمپری از ترانس بالاتر از 1 آمپر استفاده کنیم عمر باطری کوتاه شده سری تر شارژ خالی میکنه چون طبق (قانون شارژ باطری ) هرچه آمپر ترانس زیادتر باشه باطری سری تر شارژ شده و زودتر هم شارژ خالی میکنه و عمر مفید باطری هم کوتاه تر میشه ولی اگر از ترانس آمپر پایین تر برای شارژ باطری استفاده کنیم دیر تر شارژ میشه و مدت زمان زیادی هم شارژ نگه میداره و عمر مفیدش هم بیشتر میشه در رابطه با اینکه گفتین برای شارژ باطری نیازی به مدار قطع کن نیست کاملا مخالفم چون عمر مفید باطری به شدت کاهش پیدا میکنه ولی وقتی از مدار کنترل شارژ استفاده میکنیم هنگامی که باطری فول شد جریان یا قطع میشه یا به شدت کاهش پیدا کرده و قطره ای میشه تا باطری فول شارژ شده صدمه نبینه چون همون طور که میدونید اگر ما به باطری فول شارژ بزنیم به شارژ عمرش به شدت کاهش پیدا میکنه و بهترین مدار هوشمند کنترل شارژ آنالوگ همین مدار با آی سی lm324 هست موفق باشید

دیدگاه

چی شد پیدا کردین؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X