اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سویچ 10 آمپری برای pwm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سویچ 10 آمپری برای pwm

سلام
    برای اینکه یک موج pwm با فرکانس حدود 60 هرتز رو برای باری که جریان حدودا 10 آمپر مصرف میکنه رو استفاده کنم شما چه پیشنهادی میکنید؟

pwm رو با میکرو ایجاد کردم و مصرف کننده ها LED هستند روش که من تو ذهنمه استفاده از یک دارلینگتون مثل TIP142 به صورتی که امیتر رو زمین کنم و بار رو بین کلکتور و تغذیه قرار بدم
    (یا اینکه دارلینگتون رو خودم با استفاده از MJ2955 و BC547 بسازم ) و موج PWM را با مقاومت مناسب به بیس بدم :redface:.میخواستم ببینم پیشنهاد دوستان در این مورد چیه

ممنونم

پاسخ : سویچ 10 آمپری برای pwm

سلام از راهنمایی شما ممنونم
    اما من هیچی از ماسفت سر در نمیارم ،هر چی هم تو کتابام نگاه میکنم چیزی متوجه نمیشم :sad: (خانه از پای بست ویران است ) میخواستم در مورد استفاده IRF3205 به عنوان سوییچ راهنمایی کنید و علت افزایش دامنه موج pwm چیه ؟
    :bye

دیدگاه

.

.

دیدگاه

IRF3205 یک ماسفت 110 آمپر55 ولت هست ( اگه اشتباه نکنم چون خیلی وقته باهاش کار نکردم ) مقاومت حالت وصل درین سورس در حدود 8 میلی اهم هست و انتظار میره که بار 10 آمپر اون رو حتی گرم هم نکنه . اما در عمل اتفاق دیگه ای میفته ووقتی شما یک لامپ هالوزن 50 وات 12 ولت رو باهاش درایو می کنید می بینید که نه تنها گرم میشه بلکه نیاز به هیت سینک هم پیدا می کنه . حالا اگه ماکزیمم ولتاز گیت سورس رو هم اعمال کنید (20ولت ) می بینید که تو نتیجه تاثیر چندانی نمی ذاره . می تونید امتحان کنید . این برای حالتی بود که یک ولتاز ثابت به گیت سورس اعمال میشه . (فرکانس 0 ) .

حالا اگه این ولتاز به پالس تبدیل بشه به اندازه ای متناسب با Off Time از گرما کاسته میشه اما تلفات سوییچینگ و Rise Time , Fall Time خودش رو نشون میده . Rise Time , Fall Time اگر زیاد باشه ماسفت رو در حالت Linear قرار می ده و بد تر از قبل داغ میشه و تحت این شرایط شاید هیت سینک هم سودی نده . اگه پاور U.P.S رو ملاحظه کرده باشید حتما دیدید که تعداد زیادی از این نوع ماسفتها مثل IRF3205 یا IREP250 ...
        برای تامین جریان مثلا 40 آمپر باهم Parallel شدن . علت اینکه این جریان به طور دایم برای ترانزیستور تعریف نشده . خب حتما یه فرق اساسی هست بین IRF3205 که 110 آمپر و قیمتش 900 تومنه با یک IGBT صنعتی که 50 آمپره و لی قیمتش 85000 تومنه ! :biggrin:

نتیجه : از IRF3205 به شرطی می تونید برای سینک 10 آمپر جریان اسنفاده کنید که یک هیت سینک بزرگ هم بهش وصل کنید . اگه از IGBT به شماره BUP314 استفاده کنید وضعیت خیلی بهتر میشه . قیمتش حدود 5000 تومنه .

یه سوال : گفتید مصرف کننده هاتون LED هستند میشه بفرمایید چند 100 تا LED قراره درایو بشه که 10 آمپر جریان می خواد ؟ :smile:
        این رو از روی کنجکاوی یا بعبارت بهتر , فضولی محض پرسیدم :biggrin:

من تا 30 آمپر جریان گرفتم با یک هیت سینک نسبتا کوچک .
        خیلی عالیه . یعنی 3 تا لامپ هالوزن چراغ جلوی ماشین رو که هرکدوم 150 وات توان می خواد رو با یک IRF3205 با یک هیت سینک کوچولو درایو کردین :biggrin: یه سوال : پایه ها ش ذوب نشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :biggrin:

آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
        سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

.

.

دیدگاه

سلام
            ممنونم از راهنمایی شما دوستان
            ولی با عرض شرمندگی از مباحثی که بالا مطرح کردید من چیزی خاصی متوجه نشدم ، لطفا درمورد استفاده از ماسفت های رو به عنوان سوییچ راهنمایی کنید
            من نمیدونم که بنده خدا این رو برای کجا میخواد استفاده کنه ولی گفت که میخواد 3 تا کانال خروجی داشته باشه که دیوتی سایکل هر کانال با کلید ها کنترل بشند (احتمال زیاد برای led های rgb میخواد اینکه کجا این همه رو میخواد استفاده کنه من دیگه نمیدونم )

دیدگاه

از ir640 به همراه یک درایور استفاده کن تا عاقبت به خیر بشی :icon_razz:
              ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r.babazadeh
                از ir640 به همراه یک درایور استفاده کن تا عاقبت به خیر بشی :icon_razz:
                دست شما درد نکنه ،برای قسمت درایور چه کار باید بکنم ؟
                تو این سایت ی چیزهایی گفته [url=/http://www.picotech.com/applications/pwm_drivers/index.html#chap6[/url]
                و تو سایت http://www.national.com/kbase/category/Power.html اومده برای درایور پاور ماسفت یکسری قطعه استفاده کرده که فکر نکنم راحت گیر بیان

منتظر راهنمایی همه دوستان هستم (پیشا پیش ممنونم )

دیدگاه

سلام !

خب منم UPS های 20 سال پیش رو گفتم دیگه :biggrin:
                  من هم نگفتم کسی می خواد LINEAR کار کنه . گفتم اگه Rise Time , Fall Time زیاد باشه المان رو به این ناحیه می بره . غیر از اینه ؟
                  ابا بحث LED روبه کجاها بردی !!!
                  اصلا کار من منحرف کردن بحثه :biggrin: صحبت سر LOAD هست حالا این LOAD می تونه هر چیزی باشه مهم اندازه و نوع توان ش هست .
                  حالا وقتی این LED ها این قدر زیاده که 10 آمپر جریان لازم داره خب می تونه با یک یا دو لامپ هالوزن قابل قیاس باشه . اشتباه می گم ؟
                  ون UPS که شما میفرمائید مال حداقل 20 سال پیشه .یکم اطلاعاتتون رو پدیت بفرمایید . icon_biggrin
                  من اصلا اطلاعاتی ندارم که بخواد Update بشه . :biggrin:

این قضیه ZVS سالهاست که در UPS ها اعمال میشود .
                  غیر از سویچینگ شبه رزونانسی یا Z.V.S , Z.C.S موارد دیگه ای هم هست که در UPS های جدید بکار می ره که ربطی به تاپیک نداره . :smile: :smile:
                  کاری که من کردم این بود که توسط چند گیت لاجیک و یک لوپ اضافه داخل ترانس UPS یک ZVS ساختم
                  و در زمان DEATH TIME مابین هر نیم سیکل انرژی پس ماند داخل ترانس رو تخلیه کردم .
                  تبریک می گم باید از نظر محاسباتی آدم قویی باشید که تونستید این کار رو بکنید . :biggrin:

پیشنهاد من به این دوستمون استفاده از BUP314 است . یا اینکه 3 تا IRF3205 به صورت Parallel ببندید وبار اهمی خودتون رو درایو کنید ( اصلا صحبت از Z.V.S نیست :biggrin: ) با خیال راحت این کار رو بکنید مشکلتون حل میشه . تو نحوه Driving ماسفت یا IGBT هم من کمکتون می کنم . :smile:

دیدگاه

و تو سایت http://www.national.com/kbase/category/Power.html اومده برای درایور پاور ماسفت یکسری قطعه استفاده کرده که فکر نکنم راحت گیر بیان
                    نه بابا کی گفته ؟ تو 3 سوت پیدا می شه . البته قطعاتی که اینجا استفاده شده رو نمی گم . اما به راحتی با 3 تا ترانزیستور سیگنال می تونید این کار رو انجام بدید . ( برای هر ماسفت ) . یه ترکیب تاتم پل ساده است تازه می تونی این کلمه رو سرچ کنی : Totem Pole

دیدگاه

ir640+icl7667
                      در کل حدود 1500 تومان
                      ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

سوییچ 10 آمپری برای pwm

کلمه Totem Pole کلی کارم رو انداخت از همه دوستان واقعا ممنوم
                        فکر کنم از لحاظ هزینه ساخت totem pole به صرفه تر باشه تا icl7667 ولی icl7667 کلی حجم مدار رو کم میکنه و هم اینکه احتمال ایجاد مشکل رو در مدار کم میکنه (برای من که ناواردم )
                        برای استفاده از Totem Pole مدارات زیادی دیدم که اکثرا شبیه هم بودند و خیلی کم در مورد اصول طراحی بحث شده بود و جاهایی هم که بحث شده در مورد انتخاب ترانزیستور با توان مناسب برای تاتم پل گفته
                        سایت روبه رو خیلی خوبه :http://people.consolidated.net/fsmyth/pages/mosfet2.html

مدار بالا فکرکنم باید بدون در نظر گرفتن زنر باشه درسته؟
                        من نتونستم نتیجه گیری از یک موضوع کنم اونهم اینه که با جریان 10 آمپری من از کدام ماسفت استفاده کنم جناب original شمارهIRF3205 رو پیشنهاد کردند و دوست خوبم Electronics Boy همین شماره رو پیشنهاد کردند ولی به شرطی که 3 تا رو موازی کنم و جناب بابازاده irf640 رو معرفی کردند که 18 آمپر رو تحمل میکنه . لطفا راهنمایی کنید
                        اگر قرار به موازی بستن ماسفت ها باشه باید برای هر گروه 3 تایی 2 تا icl7667 استفاده کنم یا 3 تا Totem Pole یا اینکه هر کدام از این روش ها به تنهایی میتونن 3 تا ماسفت رو راه اندازی کنند
                        واقعا ممنونم

دیدگاه

با سلام !

3 تا IRF3205 رو باهم موازی کنید و با یک مدار Totem Pole درایوش کنید یعنی خروجی همین مدار Totem Pole بالا رو به گیت Total هر 3 ماسفت موازی شده اعمال کنید . ( برای هر گیت یک مقاومت 22 اهمی در نظر بگیرید ) :smile:

هر چی خواستم شکل نکشم فقط توضیح بدم نشد :biggrin:

دیدگاه

پاسخ : سوییچ 10 آمپری برای pwm

سلام جناب Electronics Boy
                            از اون جایی که دیگه استفاده از دکمه تشکر جواب گوی محبت شما نیست ،گفتم کتبا تشکر کنم بهتره
                            هر چی خواستم شکل نکشم فقط توضیح بدم نشد
                            خیلی ممنونم ، شاید اگه شکل نبود باز هم کلی سوال می پرسیدم و وقت شما رو میگرفتم

بازهم اگر اساتید نکته ای وجود داره که قبل از ساخت باید در نظر بگیرم ممنون میشم که مطرح کنید ،آخه این ماسفت ها تو شهر ما که گیر نمیاد :cry:
                            بنابراین بهتره قبل از اینکه اینها رو تهیه کنم تمامی نکات رو به کمک شما در نظر بگیرم که اشکالی به وجود نیاد (بازم ممنونم از همه دوستان )

دیدگاه

پاسخ : سوییچ 10 آمپری برای pwm

سلام جناب Electronics Boy
                              از اون جایی که دیگه استفاده از دکمه تشکر جواب گوی محبت شما نیست ،گفتم کتبا تشکر کنم بهتره
                              با سلام !

خواهش می کنم . اصلا قابل شما رو نداشت :biggrin:

بازهم اگر اساتید نکته ای وجود داره که قبل از ساخت باید در نظر بگیرم ممنون میشم که مطرح کنید ،آخه این ماسفت ها تو شهر ما که گیر نمیاد icon_cry
                              بنابراین بهتره قبل از اینکه اینها رو تهیه کنم تمامی نکات رو به کمک شما در نظر بگیرم که اشکالی به وجود نیاد (بازم ممنونم از همه دوستان )
                              با توجه به اینکه فرکانس اعمالی 60 هرتز هست ( خیلی پایینه ) و همچنین بار مصرفی یک بار اهمی حساب میشه ( سلفی یا خازنی یا ترکیبی از این دو ... نیست ) نکته خاصی وجود نداره . از زوج MPSA42 , MPSA92 که اولی PNP و دومی هم NPN هست استفاده کنید عمده ترین مزیتش علاوه بر بالا بودن break Voltage که بین 200 تا 300 ولته اینه که تو بازار فراوونه . 2N3904 ,2N3906 هم زوج خوبیه . اون زینر هم برای اینه که ولتاز گیت سورس از ماکزیمم حد خودش که معمولا 20 ولته بالاتر نره و ماسفت نسوزه . مقاومت های 22 اهمی رو از نوع 1/8 وات بذارید یکی از دلایلش اینه که معمولا وقتی ماسفت می سوزه ( به هر دلیلی ) پیوند گیت درین اتصال کوتاه میشه و باعث میشه جریان زیاد موجود روی درین وارد گیت بشه وبه ادوات جانبیی که گیت رو درایو کرده ( در اینجا مدار تاتم پل ) راه پیدا کنه و اونهارو هم بسوزونه یا بعبارت بهتر به قتل برسونه :biggrin: حالا وجود این مقاومت با توان پایین سر راه گیت می تونه مثل یه فیوز عمل کنه و تا حد زیادی از آسیب دیدگی مدارهای درایور گیت ( باز هم در اینجا تاتم پل ) جلوگیری کنه . لازم به ذکر که مقاومت سر راه گیت در فرکانسای بالاتر (30 تا 100 کیلوهرتز ) کارهای دیگه ای هم انجام می ده .

خلاصه : هیچ نکته خاصی نیست . فقط مقاومتهای گیت رو 1/8 بذار . :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X