اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور تشخیص وجود اب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور تشخیص وجود اب

سلام
    من به یه سنسور نیاز دارم که وقتی اب بهش میرسه مدار رو قطع کنه و وقتی اب ازش جدا میشه مدار رو وصل کنه
    ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

پاسخ : سنسور تشخیص وجود اب

سلام
    اگرآب روهم انباشته میشه,رید رله ها مناسبند که آهنربای شناوری دارن که با حضور اب در ان شناور شده وسوییچ ریدرله تحت نیروی مغناطیس اهن ربا وصل میشه ...

دیدگاه

عمق اب یک سانتی متر است و مسیر اب سر، باز است
      این را برای اب خوری طیور میخوام
      به این شکل که وقتی سطح اب پایین امد سنسور عمل کند

دیدگاه

درود بر شما،

یک مدار ساده و جالب سنسور آب را در اینجا می بینید:

http://etesalkootah.blogfa.com/post/29

این دستگاه کوچک می تواند به طور خودکار به یک پمپ برای پر کردن به موقع یک مخزن آب فرمان دهد و پس از پر شدن مخزن پمپ را قطع کند.

پیروز باشید

دیدگاه

با یک میکروکنترلر بدون نیاز به هیچ سنسوری میشه انجام داد. من انجام دادم. باید از adc میکرو استفاده کنی.
          در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
          2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
          3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط siyavash2k
            با یک میکروکنترلر بدون نیاز به هیچ سنسوری میشه انجام داد. من انجام دادم. باید از adc میکرو استفاده کنی.
            بدون سنسور چطور انجام میشه؟

دیدگاه

ورودی های adc را بزار تو ظرف آب یک مقدار بهت میده. وقتی هم که آب نباشه مقدار دیگه که نزدیک به صفر هست. اختلاف این دو حالت بسیار زیاد هست. از این مقادیر میفهمی که آب هست یا نه. و یا چه مدت شیر برقی باز باشه تا آب به سطح خاصی برسه. خیلی ساده هست. هزینش هم فقط یک میکرو یک رله و یک ترانزیستوره.
              در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
              2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

ورودی های adc را بزار تو ظرف آب یک مقدار بهت میده. وقتی هم که آب نباشه مقدار دیگه که نزدیک به صفر هست. اختلاف این دو حالت بسیار زیاد هست. از این مقادیر میفهمی که آب هست یا نه. و یا چه مدت شیر برقی باز باشه تا آب به سطح خاصی برسه. خیلی ساده هست. هزینش هم فقط یک میکرو یک رله و یک ترانزیستوره.
                یعنی در حقیقت مقاومت آب را اندازه گیری می کنید. آن هم به طور مستقیم توسط ورودی های آنالوگ به دیجیتال میکرو.
                در حالتی که سر سیم های متصل به ADC داخل آب باشند و سطح آب کمی بالا یا پایین برود، تغییر مقدار اهمی خوانده شده در کارکرد ایرادی ایجاد نمی کند؟ همین طور آیا کم و زیاد شدن مقدار اهمی آب در اثر داخل شدن مواد دیگر در آن (مورد استفاده در مرغداری است) کارکرد دستگاه مختل نمی شود؟ و نهایتاً چنین ارتباط مستقیمی بین میکرو و دنیای آنالوگ را به صلاح می دانید؟ بخصوص که اگر بر اثر اختلال مدار، آب به موقع توزیع نشود، احتمال خسارت زیادی وجود خواهد داشت؟

دیدگاه

خیلی ساده هست. به مواد هم خیلی حساس نیست. چون هر ماده ای که وارد آب بشه مقاومت آب را کمتر میکنه. بزار مثال بزنم. یکی از ورودی های adc را با مقاومت مثلا 47 کیلو pullldown می کنی و توسط یک سیم تا سطحی که می خوای آب تا اون حد برسه وارد ظرف می کنی. بعد یک سیم دیگه را به vcc مدارت که مثلا 5 ولت هست وصل میکنی و اون را هم در کنار اون یکی سیم قرار میدی ولی با کمی فاصله. خوب الان adc مقداری تقریبا برابر با صفر را میخونه. حالا باید تو برنامه بگی هر وقت که مقدار adc کمتر از مثلا 100 بود رله فرمان باز کردن شیر را تحریک کنه. و هر وقت مقدار adc بیشتر از مثلا 100 بود شیر آب بسته بشه.
                  برای اطمینان بیشتر باید watchdog میکرو را فعال کنی. همینطور از این مدار 2 تا بسازی تا مثلا اگه یکی خراب شد و شما نبودی اون یکی کارش را انجام بده. از باطری هم استفاده بکن که کمخطر تر باشه و هم وقتی برق شهر نیست مشکلی پیش نیاد.

دیدگاه

با تشکر از راهنمایی های کاملتون ، ولی چه فایده!
                    من که چیزی متوجه نشدم
                    میشه یکم ساده تر توضیح بدید
                    اخه من اطلاعات الکترونیکیم خیلی کمه
                    من اصلا نمیدونم adc چیه
                    vcc,pulldown,watchdog اینا یعنی چی
                    اگه میشه ساده تر توضیح بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meaab
                      با تشکر از راهنمایی های کاملتون ، ولی چه فایده!
                      من که چیزی متوجه نشدم
                      میشه یکم ساده تر توضیح بدید
                      اخه من اطلاعات الکترونیکیم خیلی کمه
                      من اصلا نمیدونم adc چیه
                      vcc,pulldown,watchdog اینا یعنی چی
                      اگه میشه ساده تر توضیح بدید
                      سلام
                      شما میتونید از ظرفیت خازنی بین دو صفحه استفاده کنید
                      دو صفحه با فاصله خیلی کم درست کنید آن را به به یک ic 555 وصل کنید با تغییر ظرفیت خازنی فرکانس خروجی خازن تغییر میکند (آب نقش دی الکتریک رادارد)
                      راه اندازی enc28j60 و enc424j600 برای RL-TCPnet

راه اندازیks0108 با emwin

راه اندازی lcd7 اینچ با داریور داخلی stm32f429

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dellfogostar
                        سلام
                        شما میتونید از ظرفیت خازنی بین دو صفحه استفاده کنید
                        دو صفحه با فاصله خیلی کم درست کنید آن را به به یک ic 555 وصل کنید با تغییر ظرفیت خازنی فرکانس خروجی خازن تغییر میکند (آب نقش دی الکتریک رادارد)
                        این دوستمون سطح مشخصی از آب مد نظرشون هست نه اندازه گیری مقدار آب.

متاسفانه راهنمایی بیشتری نمی تونم بکنم جز اینکه یک نقشه دارم براتون پیدا کنم و بزارم.

دیدگاه

این دوستمون سطح مشخصی از آب مد نظرشون هست نه اندازه گیری مقدار آب.

متاسفانه راهنمایی بیشتری نمی تونم بکنم جز اینکه یک نقشه دارم براتون پیدا کنم و بزارم.
                          این روش هم برا سطح آب هستش نه مقدار آب
                          برای تعیین مقدار آب باید از سنسور فشار استفاده کرد
                          راه اندازی enc28j60 و enc424j600 برای RL-TCPnet

راه اندازیks0108 با emwin

راه اندازی lcd7 اینچ با داریور داخلی stm32f429

دیدگاه

خیلی ساده هست. به مواد هم خیلی حساس نیست. چون هر ماده ای که وارد آب بشه مقاومت آب را کمتر میکنه. بزار مثال بزنم. یکی از ورودی های adc را با مقاومت مثلا 47 کیلو pullldown می کنی و توسط یک سیم تا سطحی که می خوای آب تا اون حد برسه وارد ظرف می کنی. بعد یک سیم دیگه را به vcc مدارت که مثلا 5 ولت هست وصل میکنی و اون را هم در کنار اون یکی سیم قرار میدی ولی با کمی فاصله. خوب الان adc مقداری تقریبا برابر با صفر را میخونه. حالا باید تو برنامه بگی هر وقت که مقدار adc کمتر از مثلا 100 بود رله فرمان باز کردن شیر را تحریک کنه. و هر وقت مقدار adc بیشتر از مثلا 100 بود شیر آب بسته بشه.
                            برای اطمینان بیشتر باید watchdog میکرو را فعال کنی. همینطور از این مدار 2 تا بسازی تا مثلا اگه یکی خراب شد و شما نبودی اون یکی کارش را انجام بده. از باطری هم استفاده بکن که کمخطر تر باشه و هم وقتی برق شهر نیست مشکلی پیش نیاد.
                            هدف از دستگاه فقط این است که اگر آب از سطحی پایین تر رفت، پمپ فرمان بگیرد و تا رسیدن آب به سطح تعیین شده به کار خود ادامه دهد.
                            در حقیقت فقط یک وظیفه ی ساده ی قطع و وصل پیش روست و فقط یک شرط دارد «آب هست یا آب نیست».
                            من دلیل استفاده از میکروکنترلر برای انجام این وظیفه ی ساده را نمی فهمم. آیا شما برتری مشخصی در استفاده از یک قطعه ی حساس در یک محیط به شدت "مهاجم برای الکترونیک" می بینید؟ محیطی با هوای آلوده و بسیار مرطوب و انواع مواد شیمیایی آلی و مواد بیولوژیک خورنده و کارکنان بسیار ساده ووو
                            آیا استفاده از یک مدار ساده ی ترانزیستوری بیشتر به صلاح نیست؟

دیدگاه

اگه با ترانزیستور می تونید بسازید بسمه الله.
                              به نظرم با یک میکرو مدار ساده تر و کوچکتر و انعطاف پذیر تر بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X