اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از سوختن ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری از سوختن ماسفت

سلام
    با ماسفت irf2807 و irf1407 جریان DC چند بار مقاومتی را با طی چند دقیقه قطع و وصل کردم (ولتاژ 50 ولت DC و جریان 7 آمپر)، اما یه مساله ایی وجود داره اینکه بعضی مواقع تا ولتاژ اعمال میشه به مدار بعضی از ماسفت ها می سوزن.
    ممنون میشم کمکم کنین تا راه چاره ایی داشته باشم و از تعویض ماسفت ها راحت بشم.
    ممنون

پاسخ : جلوگیری از سوختن ماسفت

تا مدار درایور گیت و کلا خود مدار ماسفت رو نزارید نمیشه کمک کرد.
    فقط یک مورد کلی بگم که اگر ماسفت همون اولین دفعه با عمال بار بسوزه که علتش میتونه از soa و تلفات حرارتی باشه .
    ولی اگر یک مدت کار کنه و بعد بسوزه ( البته بدون اینکه تغییر در بار یا شرایط محیطی ماسفت به وجود ) بیاد علتش به اصطلاح سوراخ شدن لایه اکسید سیلیکون گیت است .

سوراخ شدن اکسید گیت از اضافه ولتاژ درایو گیت یا ولتاز های سوزنی و رزونانسی است .این مورد به تدریج لایه اکسید گیت رو مستهلک میکنه و سوراخ میکنه . برا همین معمولا یک مدت زمانی طول میکشه تا ماسفت بسوزه .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پاسخ : جلوگیری از سوختن ماسفت

ممنونم از پاسختون
      چون تعداد ماسفت ها زیاد بود از یک رله برای وصل کزدن ولتاژ 12 ولت به گیت ماسفت ها استفاده کرده بودم اما تقریبا متوجه شدم قضیه چی بوده ، چون گیت رو با یه مقاومت زمین نکرده بودم در زمانی که گیت تحریک نشده بود ولتاژ گیت ماسفت شناور میشد و باعث میشد ماسفت در ناحیه SOA قرار نگیرد و بسوزد و زمانی که به مقاومت 10 کیلو رو با گیت سورس ماسفت موازی کردم دیگه این اتفاق نیفتاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X