اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت داغ شدن رگولاتور و DC/DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت داغ شدن رگولاتور و DC/DC

سلام دوستان عزیز
    بعد از مونتاژ یک برد با مشکلی برخوردم خیلی ممون میشم راهنمایی کنید:
    بردی که من مونتاژ میکنم ویژگی های زیر رو داره:
    یک رگولاتور با متحلقات خازن و دیود جهت تبدیل ولتاژ آداپتورِ 9 ولت (500ma) به 5 ولته، منبع رو تامین میکنه.
    ولتاژ خروجی رگولاتور میره به وردوی DC/DC بعد از DC/DC دارای یک LED power هستش که برای نشون دادن روشن بودن مدار قرار داده شده است.
    بعد از DC/DC هم اصل مدار شروع میشه که تعداد زیادی مقاومت و خازن و دو عدد آی سیِ Atmega8 و Max232 داره.

وضعیت مدار بعد از زدن آداپتور و قبل از وصل کردن آی سی ها:
    LED کاملا پرنوره ، رگولاتور داغ نمیکنه، همه چی خوبه، ولتاژها همه جا خوبه.

سوال)
    وقتی میکرو Atmega8 رو قرار میدم ، نور LED یکم کم میشه. رگولاتور یکم شروع به گرم شدن میکنه ولی نه خیلی زیاد.
    وقتی Max232 رو هم میزارم رگولاتو تا حد سوزاندن دست داغ میشه، همچنین DC/DC هم تا حد زیادی شروع به داغ شدن میکنه. و LED تا حد خاموش شدن بی نور میشه. ولتاژهای قسمت های مختلف مدار کمتر میشه. مثلا از 5 ولت به 2.5 ولت میرسه بعضی جاها.

مشکل چیه؟
    چرا تا قبل از گذاشتن آی سی ها هیچ مشکلی وجود نداره؟
    چرا رگولاتور تا این حد داغ میشه؟

(این مدار رو قبلا بارها توسط افراد دیگر بسته شده و هیچ مشکلی نداشته/ طراحی مدار هیچ مشکلی نداره)
    درگير يک تز سنگين

پاسخ : علت داغ شدن رگولاتور و DC/DC

خازنهایی که برای max232 استفاده کرده ای چیه؟
    خروجی و ورودی max232 را (2 تا Tx و 2 تا Rxمیشه 4 پایه) قطع کن و دوباره در مدار بزار.
    من شبیه این مشکل را دیدم و علتش یا اتصال کوتاه در خروجی max232 یا در خازنهاش بود چون از تانتالیوم استفاده شده بود و این خازنها اگر بسوزند اتصال کوتاه میشوند. جالبه که تا برق بهشون نرسه این اتصالی را نشون نمیدهند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs_golpa
      خازنهایی که برای max232 استفاده کرده ای چیه؟
      خروجی و ورودی max232 را (2 تا Tx و 2 تا Rxمیشه 4 پایه) قطع کن و دوباره در مدار بزار.
      من شبیه این مشکل را دیدم و علتش یا اتصال کوتاه در خروجی max232 یا در خازنهاش بود چون از تانتالیوم استفاده شده بود و این خازنها اگر بسوزند اتصال کوتاه میشوند. جالبه که تا برق بهشون نرسه این اتصالی را نشون نمیدهند.
      خازن های استفاده شده از نوع تانتالمه.
      من هم شک اولم خازن ها بود ولی آنها رو عوض کردم و هنوز همون وضع ادامه داره.
      شما میفرمایید که ممکنه یکی از این خازنهای جدید هم سوخته باشند. هیچ راهی برای تست این خازن ها روی مدار با اهم متر وجود داره؟
      به نظرت سوختن max 232 ممکنه سبب این وضعیت توی مدار باشه.
      مدار بدون max232 خیلی خوبه ولی به محض قرار گرفتن اون شروع به داغ کردن رگولاتور میکنه.
      درگير يک تز سنگين

دیدگاه

مشکل حل شد دوست عزیز.
        ممنون از بابت همکاریتون.
        اما مشکل از کجا بود:
        من نقشه رو برای چاپ برده بودم پاساژ امجد (خ جمهوری) یکی از این مغازه های چاپ مدار. و دو سه روز بعد تحویل گرفتم. مشکل اولی که به محض دریافت بردها مشاهده کردم. دیدم که چاپ دوروی اون شرکت خیلی رزولوشن خوبی نداره و در محلهای که نقاط و خطوط خیلی باریک هستند اتصال بوجود اومده و مجبور شده با کارتک محل اتصال رو باز کنه. که خودم هم مجبور شدم بعدا چندتای دیگه رو باز کنم. مشکل دومی که همین الان متوجه نشده بودم این بود که چاپ محل آی سی ها به صورت وارونه روی برد چاپ شده و من اصلا متوجه این موضوع نشدم. (مثلا به جای پایه 1 میکرو Atmega8پایه 28 قرار میگرفت و این یعنی اینکه به هیچ وجه با چرخش میکرو هم نمیشد به صورت صحیح جایگذاریش کرد. انگار pcbی پشت آی سی رو به جای روی ان چاپ کرده بودند. تنها راه حل سریح بدون عوض کردن برد این بود که پایه های میکرو و سایر آی سی ها رو رو به پشت خم کنم (پشت شکن کردن پایه ها) تا بشه درست قرارش داد.
        اشتباه جایگذاری کردن آی سی ها باعث شده بود مدار جریان زیادی بکشه در نتیجه توان رگولاتور بالا بره و سبب داغ شدن آن بشه. خوشبختانه مشکل حل شد.

ولی واقعا متاسفم برای این شرکت معتبر در قطب الکترونیک ایران که همچین اشتباهی مرتکب شده بود.
        درگير يک تز سنگين

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taaar
          مشکل حل شد دوست عزیز.
          ممنون از بابت همکاریتون.
          اما مشکل از کجا بود:
          من نقشه رو برای چاپ برده بودم پاساژ امجد (خ جمهوری) یکی از این مغازه های چاپ مدار. و دو سه روز بعد تحویل گرفتم. مشکل اولی که به محض دریافت بردها مشاهده کردم. دیدم که چاپ دوروی اون شرکت خیلی رزولوشن خوبی نداره و در محلهای که نقاط و خطوط خیلی باریک هستند اتصال بوجود اومده و مجبور شده با کارتک محل اتصال رو باز کنه. که خودم هم مجبور شدم بعدا چندتای دیگه رو باز کنم. مشکل دومی که همین الان متوجه نشده بودم این بود که چاپ محل آی سی ها به صورت وارونه روی برد چاپ شده و من اصلا متوجه این موضوع نشدم. (مثلا به جای پایه 1 میکرو Atmega8پایه 28 قرار میگرفت و این یعنی اینکه به هیچ وجه با چرخش میکرو هم نمیشد به صورت صحیح جایگذاریش کرد. انگار pcbی پشت آی سی رو به جای روی ان چاپ کرده بودند. تنها راه حل سریح بدون عوض کردن برد این بود که پایه های میکرو و سایر آی سی ها رو رو به پشت خم کنم (پشت شکن کردن پایه ها) تا بشه درست قرارش داد.
          اشتباه جایگذاری کردن آی سی ها باعث شده بود مدار جریان زیادی بکشه در نتیجه توان رگولاتور بالا بره و سبب داغ شدن آن بشه. خوشبختانه مشکل حل شد.

ولی واقعا متاسفم برای این شرکت معتبر در قطب الکترونیک ایران که همچین اشتباهی مرتکب شده بود.
          یعنی منظورتون اینه که شما آی سی رو درست قرار داده بودید؟ احیانا توو لایه زیرین نذاشته بودین بدون اینکه قرینه اش کنید؟

البته من هم با دوتا مدارچاپی به مدت قابل توجهی کار کردم که همونطرفا (جمهوری تقاطع حافظ) هستن و هیچکدومشون در مورد اینکه مدار حتما سالم به دستت برسه تضمینی ندارن و حتی وقتی به یکیشون گفتم که "میخوام مدارام بدون مشکل باشه و جایی که قبلا باهاش کار میکردم حدود 10 درصد مدارامو خراب تحویلم داده"، برگشته به من میگه که: اینجوریه دیگه، خودت باید ببری با فلان روش تست کنی ببینی که مشکل نداشته باشه" !!!!!!!

متاسفانه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1768lpc
            یعنی منظورتون اینه که شما آی سی رو درست قرار داده بودید؟ احیانا توو لایه زیرین نذاشته بودین بدون اینکه قرینه اش کنید؟

البته من هم با دوتا مدارچاپی به مدت قابل توجهی کار کردم که همونطرفا (جمهوری تقاطع حافظ) هستن و هیچکدومشون در مورد اینکه مدار حتما سالم به دستت برسه تضمینی ندارن و حتی وقتی به یکیشون گفتم که "میخوام مدارام بدون مشکل باشه و جایی که قبلا باهاش کار میکردم حدود 10 درصد مدارامو خراب تحویلم داده"، برگشته به من میگه که: اینجوریه دیگه، خودت باید ببری با فلان روش تست کنی ببینی که مشکل نداشته باشه" !!!!!!!

متاسفانه.
            بله آی سی درست قرار داده شده بود، اما انگار به جای pcb آی سی "تصویر آن در آینه" چاپ شده بود. هیچ راهی جز برعکس خم کردن پایه های آی سی برای قرا گرفتن آن نداشتم.
            دقیقا حق با شماست، هیچ تضمینی نمیدن، مسئول این شرکت به من گفت که ما همیشه نسخه اول را به مشتری آزمایشی تحویل میدیم، که مشکلاتشو پیدا کنه بعد نسخه نهایشو براش میزنیم. والبته هزینه هاشم میگیرن. که اصلا برای پروژه های دانشجویی و آزمایشگاهی به صرفه نیست. ولی چاره ای نیست، در واقع چاره ای نداریم.

درگير يک تز سنگين

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X