اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت گذاشتن دیود در بیس ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت گذاشتن دیود در بیس ترانزیستور

با سلام
    کسی میدونه چرا در بیس ترانزیستور بعضی موقع ها یک دیود رو سری میکنن ؟ مثل مدار زیر مثلا . نقش دیود D3 , D4 چیه دقیقا ؟ خودم فکر میکنم باید برای ایجاد افت ولتاژ استفاده بشه . ولی اگر علتش این باشه میشد بدون استفاده از دیود هم این کار رو کرد . شایدم برای جلو گیری از عبور جریان از اون وره :eek:
    ITC

پاسخ : علت گذاشتن دیود در بیس ترانزیستور

نوشته اصلی توسط سید جعفری
    با سلام
    کسی میدونه چرا در بیس ترانزیستور بعضی موقع ها یک دیود رو سری میکنن ؟ مثل مدار زیر مثلا . نقش دیود D3 , D4 چیه دقیقا ؟ خودم فکر میکنم باید برای ایجاد افت ولتاژ استفاده بشه . ولی اگر علتش این باشه میشد بدون استفاده از دیود هم این کار رو کرد . شایدم برای جلو گیری از عبور جریان از اون وره :eek:
    با سلام
    فکر کنم این دیود بخاطر جلوگیری از برگشت نویز به فرمان دهنده مثلا پایه خروجی میکرو باشه که بیس ترانزیستور رو تحریک میکنه

دیدگاه

یک بار قبلا خونده بودم . فکر کنم جهت پایداری حرارتی یا یک همچین چیزاهی بود.
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

دوستمون هم گفتن عمدتا وقتی بخوان ترانزیستور رو در ناحیه فعال استفاده کنن دو تکنیک باید مورد نظر قرار بگیره اول سلف بایاس کردن ترانزیستور و دیگری استفاده از مقاومتی در امیتر جهت افزایش پایداری حرارتی هست ولی باعث کاهش بهره میشه
        برای افزایش پایداری حرارتی نقطه کار ترانزیستور در ناحیه فعال چون باید کمترین وابستگی رو به پایامتر های خود ترانزیستور داشته باشه با المان های دیگر سعی میکنن این رو جبران کنن
        ی دیود به اون شکل میتونه به شدت پایداری حرارتی ترانزیستور رو بالا ببره و در نتیجه VCE کمترین افت رو میکنه تاحدودی جلوی اشباع شدن زودهنگام گرفته میشه
        روش اصلیشم اینه میان ی ترانزیستور دقیقا مچ همون ترانزیستور طبقه تقویت رو بیسشو به کلکتورش متصل میکنن و به بیس ترانزیستور دوم میدن

بین و کلکتور ترانزیستور اول به مقاومت سلف بایاس وصل میشه و به تغذیه و امیترش هم به ی پتانسیومتر و زمین وصل میشه و بایاس ترانزیستور اول به این شکل انجام میشه
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

سلام
          همون طور که همه میدونیم ترانزیستور در حالت سویچینگ هست علت گذاشتن دیود ها برای این هست که وقتی ولتاژ بیش بالای 0.7 روشن بشه میخواسته یه مقداری حساسیت رو کم کنه تا الکی ترانزیستور ها روشن نشن
          [img width=176 height=100]http://s6.picofile.com/file/8219555100/y1n8mde2ggfr.gif[/img]

http://s6.picofile.com/file/8249184400/yas_and_aligator.mp3.html
          -----------------------------------------------------------------------

دیدگاه

ممکنه گاهی هم برای اینکه موج رو نیم موج کنند استفاده بشه؟
            ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.

دیدگاه

سلام
              اگه اشتباه نکنم این دیود ها باعث میشن که بجای 1 و 0 به بیس ها 1 و هیچ برسه!!!! oo: شاید بیس ترانزیستور های دارلینگتون NPN نباید 0 بشه؟؟؟!!!؟؟؟؟؟ :read: :eek: oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                سلام
                اگه اشتباه نکنم این دیود ها باعث میشن که بجای 1 و 0 به بیس ها 1 و هیچ برسه!!!! oo: شاید بیس ترانزیستور های دارلینگتون NPN نباید 0 بشه؟؟؟!!!؟؟؟؟؟ :read: :eek: oo:
                راس میگه ها!
                1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                !Electronic On! Programming On
                هوشمندانه سوال بپرسیم!
                http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

برای جلوگیری از نویز پذیری مدار فرمان هست.
                  البته پایداری حرارتی هم هست که من نمیدونستم الان یاد گرفتم
                  برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

درود بر شما

این نوع استفاده از دیود در مدار ترانزیستوری «من در آوردی» است و هیچ اثر مثبتی ندارد زیرا:

1- اگر قرار بود به عنوان عنصر جبران کننده ی حرارت استفاده شود، این دیود می بایست به صورت سری با مقاومت بایاس ترانزیستور به زمین وصل می شد (نه در مسیر ورود سیگنال به آن). همچنین می بایستی بدنه ی دیود به بدنه ی ترانزیستور کوپل گرمایی می شد تا هر دو عنصر در دمای مشابه کار کنند. و در آخر این که جبران خطای حرارتی در مدارهای ترانزیستوری وقتی اهمیت پیدا می کند که بخواهیم آن طبقه ی ترانزیستوری به صورت خطی کار کند (مانند مدارهای تقویت کننده ی صوتی) تا وفاداری سیگنال خروجی مدار به سیگنال ورودی به آن حفظ شود. در اینجا که یک عمل ساده ی کلیدگری مورد نظر است، استفاده از دیود و جبران خطای حرارتی کاملاً بی مورد است.

2- در صورتی که مقصود از قرار دادن دیود در مدار بیس ترانزیستور و در مسیر سیگنال ورودی به آن بهبود دادن به کیفیت کلیدگری ترانزیستور بوده باشد، می بایستی از یک زینر استفاده شود و نه از یک دیود. دیود زینر (مثلاً 5.1 ولتی) تا رسیدن دامنه ی سیگنال ورودی به ولتاژ اثر زینر خود مسدود می ماند و پس از آن است که به حالت هدایت می رود و چون مقدار ولتاژ (5.1 + X ولت) خیلی بیشتر از ولتاژ Vbe ترانزیستور (0.65V) است، ترانزیستور را به طور مطمئن به حالت هدایت می برد و عمل کلیدگری به خوبی انجام می شود. این امر به ویژه هنگامی که باری مانند رله داشته باشیم، اهمیت پیدا می کند.

3- تنها موضوعی که می تواند کاربرد دیودها به این شکل ترسیم شده را توجیه کند، وجود دامنه های منفی بزرگ (بیش از ولتاژ شکست معکوس ترانزیستور) روی سیگنال ورودی به بیس ها است که ممکن است به ترانزیستورها آسیب برساند که البته چنین شرایطی به ندرت اتفاق می افتد و بعید است که به این دلیل از دیودها استفاده شده باشد.

تنها جایی که از دیودها در مدارهای ترانزیستوری کلیدگری شبیه به این شکل استفاده می شود، مدارهای گیت لاجیک DTL = Diode-Transistor-Logic است که در آنها دیودهای ورودی خود به عنوان کلید عمل می کنند که البته آن هم مدارش با آنچه شما ترسیم کرده اید به کلی تفاوت دارد و در آنها جهت نصب دبودها و نحوه ی Pull-up کردن شان طور دیگری است.

پیروز باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مته به خشخاش

تنها جایی که از دیودها در مدارهای ترانزیستوری کلیدگری شبیه به این شکل استفاده می شود، مدارهای گیت لاجیک DTL = Diode-Transistor-Logic است که در آنها دیودهای ورودی خود به عنوان کلید عمل می کنند که البته آن هم مدارش با آنچه شما ترسیم کرده اید به کلی تفاوت دارد و در آنها جهت نصب دبودها و نحوه ی Pull-up کردن شان طور دیگری است.

پیروز باشید
                      در این مورد بیشتر توضیح میدین لطفا ؟
                      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

لطفاً مطلب زیر را ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diode%E2%80%93transistor_logic

پیروز باشید.

دیدگاه

همونطور که "آقای خوووب " گفتن مدار در حالت سویچینگ هست .اگر درست گفته باشم یه چشمک زن ساده هست . استفاده از دیود زنر روش کاملا" مطمئنی هست که دوستمون گفتن اما باید توجه کنیم که اینجا یه جفت led ساده دارم که روشن شدن با تاخیر اونها زیاد به چشم نمیاد .
                          با توجه به اینکه کنترلر میتونه پایه خروجی میکرو باشه و حالت 0 هم دقیقا" صفر نیست بلکه عددی زیر 2 ولت هست این دیود برای افت ولتاژ این 2 ولت روی اونها و جلوگیری از فعال شدن بی موقع ترانزیستور خاموش هست

دیدگاه

درسته. اگه برای عبور ندادن ولتاژ منفی باشه، خود ترانزیستور NPN یه دیود داره که میتونه نقش دیودی که بعدا گذاشته رو بازی کنه.
                            پس این دیود عملا کاری انجام نمیده.
                            [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                            درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X