ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2009/10/14
    کرمان
    20
    0

علت گذاشتن دیود در بیس ترانزیستور

با سلام
    کسی میدونه چرا در بیس ترانزیستور بعضی موقع ها یک دیود رو سری میکنن ؟ مثل مدار زیر مثلا . نقش دیود D3 , D4 چیه دقیقا ؟ خودم فکر میکنم باید برای ایجاد افت ولتاژ استفاده بشه . ولی اگر علتش این باشه میشد بدون استفاده از دیود هم این کار رو کرد . شایدم برای جلو گیری از عبور جریان از اون وره :eek:
    ITC
    2014/06/28
    آ.ش-شهرستان اسکو
    536
    124

پاسخ : علت گذاشتن دیود در بیس ترانزیستور

نقل قول نوشته اصلی توسط سيد جعفري
    با سلام
    کسی میدونه چرا در بیس ترانزیستور بعضی موقع ها یک دیود رو سری میکنن ؟ مثل مدار زیر مثلا . نقش دیود D3 , D4 چیه دقیقا ؟ خودم فکر میکنم باید برای ایجاد افت ولتاژ استفاده بشه . ولی اگر علتش این باشه میشد بدون استفاده از دیود هم این کار رو کرد . شایدم برای جلو گیری از عبور جریان از اون وره :eek:
    با سلام
    فكر كنم اين ديود بخاطر جلوگيري از برگشت نويز به فرمان دهنده مثلا پايه خروجي ميكرو باشه كه بيس ترانزيستور رو تحريك ميكنه
    [move] :-? @};- @};- @};- زندگی مثل یک پیانوست.همان چیزی را میشنوی که مینوازی @};- @};- @};- :-? [/move]
    2007/03/15
    تبريز
    2,693
    133

یک بار قبلا خونده بودم . فکر کنم جهت پایداری حرارتی یا یک همچین چیزاهی بود.
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2010/12/18
    یزد
    663
    68

پاسخ : علت گذاشتن ديود در بيس ترانزيستور

دوستمون هم گفتن عمدتا وقتي بخوان ترانزيستور رو در ناحيه فعال استفاده کنن دو تکنيک بايد مورد نظر قرار بگيره اول سلف باياس کردن ترانزيستور و ديگري استفاده از مقاومتي در اميتر جهت افزايش پايداري حرارتي هست ولي باعث کاهش بهره ميشه
    براي افزايش پايداري حرارتي نقطه کار ترانزيستور در ناحيه فعال چون بايد کمترين وابستگي رو به پايامتر هاي خود ترانزيستور داشته باشه با المان هاي ديگر سعي ميکنن اين رو جبران کنن
    ي ديود به اون شکل ميتونه به شدت پايداري حرارتي ترانزيستور رو بالا ببره و در نتيجه VCE کمترين افت رو ميکنه تاحدودي جلوي اشباع شدن زودهنگام گرفته ميشه
    روش اصليشم اينه ميان ي ترانزيستور دقيقا مچ همون ترانزيستور طبقه تقويت رو بيسشو به کلکتورش متصل ميکنن و به بيس ترانزيستور دوم ميدن

بين و کلکتور ترانزيستور اول به مقاومت سلف باياس وصل ميشه و به تغذيه و اميترش هم به ي پتانسيومتر و زمين وصل ميشه و باياس ترانزيستور اول به اين شکل انجام ميشه
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است
    2014/12/26
    پيش از سحر تاريك است،اما تا كنون نشده که آفتاب طلوع نکند... به سحر اعتماد کنيد. شکست وجود ندارد مگر در ذهن سازندهآ‌اش!
    388
    7

پاسخ : علت گذاشتن ديود در بيس ترانزيستور

سلام
    همون طور که همه ميدونيم ترانزيستور در حالت سويچينگ هست علت گذاشتن ديود ها براي اين هست که وقتي ولتاژ بيش بالاي 0.7 روشن بشه ميخواسته يه مقداري حساسيت رو کم کنه تا الکي ترانزيستور ها روشن نشن
    [img width=176 height=100]http://s6.picofile.com/file/8219555100/y1n8mde2ggfr.gif[/img]

http://s6.picofile.com/file/8249184400/yas_and_aligator.mp3.html
    -----------------------------------------------------------------------
    2014/10/31
    شاهرود
    159
    8

ممکنه گاهی هم برای اینکه موج رو نیم موج کنند استفاده بشه؟
    ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.
    2014/08/17
    456
    48

سلام
    اگه اشتباه نکنم این دیود ها باعث میشن که بجای 1 و 0 به بیس ها 1 و هیچ برسه!!!! oo: شاید بیس ترانزیستور های دارلینگتون NPN نباید 0 بشه؟؟؟!!!؟؟؟؟؟ :read: :eek: oo:
    2013/12/22
    تهران
    1,669
    46

نقل قول نوشته اصلی توسط mobin-m
    سلام
    اگه اشتباه نکنم این دیود ها باعث میشن که بجای 1 و 0 به بیس ها 1 و هیچ برسه!!!! oo: شاید بیس ترانزیستور های دارلینگتون NPN نباید 0 بشه؟؟؟!!!؟؟؟؟؟ :read: :eek: oo:
    راس میگه ها!
    1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
    من آنچه شرط بلاغست با تو میآ*گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
    !Electronic On! Programming On
    [size=14pt]

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[/size]

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2011/03/24
    Tehran
    518
    38

برای جلوگیری از نویز پذیری مدار فرمان هست.
    البته پایداری حرارتی هم هست که من نمیدونستم الان یاد گرفتم
    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …
    2010/05/28
    350
    79

درود بر شما

این نوع استفاده از دیود در مدار ترانزیستوری «من در آوردی» است و هیچ اثر مثبتی ندارد زیرا:

1- اگر قرار بود به عنوان عنصر جبران کننده ی حرارت استفاده شود، این دیود می بایست به صورت سری با مقاومت بایاس ترانزیستور به زمین وصل می شد (نه در مسیر ورود سیگنال به آن). همچنین می بایستی بدنه ی دیود به بدنه ی ترانزیستور کوپل گرمایی می شد تا هر دو عنصر در دمای مشابه کار کنند. و در آخر این که جبران خطای حرارتی در مدارهای ترانزیستوری وقتی اهمیت پیدا می کند که بخواهیم آن طبقه ی ترانزیستوری به صورت خطی کار کند (مانند مدارهای تقویت کننده ی صوتی) تا وفاداری سیگنال خروجی مدار به سیگنال ورودی به آن حفظ شود. در اینجا که یک عمل ساده ی کلیدگری مورد نظر است، استفاده از دیود و جبران خطای حرارتی کاملاً بی مورد است.

2- در صورتی که مقصود از قرار دادن دیود در مدار بیس ترانزیستور و در مسیر سیگنال ورودی به آن بهبود دادن به کیفیت کلیدگری ترانزیستور بوده باشد، می بایستی از یک زینر استفاده شود و نه از یک دیود. دیود زینر (مثلاً 5.1 ولتی) تا رسیدن دامنه ی سیگنال ورودی به ولتاژ اثر زینر خود مسدود می ماند و پس از آن است که به حالت هدایت می رود و چون مقدار ولتاژ (5.1 + X ولت) خیلی بیشتر از ولتاژ Vbe ترانزیستور (0.65V) است، ترانزیستور را به طور مطمئن به حالت هدایت می برد و عمل کلیدگری به خوبی انجام می شود. این امر به ویژه هنگامی که باری مانند رله داشته باشیم، اهمیت پیدا می کند.

3- تنها موضوعی که می تواند کاربرد دیودها به این شکل ترسیم شده را توجیه کند، وجود دامنه های منفی بزرگ (بیش از ولتاژ شکست معکوس ترانزیستور) روی سیگنال ورودی به بیس ها است که ممکن است به ترانزیستورها آسیب برساند که البته چنین شرایطی به ندرت اتفاق می افتد و بعید است که به این دلیل از دیودها استفاده شده باشد.

تنها جایی که از دیودها در مدارهای ترانزیستوری کلیدگری شبیه به این شکل استفاده می شود، مدارهای گیت لاجیک DTL = Diode-Transistor-Logic است که در آنها دیودهای ورودی خود به عنوان کلید عمل می کنند که البته آن هم مدارش با آنچه شما ترسیم کرده اید به کلی تفاوت دارد و در آنها جهت نصب دبودها و نحوه ی Pull-up کردن شان طور دیگری است.

پیروز باشید
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14