اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه CNC حکاکی با لیزر دی وی دی رایتر (شماره 2)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه CNC حکاکی با لیزر دی وی دی رایتر (شماره 2)

اینم دستگاه سی ان سی مینیاتوری که ساختش تموم شد.
    تصاویر + نمونه های زده شده

پاسخ : پروژه CNC حکاکی با لیزر دی وی دی رایتر (شماره 2)

به لطف پاسخ ندادن دوستان اینقدر اینترنت و زیرو رو کردیم تا اخر یه نرم افزار ساده پیدا شد.
    یه زمانی این بخش سی ان سی برو بیایی بود و کلی اطلاعات بین بچه ها رد و بدل میشد
    الان شده انجمن ارواح...!!

دیدگاه

مهندس جان اساتید فعال در سایت خیلی کم شدند و بیشترشون دیگه به انجمن سر نمیزنند ولی هنوزم دوستان گل دیگه ای هستند.
      شما استپر هات چه نوعی هستند؟ خریدی یا میخوای از مال خود دی وی رایتر استفاده کنی؟
      در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
      گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

cambam plus
        رو یک نگاه بنداز
        کنترلر نوشتی یا میخوای بنویسی؟
        ارتباط با دستگاه رو چه میخوای بزاری
        من تعدادی کنترلر رایگان usb یافتم
        اما الان درحال ساخت نرم افزار کنترلر هستم
        کارای کلی سخت افزار و نرم افزار تموم شده الان در حال کامل کردن جزییات نرم افزار هستم
        عکس رو مستقیم به نرم افزار میدی خودش کاراشو انجام میده
        اگه لیزر برای حکاکی درست کردی میتونیم باهم برای نرم افزار کنترلر و CNC همکاری کنیم
        من یک CNC ساختم
        بدم نمیاد روش لیزر حکاکی نصب کنم

ودر ضمن بعثت یسری ماژول درایور استپ موتور داره و همچنین نمایندگی ECA در مشهد هم داره
        هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
        بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
        میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
          cambam plus
          رو یک نگاه بنداز
          کنترلر نوشتی یا میخوای بنویسی؟
          ارتباط با دستگاه رو چه میخوای بزاری
          من تعدادی کنترلر رایگان usb یافتم
          اما الان درحال ساخت نرم افزار کنترلر هستم
          کارای کلی سخت افزار و نرم افزار تموم شده الان در حال کامل کردن جزییات نرم افزار هستم
          عکس رو مستقیم به نرم افزار میدی خودش کاراشو انجام میده
          اگه لیزر برای حکاکی درست کردی میتونیم باهم برای نرم افزار کنترلر و CNC همکاری کنیم
          من یک CNC ساختم
          بدم نمیاد روش لیزر حکاکی نصب کنم

ودر ضمن بعثت یسری ماژول درایور استپ موتور داره و همچنین نمایندگی ECA در مشهد هم داره
          کنترلر رو با avr نوشتم دوست عزیز
          ارتباط با دستگاه هم از طریق پورت سریال هست که میشه یه ماژول usb2ttl گذاشت که ارتباط یو اس بی بشه
          اگرم بخوایم هم میتونم فایل رو تو مموری بریزم و بزنم به دستگاه که دیگه باسیستم کار نداشته باشه
          خلاصه خیلی کارا میشه کرد.
          این بعثت هم رفتم بنده خدا خودش گفت تموم کردم و هرچی زنگ زدم که سفارش جدید بده گفتن دیگه تولید نمیکنیم
          به هر حال با l298 راش انداختم
          فقط موندم چطوری حداکثر توان لیزر رو بدست بیارم!!!
          چون با ازمون خطا تا حالا چندتا لیزر سوزوندم دیگه نمیخوام این یکی هم بسوزه😓
          وضعیت مالی بدجور خرابه😢

دیدگاه

سلام جناب mtz689
            از اینکه به موقع نتونستم جوابتونو بدم عذرخواهی می کنم. منم دارم روی همین پروژه کار میکنم و تو خیلی از قسمت هاش مشکل دارم. دیر جواب دادنو بذارین به حساب کمبود وقت.
            برا نرم افزارهای تبدیل عکس به gcode یه نگاه به اینها بنداز:
            bobcad
            coppercam
            http://image-to-g-code.software.informer.com/3.0/
            http://www.cnccookbook.com/CCFreeCNCSoftware.html
            http://image.softwaresea.com/Windows-software-download/image-to-gcode

البته من اول می خوام با kcam دستگاه رو راه بندازم. بعد خودم یه برنامه برا کنترلش بنویسم. که به این مبدل gcode هم نیاز پیدا می کنم.
            ضمنا امشب برا لیزر همون مداری که با lm317 تو تاپیک بود رو دوباره بستم. دفعات قبل به دقت ولتاژ خروجی زیاد اهمیت نمیدادم. یعنی یه خورده کمتر از 2.8ولت بود . ولی این دفعه دقیقا روی 2.8 تنظیمش کردم جواب داد .
            هم کبریتو سوزوندم هم چوب رو . :nice:
            کمک کن ایشالا با هم به نتیجه برسیم. :smile:

فقط من با هیچ کدوم از این نرم افزارها کار نکردم. فقط یه سرچی کردم لینکشو براتون گذاشتم. اگه دانلود نمیشه به بزرگواری خودتون ببخشید. ولی فکر کنم یه سرچ تو سایتای زبان اصلی بزنید بشه چیزی پیدا کرد.

دیدگاه

دوستان هرکاری کردم نشد چوب رو بسوزونم
              تو چند تا سایت این مدار هارو پیدا کردم دیدم همه دارن از این مدار استفاده میکنن که در واقع یه مدار ساده کنترل جریان هستش
              http://upload7.ir/preview.php?user=&file=e6e16f9103dd9af38265d70 45313cab0ffaa3881.jpg

اما ولتاژ های ورودی 7.2 ولت و 9 ولت هستش!!!!
              مگر ولتاژ لیزر از 2.8 ولت بیشتر بشه نمیسوزه؟!!
              چطور اینا ها اینقدر ولتاژ ورودیشون بالاست؟!

دیدگاه

چرا از مدار زیر استفاده نمی کنی؟ من از همین استفاده کردم جواب داد.
                http://up.haunting.ir/up/haunt/Pictures/hakaki/PS1.JPG
                این مدار تو دیتاشیت lm317 هم هست.
                منظورتون از ولتاژه ورودی اینه vi ؟ این ولتاژ مشکلی نداره بالا باشه.
                ولتاژه لیزر باید حتما 2.8 باشه.
                برا جریان هم lm317 تا 500ma خروجی داره که برا این لیزر کافیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alireza71
                  چرا از مدار زیر استفاده نمی کنی؟ من از همین استفاده کردم جواب داد.
                  http://up.haunting.ir/up/haunt/Pictures/hakaki/PS1.JPG
                  این مدار تو دیتاشیت lm317 هم هست.
                  منظورتون از ولتاژه ورودی اینه vi ؟ این ولتاژ مشکلی نداره بالا باشه.
                  ولتاژه لیزر باید حتما 2.8 باشه.
                  برا جریان هم lm317 تا 500ma خروجی داره که برا این لیزر کافیه.
                  این مدار که یک رگولاتور متغیر معمولی هستش و از همین استفاده کردم و به سختی و تنظیم دقیق لنز چوب رو میسوزوند که اونم بگیر نگیر داشت
                  اما امشب اومدم و همون مداری که معرفی کردم بستم و ولتاژ ۴ ولت بهش دادم و جریان رو ۲۰۰ میلی امپر محدود کرده بودم و دیدم بله...به راحتی چوب رو میسوزوند
                  اصلا قدرت دوبرابر شده بود..
                  و همون لحظه اومدم ولتاژ دو سر لیزر گرفتم دیدم ۲.۷ ولت نشون میده
                  با اینکه تو مدار کنترل جریان کنترلی روی ولتاژ ورودی نیست
                  لامصب یه لحظه سیم هام اتصال کوتاه شد و لیزرم به فنا رفت...
                  مغازه هاهم که تا بعد تعطیلات بسته اند....
                  خلاصه اخرشم نفهمیدم این لیزر از لحاظ علمی چطوری درایو میشه

دیدگاه

سلام. عید بر همه شما مبارک :applause:
                    کسی می دونه مشخصات این استپر موتوری که تو dvd رایتر به کار رفته چیه؟ (ولتاژ - جریان _ درجه ) من فقط تونستم بفهمم که یه موتور دو فازه دو قطبیه .
                    برای درایوشم از L297 و L298 استفاده کردم ولی موتور دیر راه میفته و قدرته کافی نداره و خیلی گرم میشه. جهت چرخششم به هرطرف که من یه مقدار هلش بدم می چرخه.
                    چه کنم؟

دیدگاه

سلام. عید بر همه شما مبارک :applause:
                      کسی می دونه مشخصات این استپر موتوری که تو dvd رایتر به کار رفته چیه؟ (ولتاژ - جریان _ درجه ) من فقط تونستم بفهمم که یه موتور دو فازه دو قطبیه .
                      برای درایوشم از L297 و L298 استفاده کردم ولی موتور دیر راه میفته و قدرته کافی نداره و خیلی گرم میشه. جهت چرخششم به هرطرف که من یه مقدار هلش بدم می چرخه.
                      چه کنم؟
                      عید مبارک
                      اون که یه موتور چهار سیمه دو قطبیه
                      هجده درجه هم هست و با اون پیچ روی شفت باهر پله زدن موتور ۱۵۰ میکرون حرکت میکنه
                      یعنی همون دقتش۱۵۰ میکرونه
                      من ولتاژ ۳.۳ ولت دادم به سختی کار میکرد
                      ۵ ولت دادم بهش دادم انگار خیلی با قدرت کار میکنه و موقع حرکت بدنه رو میلرزونه و صدا تولید میکنه . حالا نمیدونم مشکل از نحوه راه اندازیه یا ولتاژش زیاده!
                      مقاومت سیمپیچ هاش ۱۰۰ اهمه
                      با پنج ولت تغذیه 50 میلی امپر میکشه
                      به هرحال بادستگاه یه برچسب سیاه برش دادم تقریبا خوب شد.

دیدگاه

سلام.
                        دستگاه من درایورهاش و لیزرش آمادست. برا قسمت کنترلش و ارتباط با کامپیوتر و پیاده سازی یه طرح, می خوام از بسکام استفاده کنم. می خواستم بدونم چی جوری باید این جی کدها رو تو بسکام معرفی کنم و موتورها و لیزرو کنترل کنم؟
                        فقط با استفاده از بسکام میشه کل سیست رو کنترل کرد یا بسکام فقط برا میکروست و برا قسمت ارتباط با کامپیوتر و فرستادن اطلاعات نیاز به نرم افزار و برنامه نویسی دیگه ای دارم؟
                        ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه

سلام.
                          دستگاه من درایورهاش و لیزرش آمادست. برا قسمت کنترلش و ارتباط با کامپیوتر و پیاده سازی یه طرح, می خوام از بسکام استفاده کنم. می خواستم بدونم چی جوری باید این جی کدها رو تو بسکام معرفی کنم و موتورها و لیزرو کنترل کنم؟
                          فقط با استفاده از بسکام میشه کل سیست رو کنترل کرد یا بسکام فقط برا میکروست و برا قسمت ارتباط با کامپیوتر و فرستادن اطلاعات نیاز به نرم افزار و برنامه نویسی دیگه ای دارم؟
                          ممنون میشم راهنماییم کنید
                          سلام
                          خوب به سلامتی
                          منم تو عید دستگاه رو تکمیل کردم منتها یادم رفت بزارم اینجا ایشالا به زودی میزارم.
                          شما برای ارسال جی کد به دستگاه دو راه داری
                          ۱- یا اینکه از طریق ارتباط سریال دستگاه رو به سیستم وصل کنی و از یه نرم افزار جانبی دیگه روی سیستم خط به خط فایل جی کد رو بفرستی برای دستگاه-(که میشه با ویژوال بیسیک یا نرم افزار پروسسینگ و.... برنامه ارسال فایل جی کد رو بنویسی
                          ۲- چون لیزر دستگاه خیلی قوی نیست و کند طرح رو پیش میبره؛ مخصوصا برای طرحهای شلوغ خیلی زمان میبره؛
                          میتونی از مموری کارت استفاده کنی و فایل جی کد رو بریزی تو مموری و وصل کنی به دستگاه که خودش از مموری کد ها رو بخونه و به سیستم کاری نداشته باشه.

دیدگاه

جایی که برام سواله همین نحوه خوندن جی کد ها تو میکروه.
                            آخه من تاحالا هر چی برنامه برا میکرو نوشتم به این صورت بوده که یه برنامه ثابت و مشخص رو تو بسکام می نوشتم بعد اون رو پروگرام می کردم تو میکرو بعد میکرو این برنامه ثابت رو اجرا می کرد , و اطلاعاتی که از خارج قرار بود وارد میکرو بشه به صورت صفر و یک شدن یک سری پایه که خودم تو برنامه معرفیش میکردم انجام میشد.
                            حالا که قراره جی کد وارد برنامه بشه ایا باید برا هر طرح, اول این جی کدها رو تو بسکام وارد کنم بعد تو میکرو پروگرام بشه؟ یا اینکه ساختار برنامه تو میکرو ثابته و من باید فقط عملکرد هرکدوم از این جی کدها رو تو برنامه معرفی کنم؟ که در این صورت هم نحوه ورود اطلاعات برام سواله.
                            شرمنده از اینکه سوالم طولانی شد.

دیدگاه

جایی که برام سواله همین نحوه خوندن جی کد ها تو میکروه.
                              آخه من تاحالا هر چی برنامه برا میکرو نوشتم به این صورت بوده که یه برنامه ثابت و مشخص رو تو بسکام می نوشتم بعد اون رو پروگرام می کردم تو میکرو بعد میکرو این برنامه ثابت رو اجرا می کرد , و اطلاعاتی که از خارج قرار بود وارد میکرو بشه به صورت صفر و یک شدن یک سری پایه که خودم تو برنامه معرفیش میکردم انجام میشد.
                              حالا که قراره جی کد وارد برنامه بشه ایا باید برا هر طرح, اول این جی کدها رو تو بسکام وارد کنم بعد تو میکرو پروگرام بشه؟ یا اینکه ساختار برنامه تو میکرو ثابته و من باید فقط عملکرد هرکدوم از این جی کدها رو تو برنامه معرفی کنم؟ که در این صورت هم نحوه ورود اطلاعات برام سواله.
                              شرمنده از اینکه سوالم طولانی شد.
                              دوست عزیز کلیت کار اینجوری
                              شما یک برنامه برای میکرو مینویسید که به دو بخش تقسیم میشه
                              بخش دوم طوری هست که برنامه از طریق دو تا متغیر x.y از شما درخواست عدد میکنه که این عدد ها همون مختصات x.y تو فایل جی کد هستش که باید یه جوری به برنامه بدیش که مربوط به بخش اول برنامه میشه،
                              حال بخش اول به این صورت هست که شما میای از طریق پورت سریال اطلاعات دریافتی رو روی یه متغییر در میکرو ذخیره میکنی( مثلا این رشته رو ارسال میکنی برای میکرو x150 y260 z1 که یک خط از فایل جی کد هستش)حالا این رشته رو همونطور که گفتم داخل یک متغییر ذخیره میکنی و بعد میای طی یه سری دستورات عدد مربوط به x و y و z رو جدا میکنی و در اختیار بخش دوم برنامه که توضیح دادم قرار میدی و بخش دوم هم این اعداد رو میگیریه و تبدیل به تعداد پالس برای محور های دستگاه میکنه.
                              بازم سوالی بود درخدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X