اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با آی سی سوییچینگ uc3843

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با آی سی سوییچینگ uc3843

سلام
    من از uc3843 برای تبدیل ولتاژ 12 به 22 ولت استفاده می کنم.مشکلی که دارم اینه که اگه خروجی به بار(موتور یا حتی مقاومت) متصل باشه و بعد ولتاژ ورودی 12 ولتی رو به مدار بدم ؛جریان خیلی زیادی از ورودی میکشه و سلف و ماسفت هم شدیدا داغ میشن
    ولی اگه اول ولتاژ 12 ولت رو وصل کنم و بعد دو سه ثانیه خروجی رو به بار وصل کنم دیگه مشکلی پیش نمیاره
    لطفا کمک کنید که چطور مشکل رو برطرف کنم؟ :smile:

پاسخ : مشکل با آی سی سوییچینگ uc3843

ظرفیت سلف رو کاهش بدید.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

ممنون از پاسختون
      مطمئنید که مشکل به خاطر ظرفیت سلف هستش؟
      آخه اول 100 میکروهانری بود من با 47 هم تست کردم همین طوری بود :cry:

دیدگاه

عکس از مدار بزار + شماتیک

دیدگاه

مشکل برطرف شد :smile:
          مسیر فیدبک رو درست وصل نکرده بودم.
          اینم شماتیک مدار:
          http://labkit.ru/userfiles/file/projects/power_supply_shm/95-wat_Laptop_PSU_12V_in_-_19V_5A_out.pdf

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
            سلام
            من از uc3843 برای تبدیل ولتاژ 12 به 22 ولت استفاده می کنم.مشکلی که دارم اینه که اگه خروجی به بار(موتور یا حتی مقاومت) متصل باشه و بعد ولتاژ ورودی 12 ولتی رو به مدار بدم ؛جریان خیلی زیادی از ورودی میکشه و سلف و ماسفت هم شدیدا داغ میشن
            ولی اگه اول ولتاژ 12 ولت رو وصل کنم و بعد دو سه ثانیه خروجی رو به بار وصل کنم دیگه مشکلی پیش نمیاره
            لطفا کمک کنید که چطور مشکل رو برطرف کنم؟ :smile:
            اگر از بوست استفاده کرده باشید استفاده از 3843 کار اشتباهیه ... چون ماکزیمم دیوتی سایکل در این آیسی 97 درصده و آنچه که مهمه اینه که ماکس دیوتی سایکل بالاتر از 50 در صده ... این مسئله باعث می شه در یک تغییر بار از بار کوچکتر به بار بزرگتر ، دیوتی سایکل با سرعت به سمت مقدار ماکزیممش پیش بره ...و چون سرعت جبران سازی فیدبک ، کمتر از سرعت افزایش دیوتی سایکله ، دیوتی سایکل از 50 درصد هم تجاوز می کنه ... تحت این شرایط سلف به سمت اشباع می ره و جریان زیادی از منبع ورودی کشیده می شه و این در حالیه که ولتاخروجی افزایشی نداشته (چون سلف اشباع شده ) و فیدبک هنوز اجازه ی کاهش دیوتی سایکل رو نداده .... این تاجایی پیش می ره که دیوتی به حداکثر برسه یعنی 97 درصد که یعنی تقریبا اتصال کوتاه و ..... ادامه ی ماجرا .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
              اگر از بوست استفاده کرده باشید استفاده از 3843 کار اشتباهیه ... چون ماکزیمم دیوتی سایکل در این آیسی 97 درصده و آنچه که مهمه اینه که ماکس دیوتی سایکل بالاتر از 50 در صده ... این مسئله باعث می شه در یک تغییر بار از بار کوچکتر به بار بزرگتر ، دیوتی سایکل با سرعت به سمت مقدار ماکزیممش پیش بره ...و چون سرعت جبران سازی فیدبک ، کمتر از سرعت افزایش دیوتی سایکله ، دیوتی سایکل از 50 درصد هم تجاوز می کنه ... تحت این شرایط سلف به سمت اشباع می ره و جریان زیادی از منبع ورودی کشیده می شه و این در حالیه که ولتاخروجی افزایشی نداشته (چون سلف اشباع شده ) و فیدبک هنوز اجازه ی کاهش دیوتی سایکل رو نداده .... این تاجایی پیش می ره که دیوتی به حداکثر برسه یعنی 97 درصد که یعنی تقریبا اتصال کوتاه و ..... ادامه ی ماجرا .....

عزیز ماکزیمم دیوتی سایکل ای سی 3843 با افزایش خازن اسیلاتورش کم میشه...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

عزیز ماکزیمم دیوتی سایکل ای سی 3843 با افزایش خازن اسیلاتورش کم میشه...
                بهتره بگید خراب می کنه تا کم ... در اسیلاتورهای RC مبتنی بر رمپ افزایش ظرفیت خازن و کاهش مقدار مقاومت دیوتی سایکل رو خراب می کنه ... دلایلش هم واضحه ... ولی واقعا این چه ربطی داره به این موضوع ....

یعنی الان شما خازن 2.2 نانو رو خازنی بزرگ می دونید ؟

کاربر محترم اول درست بخونید بعدا نظر بدید ...

دیدگاه

بهتره بگید خراب می کنه تا کم ... در اسیلاتورهای RC مبتنی بر رمپ افزایش ظرفیت خازن و کاهش مقدار مقاومت دیوتی سایکل رو خراب می کنه ... دلایلش هم واضحه ... ولی واقعا این چه ربطی داره به این موضوع ....

اقای بنیامین پور. لطف میکنید توضیح کاملتری بدید. متوجه نشدم چطوری دیوتی سایکل رو خراب میکنه!!. این روش زیاد کردن خازن برای محدود کردن دیوتی سایکل تو یکی از اپلیکیشن نوت های خود سازنده پیشنهاد شده!!
                  حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                  به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

چی رو خراب میکنه؟ برای اینکار ساخته شده! بهتر بود یه نگاه به دیتاشیت خود IC میکردین ولی خوب اینجا براتون گذاشتم:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                      اقای بنیامین پور. لطف میکنید توضیح کاملتری بدید. متوجه نشدم چطوری دیوتی سایکل رو خراب میکنه!!. این روش زیاد کردن خازن برای محدود کردن دیوتی سایکل تو یکی از اپلیکیشن نوت های خود سازنده پیشنهاد شده!!
                      بله این مورد در دیتا شیت 3845 هم اومده صفحه 8 قسمت اسیلاتور و همچنین شکل موجهای صفحه 10 .... ولی مادامی که 3845 با ماکزیمم دیوتی 50 درصد هست دلیل استفاده از 3843 رو برای بوست توجیه نمی کنه .... 3843 برای باک مناسبه نه فلایبک ....
                      در مورد خراب کردن دیوتی سایکل یک مورد تجربی هست که در اثر عدم پایداری حرارتی ، عدم پایداری دیوتی سایکل رو باعث شده ...
                      تاو دیس شارژ خازن با ظرفیت بالاتر به مقاومت دینامیکی نیمه هادی داخلی آیسی (یعنی همون ترانزیستور دیس شارژ ) وابسته شده و PW پالس ست را که لبه ی پایین رونده ی آن پالس خروجی را ایجاد می کند تغییر می دهد و ماکزیمم PW مجاز خروجی متاثر از حرارت می شود .... به شکل موج های صفحه 10 از 3845 مراجعه کنید ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
                        مشکل برطرف شد :smile:
                        مسیر فیدبک رو درست وصل نکرده بودم.
                        اینم شماتیک مدار:
                        http://labkit.ru/userfiles/file/projects/power_supply_shm/95-wat_Laptop_PSU_12V_in_-_19V_5A_out.pdf
                        من این مدار رو بستم فقط مشکلی که داره سلفش یکم بزرگه!
                        ما هم در اقدامی قابل ستایش سلفش رو با یه سلف حلقوی (که با بدبختی پیدا میشه) تعویض و فرکانسشم بردیم بالا درست شد! (البته 3A)

دیدگاه

بله این مورد در دیتا شیت 3845 هم اومده صفحه 8 قسمت اسیلاتور و همچنین شکل موجهای صفحه 10 .... ولی مادامی که 3845 با ماکزیمم دیوتی 50 درصد هست دلیل استفاده از 3843 رو برای بوست توجیه نمی کنه .... 3843 برای باک مناسبه نه فلایبک ....
                          در مورد خراب کردن دیوتی سایکل یک مورد تجربی هست که در اثر عدم پایداری حرارتی ، عدم پایداری دیوتی سایکل رو باعث شده ...
                          تاو دیس شارژ خازن با ظرفیت بالاتر به مقاومت دینامیکی نیمه هادی داخلی آیسی (یعنی همون ترانزیستور دیس شارژ ) وابسته شده و PW پالس ست را که لبه ی پایین رونده ی آن پالس خروجی را ایجاد می کند تغییر می دهد و ماکزیمم PW مجاز خروجی متاثر از حرارت می شود .... به شکل موج های صفحه 10 از 3845 مراجعه کنید ....
                          PW چیه ؟
                          مقاومت دینامیکی نیمه هادی چیه؟
                          عکسهای دیتاشیت من فرق داره لطفا مال خودتون رو قرار بدین.

دیوتی سایکل بوست از نظر تئوری تا 99% میتونه باشه. من نمیدونم شما چه اسرای دارین که نباشه
                          فرمول ولتاژ خروجی برابر است با (Vout = Vin/(1-D
                          مثلا اگر بخایم ولتاژ از 12 ولت به 96 ولت تبدیل کنیم دیوتی سایکل درمیاد 87.5% که من عملا این مدارو ساختم و هنوزم داره کار میکنه با همینuc3843

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            PW چیه ؟
                            مقاومت دینامیکی نیمه هادی چیه؟
                            عکسهای دیتاشیت من فرق داره لطفا مال خودتون رو قرار بدین.

دیوتی سایکل بوست از نظر تئوری تا 99% میتونه باشه. من نمیدونم شما چه اسرای دارین که نباشه
                            فرمول ولتاژ خروجی برابر است با (Vout = Vin/(1-D
                            مثلا اگر بخایم ولتاژ از 12 ولت به 96 ولت تبدیل کنیم دیوتی سایکل درمیاد 87.5% که من عملا این مدارو ساختم و هنوزم داره کار میکنه با همینuc3843

این که مشخصه .... خوب هسته بزرگی هم می خواد که اشباع نشه و لود هم باید طوری باشه که بتونه در او 12.5 درصد باقی مونده انرژی سلف رو ازش بگیره... و اصولا باید وارد مد پیوسته یا CCM بشه ....
                            البته مواردی که شما گذاشتید ربطی به صحبت قبلی بنده نداره و ....

لطفا آمپر خروجی رو در 96 ولت مشخص کنید ؟؟؟

دیدگاه

این که مشخصه .... خوب هسته بزرگی هم می خواد که اشباع نشه و لود هم باید طوری باشه که بتونه در او 12.5 درصد باقی مونده انرژی سلف رو ازش بگیره... و اصولا باید وارد مد پیوسته یا CCM بشه ....
                              پس چرا مشلکی که گفتین پیش میاد؟ این که نقل قل کردم این زیر:

البته مواردی که شما گذاشتید ربطی به صحبت قبلی بنده نداره و ....
                              درسته به نقل قولی که کردم بالا ربط داره ، هنوز از پست مبهمی گه گذاشتین من چیزی متوجه نشدم چرا که سوالاتم رو جواب ندادین.

لطفا آمپر خروجی رو در 96 ولت مشخص کنید ؟؟؟
                              من جریانی رو فرض نکردم. فقط برای اثبات وجود دیوتی سایکل بیشتر از 50% فرمول رو ارایه دادم همراه مثال.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X