ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    2011/05/13
    قم
    50
    1

مدار تقویت کننده

با عرض سلام
    من یک مدار به صورت شکل زیر با پ امپ طراحی کردم که یک پالس با دامنه 2mv به عنوان ورودی می دم و خروجی رو در نرم افزار pspice رسم می کنم.خروجی باید نزدیک 2 ولت باشه که وقتی از بازه 0 تا 0.1 میلی ثانیه شبیه سازی می کنم تقریبا درسته ولی وقتی از 0 تا 1 ثانیه شبیه سازی می کنم بسیار کمتر از 2 ولت نشون می ده.چرا؟(ورودی نمودار قرمز و خروجی نمودار سبز)

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

زیر پرچم سه رنگ/واسه پرچم سفید/مادرم دعا می کرد/پدرم می جنگید...
    2006/06/15
    96
    7

پاسخ : مدار تقویت کننده

سلام دوست من
    نکته ای که باید در نظر بگیرید اینه که برای بدست آوردن گین های بالا ( در این مثال گین 1000 ) باید محدودیت های پهنای باند opamp مورد نظرتون رو در نظر بگیرید. LM324 و البته LM358 برای این محدوده گین اصلن مناسب نیستند. فرکانس ولتاژ ورودیتون چقدره ؟ این opamp ها حداکثر گینی که میتونن در فرکانس 1khz بدن 250 هست و بالاتر از اون به هیچ وجه نمیتونی ازشون بگیری. تازه این برای فرکانس 1khz بود ! توی فرکانس های حدود 300khz گین به 1 محدود میشه و دیگه نمیتونی از اونها در تقویت کننده ها استفاده کنی . برای رفع این مشکل 2 تا راه به دهنم میرسه . اول اینکه از op-amp ی استفاده کنی که پهنای باند بالایی داشته باشه . فکر کنم LM318 بد نباشه. تا حدود 20-25 کیلوهرتز میتونی روش حساب کنی :agree:
    و روش دوم که به نظرم بهتره چون ممکنه همیشه opamp بهتر در اختیار نباشه اینه که از چند طبقه تقویت کننده با گین های پایین تر استفاده کنیم و خروجی هر طبقه رو ورودی طبقه بعد قرار بدیم. الان همین LM324 که شما میخوای ازش استفاده کنی 4 تا واحد opamp توی چیپش وجود داره . به جای اینکه یک طبقه با گین 1000 طراحی کنید یه طبقه با گین 20 و یه طبقه با گین 50 طراحی کنید و اونها رو به صورت پشت سر هم قرار بدید . حالا شما مداری دارید که هم پایداری بالاتری داره ( به دلیل گین پایین تر ) و هم گین مورد نظر شما رو تامین میکنه 1000 = 20 * 50
    امیدوارم مفید بوده باشه :read: :smile:
    2011/05/13
    قم
    50
    1

واقعا ممنون بابت جوابتون
    یعنی الان من که فرکانس مورد نیازم 40khz است اگه دو تا پ امپ با گین 50 و 20 ببندم و یک موج سینوسی با فرکانس 40khz و دامنه 1mv به ورودی بدم توی خروجی باید یک موج متناوب با فرکانس 40khz و دامنه 1ولت ببینم؟
    راستی از کجای دیتاشیت حداکثر گین به ازای فرکانس کاری مشخص می شه؟max ولتاژ خروجی که می تونه بده پ امپ چقدره اگه به اشباع نره؟
    با تشکر
    زیر پرچم سه رنگ/واسه پرچم سفید/مادرم دعا می کرد/پدرم می جنگید...
    2006/06/15
    96
    7

خواهش میکنم :smile: بله دقیقن همین طوره . توی دیتاشیت ها نگاه کنی یه نمودار هست که محور x فرکانس و محور y همون گینه ( بر حسب دسی بل ). از فرکانس مورد نظرت مثلن 40khz یه خط عمودی رسم کن هر جا نمودار رو قطع کرد روی محور y حداکثر gain رو بدست بیار

حداکثر ولتاژ خروجی هم به ولتاژ تغذیه و نوع op-amp بستگی داره . op-amp های معمولی حدودن از 1.5 تا 3 ولت پایینتر از منبع تغدیه میتونن خروجی بدن ولی op-amp هایی هستند که نوع اونها rail to rail هست . اونها میتونن تقریبن خروجی رو تا نزدیکی های خطوط تغذیه ( rail ها ) نزدیک کنن
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4