اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل مدارات آستابل ، بی استابل و... در Orcad

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل مدارات آستابل ، بی استابل و... در Orcad

سلام خدمت دوستان عزیز .
    می خواستم بدونم آیا کسی از شما در مورد تحلیل مدارات تکنیک پالس در orcad اطلاعاتی داره . چون احتمالا تحلیل خاصی برای این مدارات باید به کار برد به دلیل اینکه هیچگونه نوسان و تغییر وضعیتی ندارند حتی وقتی که المان ها رو هم با تغییرات جزئی در مدار استفاده می کنم .
    خواهش می کنم اگر کسی این مدارات رو تحلیل کرده روش اون رو بگه .
    با سپاس .
    وقتی گریبان عدم با دست خلقت مي دريد وقتی ابد چشم تو را پیش از ازل می آفرید
    وقتی زمین ناز تو را در آسمانها می کشید وقتی عطش طعم تو را با اشکهایم می چشید
    من عاشق چشمت شدم نه عقل بود و نه دلی چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی
    یک آن شد این عاشق شدن دنیا همان یک لحظه بود آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانم ربود

پاسخ : تحلیل مدارات آستابل ، بی استابل و... در Orcad

سلام
    فکر نمی کنم تحلیل خاصی لازم باشه. می تونی با استفاده از تحلیل گذرا ( transient ) و منبع vpulse مدارت رو تحلیل کنی. برای دقیقتر دیدن شکل موج، می تونی بازه زمانی رو تا حد امکان کوچیک بگیری
    در مورد منبع vpulse هم اگه اطلاعات لازم داشتی، می تونی فایل دوم رو از آدرس زیر دانلود کنی

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=7895.0

دیدگاه

تنها نکته ای که در تحلیل اینگونه مدارات باید بهش توجه داشته باشید اینه که همون طور که خودتون گفتید چون هیچ گونه ورودی یا تحریکی ندارند
      مدار را باید بگونه ای تحریک کرد ! برای انیکار کافیه تغذیه مدار رو از یک سوئیچ وابسته به زمان ( SW_tClose ) عبور بدید و تایمش رو مثلاً 100 نانو ثانیه بزارید
      یعنی وقتی مدار رو run کردید بعد از 100 نانو ثانیه اون سوئیچه تغذیه مدار رو وصل کنه و این کار به منزله یک تابع ضربه هستش که به مدار اعمال
      میشه و اون رو ناپایدار میکنه و باید کار کردن یا به نوسان افتادن مدار میشه (به عنوان یه ورودی عمل می کنه)

اگر این طور عمل نکنید ، نمیتونید هیچگونه مدار نوسان سازی رو در اسپایس یا اورکد تحلیل کنید
      از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام دوستان .
        ممنون از توجه شما .
        این شکل یه مدار خیلی ساده ی استابل هست . که من در اون هم از یک منبع پالس ، هم طبق فرمایش شما از یک سوئیچ زمانی و هم از یه مقاومت یه اهم در امیتر Q2 که ترانزیستور ها با هم یه فرق کوچیک داشته باشن ولی مدار باز نوسانی عمل نکرد . با توجه به اینکه طبق محاسبه کل دوره تقریبا 30میکرو ثانیه است .

البته یه error جدید هم میده به این صورت :

ERROR -- Convergence problem in transient analysis at Time = 29.09E-06
        Time step = 14.55E-18, minimum allowable step size = 50.00E-18

These voltages failed to converge:

V(N00243) = 50.37mV \ 50.25mV
        V(N00272) = 8.228mV \ 8.247mV

اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون می شم .
        وقتی گریبان عدم با دست خلقت مي دريد وقتی ابد چشم تو را پیش از ازل می آفرید
        وقتی زمین ناز تو را در آسمانها می کشید وقتی عطش طعم تو را با اشکهایم می چشید
        من عاشق چشمت شدم نه عقل بود و نه دلی چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی
        یک آن شد این عاشق شدن دنیا همان یک لحظه بود آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانم ربود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X