اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور یا ماسفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور یا ماسفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درود بر همگی
    مهندسین عزیز برای ساخت فلاشر تو رنج های مختلف جریانی چه ترانزیستورهایی پیشنهاد میکنید؟ترانزیستورهای مدل تیپ 41 و 42........ بهتره یا ماسفت؟
    در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

پاسخ : ترانزیستور یا ماسفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    البته مونده به جریانی که میخوای باهاش کار کنی ولی در کل ماسفت بهتره
    ولی تو تمام این فلاشرها اگر دقت کرده باشید از بافر استفاده میکنن چون حجم کمی اشغال میکنه و فلاشر کوچیک و شیک در میاد و بهمی دلیل تا 1 یا 2 آمپر جریان نمیدن
    telgram:09396888049

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
      سلام
      البته مونده به جریانی که میخوای باهاش کار کنی ولی در کل ماسفت بهتره
      ولی تو تمام این فلاشرها اگر دقت کرده باشید از بافر استفاده میکنن چون حجم کمی اشغال میکنه و فلاشر کوچیک و شیک در میاد و بهمی دلیل تا 1 یا 2 آمپر جریان نمیدن
      خب الان رنج فلاشرهایی که تولید میشه چقدر جریان میدن؟تو چند رنج هست؟
      این بافر که میگید نمونه اش رو میگید؟ماسفت راه اندازیش سخت نیست؟چرا بهتره ؟

دیدگاه

انواع بافر :
        uln2803 - uln2804 - uln2003
        اینا دیگه حداکثر 1 آمپر میدن
        فلاشر ها دو تا معیار دارن یکی تعداد کانال خروجیشونه و یکی مقدار جریانی که هر کانال میده
        مهمولا هر چی تعداد کانال بره بالا جریان دهی کانال ها میاد پایین (بخاطر اندازه فلاشره ها چون سازنده میخواد کوچیک باشه و هزینه کم در بیاد از بافر کوچیکتر و ارزونتر استفاده میکنه)
        حداکثر رنجی که من دیدم تو شهر خودمون هر کانال 2 آمپر هست که اونم میگن 2 آمپر و مطمئن باش که 2 آمپر نمیده
        درباره ماسفت بگم که راه اندازیش با ولتاژه یعنی برای bjt شما باید جریان به بیس بدی ولی اینا با ولتاژ کار میکنن و نمونه های کوچکشون بدون واسط میتونن به میکرو وصل بشن و با 5 ولت تحریک میشن در ضمن ولتاژ ce بالاست
        برای نمونه های قوی تر باید از راه انداز استفاده کرد که به درد فلاشر نمیخوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
          انواع بافر :
          uln2803 - uln2804 - uln2003
          اینا دیگه حداکثر 1 آمپر میدن
          فلاشر ها دو تا معیار دارن یکی تعداد کانال خروجیشونه و یکی مقدار جریانی که هر کانال میده
          مهمولا هر چی تعداد کانال بره بالا جریان دهی کانال ها میاد پایین (بخاطر اندازه فلاشره ها چون سازنده میخواد کوچیک باشه و هزینه کم در بیاد از بافر کوچیکتر و ارزونتر استفاده میکنه)
          حداکثر رنجی که من دیدم تو شهر خودمون هر کانال 2 آمپر هست که اونم میگن 2 آمپر و مطمئن باش که 2 آمپر نمیده
          درباره ماسفت بگم که راه اندازیش با ولتاژه یعنی برای bjt شما باید جریان به بیس بدی ولی اینا با ولتاژ کار میکنن و نمونه های کوچکشون بدون واسط میتونن به میکرو وصل بشن و با 5 ولت تحریک میشن در ضمن ولتاژ ce بالاست
          برای نمونه های قوی تر باید از راه انداز استفاده کرد که به درد فلاشر نمیخوره
          ااهان منظور از بافر همون درایورهاست این uln ها که نوشتید نوع 2803 بهتره بخاطر سوئیچ بالاش، اینا مگه تا 500میلی یا نیم امپر نمیدن؟1یا 2 امپر فک نکنم تحمل کنن :eek: مگر اینکه پایه هاشو 2تایکی بکنیم
          خب میتونید از ماسفت ها و ترانزیستورها چن نمونه بگید برای جریان های تا 5 امپر
          معمولا فلاشرها برای هرکانال تا 6 امپر در نظر میگیرن اون چیزی که من دیدم تو اینترنت
          حالا اگه ما بخوایم بالای 1 یا 2 امپر بذاریم باید حتما ترانزیستور و ماسفت باشه درسته؟ترانزیستور tip 122 , tip 41 , 42 زیاد دیدم میذارن اونا چطوره؟

دیدگاه

بله 500 میلی آمپر میدن و تو بعضی مواقع(البته کم دیدم)پایه هاشو همونطور که گفتید یکی میکنن
            tip ها خوب هستن و زیاد استفاده میشن
            درمورد انتخاب ماسفت یه سرچی تو یوتیوب بزنین من چنتا ویدیوی آموزشی خیلی توپ دیدم خیلی نکته به نکته توضیح داده بود که بر چه اساسی انتخاب کنیم و محاسبش رو چطور انجام بدیم.اگه دسترسی نداشتین بگین من نگاه میکنم و اینجا مینویسم
            برای انتخاب هم فروشگاه سایت و چنتا فروشگاه دیگه رو ببینید که چیا دارن از اونا انتخاب کنید

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ترانزیستور یا ماسفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط jumper
              بله 500 میلی آمپر میدن و تو بعضی مواقع(البته کم دیدم)پایه هاشو همونطور که گفتید یکی میکنن
              tip ها خوب هستن و زیاد استفاده میشن
              درمورد انتخاب ماسفت یه سرچی تو یوتیوب بزنین من چنتا ویدیوی آموزشی خیلی توپ دیدم خیلی نکته به نکته توضیح داده بود که بر چه اساسی انتخاب کنیم و محاسبش رو چطور انجام بدیم.اگه دسترسی نداشتین بگین من نگاه میکنم و اینجا مینویسم
              برای انتخاب هم فروشگاه سایت و چنتا فروشگاه دیگه رو ببینید که چیا دارن از اونا انتخاب کنید
              چه کلید واژه ای سرچ کنم؟

دیدگاه

زیر 300 میلی
                BD135-7-9

زیر 1A
                TIP41

بالاتر از 1A
                IRFZ44

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                  زیر 300 میلی
                  BD135-7-9

زیر 1A
                  TIP41

بالاتر از 1A
                  IRFZ44
                  درود داداش رضا
                  به نظرت زیر 500 میلی از همین uln2803 باشه بهتر نیس؟ولی بالای این همون چیزی که گفتید رو استفاده میکنم
                  علتی داره از tip41 و irfz44 استفاده میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوروش بزرگ
                    درود داداش رضا
                    به نظرت زیر 500 میلی از همین uln2803 باشه بهتر نیس؟ولی بالای این همون چیزی که گفتید رو استفاده میکنم
                    علتی داره از tip41 و irfz44 استفاده میشه؟
                    2803 شاااید بتونه مجموع جریان کشی همه پایه ها 0.5 الی 1 آمپر رو تحمل کنه،
                    ولی هر بخش حتی زیر 0.2 آمپر هم داغ میشه.
                    اتلاف ولتاژ (Vce) هم بالاست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                      2803 شاااید بتونه مجموع جریان کشی همه پایه ها 0.5 الی 1 آمپر رو تحمل کنه،
                      ولی هر بخش حتی زیر 0.2 آمپر هم داغ میشه.
                      اتلاف ولتاژ (Vce) هم بالاست.
                      ممنون بابت توضیحت داداش :rolleyes:

دیدگاه

راستی میشه نقشه هایی از اتصالات این ترانزیستور ها و ماسفت ها قرار بدید ؟مقاومتی که لازمه و..........

دیدگاه

این شکل یک ماسفت هست:

درباره ماسفت ها میشه گفت که در واقع یک مقاومت متغیر با ولتاژ هستند یعنی با تغییر ولتاژ GS ، مقاومت DS تغییر می کند.
                          همونطور که در شکل زیر میبینید وقتی ولتاژ GS صفر هست مقاومت DS بالاست و عملا نمیذاره تا مدار خروجی بسته شه یعنی مدار بازه عملا

و وقتی ولتاژ GS بالا میره مقاومت DS کم میشه و مدار بسته میشه و خروجی فعال میشه

درباره مقاومت متصل به G باید بگم که متناسب با VGS-TH انتخاب میشه که برای ترانزیستور بالا 2.5 ولت هست یعنی با ولتاژ 2.5 به بالا درایو میشه.به این نوع ماسفت ، logic level هم میگن چون با ولتاژ کمتر از 5 ولت on و off میشه و میشه مستقیم به میکرو وصلش کردوماسفت زیر هم بدون واسطه میتونه به میکرو وصل بشه

امیدوارم مفید بوده باشه

دیدگاه

ممنون یعنی اصلا مقاومتی نیاز نداره؟

دیدگاه

بستگی به ولتاژ ورودیت و VGS-TH داره دیگه
                              تو نمونه های بالا نیاز نیست
                              تو ماسفت ها جریان خروجی به جریان ورودی بستگی نداره مثله bjt

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X