اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی شیر برقی 220 ولت با ترایاک و میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی شیر برقی 220 ولت با ترایاک و میکرو

سلام دوستان.برای راه اندازی شیر برقی میخوام از میکرو و ترایاک و اپتوترایاک استفاده کنم. ترایاک من bt139 و اپتوترایاک من هم moc3063 هستش. تا اونجایی که میدونم چون بار من تقریبا سلفی خالص هستش مدار اسنابر هم نیازه. حالا من این شماتیک رو میذارم که دوستان نظر بدن درسته یا نه. همچنین راهنمایی بفرمایید که توان مقاومت های 330 اهم باید چقدر باشه؟

http://s5.picofile.com/file/8132492718/13796992071.gif

برای اسنابر هم یه مقاومت 39 اهم و یه خازن پلی استر 10 نانو فاراد قرار میدم. توان این مقاومت هم بگید چقدر باشه؟
    مرسی
    www.gam-co.blogsky.com

پاسخ : راه اندازی شیر برقی 220 ولت با ترایاک و میکرو

تماما 1/4 وات ......
    تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
    علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

دوستان من این مدار بالا رو با bt139 و moc3063 بستم ولی بدون فرمان دادن به led اپتوترایاک لامپ روشن میشه! باید چیکار کرد؟
      مرسی
      www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

از شما تیک توی این صفحه استفاده کن
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62806.0

ببین حتما پایه های a1 , a2 رو درست وصل کرده باشی .
        اپتوترایاک رو تست کن سالم باشه . و همینطور ترایاک رو .

تریاک اگه ضعیف باشه تو بار سلفی روشن میمونه و ترایاک اگه بسوزه از خودش جریان رو عبور میده (البته مطمئن نیستم من تاحالا یکی 40A رو سوزوندم اونم همیشه جریان رو از خودش عبور میده :biggrin: ( بدون توجه به فرمان گیت ) )
        که با اين درد اگر دربند درمانند درمانند
        فاميل دور : اشاره داره به درهايي که واقعا در نيستن ، مثل نقاشي در روي ديوار. يعني اين دردها مارو شبيه اون درها ميکنه .

دیدگاه

ببین حتما پایه های a1 , a2 رو درست وصل کرده باشی
          اتفاقا الان ازش جواب گرفتم و حالا اومدم علتشو بگم که دیدم شما به درستی بیان فرمودید. پایه های a1 و a2 رو جابجا کردم و درست شد. این هم شماتیک مدارم:
          http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp

فقط یه مشکلم اینه که لحظه اول که لامپ رو به برق وصل میکنم در حد چند میلی ثانیه یه چشمک خیلی کوچیک و کم نور میزنه. علتش چیه و چطور قابل رفعه؟
          ممنون
          www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

احتمالا به خاطر زمان راه اندازی میکروت هست که پورتت مورد نظرت در حالت 1 قرار میگیره و باعث این چشمک سریع میشه .

این کار رو که میگم انجام بده نتیجشو بگو .
            مقاومت رو از میکرو جدا کن و به زمین مدار وصل کن . وحالا مدارت رو راه اندازی کن . و ببن چشک رو داری .
            فاميل دور : اشاره داره به درهايي که واقعا در نيستن ، مثل نقاشي در روي ديوار. يعني اين دردها مارو شبيه اون درها ميکنه .

دیدگاه

دو شاخ تغذیه لامپ و میکرو جداس. درحالیکه اصلا میکرو تغذیه اش وصل نیس وقتی دوشاخ لامپ رو وصل میکنم لحظه اول یه چشمک خیلی کم داره.
              www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

خوب به خاطر اینه که ترایاکها زمانی خاموش میشن که ، ولتاژ دو سرشون معکوس بشه .

یعنی بخواد از یک نیم سیکل مثبت به نیم سیکل منفی وارد بشه (یا برعکسش) . یا به عبارتی الان مال شما ترایاکتون توی یکی از این نیم سیکل ها قرار داره که باعث روشن موندن ترایاک میشه و بعد از عبور از اون نیم سیکل دیگه ترایاک خاموش میشه تا فرمان گیت رو بگیره .

دیدگاه

ترایاک برای روشن شدن 2 تا شرط لازم داره: 1- فرمان گیت 2- جریان latching
                  برای روشن موندن هم جریان نباید از جریان holding کمتر بشه.
                  حالا مشکل اینه که وقتی ما هنوز جریان گیت ندادیم چطور روشن میشه؟
                  این حرفی که شما میزنید هم درست نیس چون من کامل سیستم رو از برق میکشم پس جریان holding نداریم که ترایاک روشن بمونه و با وصل کردن دوباره تغذیه ادامه نیم سیکل رو طی کنه.
                  www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X