اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری حجم اب خروجی با دقت بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری حجم اب خروجی با دقت بالا

با سلام و تبریک سال نو دوستان :biggrin:
    من میخواستم یک مایع رو در حد مثلا چند سی سی انتقال بدم به یک جایی....بررسی که کردم روش های مثل استفاده از فلومتر وجود داشت که متاسفانه دقتشون در حد سی سی نبود....دوستان کسی میتونه به من راهنمایی بکنه؟شرح کار بدین شکله که یک پمپ اب با خروجی احتمالا 2 لیتر لر دقیقه توی یک سطل هست و من میخوام 10 سیسی از اب رو بریزم توی یک لیوان... .منتظر راهنماییهاتون هستم

پاسخ : اندازه گیری حجم اب خروجی با دقت بالا

با سلام
    یه روش خوب و مناسب، استفاده از لودسل و اندازه گیری وزن هست. ضمن اینکه درد سر های فلومتر رو هم نداره.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

میشه بگید منظورتون از دردسرهای فلومتر چیه؟چه مشکلی داره؟
      من یک سنسور خوب پیدا کردم اما دقیق نمیدونم محاسباتش به چه شکله نوشته شده F/L=5800HZ و اینکه FLOW RANGE 0.3 -3 LITER .یعنی به ازای هر لیتر 5800 پالس میده که دقت سنسور به شکل رو به رو محاسبه میشه:1000/5800=0.17 CC ??
      بعضی از سنسورها یک فرمول هم دارنF=Q*C (C عدد ثابت) میشه راجع به این هم یک توضیح بدید؟با سپاس

دیدگاه

شماره سنسور رو میگی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
          شماره سنسور رو میگی؟
          USN-HS41TA این شماره و مدل های مشابه را پیدا کردم..چطور باید دقتشون را فهمید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hero.seller17
            میشه بگید منظورتون از دردسرهای فلومتر چیه؟چه مشکلی داره؟
            من یک سنسور خوب پیدا کردم اما دقیق نمیدونم محاسباتش به چه شکله نوشته شده F/L=5800HZ و اینکه FLOW RANGE 0.3 -3 LITER .یعنی به ازای هر لیتر 5800 پالس میده که دقت سنسور به شکل رو به رو محاسبه میشه:1000/5800=0.17 CC ??
            بعضی از سنسورها یک فرمول هم دارنF=Q*C (C عدد ثابت) میشه راجع به این هم یک توضیح بدید؟با سپاس
            و اما دردسرهای فلومتر:
            اولین و عمومی ترینش اینه که معمولا باید حداقل 30 سانتیمتر قبل و بعد از فلومتر پایپینگ شما، خم یا تغییر قطر یا تبدیل نداشته باشه تا توی جریان سیال نوسان ایجاد نشه و جریان یکنواختی از فلومتر رد بشه.

بعدش اینه که برای اندازه گیری دقیق، میزان فلوی سیال باید از یه حداقلی بالاتر باشه تا سطح مقطع عبور رو کاملا پر کنه و در غیر اینصورت خطا ایجاد میشه. مثلا توی سنسور شما این حداقل 300 سی سی بر دقیقه هست و به نظر من تا با این سنسور به هیچ وجه نمیشه 10 سی سی آب رو با دقت 1 سی سی ریخت توی لیوان. چون تا فلوی شما به 300 برسه بیشتر از 10 سی سی آب عبور کرده.

شما اگه سنسوری با حداقل 1 سی سی پیدا کنین، شاید بشه برای کار شما، دقت 1 سی سی رو ازش گرفت.

یه نکته دیگه اینکه فلومتر شما اگر خروجی 5800 هرتز به شما داد، یعنی در همون لحظه فلوی یک لیتر بر دقیقه دارین. نه اینکه به ازای هر لیتر 5800 پالس بده. ایندو مفهوم با هم متفاوتن.

دیدگاه

ببینید من اگر یک پمپ دقیق بخرم که خروجی 5.8 لیتر بر دقیقه یا کمتر به من بده اونوقت چی؟یعنی من یک ورودی ثابتی دارم...در این صورت هم میتونم کارم رو انجام بدم؟سنسوری که توی تاپیک قبل گفتم چطور بود؟

دیدگاه

دوست عزیز، کلا توی طبیعت، تقریبا هیچ پارامتری بصورت پله تغییر نمیکنه. اصلا تصور ورودی ثابت رو هم نداشته باشین.

بعد از روشن کردن پمپ دقیق، منحنی فلوی شما از لحظه و مقدار صفر مثبت شروع میشه و با یه رایز تایمی زیاد میشه تا به مقدار نهائیش برسه و اونجا شروع به یه نوسان ریز میکنه تا زمانی که شما پمپ رو خاموش کنین. از اون لحظه شروع به کاهش میکنه و بعد از یه بازه زمانی صفر میشه. تو این شرایط، خطای حجمی سیستم شما اگه از پارامتر فلو استفاده کنینف (چه تو قالب پمپ و چه فلومتر) میشه انتگرال سطح زیر منحنی دو شیب ابتدایی و انتهایی منحنی که به نظر من خیلی بیشتر از 10 سی سی خواهد بود.

دیدگاه

خوب الان پیشنهاد شما برای این سیستمی که میخوام درست کنم چیه؟
                  اصلا از فلومترها نمیشه استفاده کرد؟چون من مایع مورد نظرم توی یک سطل هست و کشیدن اون با پمپ راحت تره.
                  پیشنهادتون چیه؟

دیدگاه

یه راه استفاده از لودسل هست. من توی یه کار مشابه کار شما، از یه ترازوی دیجیتالی که پورت سریال داشت استفاده کردم و جواب خوبی گرفتم. البته اونجا مقدار سیال ثابت نبود و باید اندازه گیری میشد.

اما اگه مقداری که میخواین منتقل کنین ثابت هست از یه چیزی با حجم ثابت شبیه سرنگ 10 سی سی هم میشه استفاده کرد. یعنی سرنگ با مکش پر بشه و بعد با دمش خالی بشه. اگه این روش قابل استفاده باشه دیگه احتیاجی به پمپ هم نیست. یعنی با یه جک و یه شیر 2 به 1، کار تمومه.

دیدگاه

ممنون اما اینجوری هم دردسرهای خودشو داره.ببینید اگر از همون فلومتر استفاده کنیم با توجه به اینکه ماکسیمم مقداری که من میخوام 200 cc هست احتمالا فکر نکنم خطای زیادی بده و توجه داشته باشید که این سیستم همیشه روشن نیست و هر از گاهی کار میکنه...با این تفاسیر باز هم شما میگید از فلومتر استفاده نکنم؟فلومتری که به ازار هر لیتر 5800 پالس بده و با یه نسبت تناسب میشه مقدار مورد نظر را پیدا کرد؟و برای اطمینان از یک شیر برقی همدر خروجی استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hero.seller17
                        فلومتری که به ازار هر لیتر 5800 پالس بده و با یه نسبت تناسب میشه مقدار مورد نظر را پیدا کرد؟
                        نوشته اصلی توسط نو رسیده
                        یه نکته دیگه اینکه فلومتر شما اگر خروجی 5800 هرتز به شما داد، یعنی در همون لحظه فلوی یک لیتر بر دقیقه دارین. نه اینکه به ازای هر لیتر 5800 پالس بده. ایندو مفهوم با هم متفاوتن.

ویرایش: به هر حال تصمیم گیرنده شما هستین و ما در حد معلوماتمون سعی میکنیم اطلاع رسانی کنیم. همین. صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

دیدگاه

اها الان متوجه شدم...خوب اگر کمتر باشه چی اگر یک لیتر عبور ندیم یعنی پالس کمتری داریم؟

دیدگاه

کسانی که با فلومتر کار کردم میشه بگید این تکه چه معنایی داره؟یعنی دقت سنسور چقدر هست؟
                            frequency: F = 98 * Q (Q is the flow L / min) error: ± 10 flow finished a liter of water output of 5880 pulses

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X