اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه DC از 0 تا 250 ولت با SCR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه DC از 0 تا 250 ولت با SCR

سلام دوستان خسته نباشید من یه مدار دیمر AC دیجیتالی با میکرو درست کردم الام میخوام این کنترل ولتاژ AC به DC تغییر بدم میدونم که از BT151 میشه استفاده کرد اما چطوری میتونم این کارو کنم؟؟
    باید BT137 که ولتاژ AC کنترل میکنه بردارم بجاش BT151 بزارم؟؟نمیدونم چیکار کنم اول باید با پل دیود یکسو کنمش؟؟؟؟؟
    اگه میشه کمک کنید ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    پس چرا هیچکسی جواب نمیدهههههههه

پاسخ : منبع تغذیه DC از 0 تا 250 ولت با SCR

سلام.
    این کار اصولی نیست. بخاطر اینکه ولتاژ AC برش میخوره. موقع یکسوسازی، یه ولتاژ نسبتا زیاد DC، به طور ناگهانی از دیودها عبور میکنه و خازنِ صافیِ بعدِ پل دیود، پدرش در میاد! مگر اینکه ظرفیت خازن زیاد باشه، و مصرف بار هم کم باشه که تا سیکل بعدی از ولتاژِ ورودیِ برقِ شهر، ولتاژِ ذخیره شده در خازنِ صافی، خیلی کاهش پیدا نکرده باشه.

دیدگاه

ممنون بابت پاسختون.اما من میتونم خروجی ترایاکو با پل دیود یکسوکنم با یه خازن صافی بعد خروجی DC بگیرم؟ نتیجه میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnia-elec
        ممنون بابت پاسختون.اما من میتونم خروجی ترایاکو با پل دیود یکسوکنم با یه خازن صافی بعد خروجی DC بگیرم؟ نتیجه میده؟
        خب عزیز من! من چی گفتم بالا؟ میشه اینکار رو کرد، اما اگر مدار رو تحلیل کنین، متوجه میشین که اگر تو 90 درجه زاویه ی برق شهر، ترایاک هدایت بکنه؛ خازن هم شارژی نداشته باشه، چه اتفاقی میفته؟ جریان شارژ خازن میدونین چقدر میشه؟؟؟ پل دیود و خازن بعد یه مدت الفاتحه!!

دیدگاه

مشکل بزرگ دیگه هم که دارید ایزوله نبودن مدار است .ولی مدار زیر تو کتاب آقای بخت آور بود .
          http://www.seekic.com/circuit_diagram/Power_Supply_Circuit/Transformerless_Power_Supply_30V_1A.html
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

یادش بخیر منم این موضوع توی ذهنم بود یه زمانی..
            اما همانطور که دوستان گفتن این مدارها بخاطر برش خوردن شکل موج، صاف کردنشون خیلی سخته.و اگر زیر بار هم برن اعوجاج زیادی تولید میشه.

با اینحال من فکر نمیکنم هنوز مدار الکترونیکی ساخته شده باشه که بتونه 0-250 ولت DC رو بصورت دقیق کنترل کنه.
            کانتورتور ها هستند اما منظورم اونها نیست.
            چون خروجی کانتور حتما" بایدیک موتور DC باشه.

دیدگاه

تو آزمایشگاه قدرت دانشگاه رفتیم یه سری از این منبع ها بودن خیلیاشون پل دیود سوزونده بودن که عوض میکردیم درست میشدن. مدارشونم به این سادگی نبود که مثل دیمر باشه. کلی قطعات آنالوگ داشت که ازش زیاد سر در نمیاوردیم ولی در کل زیاد بدرد نمیخوره . خروجیش هم پایداری جالبی نداشتن دیجیتالی هم بودن :-??
              اگه میخواین موتور دی سی رو رو باهاش راه بندازین خازن تو خروجیش نزارین :biggrin: فقط یکیسوسازیش کنین.
              پیشنهاد من اینه که اگه منبع درست حسابی میخواین یه منبع سوییچینگ متعارف با 3525 یا 494 بسازین. فیدبک ولتاژ و جریان رو هم مستقیم و بدون واسطه از خروجی بگیرین.از ترانس پالس یا اپتو درایور واسه درایور هاف بریج هم استفاده کنین.
              برای کنترل جریان مقاومت شنت بزارین. ولتاژ مقاومت شنت که به آی سی میره رو میتونین با تغذیه خارجی طوری در آستانه ای که آی سی رگولاسیون انجام میده قرار بدین که بشه منبع رو از مثلا 0 تا 1 آمپر با ولوم بتونین قابل تنظیم بکنین.
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام فکر کنم ایراد این ایده پایدار نبودن و نویز شدید روی شبکه باشه و نیز ایزولاسیون
                بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X