اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل 48 ولت به 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل 48 ولت به 12 ولت

با سلام
    بنده بدنبال یه رگولاتور مطمئن(سوئیچینگ) و بی دردسر میگردم برای تبدیل ولتاژ 48 ولت به چیزی در حدود 12 ولت
    امنیت کار خیلی مهمه و نمیخوام چیزی باشه که توش شک باشه . برای همین سراغ 2576HV نرفتم. چون متاسفانه مدلهای تقلبیش تنها پیدا میشه و نمیشه ریسک کرد
    اگر هم که پیدا نمیشه بریم سراغ ساخت فلایبک

ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی در اختیار بنده بگذاره :biggrin:

پاسخ : تبدیل 48 ولت به 12 ولت

چند آمپر میخواین ؟ ورودی چند آمپره ؟
    اگه ایزوله میخواین که همون فلای بک
    اما باک هم اطمینان خوبی داره
    مدت هاست نیستم

دیدگاه

خروجی باید زیر 1 آمپر باشه
      ورودی ممکنه 10 درصد خطا داشته باشه اما به احتمال زیاد همیشه 48 ثابته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -Alone-
        خروجی باید زیر 1 آمپر باشه
        ورودی ممکنه 10 درصد خطا داشته باشه اما به احتمال زیاد همیشه 48 ثابته
        من آی سی آماده سراغ ندارم غیر از اینی که گفتین :biggrin:
        منتها پیشنهاد بنده:
        tl494(مقاوم و مطمئن :mrgreen:----آرایش تک خروجی امیتر مشترک به GND--- ماسفت p--سینک کردن جهت روشن کردن ماسفت توسط خود tl494 و سورس کردن توسط ترانزیستور و دیود 4148-- تغذیه آی سی به صورت شناور در ناحیه مثبت توسط دیود زنر---آمنیت هم هر چه بگی بالا :redface:
        همین :biggrin:
        [hr]
        فلایبک هم گزینه خوبیه و خیلی هم جمع و جور که تاپیکش هم با نرم افزار pi expert تو انجمن هست به عنوان موضوع مهم
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
          من آی سی آماده سراغ ندارم غیر از اینی که گفتین :biggrin:
          منتها پیشنهاد بنده:
          tl494(مقاوم و مطمئن :mrgreen:----آرایش تک خروجی امیتر مشترک به GND--- ماسفت p--سینک کردن جهت روشن کردن ماسفت توسط خود tl494 و سورس کردن توسط ترانزیستور و دیود 4148-- تغذیه آی سی به صورت شناور در ناحیه مثبت توسط دیود زنر---آمنیت هم هر چه بگی بالا :redface:
          همین :biggrin:

فلایبک هم گزینه خوبیه و خیلی هم جمع و جور که تاپیکش هم با نرم افزار pi expert تو انجمن هست به عنوان موضوع مهم

:-?
          :biggrin:
          آره
          اتفاقا بد پیشنهادی نیست
          بریم سراغش ببینیم چی میشه :biggrin:
          با سری TNY نمیشه زیاد مانور داد چون ولتاژ ورودی زیاد بالا نیست و نرم افزار هم قاط میزنه

ممنون
          اضافه شده در تاریخ : [hr]
          فقط ای کاش این 34063 ولتاژش کمی بالاتر بود :biggrin:
          چی میشد!!!

دیدگاه

واسه تغذیه از تجهیزات مخابراتی میخای؟؟؟
            اگه اره ولتاژ اونا تا 58 ولت هم بالا میره. مراقب باش. طراحیت باید روی 60 به بالا باشه.
            494 بزار واسه سوییچ هم ماسفت نزار. یه BJT بزار به راحتی میتونی سوییچش کنی. مث خود 2576 که سوییچ داخلیش BJT.
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              واسه تغذیه از تجهیزات مخابراتی میخای؟؟؟
              اگه اره ولتاژ اونا تا 58 ولت هم بالا میره. مراقب باش. طراحیت باید روی 60 به بالا باشه.
              494 بزار واسه سوییچ هم ماسفت نزار. یه BJT بزار به راحتی میتونی سوییچش کنی. مث خود 2576 که سوییچ داخلیش BJT.
              خیر مخابراتی نیست
              منبع اصلی جنس درست و حسابی هست و فیکس 48 . منتها من خودم میگم باز 10 درصد یا فوقش 20 درصد تلرانس بگیریم
              والا من جزو مدافعین ماسفتم :biggrin:. چرا BJT ؟ (فوقش یه درایور اضافه میشه به مدار)
              فعلا دارم دیتاشیت 494 رو میخونم
              دم دست sg3525 هم دارم. منتها طبق گفته ها و شنیده ها 494 امنیت بالاتری داره.(خوبی 3525 خروجی توتم پلشه که مستقیم ماسفت درایو میکنه برات عین هلو :mrgreen: )

دیدگاه

با TNY268 هم یه سری باک درست کردم ولی 1 امپری که میخوای رو نمیتونه بده.
                494 + یه درایر ماسفت + یه ماسفت!!!! همونطور که میدونی باک درایور شناور نیاز داره که یا باید از ای سی های شناور ساز استفاده بکنی یا اپتو های درایور دار یا درایور با تلفات بزاری. که در هر سه صورت هم هزینه بالاس هم حجم. مورد سومی تلفات بالایی هم در 48 ولت داره. خیلی بزرگ میشه. من یکی که طرف طراحی خوب بو بهینه هستم. گاهی ماسفت گذاشتن خرج اضافه س.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  با TNY268 هم یه سری باک درست کردم ولی 1 امپری که میخوای رو نمیتونه بده.
                  494 + یه درایر ماسفت + یه ماسفت!!!! همونطور که میدونی باک درایور شناور نیاز داره که یا باید از ای سی های شناور ساز استفاده بکنی یا اپتو های درایور دار یا درایور با تلفات بزاری. که در هر سه صورت هم هزینه بالاس هم حجم. مورد سومی تلفات بالایی هم در 48 ولت داره. خیلی بزرگ میشه. من یکی که طرف طراحی خوب بو بهینه هستم. گاهی ماسفت گذاشتن خرج اضافه س.
                  TNY که جزء نعمات آسمانیه
                  منم طرفدار بهترین بودن و بی نقص و مادام العمر کردن هستم(چه تفاهمی :mrgreen

فقط تنها ترس من از منابع باک اینه که المان سوئیچ بسوزه و کل ورودی خیلی شیک و مجلسی به خروجی مثلا رگوله شده برسه و مدار مورد نظر به دیار باقی بشتابه. ساخت مدار حفاظتی جانبی هم ماست مالی کردن قضیه هستش و ...
                  یه حسی میگه ولش کن برو سراغ همون فلای بک! :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -Alone-
                    TNY که جزء نعمات آسمانیه
                    منم طرفدار بهترین بودن و بی نقص و مادام العمر کردن هستم(چه تفاهمی :mrgreen

فقط تنها ترس من از منابع باک اینه که المان سوئیچ بسوزه و کل ورودی خیلی شیک و مجلسی به خروجی مثلا رگوله شده برسه و مدار مورد نظر به دیار باقی بشتابه. ساخت مدار حفاظتی جانبی هم ماست مالی کردن قضیه هستش و ...
                    یه حسی میگه ولش کن برو سراغ همون فلای بک! :biggrin:
                    اگه مدارت حساسه که حفاظت ماسمالی کردن نیس :biggrin:اگه نگران انتقال ورودی به خروجی به صورت شیک و مجلسی هستی. با یه Tl431 و tip41 یه زنر مثلا 12.5 ولت بساز بزن خروجی و در ورودی مدار هم یه فیوز مثلا 0.5 آمپر تو ورودی سری کن عمرن اگه مدارت بسوزه. اگر هم مدارت به تغیییرات ولتاژ خیلی حساس نیست مثلا 11 تا 13.5 رو قبول میکنه خیلی راحت یه زنر 13 ولت با خروجی موازی و یه فیوز 0.5 امپر هم ورودی. با افتادن ورودی به خروجی زنر میسوزه اتصال کوتاه میشه و فیوز میپره :biggrin:
                    من روش 431 رو استفاده کردم برای تغذیه 3.9 ولتی 4.15 تنطیم کردم به محظ رسیدن به 4.15 با شیب تندی آمپر میکشه. حتی یه سوییچینگ 12 ولت 5 آمپر رو بدون فیوز میخوابوند :mrgreen: خراب هم نمیشد

دیدگاه

این TL494 چقدر بچه خوبیه!
                      برا تفریح یه 5 ولت باهاش ساختم خوب جواب داد ولی توی 1 آمپر سوئیچ داغ میشد!(فرکانس 40 کیلو)
                      ولتاژ حالت بی بار 5.2 بود(عدم وجود مقاومت های دقیق برای ساخت قسمت فیدبک) ولی زیر بار 1 آمپر روی 5 فیکس میشد. :biggrin:
                      تلفات بالاست یا من اشتباه میکنم؟ oo:

دیدگاه

با عوض کردن سوئیچ به ماسفت همه چی روبراه شد :biggrin:
                        ولتاژ ثابت میمونه و تنها جایی هم که داره داغ میکنه خود بار هست
                        اساتید باتجربه چه فرکانسی رو پیشنهاد میدید؟ من خودم تا 100 کیلو هم بردمش و از بس بچه خوبی بود باز داشت بدون مشکل کار میکرد
                        به نظر خودم 30 کیلو خوب باشه(همین الان داره با 30 کیلو خدمت میکنه )
                        مورد بعدی سوئیچ هستش. توی مبدل باک ولتاژ دوسر سوئیچ دوبل حساب میشد و یا ولتاژ منبع؟(پیریه و هزار درد و مرض و ... :biggrin: )

پی نوشت:
                        پیشنهاد خوبی بود برادر محسن. یکی طلب شما :biggrin:
                        نوع نظامی 494 هم گیر آوردم و میرم سراغش. از قطعات فله ای کلا خیری ندیدیم و همش مایه آبرو بران بودند. :biggrin:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تبدیل 48 ولت به 12 ولت

نوشته اصلی توسط -Alone-
                          با عوض کردن سوئیچ به ماسفت همه چی روبراه شد :biggrin:
                          ولتاژ ثابت میمونه و تنها جایی هم که داره داغ میکنه خود بار هست
                          اساتید باتجربه چه فرکانسی رو پیشنهاد میدید؟ من خودم تا 100 کیلو هم بردمش و از بس بچه خوبی بود باز داشت بدون مشکل کار میکرد
                          به نظر خودم 30 کیلو خوب باشه(همین الان داره با 30 کیلو خدمت میکنه )
                          مورد بعدی سوئیچ هستش. توی مبدل باک ولتاژ دوسر سوئیچ دوبل حساب میشد و یا ولتاژ منبع؟(پیریه و هزار درد و مرض و ... :biggrin: )
                          پی نوشت:
                          پیشنهاد خوبی بود برادر محسن. یکی طلب شما :biggrin:
                          نوع نظامی 494 هم گیر آوردم و میرم سراغش. از قطعات فله ای کلا خیری ندیدیم و همش مایه آبرو بران بودند. :biggrin:
                          مدار رو چه جوری استفاده کردی؟ شناور رو با همون زنر و مقاومت گذاشتی؟ درایور ماسفت رو هم همونطور که گفتم گذاشتی؟
                          اگه ترانزیستور گذاشتی جریان بیس رو نباید زیادی بدی وگرنه بد خاموش میشه داغ میکنه.یه مقاومت بیس امیتور هم بزار. ولتاژ سوییچ ولتاژ منبعه.
                          ترانزیستور خوبه نباید مشکلی داشته باشه قبلا یادمه از TIP42C استفاده کرده بودم تا اگه اشتباه نکنم 15 وات فرکانس فک کنم 50 کیلو بود مشکلی نبود(ولی به بدی داره تغذیه شناورش یه خورده آمپر بالاتری میخواد)
                          در مورد فرکانس آقای وزیری باید بگن ولی خوب من تا 150 کیلو همین دیروز استفاده کرده بودم مشکلی نداشت.
                          ولی چون توانت پایینه فرکانس پایین بگیری بهتره به نظرم مثلا همون 50 کیلو خیلی خوبه.

دیدگاه

نه فعلا دارم با منبع 12 تست میکنم تا برام یه 48 بفرستن. اینم برا دست گرمی بستم :biggrin:
                            کلی برا ترانزیستوره طبق اپلیکیشن حساب کتاب کردم منتها گرم شدنش آزار دهنده هستش. از طرفی هم ترانزیستور برا این مدل کمی بزرگ هست ، کم کمش پکیج TO220 برا کار درست و حسابی و منم یه فضای بسته دارم و همه چیز رو باید SMD بزنم و ... و کلا زوره و میخوام ماسفت بزارم
                            برا راه اندازی ماسفت فعلی از روش خودم استفاده کردم و خوب جواب داد. شکل موج رو هم با اسکوپ دیدمش شیب کمی داشت (زیر میکرو ثانیه) منتها یه چیز درست و درمون تر باید باشه و باز منو قانع نمیکنه

دیدگاه

تو باک چون تغییرات جریان سلف خیلی کمه فرکانس هر چی بالاتر بره سلف و خازن خروجی کوچیکتر میشه. مثل فلایبک با توپولوژی های ایزوله دیگه نیست که تلفات هسته زیاد بشه.
                              با هسته های تو بازار باک 500 کیلوهرتزی هم میشه ساخت. و حتی بالاتر. تنها مشکلی که میمونه درایو کردن سوییچه. ببین تا چه فرکانس میتونی جواب بگیری.

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X