اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور و خازنهای قبل و بعد آن و جریان دهی رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگولاتور و خازنهای قبل و بعد آن و جریان دهی رگولاتور

سلام. چند تا سوال داشتم به برای منظم شدن با شماره می پرسم:
    1. اول از هر چیز ایا وقتی یه منبع تغذیه 5 ولت داریم لازمه بازم رگولاتور 7805 بذاریم؟
    2. اگه بازم لازمه میشه در مورد خارنهای قبل و بعد رگولاتور بگین که چه خارنهای بذاریم. من یه جا دیدم قبلش 100 نانو و 100 میکرو گذاشته بود . بعدش هم یک 100 نانو و 1000 میکرو ولی یه جا دیگه خوندم گفته بود بعد رگولاتور خازن بزرگ نذاریم یه جا دیگه نوشته بود بذارین. من گیج شدم باالخره قبل و بعدش چه خازن هایی بذارم.
    3. حالا فرض کنیم جواب سوال 2 مشخص شد، اگه مدارمون یک مگا 32 بود و چند تا ایسی دیگه و ال سی دی و موتور و ... که جریانی ( برای مثال 2 آمپیر میخواست ) با توجه به اینکه 7805 این جربانو نمی تونه تامین کنه راه حل چیه؟ میشه چند تا 7805 بذارم و مثلا برای ال سی و دی مو موتور از یک 7805 بگیرم و به همین روال برای هر چند تا قطعه از یک 7805 خروجی بگیرم؟ میشه ؟ یا راه حل بهتری هم هست.
    ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ : رگولاتور و خازنهای قبل و بعد آن و جریان دهی رگولاتور

سلام
    1- بستگی به منبع تغذیتون داره که میتونه ولتاژهای مورد نیازتون رو تامین کنه یا نه. اگه 5ولت رگوله شده میده نیازی به 7805 نیست.
    2- در مورد خازن هم معمولا یه خازن بزرگ برای از بین بردن ریپل و یه خازن 100 نانو برای حذف نویز تغذیه قرار میدن. همچنین معمولا یه سلف 1 میلی هانری هم بعداز 7805 میذارن. علت اینکه بعضی از دوستان میگن سلف یا خازن پرظرفیت بعد از 7805 نذارید بعلت ولتاژ و جریان معکوسی هستش که در لحظه خاموش شدن مدار ایجاد میشه که میشه از دیود هرزگرد استفاده کرد. خازن بزرگ بعداز رگولاتور معمولا برای آی سی های سوئیچینگ قرار میدن نه خطی. بنابراین شما که 7805 استفاده میکنید نیازی به خازن پرظرفیت در خروجی رگولاتور ندارید و اگه خیلی حساس هستید نهایتا یه 470 میکرو قرار بدید و یک 100نانو. برای ورودی هم 1000 میکرو و 100 نانو بذارید.
    3- بستگی به این داره که تغذیه موتورتون چند ولته. از اونجایی که معمولا موتورهایی که ما استفاده میکنیم 9 ولت به بالا هستند پس تغذیه موتور از 7805 گرفته نمیشه. ولی توصیه میشه برای اتمگا یه 7805 جدا و برای سایر المانها یه 7805 دیگه قرار بدید. ضمن اینکه میتونید از lm2576 استفاده کنید که تا 3 آمپر هم میتونید ازش جریان بکشید.

موفق باشید
    www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
      سلام
      1- بستگی به منبع تغذیتون داره که میتونه ولتاژهای مورد نیازتون رو تامین کنه یا نه. اگه 5ولت رگوله شده میده نیازی به 7805 نیست.
      2- در مورد خازن هم معمولا یه خازن بزرگ برای از بین بردن ریپل و یه خازن 100 نانو برای حذف نویز تغذیه قرار میدن. همچنین معمولا یه سلف 1 میلی هانری هم بعداز 7805 میذارن. علت اینکه بعضی از دوستان میگن سلف یا خازن پرظرفیت بعد از 7805 نذارید بعلت ولتاژ و جریان معکوسی هستش که در لحظه خاموش شدن مدار ایجاد میشه که میشه از دیود هرزگرد استفاده کرد. خازن بزرگ بعداز رگولاتور معمولا برای آی سی های سوئیچینگ قرار میدن نه خطی. بنابراین شما که 7805 استفاده میکنید نیازی به خازن پرظرفیت در خروجی رگولاتور ندارید و اگه خیلی حساس هستید نهایتا یه 470 میکرو قرار بدید و یک 100نانو. برای ورودی هم 1000 میکرو و 100 نانو بذارید.
      3- بستگی به این داره که تغذیه موتورتون چند ولته. از اونجایی که معمولا موتورهایی که ما استفاده میکنیم 9 ولت به بالا هستند پس تغذیه موتور از 7805 گرفته نمیشه. ولی توصیه میشه برای اتمگا یه 7805 جدا و برای سایر المانها یه 7805 دیگه قرار بدید. ضمن اینکه میتونید از lm2576 استفاده کنید که تا 3 آمپر هم میتونید ازش جریان بکشید.

موفق باشید
      مرسی دوست عزیز از راهنمایی تون. این منبع های تغذیه سوئیچینگ و اینایی که شبیه ادابتوره که نمونه هاش توی فروشگاه سایت هست نیاز داره بعدش رگوله بشن؟ من یک 5 ولت 5 آمپر دارم. چطوری بفهمیم نیازه که بعدش 7805 بذاریم یا نیاز نداره.

دیدگاه

سلام من یک آداپتور ۱۸ ولت ۳ آمپر دارم قصد دارم از این آداپتور ۶ خروجی ۱۸ ولت برای ۶ دستگاه که هر کدام ۵۰۰ میلی آمپر مصرف دارند بگیریم آیا باید برای هر ۶ خروجی یک رگولاتور ۷۸۱۸ قرار بدم یا فقط یک رگولاتور کافیه؟ لطفاً پاسخ دهید سپاسگزارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Gameking نمایش پست ها
          سلام من یک آداپتور ۱۸ ولت ۳ آمپر دارم قصد دارم از این آداپتور ۶ خروجی ۱۸ ولت برای ۶ دستگاه که هر کدام ۵۰۰ میلی آمپر مصرف دارند بگیریم آیا باید برای هر ۶ خروجی یک رگولاتور ۷۸۱۸ قرار بدم یا فقط یک رگولاتور کافیه؟ لطفاً پاسخ دهید سپاسگزارم
          درود
          اگر خروجی آداپتور شما 18 ولت است دیگر احتیاج به رگولاتور ندارید!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
            درود
            اگر خروجی آداپتور شما 18 ولت است دیگر احتیاج به رگولاتور ندارید!!!

https://pdf1.alldatasheet.com/datash...ETC1/7818.html
            درود بله مشخصات آداپتور من ۱۸ ولت است ولی در عمل ۲۳ ولت ارائه میدهد و سوال اصلی من اینه که امکان داره برای هر خروجی یک رگولاتور مجزا قرار بدم
            یا نه چون اینطور که متوجه شدم رگولاتور بیشتر از ۱.۵ آمپر خروجی نداره اگر برای هر شش خروجی یک رگولاتور بزارم که جمعا شش عدد میشه مشکلی پیش میاد یا نه؟ بسیار سپاسگزارم

دیدگاه

درود بله مشخصات آداپتور من ۱۸ ولت است ولی در عمل ۲۳ ولت ارائه میدهد و سوال اصلی من اینه که امکان داره برای هر خروجی یک رگولاتور مجزا قرار بدم
              یا نه چون اینطور که متوجه شدم رگولاتور بیشتر از ۱.۵ آمپر خروجی نداره اگر برای هر شش خروجی یک رگولاتور بزارم که جمعا شش عدد میشه مشکلی پیش میاد یا نه؟ بسیار سپاسگزارم
              درود
              شش تا 500 میلی آمپر حدود 3 آمپر میشود ،شما برای اطمینان از 3 رگولاتور استفاده بکنید.
              استفاده از هیت سینک مناسب فراموش نشود...

دیدگاه

بسیار سپاسگزارم

دیدگاه

سلام
                  یه سوال ساده
                  چیکار کنیم اگه رگولاتور سوخت ولتاژر دو سرش یکی نشه؟
                  دیود کفایت میکنه؟

دیدگاه

درود خدمت اساتید من قصد دارم خروجی یک ترانس ۱۸ ولت ۲ آمپر را به ۶ عدد خروجی تبدیل کنم آیا باید برای هر خروجی یک خازن قرار بدم ؟برای حذف نویز ، سپاس

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

درود من قصد دارم خروجی یک ترانس ۱۸ ولت را به ۶ عدد تبدیل کنم آیا باید برای هر خروجی یک خازن قرار بدم ؟برای حذف نویز؟ سپاس

دیدگاه

سلام من یک آداپتور سویچینگ 12 ولت 3 آمپر دارم میخام یه 5ولت ازش بگیرم البته هر دو ولت 12 و 5را میخام تو مدار استفاده کنم یکی برای موتور 12 ولتی و یکی هم ماژول رله و مادون قرمز لطفا کمکم کنید یه مدار ساده باشه ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali azimi13 نمایش پست ها
                        سلام من یک آداپتور سویچینگ 12 ولت 3 آمپر دارم میخام یه 5ولت ازش بگیرم البته هر دو ولت 12 و 5را میخام تو مدار استفاده کنم یکی برای موتور 12 ولتی و یکی هم ماژول رله و مادون قرمز لطفا کمکم کنید یه مدار ساده باشه ممنون
                        سلام،یدونه رگولاتور 7805،راه انداز کار شماست!!!
                        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام یعنی چیزی دیگه ای نمیخاد یه
                          7805خالی ؟جواب میده یعنی نه خازن 470-25vنه عدسی 104هیچی نمیخاد؟

دیدگاه

درود رگولاتور رو به این ترتیب فیکس کن

دیدگاه

بدون اون خازن ها هم میشه ولی اگه خازنها باشن،خیلی عالی میشه.
                              چون نقش خازن ها تو این مدار،حذف نویز هستش.دوست عزیز
                              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X