اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد شبیه سازی فیلتر با pspice

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد شبیه سازی فیلتر با pspice

سلام دوستان

می خوام فیلتر های بالاگذر و پایین گذر رو با pspice شبیه سازی کنم. ورودی پالس مربعی باشه و برای هر کدوم 3 حالت رو بررسی کنم و شکل موج ولتاژ خروجی رو ببینم.
    مثلا برای فیلتر بالا گذر : 1- اگر ح>10Tp
    2- اگر Tp/5 < ح < 10Tp
    3- ح < Tp/5
    Tp= عرض پالس
    من تازه دارم pspice یاد می گیرم. تو محیط شماتیک مدار رو کشیدم. منبع ورودی هم Vpulse گذاشتم . ست پ هم رو AC sweap . فرکانس رو خودش از 10 تا 1 کیلو گذاشته. باید 3 مقدار مختلف برای مقاومت بذارم که این 3 حالت رو بده . ولتاژ ورودی و خروجی رو روی گره صفر ولت نشون میده (viewpoint)
    هیچ نموداری هم در کار نیس کلا.

راستش چون اولین باره کلا نمی دونم چخبره. تنظیمات وی پالس هم دقیق نمی دونم چجوری پالس مربعی میده.
    مقاومت و خازن که انتخاب شد باید ثابت زمانی رو حساب کنم. بعد ببینم با ثابت زمانی خروجی متناسبه یا نه.

هیچ فیلم آموزشی یا مطلبی چیزی دقیقا در این مورد نیست؟ کسی این کار رو انجام نداده که یه توضیحی بده راه بیوفتم تمرینارو انجام بدم.

خیلی ممنون

پاسخ : کمک در مورد شبیه سازی فیلتر با pspice

برای تحلیل AC باید از منبع VAC استفاده کنید و نمی تونید از منابع دیگه مثل vpulse استفاده کنید
    توصیه می کنم قبل از شبیه سازی مدار خودتون اول چند تا مدار ساده RC رو شبیه سازی و پاسخ فرکانسی اون ها رو ببینید بعد برید سر وقت مدار خودتون
    افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

خیلی ممنون که جواب دادید.

با Vac چجوری باید پالس مربعی بدم؟ آخه ورودی باید پالس مربعی باشه و وقتی 3 مقدار مقاومت قرار میدیم، خروجی مثلا شبیه همون مربعی یا مشتق گیر یا ... میشه.

شما نمی دونی با Vpulse تنظیماتش باید چجوری باشه ؟آ‌همون td, pw , ... و فرکانس ؟
      آخه هر کار می کنم پالس مربعی نشون داده نمیشه. به صورت یک خط صاف هست.

دیدگاه

تحلیل AC یعنی در یک نقطه کار ثابت (جریان و ولتاژ DC معین) نسبت دامنه خروجی به ورودی در فرکانس های مختلف چقدره
        یعنی محور افقی اون فرکانسه. وقتی تحلیل AC میکنید باید یه منبع VAC تو مدار داشته باشید. Vpulse رو حذف و به جاش یه VAC قرار بدید و دوباره تحلیل رو تکرار کنید. اگر بخواید رفتار مدار رو با Vpulse تحلیل کنید اون دیگه تحلیل AC نیست بلکه یه تحلیل حوزه زمانه. با تحیلی حوزه زمان هم میشه رفتار فیلتری مدار رو دید ولی اون دیگه چیزی که بهش پاسخ فرکانسی میگن نمیشه

دیدگاه

الان VAC رو گذاشتم Vmag رو 1ولت گذاشتم. ولی با ابن حال بازم شکل ورودی یک خط صافه . اصلا ac نیست.

دیدگاه

بله، باید هم همین طور باشه
            اون خط صاف تو ورودی نشون میده در فرکانس های مختلف شما یه سیگنال سینوسی با دامنه یک اعمال کردید
            فقط یادتون باشه که در تحلیل مد AC دامنه سیگنال سینوسی (همین یک ) تاثیری در نقطه کار شما نداره
            الان اگر هر گره از مدارتون رو با پروب نگاه کنید تابع تبدیل اون گره نسبت به منبع VAC رو مشاهده می کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X