اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن رگولاتور

سلام
    من توی یه مدار یه دونه 7805 با هیت سینک گذاشتم ولی به دلیل زیاد شدن مصرف کننده ها الان دماش به دمای سطح خورشید می رسه!
    1- می تونم یه دونه 7805 دیگه باهاش موازی کنیم؟
    2- دوتا دونه رگولاتر موازی برای هم مشکلی پیش نمیارن؟
    3- اگه مثلا حداکثر ظرفیت 7805 دو آمپر باشه، بعد از موازی کردن ظرفیت میشه 4 آمپر یا همون دو آمپر میمونه ولی رگولاتور کم تر داغ میشه؟
    (مدار ماله یه چیز حساسه!!!!)

پاسخ : موازی کردن رگولاتور

اولین پیشنهاد من این هست که به جای این رگولاتور از LM2576 استفاده کنید.
    دومین پیشنهاد من این هست که از ترانزیستور برای افزایش جریان 7805 استفاده کنید:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saate777
      سلام
      من توی یه مدار یه دونه 7805 با هیت سینک گذاشتم ولی به دلیل زیاد شدن مصرف کننده ها الان دماش به دمای سطح خورشید می رسه!
      1- می تونم یه دونه 7805 دیگه باهاش موازی کنیم؟
      2- دوتا دونه رگولاتر موازی برای هم مشکلی پیش نمیارن؟
      3- اگه مثلا حداکثر ظرفیت 7805 دو آمپر باشه، بعد از موازی کردن ظرفیت میشه 4 آمپر یا همون دو آمپر میمونه ولی رگولاتور کم تر داغ میشه؟
      (مدار ماله یه چیز حساسه!!!!)
      سلام.فکر نکنم مواری کردن رگولاتور ها مشکلی پیش بیاره مثل موازی کردن باطری میمونه ولی باز هم بهترین راه استفاده از همون ترانزیستور هست
      ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.

دیدگاه

به نظر من المانهای حساس به نویز رو به یه 7805 و المانهای ایجاد کننده نویز رو به یه 7805 دیگه متصل کنید. یعنی بجای موازی کردن از پخش بار یا توزیع بار استفاده کنید.
        www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

سلام
          موازی کردن دوتا رگولاتور کار درستی نیست
          تا جایی که میدونم در این حالت فقط یک رگولاتور میره زیر بار

منم با پیشنهاد سایر دوستان یعنی رگولاتور مناسب؛ استفاده از ترانزیستور یا توزیع بار موافقم

راه دیگه ای که پیشنهاد میکنم؛ با توجه به این که این سری رگولاتور با استفاده از تلفات ولتاژ رو کاهش میده، سری کردن رگولاتور هست
          مثلا اگه ورودی 12 ولت است اول اونو با یک 7809 به 9 ولت تبدیل کنید و بعد به 7805 بدید؛ اینجوری گرما بین دوتا رگولاتور به نسبت تلفاتی که انجام میدن تقسیم میشه
          البته به شرط اینکه رگولاتورتون از نظر جریان مشکلی نداشته باشه

در ضمن از همین رگولاتور قابلمه ایش هم هست که فکر کنم تا 3 یا 5 آمپر جریان میده

آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

سلام 7805 حداکثر 500میلی آمپر میده ، من تا 4تا موازی کردم البته از نوع SD باشه .
            1-از رگولاتورهای 2576 همراه با هیت سینگ استفاده کن
            2-مداری که دوستمون همایون گذاشت ، می تونی با یک 7805 و یک ترانزیستور مثبت جریان کشی کنی .
            3- از نوع قابلمه ای 7805
            4-بهتره مدارتو تفکیک کنی ، برای میکرو و متعلقاتش 1رگولاتور ، برای هر قسمتیم بنا به نوع مدارت تعدادی دیگه تعبیه کن
            نترس برو مدارتو ببند ، فوقش چندتا 7805 میترکونی :mrgreen:

دیدگاه

ببخشید دوستان یه سوالی داشتم هم چین بی ربط به این موضوع نیست. برای حل مشکل جریان دهی اگه ما از این منابع تغذیه ی 5ولتی ( که نمونه هاش هم توی فروشگاه هست ) که امپر بالا میدن ( مثلا 5 آمپر) استفاده کنیم ایا بازم نیاز به رگولاتور هست؟؟؟ یعنی به طور کلی تر راهی وجود داره که تست کنیم و بگین ایا منبع تغذیمون ولتاژ رگوله داره یا نه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1ali
                ببخشید دوستان یه سوالی داشتم هم چین بی ربط به این موضوع نیست. برای حل مشکل جریان دهی اگه ما از این منابع تغذیه ی 5ولتی ( که نمونه هاش هم توی فروشگاه هست ) که امپر بالا میدن ( مثلا 5 آمپر) استفاده کنیم ایا بازم نیاز به رگولاتور هست؟؟؟ یعنی به طور کلی تر راهی وجود داره که تست کنیم و بگین ایا منبع تغذیمون ولتاژ رگوله داره یا نه ؟
                اگه منظورتون مبدلهای DC به DC هست خیر نیازی نیست. کلا وقتی خروجی منبع 5 ولته دیگه چه نیازی به رگولاتور هست.

در رابطه با سوال اصلی هم باید بگم که نمیشه رگولاتورها رو موازی کرد چون خروجی رگولاتورها دقیق یکسان نیستن مشکلاتی بوجود میاد. برای رفع این مشکل شرکت سازنده رگولاتور خودش موازی کردن ترانزیستور رو پیشنهاد کرده.
                برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

سلام.من هم با نظر سایر دوستان بیش تر موافقم تا با موازی کردنشون.،یا با ترانزیستور تقویتش کن،یا از رگولاتور قوی تر مثل همون قابلامه ایه استفاده کن و یا هم برای هر قسمت از مدار از یک رگولاتور استفاده کن.استفاده از فیوز هم بهتره فراموش نشه
                  ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
                    اگه منظورتون مبدلهای DC به DC هست خیر نیازی نیست. کلا وقتی خروجی منبع 5 ولته دیگه چه نیازی به رگولاتور هست.

در رابطه با سوال اصلی هم باید بگم که نمیشه رگولاتورها رو موازی کرد چون خروجی رگولاتورها دقیق یکسان نیستن مشکلاتی بوجود میاد. برای رفع این مشکل شرکت سازنده رگولاتور خودش موازی کردن ترانزیستور رو پیشنهاد کرده.
                    منظورم مبدل های DC به DC نیست. این منابع تغذیه ای که نمونه هاشم توی فروشگاه سایت هست، منظورم اوناست. مثلا یه منبع 5 ولته 5 آمپر رو مستقیم بدیم به میکرو؟ آخه ما تو آزمایشگاه با اینکه از منبع تغذیه
                    آزمایشگاه 5 ولت می گرفتیم بازم مسئول ازمایشگا می گفت بزنین به رگولاتور برا اطمینان.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1ali
                      منظورم مبدل های DC به DC نیست. این منابع تغذیه ای که نمونه هاشم توی فروشگاه سایت هست، منظورم اوناست. مثلا یه منبع 5 ولته 5 آمپر رو مستقیم بدیم به میکرو؟ آخه ما تو آزمایشگاه با اینکه از منبع تغذیه
                      آزمایشگاه 5 ولت می گرفتیم بازم مسئول ازمایشگا می گفت بزنین به رگولاتور برا اطمینان.
                      5 ولت با آمپر دهی 10A هم به ورودی 7805 وصل کنید، خروجی بیشتر از 3.5ولت نصیب میکرو نخواهد شد.

بجای این کار از یک مقاومت کوچک برای محدود کردن جریان کشی، و نهایتن یک دیود زنر استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1ali
                        نترس داداش من بستم الان 1 ساله عین ساعت رو 4-5 تا مدار کار میکنه. اگه بخوای به خروجی منبع 5 ولتی 7805 ببندی که دیگه بهت 3.5 ولت میده اونم چون ورودی 1.5 ولت افت پیدا میکنه میره به خروجی.

دیدگاه

اگه می خوای چند تا رگولاتور را با هم موازی کنی باید در خروجی هر کدومشون یه مقاومت کوچک (مثلا 0.5 اهم) قرار بدی و بعد خروجیشونو به هم وصل کنی!
                          اینجوری همه رگولاتور ها میرن زیر بار و تقریبا یه توانو میدن!

ولی در کل پیشنهاد میکنم از ترانزیستور استفاده کنی!خیلی بهتره
                          سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X