اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار جایگزین رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار جایگزین رله

سلام به همه دوستان
    راستش دنبال یه مدار می گردم که جایگزین رله بشه و مثلا از ماسفت یا SCR استفاده کنه. با میکرو قطع و وصل بشه و توان زیادی هم تلف نکنه. یه بار یه مدار دیدم با نام رله حالت جامد که از تریستور استفاده کرده بود و با میکرو عمل رله رو انجام می داد. ممنون میشم اگه همکاری کنید . چیز خیلی مفیدیه.
    انگشت مكن رنجه به در كوفتن كس تا كس نكند رنجه به در كوفتنت مشت

پاسخ : مدار جایگزین رله

شما می توانید از ترایاک استفاده کنید مدار آن را هم از روی datasheet می توانید استفاده کنید bta16 bta10 , .... ; که قابلیت قطع و وصل 10 یا 16 آمپری را دارند
    همچنین می توانید از ssr استفاده کنید
    بهتر است در مورد آن طرف یعنی چیزی که می خواهید قطع و وصل کنید اطلاعات بیشتری بد هید

دیدگاه

ببینید توی کابردهایی مثل روشنایی که شکل موج ( Wave Form ) اهمیت چندانی نداره ، شما می تونی از مدارات جایگزین مثل ترایاک یا تایرستور های بک تو بک بسته شده (Back to Back Thyristor ) به همراه یک Opto Driver استفاده کنید اما اگه بار (Load ) یک بار اهمی نباشه یا حساس به شکل موج باشه دیگه نمی تونید از این مدارات جایگزین استفاده کنید چون به دلیل اعوجاج تقاطعی یا Cross Over که در خروجی ایجاد می کنند باعث اخلال در کارکرد صحیح بار می شن و در بارهای سلفی هم مثل ماتور های القایی سبب تولید هارمونیک خواهند شد که این هارمونیکها باعث داغ شدن موتور میشه و ....

استفاده از رله های حالت جامد (ssr) به جای رله های الکترومکانیکی قطعا انتخاب صحیحیه به شرطی که پارامتر جریان در نظر گرفته بشه .

بنابراین در مورد جایگزینی رله نباید ساده به صورت مسیله نگاه کرد :smile:
      آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
      سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

دوستان سلام
        راستش این مدارو برای سوییچ کردن یه باطری 8.4 ولت می خوام. همین . فقط ولتاژ DC رو قطع و وصل کنه

دیدگاه

دوستان کسی نیست کمک کنه :cry: :cry: :cry: :cry:

دیدگاه

تو حالت dc استفاده از تایرستور وترایاک مستلزم ایجاد کاموتیشن اجباری ( commutation ) هست وبه مراتب کار سخت تر میشه .و یا اینکه از تایریستور های GTO یا Gate Turn Off Thyristor استفاده کنید که هم گرونه هم کمیاب . بهتره از ماسفت استفاده کنید .
            آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
            سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

ماسفت ... ماسفت ... درسته ماسفت میتونه عالی باشه ....اما یه مدار پیشنهاد می کنید. آیا BJT هم می خواد یا نه.

دیدگاه

فکر کنم این دوست مون فقط یه شماتیک میخواد که مونتاژش کنه و کاملاً هم عملی باشه و جواب بده ، همین !
                از ماست که بر ماست !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کریم
                  فکر کنم این دوست مون فقط یه شماتیک میخواد که مونتاژش کنه و کاملاً هم عملی باشه و جواب بده ، همین !
                  دقیقا . البته من خودم سعی کردم با ماسفت مداری رو طراحی کنم اما از یه BJT هم مجبور شدم کمک بگیرم. اگه کسی مداری داره بذاره. ممنون میشم. بدرد دیگران هم می خوره. :agree:

دیدگاه

لطفا میشه همون مدارتونو که BJT داره بذارید :sad:

دیدگاه

شما دیتا شیت IRF740 رو سرچ کن تووش چندتا مدار نمونه هم هست. کمترین مصرف رو داره با 10 آمپر جریان.
                      البته برای جریانهای بیشتر از 1 آمپر هیت سینک میخواد.
                      مهمتر از همه اینه که توو بازار هم پیدا میشه :nerd:
                      اگر ندانی کجا میروی هر راهی تو را باخود خواهد برد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X