اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین آی سی برای ظبط صدا

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین آی سی برای ظبط صدا

با عرض سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه عزیزان :rolleyes:
    آقا یک سوال داشتم و اون هم اینکه کسی می تونه من کمک کنه که بهترین آی سی برای ظیط صدا چی می باشد که بتونیم مثل آی سی های isd به اون آدر خانه ها را بدهیم
    با تشکر

پاسخ : بهترین آی سی برای ظبط صدا

سلام دوست عزیز
    به خاطر پروزه ای که دارم مجبور شدم چند نوع آی سی ضبط صدا را امتحان کنم
    از جمله آی سی های موجود در بازار میشه به isd و apr اشاره کرد.
    با توجه به کاری که میخوای انجام بدی میتونی یک نوع رو انتخاب کنی.
    apr:
    این آی سی زمانهای مختلفی مثل 60 یا 120 و... را داره ولی فقط به درد کارهایی میخوره که تعداد تراکهای شما کمه و طول تراکها میتونه که به اندازه دلخواه باشه .البته با در نظر گرفتن محدودیت زمانی چیپ. من apr9600 رو امتحان کردم و میخواستم چیزی حدود 70 تراک رو ضبط کنم البته این کار رو روی دوتا از این آی سی ها انجام دادم . ولی مشکل اینه که برای رسیدن به تراک مورد نظر نمیتونی اون رو آدرس دهی کنی و باید مثل دستگاه cd player اونقد next بزنی تا به اون تراک برسی. این کار خیلی وقت گیره و برای کار ی مثل پروژه من اصلا به درد نمیخوره.قیمت این آی سی حدود 3000 تومان هستش.

isd:
    این آی سی ها طیف گسترده ای دارن واز 20 ثانیه شروع میشه تا 16 دقیقه. کیفیت صداشون از aprها خیلی بهتره(به نظر من البته) . این آی سی ها به دو شکل میتونن با avr ارتباط برقرار کنن .موازی (isd25xx)و سریال (isd4000) . سری2500را میتونی آدرس دهی کنی.اگه دنبالش بگردی در سایتهای فارسی اطلاعات و روش کارش رو پیدا میکنی.من خودم از 120 ثانیه استفاده کردم.10 تا خط آدرس داره .البته شما نمیتونی همه مکانهای حافظه رو با اون آدرس دهی کنی چون وقتی a8 ,a9 هر دو یک بشن مد کاری عوض میشهو دیگه اونها خطوط آدرس نیستن(یرای اطلاعات بیشتر دیتا شیت رو بخون)
    این آیسی سرعت خوبی داره و شما به راحتی میتونی در هر لحظه هر آدرسی رو که میخوای بخونی.
    ولی خبر بد اینه که این آی سی تو بازار خیلی کمه و قیمتش هم زیاده . من یه بار یکی سوزوندم و مجبور شدم دوباره بخرم.دفه اول 16500 تومان و بار دوم 7500 خریدمش. آدرس اولی رو بهت میدم اگه تهران هستی البته.بین پاساژ عباسی و امجد یه کوچه هست مغازه کانون.
    دومی رو نمیدم چون یه دونه بیشتر نداشت ولی بهتره بازار رو بگردی.

واما سری 4000 : آی سی خیلی خوبیه 4008 8 دقیقه ضبط میکنه ولی مشکل اینه که راه اندازی اون خیلی سخته.از spi استفاده میشه.از دید سخت افزاری خیلی راحته ولی کار کردن باهاش سخته و باید یکی کمکت کنه . تو سایتها چیزی دستگیرت نمیشه.متاسفانه نتونستم راش بندازم وگرنه حتما کمکت میکردم.
    اگه تونستی موفق بشی ممنون میشم بی خبر نذاری.قیمتش هم 8500 تومان.

برای ضبط صدا روی این آی سی ها توی دیتا شیت مدار شو داده. فقط و فقط همونو ببند اونم روی فیبر نه برد برد.
    قبل از خرید دیتا شیتشو بخون تا الکی پول ندی.
    با چه کامپایلری کار میکنی؟

دیدگاه

سلام علی آقا
      از شما خیل خیلی ممنونم به خاطر کمک هایی که به بنده کردید .
      من با کامپایلر pic basic کار می کنم .
      البته من هم با isd 1420 کار کردم . منتها مشکل من این است که وقتی من آدرس یک خانه را به آن می دهم تا آن را پخش کند ، آی سی قاطی می کند و چند تا از خانه هایش را پشت سر هم پخش می کند. :cry:
      در ضمن برای مدار آمپلی فایر آن من از یک عدد آی سی tda2003 استفاده کردم که صداش خیلی بد شد . :eek:
      لطفا در این مورد نیز مرا راهنمایی کنید
      ممنون

دیدگاه

من دیقیق نمیدونم پروژت رو شروع کردی یا فعلاً تو مرحله اول انتخاب قطعات هستی ولی یجا مشاور پروژه بودم و تو یه قسمت از مدارش که احتیاج به صدا و موسیقی داشت، از یه Memory card بعنوان حافظه جانبی برای ضبط و پخش صدا، از یه dsPIC30F4011 هم برای پردازش استفاده شده بود. البته از اونجایی که قرار بود صدا رو تو خروجی استریو داشته باشیم و حجم مدار هم نباید خیلی تو این قسمت بالا میرفت، از PWM برای تولید صدای دوکانال استفاده شد. الته عیب این مدار این بود که فرمت صوتی Wave بود. و نهایت کیفیت صدای خروجی هم 8 بیت 48KHz بود که البته به بهتراز اینش هم نیاز نبود.

بهرحال اگه بیشتر از این امکانات رو نیاز نداری میتونی از همین چیزایی که گفتم استفاده کنی. مدارش خیلی پیچیده نیست ولی MP3 رو هم نمیتونی ازش استفاده کنی. البته فرمت پیشنهادی میکروچیپ AC3 هست که چنتا کد هم براش نوشته و برای استفاده عموم تو سایتش گذاشته.
        زندگی لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است.

دیدگاه

از شما دوست عزیز من خیلی خیلی ممنونم
          در رابطه با صحبت اولتان باید بگم که من پروژم را انجام دادم و تمام شده . البته تمام بخش هایش بجز بخش صدا . :cry2:
          در این بخش صدا هم من قصد دارم که در هر خانه از آی سی ضبط صدا یک عدد را ذخیره کنم و بعدا بتوانم آن ها را با میکرو آدرس دهی کنم و اعداد بیشتر را تولید کنم .
          در ضمن پروژه من نوعی وسیله سخنگو است که باید قادر به گفتن اعداد 0 تا 100 باشد .
          ممنون می شم اگه باز هم من را راهنمایی کنید . :nice:

دیدگاه

دوست عزیز سلام
            شرمنده که دیر جواب میدم
            من فکر میکنم شما یه جا داری اشتباه میکنی
            اونم اینه که شما برای ضبط صدا یی به طول یک کلمه نیاز به چند خانه پشت سر هم از حافظه داری که شما فقط آدرس شروعش رو بهش میدی و تا زمانی که آی سی رو در حالت ضبط نگه داری آدرسهای بیشتری رو اشغال میکنی.
            مثلا اگه آدرس اولین کلمه 00هگز باشه شما بعدی رو باید در آدرس مثلا 08 هگز ذخیره کنی و در هنگام پلی کردن زمان ها رو طوری تنظیم کنی که آی سی فقط به اندازه خواندن همان عدد در حالت پلی قرار بگیره و گرنه خودش خانه های بعدی رو هم میخونه. اگه این اشتباه رو کرده باشی حتما دوباره باید ضبط کنی چون صداها روی هم ضبط شدن.
            موفق باشی

دیدگاه

سلام
              یه آی سی به اسم HM2007 هست . ببین اگه به دردت می خوره من نقشه و توضیحات مورد نظر رو بهت بدم . البته تو قسمت avr یه سرچ کن . یه توضیحات کلی رو در موردش نوشتم . بچه ها هم کمک کردن .
              اگه لازم دونستی بگو تا پروژه عملی با PIC رو بهت بدم .

پیروز و سربلند باشید.
              آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
              پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

سلام

HM2007 مربوط به پردازش صدا است و صداهایی رو که روش ضبط کردید رو دوباره میشناسه و کاربردش برای کارای رباتیکه بیشتر
                ِِDie for Life, Not Live to Die
                Freedom Fighter
                " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

سلام
                  دوستان isd 14xx و isd 25xx دیگه تولید نمی شه و تو بازار نیست اما یک نمونه جدید آی سی ضبط صدا به بازار اومده بنام isd 4004-xm که x می تواند 8و10و12و16 دقیقه ای باشد این آی سی 28 پایه و به صورت dip است و پروتکل اون spi است.
                  خروجی audio اون می تواند حداکثر 5 کیلو بار را تحمل کند و شما می تونید خروجی اونو تقویت کنید.

دیدگاه

سلام
                    مدار عملی HM2007

http://iranupload.net/file.php?file=49862d85293d0f89358fa1a1f7062f3e

پیروز و سربلند باشید.
                    آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
                    پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X