اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم pwm و dead time در TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم pwm و dead time در TL494

من مداری رو میخوام که بتونم با اون مقدار pwm و زمان مرده (dead time) رو کنترل کنم

من هر مداری رو که میبندم با این ای سی و با مولتی متر اندازه گیری میکنم مقدار dead time از 0.1 درصد بیشتر نمیشه ! آیا این درسته ؟
    مدت هاست نیستم

پاسخ : تنظیم pwm و dead time در TL494

واحد تولید کننده Dead-Time تو این آی سی یه حداقل آفستی داره که باعث میشه بیشترین duty cycle برای هر خروی 45 درصد باشه
    برای تنظیم Dead-Time میتونید یه پتانسیومتر بین زمین و 5 ولت (پایه REF) قرار داده و پایه وسط اون رو به پایه DTC وصل کنید در این صورت مقدار Dead-Time بر اساس اون پتانسیومتر تنظیم میشه
    افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

مثل این مدار

من این رو بستم و جواب داد اما برای تغییر pwm توی همین مدار چه تغییراتی باید ایجاد کنم ؟
      مدت هاست نیستم

دیدگاه

:cry:
        بریم رو ایکس مگا؟ یا نمیتونی داداش؟
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
          :cry:
          بریم رو ایکس مگا؟ یا نمیتونی داداش؟
          نه با همین میشه راهش انداخت یکم فکر و همدلی لازم داره
          میدونی که برای چی میخوام فک میکنم بهتره میکرو نباشه
          مدت هاست نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasalifix
            مثل این مدار
            من این رو بستم و جواب داد اما برای تغییر pwm توی همین مدار چه تغییراتی باید ایجاد کنم ؟
            تغییر pwm برای تنظیم ولتاژ خروجیه که دست فیدبکه. دو تا تقویت کننده خطا وجود داره معمولا یکی برای ولتاژه و یکی برای جریان بیش از حد. اگر فیدبک نداری تغییر duty cycle با اون پتانسیومتر به نوعی تغییر pwm هستش.
            افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

من الان به کل گیج شدم
              با یه پتانسومتر هم pwm , dead time باهم تغییر میکنه ؟
              مدت هاست نیستم

دیدگاه

مدار اینورترهای چینی هم همینطور هستن یعنی هم دیوتی سایکل کنترل میشه هم DEAD TIME

دیدگاه

برای متغیر کردن دستی عرض پالس من این کارو میکنم.اول از همه دو تا ارور امپ رو غیر فعال کنید. پایه 1 و 16 رو زمین و 2 و 15 رو به رفرنس آی سی بدین.
                  بعد وسط یه پتانسومتر مثلا 2 کیلو رو بدین به پایه 3 آی سی و یه سمتش به گراند و یه سمتش به رفرنس. دیوتی 0 تا 45 درصد قابل تنظیم میده. یه خازن 10 میکرو یه سمتش به پایه 3 و یه سمتش به گراند تا متعادل تر بشه مدار.
                  پایه 4 دد تایم رو هم نگه میدارم برای سافت استارت مدار به این صورت:
                  4 رو با یه مقاومت 1k میدم زمین بعد یه خازن مثلا47 میکرو رو برمیدارم مثبتش به رفرنس و منفیش هم به 4 وصل میشه و در لحظه روشن کردن دیوتی مدار از 0 تا مقدار تنظیم شده تغییر میکنه :biggrin:
                  لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

آخه با یه پتانسیومتر زیاد نمیشه مانور داد روش
                    من میخوام مداری داشته باشم که
                    با یه پتانسیومتر مقدار pwm در هر دو خروجی ای سی تغییر کنه
                    و با پتانسیومتر دیگه مقدار dead time تغییر کنه

شایدم بعدا فرکانس رو هم متغییر کنم اما فرکانس زیاد مهم نیست و میدونم که چطوری متغییر میشه الان dead time هم که فهمیدم که باید پتانسیومتر روی + - 5 ولت و سر وسط اون رو به پایه 4 ای سی وصل کنم

برای اینکه pwm متغییر باشه جدا از dead time چه کنم ؟

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                    برای متغیر کردن دستی عرض پالس من این کارو میکنم.اول از همه دو تا ارور امپ رو غیر فعال کنید. پایه 1 و 16 رو زمین و 2 و 15 رو به رفرنس آی سی بدین.
                    بعد وسط یه پتانسومتر مثلا 2 کیلو رو بدین به پایه 3 آی سی و یه سمتش به گراند و یه سمتش به رفرنس. دیوتی 0 تا 45 درصد قابل تنظیم میده. یه خازن 10 میکرو یه سمتش به پایه 3 و یه سمتش به گراند تا متعادل تر بشه مدار.
                    پایه 4 دد تایم رو هم نگه میدارم برای سافت استارت مدار به این صورت:
                    4 رو با یه مقاومت 1k میدم زمین بعد یه خازن مثلا47 میکرو رو برمیدارم مثبتش به رفرنس و منفیش هم به 4 وصل میشه و در لحظه روشن کردن دیوتی مدار از 0 تا مقدار تنظیم شده تغییر میکنه :biggrin:
                    بزارین امتحان کنم تا شب خبر میدم

اضافه شده در تاریخ :
                    یه مدار بستم اما نمیدونم درسته یا نه آخه مولتی متری که دارم فقط دیوتی سایکل رو نشون میده
                    مداری که بستم مقدار pwm قابل تغییره
                    پتانسیومتر روی پایه 4 که dead time هست رو که تغییر میدم بازهم مقدار pwm تغییر میکنه
                    مقدار اختلاف دیوتی سایکل بین دوتا خروجی ها حد اکثر حدود 0.5 , 0.4 هست
                    مدت هاست نیستم

دیدگاه

یه مدار بستم اما نمیدونم درسته یا نه آخه مولتی متری که دارم فقط دیوتی سایکل رو نشون میده
                      مداری که بستم مقدار pwm قابل تغییره
                      پتانسیومتر روی پایه 4 که dead time هست رو که تغییر میدم بازهم مقدار pwm تغییر میکنه
                      مقدار اختلاف دیوتی سایکل بین دوتا خروجی ها حد اکثر حدود 0.5 , 0.4 هست
                      وقتی مدارمون بدون فیدبک باشه هم با پایه 4 و هم پایه 3 میشه عرض رو کنترل کرد ولی وقتی فیدبک دار باشه فقط باید با پایه 4 عرض ماکسیمم رو دستی تعیین کرد.
                      این اختلاف ناچیز شاید به خاطر خطای اندازه گیری باشه. وگرنه تفاوتی نداره با هم .
                      [hr]
                      اگه قراره کنترل دور موتور بسازی میتونی از حالت تک خروجی استفاده کنی. ترانزیستور های داخلی آی س رو موازی کن و پایه output control رو بده زمین.
                      از 0 تا 90 درصد میتونی بگیری.
                      اگه مشکلی هست مدار رو میتونی بزاری ببینیمش میشه گفت چطور عمل میکنه

دیدگاه

اینم مدار که بستم
                        http://s4.picofile.com/file/8180643792/New_Project.BMP
                        فرکانس رو کردم حدود 50 کیلو دیوتی سایکل از 18 درصد تا 90 درصد تغییر میکنه اما هنوز در مورد time dead شک دارم که درست کار میکنه

این مدار رو هم برای یک مبدل سوئیچینگ فول برایج میخوام
                        مدت هاست نیستم

دیدگاه

اینم مدار که بستم
                          http://s4.picofile.com/file/8180643792/New_Project.BMP
                          فرکانس رو کردم حدود 50 کیلو دیوتی سایکل از 18 درصد تا 90 درصد تغییر میکنه اما هنوز در مورد time dead شک دارم که درست کار میکنه
                          این مدار رو هم برای یک مبدل سوئیچینگ فول برایج میخوام
                          یه سمت پتانسومتری که مربوط به dead هست رو باید بزنی به رفرنس نه VCC. اینجوری اصلا خوب نیست تا یه حدی کار میکنه. اما چون VCC پایداری نداره بقه درد نمیخوره. پایه رفرنس 494 خودش یه رگولاتور دقیق 5 ولتیه.
                          پایه 3 و 4 رو هم هرکدوم با یه خازن به زمین بزن.
                          دیوتی هم از 0 تا 90 باید متغیر بشه. البته چون هر دو پتانسیمتر دیوتی رو تغییر میدن باید مثلا پتانسومتر دد تایم رو تا زمین بیارین تا با اون یکی بشه از 0 تا 90 گرفت

دیدگاه

اون پایه رو در حقیقت روی مدار درست بسته بودم اما تووی شماتیک اشتباه کشیده بودم
                            اون دوتا خازن رو هم گذاشتم اما چندان تفاوتی نکرد و بازده تغییرات pwm هم کمتر شد
                            http://s4.picofile.com/file/8180649742/2new494.bmp
                            مدت هاست نیستم

دیدگاه

اون پایه رو در حقیقت روی مدار درست بسته بودم اما تووی شماتیک اشتباه کشیده بودم
                              اون دوتا خازن رو هم گذاشتم اما چندان تفاوتی نکرد و بازده تغییرات pwm هم کمتر شد
                              http://s4.picofile.com/file/8180649742/2new494.bmp
                              نباید مشکلی باشه . من از 0 تا 45 و از صفر تا 90 رو میگیرم . :rolleyes: من رو رو برد بورد میبندم میزنم به اسکوپ ببینم چه رفتاری داره با پتانسیومتر رو دد تایم که همزمانش پایه 3 هم رو پتانسیومتره. کمتر شدن بازه تغییرات به خاطر نشتی خازنه
                              تا امشب منتظر بمونی ردیفش میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X