اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب با تنظیم فرکانس SPI

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب با تنظیم فرکانس SPI

با عرض سلام و تبریک سال نو به همه ی اساتید عزیز
    آقا من فرکانس کاری cpu رو 100 مگا هرتز تنظیم کردم و فرکانس بخش SPI یک چهارم فرکانس cpu قرار دادم.
    من می خواستم یه ارتباط با یه سنسور که فرکانس ارتباطیش 3200 هرتز هستش داشته باشم.با کتابخانه های CMSIS این کار رو کردم ولی فرکانس ارتباطیم از 1مگا هرتز کمتر نمیشه و اگه خواسته باشم به این فرکانس(3200) برسم باید فرکانس cpu رو بیارم پایین.اینکارهم غیرمنطقی هستش که برای یه ارتباط ساده مجبور بشم فرکانس cpu رو بیارم پایین
    هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم :sad: :sad: :sad:
    ممنون از همه
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه

پاسخ : مشکل عجیب با تنظیم فرکانس SPI

از پروتکل spi نرم افزاری استفاده کنید. با پایه های GPIO هم می تونید خودتون پروتکل SPI رو بنویسید.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

ممنون از جوابتون فقط میشه بیشتر راهنمایی کنید.من نمی دونم چطوری باید اینکارو انجام بدم.
      اگه اشتباه نفهمیده باشم نمیشه با سرعت 100 مگاهرتز کلاک SPI 3200 هرتز تولید کرد.برای تولید فرکانسای پایین برای SPI حتما باید سرعت کلاک CPU رو آورد پایین و رابطه ی مستقیم دارن.
      آیا این ضعف آرم به حساب نمیاد؟!!!! :surprised: :surprised: :surprised: :surprised:
      نادر شاه

دیدگاه

به نظر من ضعف آرم به حساب نمیاد. چون پروتکل SPI برای ارتباط پرسرعت طراحی شده.
        برای این سرعت پایین سخت افزار SPI به کار نمیاد. چون می توونید با ارتباط نرم افزاری اونو انجام بدید.
        ببینید کلا تو ارتباط SPI دو طرف دو تا شیفت رجیستر در نظر بگیرید. هر طرف یک بیت میده و همزمان یک بیت به جای اون از طرف دیگه میگیره. همه این اتفاقات می تونه تو لبه بالارونده کلاک یا پایین رونده اون باشه.
        کمی شکلاشو ببینید بهتر متوجه میشید. توی همین سایت هم یکی از دوستان نرم افزارشو برای AVR نوشته.
        ---------
        .
        .
        ...........

دیدگاه

ممنون از راهنمایی هاتون
          این سنسورو میشه برای سرعت های بالا کانفیگ کرد.نظرتون چیه اول میکرو با فرکانس پایین شروع به کارکنه و من این سنسورو کانفیگ کنم و بعد از اون فرکانسو ببرم بالا.
          فقط یه سوالی! همچین کاری فقط با رجیستر امکان پذیره؟
          نادر شاه

دیدگاه

در مورد قسمت اول سوالتون باید بگم که ارتباط SPI مثل USART نیست که تو سرعت های بالاتر ارتباط مشکل پیدا کنه. (مثلا بیت از دست بدید). پس به نظر من شما ARM رو سرعتش خیلی پایین نیارید. می خواهید سنسور رو تست کنید با AVR راش بندازید. با کلاک داخلی 1 مگاهرتز، سرعت واحد SPI میاد روی تقریبا 7 کیلو. شاید به کارت بیاد. بعدش بیا روی ARM با سرعت بالا تست کن.
            در مورد قسمت دوم چه امکانی رو گفتید با فقط با رجیسترا امکان پذیره ؟
            اگر منظورتون SPI هست که باید بگم قبل از این هم اشاره کردم، شما می تونی با GPIO هم SPI درست کنی. میگم تو همین سایت بگردید یکی از دوتسان برنامه نرم افزاریشو نوشته. اگر با نرم افزار کار کنی می تونی با همون ARM به سرعتی که میخوای برسی. حتی می تونی از اون هم بیای پایین تر.
            ---------
            .
            .
            ...........

دیدگاه

ممنون از اینکه وقت میزارید.
              من با این سنسور ارتباط برقرار کردم با سرعت 1مگا هرتز ولی هنوز نتونستم ازش چیز درستی بخونم.
              منظورم اینه که کلا میشه هرجا از برنامه فرکانس cpu رو تغییر بدیم؟
              واسه کاری نمی خوام فقط در حد اینکه بفهمم همچین کاری امکان پذیر هست یا نه؟
              نادر شاه

دیدگاه

در این مورد نظری ندارم، اما فکر نمی کنم کار درستی باشه.
                اگر اطلاعات رو اشتباه می گیرید ببینید دقیقا مثل اونچه ماژول میخواد ارتباط دارید. یعنی CPHA و CPOL رو درست گزاشتید یا نه.
                ---------
                .
                .
                ...........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X