اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه ساخت کولر آبی کوچک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه ساخت کولر آبی کوچک

با درود خدمت اساتید
    تصمیم گرفتم یک کولر آبی برای اتاق خواب درست کنم + ریموت کنترل ،
    از دوستانی که تمایل به همکاری دارن تقاضا دارم در این راه کمک کنن تا به نتیجه برسیم
    در ضمن هیچ آموزشی در این باره در اینترنت نیست.
    در حال حاظر کوچک ترین کولر در بازار 2500 هست که برای فضای کوچکی مثل اتاق خواب خیلی بزرگه
    در واقع میخوام چیزی حدود نصف 2500 رو در بیارم
    ابعادی که در نظر گرفتم 40 *40 *40 هست
    ولی یک سری سوالات هست که باید جوابشو بدونم:
    1- آلیاژ بدنه چی باشه؟ (در واقع همون آلیاژ کولر های آبی باید باشه)
    2-موتور کولر چی باشه که هم دور زیادی داشته باشه هم صدا و مصرف برق کم
    3- پمپ آب چی باشه ، من نظرم روی پمپ آب آکواریوم هست ولی نمیدونم جواب میده یا نه
    4- برای پوشال ها میخوام پوشال 2500 بگیرم کوچیکش کنم و نصب کنم
    5- فن سانتریفیوژ یا همون پروانه رو چی بزارم چون سایز زیر 2500 ندیدم تا حالا
    6- در ضمن نیازی به شناور هم نیست چون به صورت دستی آب داخلش ریخته میشه
    7- و در آخر سیستم ریموت کنترل که باید 3 کانال برای روشن خاموش کردن ، کم و زیاد کردن دور موتور ، و روشن کردن پمپ آب داشته باشه
    ***اگر کسی ایده یا طرح بهتری داره یا اینکه در مورد ابعاد و قطعات نظری داره خوشحال میشم در میون بزاره
    به امید موفقیت در این پروژه.
    نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند

پاسخ : پروژه ساخت کولر آبی کوچک

سلام بر شما دوست عزیز و گرامی

خوب اول کار مهم ترین نکته رو باید یادآوری کنم.....

ببین دوست عزیز سیستم خنک کننده ای که می خوای بسازی از دید ترمودینامیک یک سیستم تبرید تبخیری است. (فکر نکنم توضیح بیشتر لازم باشه!)
    یعنی با استفاده از تبخیر یک سیال کاهش دما ایجاد میشه. خوب اگر این تبخیر در محیط بسته باشه به مرور به جای خنک شدن محیط گرم تر و گرم تر میشه و همچنین از همه بدتر رطوبت محیط به سمت اشباع شدن پیش میره >>> نتیجه : شما باید یونیت خنک کننده رو بیرون از اتاق قرار بدی و هوای خنک را با کانال یا لوله فلکسی به داخل اتاق انتقال بدید.

حالا بریم بخش بعدی.

1. ورق گالوانیزه که می تونی روش رنگ یا پرایمر بزنی که مقاوم تر بشه.
    2. پاسخ سوال 5 رو بخون!
    3. من نظرم پمپ بنزین پراید بود ولی یکی گفت آب خرابش می کنه فکر کنم پمپ شیشه شور ماشین بذاری با یک چشم شیشه شور هم پاشش خوبی داره هم مصرف و ... کم هستش.
    4. خوب میشه، همون کار رو بکن.
    5. بهترین کار یک بخاری پیکان گیر بیار فن جریان شعاعی داره. ضمنا از این دمنده هایی که جگرکی ها هم دارند میشه استفاده کنی و دورش رو با دیمر یا چیزی کم و زیاد کنی. پرتاب هوای خوب و سر وصدای کمی دارند.

6. خوب پس حله.
    7. آموزش ساخت انواع ریموت کنترل در انجمن هست. اگر هم حوصله ساخت نداری از بازار یک دستگاه تک رله بگیر... راحت.

با آرزوی موفقیت برای شما.
    STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پروژه ساخت کولر آبی کوچک

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
      سلام بر شما دوست عزیز و گرامی

خوب اول کار مهم ترین نکته رو باید یادآوری کنم.....

ببین دوست عزیز سیستم خنک کننده ای که می خوای بسازی از دید ترمودینامیک یک سیستم تبرید تبخیری است. (فکر نکنم توضیح بیشتر لازم باشه!)
      یعنی با استفاده از تبخیر یک سیال کاهش دما ایجاد میشه. خوب اگر این تبخیر در محیط بسته باشه به مرور به جای خنک شدن محیط گرم تر و گرم تر میشه و همچنین از همه بدتر رطوبت محیط به سمت اشباع شدن پیش میره >>> نتیجه : شما باید یونیت خنک کننده رو بیرون از اتاق قرار بدی و هوای خنک را با کانال یا لوله فلکسی به داخل اتاق انتقال بدید.

حالا بریم بخش بعدی.

1. ورق گالوانیزه که می تونی روش رنگ یا پرایمر بزنی که مقاوم تر بشه.
      2. پاسخ سوال 5 رو بخون!
      3. من نظرم پمپ بنزین پراید بود ولی یکی گفت آب خرابش می کنه فکر کنم پمپ شیشه شور ماشین بذاری با یک چشم شیشه شور هم پاشش خوبی داره هم مصرف و ... کم هستش.
      4. خوب میشه، همون کار رو بکن.
      5. بهترین کار یک بخاری پیکان گیر بیار فن جریان شعاعی داره. ضمنا از این دمنده هایی که جگرکی ها هم دارند میشه استفاده کنی و دورش رو با دیمر یا چیزی کم و زیاد کنی. پرتاب هوای خوب و سر وصدای کمی دارند.

6. خوب پس حله.
      7. آموزش ساخت انواع ریموت کنترل در انجمن هست. اگر هم حوصله ساخت نداری از بازار یک دستگاه تک رله بگیر... راحت.

با آرزوی موفقیت برای شما.
      ممنون از پاسختون
      در مورد رطوبت و دما میشه با باز کردن پنجره مشکل رو حل کرد در ضمن استفاده مداوم مد نظر نیست.

1- ورق گالوانیزه رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ بعد چطور خمش کنم و حالتش بدم؟
      3- پمپ شیشه شور ماشین صداش زیاده حتی از موتور کولرم صداش زیاد تر میشه با پمپ آکواریوم نمیشه؟
      5- فنی که جیگرکی ها دارن رو ندیدم ولی فکر میکنم شبیه blower باشه ، اسم دقیقش چیه و از کجا میتونم بخرم؟
      7- در مورد ریموت هم بعد از ساخت خود کولر باید ببینم چه راهی بهتره
      در ضمن باید مقرون بصرفه هم باشه

دیدگاه

شما اگه بری یه کولر دست دوم پیدا کنی و سرویسش کنی خعلی هم با صرفه تره هم کم دردسر.
        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

سلام خیلی ایده خوبیه اگه جواب داد بگو ما هم بسازیم یکیشو :applause:

اگه میخوای هوای اتاقت شرجی نشه باید جلوی پنجره بذاریش تا هوا رو از بیرون بکشه ولی نمای اتاقتو کلا میریزه به هم. بتونی بذاریش بیرون خیلی بهتره ولی اونم کلی دردسر داره :biggrin:

گالوانیزه رو از این کابینت سازا میتونی بگیری. خودشون برات میسازن ولی فکر کنم با خمش و دراش و اینا کلا 100 تا 150 بشه.رنگشم 15 تا 20 رنگ ساده بزنی میشه

واسه پمپ آب از پمپ آکواریم استفاده کن یه کوچیکشو بگیر قیمتی که من دارم رو 13 تومنه
          پیشنهاد من اینه که یه مدار تست آب بذاری که اگه آب از یه حدی کمتر شد حداقل یه LED روشن کنه کل هزینش شاید 3-4 تومن هم نشه. ولی اگه آب خالی باشه پمپت ممکنه بسوزه

واسه فنش من ایده ای ندارم ولی ببین پمپ پیکان یا دمنده ای که آقا جواد گفت صداش چقدره چون این کبابی سر خیابون ما یادمه فنش خیلی صدا داشت :biggrin: شایدم مشکل از فن اون باشه البته

دیدگاه

اگه بتونی حلزون فن کوئل پیدا کنی هم خوب باد میزنه هم اندازش بزرگ نبست و کم صدا هم هست.
            واسه رنگ هم باید رنگ استاتیک بزنی که زود کنده نشه.
            میشه هم از یه فن بجای حلزون استفاه کنی.راستی هود آشپزخانه هم یه حلزون جمع و جور و باب کارت داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
              شما اگه بری یه کولر دست دوم پیدا کنی و سرویسش کنی خعلی هم با صرفه تره هم کم دردسر.
              داداش همونطور که گفتم الان کوچکترین کولر آبی بازار 2500 که ابعادش اینه : عرض 60 * عمق 42 * ارتفاع 58 سانتی متر ، این برای اتاق خیلی بزرگه و پر سر و صدا هم هست ولی این چیزی که من میخوام بسازم ابعادش 40 * 40 *40
              (شایدم کمترش کنم بستگی به فنش داره) + کم صدا و جمع و جور + کم مصرف + ریموت کنترل دار + تازه شاید یه ترموستات هم بزارم کنارش که متناسب با دمای محیط روشن و خاموش بشه :biggrin:
              نوشته اصلی توسط ameen.kh
              سلام خیلی ایده خوبیه اگه جواب داد بگو ما هم بسازیم یکیشو :applause:

اگه میخوای هوای اتاقت شرجی نشه باید جلوی پنجره بذاریش تا هوا رو از بیرون بکشه ولی نمای اتاقتو کلا میریزه به هم. بتونی بذاریش بیرون خیلی بهتره ولی اونم کلی دردسر داره :biggrin:

گالوانیزه رو از این کابینت سازا میتونی بگیری. خودشون برات میسازن ولی فکر کنم با خمش و دراش و اینا کلا 100 تا 150 بشه.رنگشم 15 تا 20 رنگ ساده بزنی میشه

واسه پمپ آب از پمپ آکواریم استفاده کن یه کوچیکشو بگیر قیمتی که من دارم رو 13 تومنه
              پیشنهاد من اینه که یه مدار تست آب بذاری که اگه آب از یه حدی کمتر شد حداقل یه LED روشن کنه کل هزینش شاید 3-4 تومن هم نشه. ولی اگه آب خالی باشه پمپت ممکنه بسوزه

واسه فنش من ایده ای ندارم ولی ببین پمپ پیکان یا دمنده ای که آقا جواد گفت صداش چقدره چون این کبابی سر خیابون ما یادمه فنش خیلی صدا داشت :biggrin: شایدم مشکل از فن اون باشه البته
              سلام ، خوشحالم که از ایده خوشت اومده من این تاپیکو تا ساخت کاملش ادامه میدم و در آخر مراحل ساخت همراه با عکس ها رو میزارم تا همه استفاده کنن....اصلا اگر تقاضا زیاد بود یه خط تولید را میندازیم :mrgreen:
              من خودم 2-3 تا سانتریفیوژ پیدا کردم که مناسب کارمه ولی تو بازا نمیدونم از کجا گیر بیارم ، باید برم بگردم
              عکساشو آخر پست میزارم.
              راستی این پمپ آکواریوم نمیسوزه؟ قدرتش چطوره؟ چون تا حالا باهاش کار نکردم اگر کار بده عالیه چون ابعادش خیلی کوچیکه
              در ضمن اون مدار تست میزان آب خیلی جالب بود میرم دنبالش ، اگر مداری میشناسی برای این کار معرفی کن.
              بابت راهنمایی کلی هم ممنون
              اگه بتونی حلزون فن کوئل پیدا کنی هم خوب باد میزنه هم اندازش بزرگ نبست و کم صدا هم هست.
              واسه رنگ هم باید رنگ استاتیک بزنی که زود کنده نشه.
              میشه هم از یه فن بجای حلزون استفاه کنی.راستی هود آشپزخانه هم یه حلزون جمع و جور و باب کارت داره.
              حلزون کوئل رو تو گوگل عکساشو دیدم به نظر طولش زیاده حالا اگر فن خوب گیرم نیومد میرم دنبالش
              بابت راهنمایی رنگ ممنون البته در آخر میخوام روی بدنه رو برچسب طرح چوب بزنم که خوشگل بشه
              هود آشپزخونه هم فردا نگاه میکنم ببینم ابعادش چطوره به کارم میاد یا نه.
              ---------------------------------------
              اینم عکس های دمنده های مورد نظر:

فعلا میرم دنبال این قطعات ،اگر تونستم پیدا کنم تو تاپیک عکساشو میزارم

دیدگاه

پمپ آکواریوم اگه تو آب باشه مشکلی براش پیش نمیاد.کاملا ضد آب هم هست خطری نداره
                قدرتش خیلی واسه این کار
                یه مدار خیلی ساده با دوتا ترانزیستور و چندتا مقاومت میخواد.الان حالشو ندارم ولی فردا نقششو میکشم برات
                خودم ساختم جوابم گرفتم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پروژه ساخت کولر آبی کوچک

نوشته اصلی توسط behbod1
                  ممنون از پاسختون
                  در مورد رطوبت و دما میشه با باز کردن پنجره مشکل رو حل کرد در ضمن استفاده مداوم مد نظر نیست.

1- ورق گالوانیزه رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ بعد چطور خمش کنم و حالتش بدم؟
                  3- پمپ شیشه شور ماشین صداش زیاده حتی از موتور کولرم صداش زیاد تر میشه با پمپ آکواریوم نمیشه؟
                  5- فنی که جیگرکی ها دارن رو ندیدم ولی فکر میکنم شبیه blower باشه ، اسم دقیقش چیه و از کجا میتونم بخرم؟
                  7- در مورد ریموت هم بعد از ساخت خود کولر باید ببینم چه راهی بهتره
                  در ضمن باید مقرون بصرفه هم باشه
                  توی این لینک تعدادی پمپ آب هست.
                  http://roboeq.ir/products/category/321/

دیدگاه

واسه کیسش میتونی از یه دبه پلاستیکی 20 لیتری یا بزرگتر یا از این بشکه خیارشور ها یا یه همچین چیزی استفاده کنی که با یه چارچوب چوبی تقویت بشه و حلزون رو این چارچوب نصب بشه.
                    راستی کولر گازی هم میتونی درست کنیا؟! :nice:
                    یه یخچال قراضه میخاد از یه سمساری بخری که کمپرسور و جایخیشو بکنی و یه رادیاتور هم واسه خنک کاریش بذاری (بجا اون شبکه پشت یخچال)

دیدگاه

واسه کیسش میتونی از یه دبه پلاستیکی 20 لیتری یا بزرگتر یا از این بشکه خیارشور ها یا یه همچین چیزی استفاده کنی که با یه چارچوب چوبی تقویت بشه و حلزون رو این چارچوب نصب بشه.
                      راستی کولر گازی هم میتونی درست کنیا؟! :nice:
                      یه یخچال قراضه میخاد از یه سمساری بخری که کمپرسور و جایخیشو بکنی و یه رادیاتور هم واسه خنک کاریش بذاری (بجا اون شبکه پشت یخچال)
                      ما تو آزمایشگاه ترمودینامیک داشتیم مشابهشو یکی ساخته بود. خیلی خنک نمی کرد. به مشکلاتی هم داشت. فکر نکنم خیلی خوب بشه
                      STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

برای کوچک شدنش از یک موتور و حلزونی بخاری ماشین مثل پیکان استفاده کن
                        با 12 کار میکنه چون DC میتونی راحت سرعتشو کم زیاد کنی
                        برای آبش هم از پمپ برف پاک کن استفاده کن ولی نه دائم
                        مثلا یه مخزن بزار بالای کولر که اول پمپ آب پمپ کنه بالا توی اون
                        زیر مخزن چند تا سوراخ 1 بزن تا زمانی که بخواد خالی بشه یه 10 دقیقه ای تول میکشه
                        دوباره آب از زیر پمپ بشه بالا
                        برای پاورش هم یه پاور کامپیوتر AT بزار که مفته . تابستونا اگه یخ بزاری توی آبش خنک تر میشه
                        شدت خنک کردنش هم انقدر نیست که هوا شرجی کنه برای یک نفر خوبه.

دیدگاه

برای پمپ آب از پمپ آب آکواریوم استفاده کن
                          چرا میخای شبیه کولر آبی باشه؟ طراحیش رو عوض کن و ساده تر... :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
                            ما تو آزمایشگاه ترمودینامیک داشتیم مشابهشو یکی ساخته بود. خیلی خنک نمی کرد. به مشکلاتی هم داشت. فکر نکنم خیلی خوب بشه
                            خب بله.چون کمپرسور یخچال یکم ضعیفه واسه اینکار.باید مقدار گاز فکر کنم بیشتر تزریق بشه و یه موتور قویتر میخاد که زود نسوزه.

دیدگاه

دوست عزیز از فن بربلینگی 220 ولت استفاده کن که خلی مزیت داره
                              1 صدای خیلی کم
                              2 قدرت بسیار زیاد
                              3 مصرف خیلی کم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X