ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    2007/12/30
    336
    0

سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیستور ؟

سلام
    در مدار سویچ زیر مقاومتآ*ها رو بر چه اساسی باید انتخاب بکنم؟ با تشکر
    2008/03/28
    اصفهان
    137
    4

پاسخ : سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیستور ؟

بر اساس ولتاژ vcc و جریان کلکتور و جریان که بیس برای روشن شدن نیاز داره و خارن ورودی گیت ماسفت اگه ولتاژ vcc =12 ولت باشه مقاومت بیس 2.2کیلو خوبه مقاومت کلکتور هم 1 کیلو (البته این مقادیر حدودی هست )اگه دقیق بخواهی باید با توجه به دیتا شیت انتخاب کنی
    دنیا را چه سکوتی فرا می گرفت اگر هر کس به انداره
    عملش حرف می زد.(امام علی ع)
    2007/12/30
    336
    0

ممنون از راهنماییت
    من نیاز به همون فرمولها و نحوهآ*ی محاسبه دارم. در ضمن با مقاومتهایی که فرمودین تست کردم جواب نداد. مقاومت ۲.۲ رو به ۱۰ کیلو تغییر دادم بهتر شد ولی روش محاسبه برام خیلی مهمتره
    2010/12/18
    یزد
    663
    65

پاسخ : سويچ کردن ماسفت نوع P با کمک يه ترانزيستور ؟

مقاومت ها رو طبق ديتاشيت نميتونيد مشخص کنيد بلکه محاسبه داره

الکترونيک يک و دو ميرعشقي رو بخون

از اونجايي ک الان فرصتشو ندارم کليتشو ميگم خودت حساب کن

ميخواي جفتشون برن ب اشباع
    شريط ترانزيستور منفي

باياس موافق BC BE

Vce = 0.2
    البته ميگن 0.1 ولي 0.2 مناسبه

V-threshold = 0.7

واسه اشباع شدن ترانزيستورت کار خاصي نبايد بکني عمده محاسبات براي در ناحيه فعال نگه داشتن ترانزيستور هست

شرايط اشباع jfet که البته فرق چنداني با mosfet نداره
    N channel :
    VDS >0
    Vp < VGS <= 0
    VGD < Vp

فکر کنم تو ديتاشيت ماسفت ها بجاي ولتاژ pinch off از Vt نام برده باشه يادم نيست دقيق

براي P channel ک خواستي فقط همه روابط بالا در منفي ضرب کن من هميشه n رو حفظ بودم البته پيشنهاد ميکنم کانال منفي استفاده کني

روش محاسبش ب نظر من :
    ي مقاومت در اميتر اون ترانزيستور نياز داري براي باياس صحيح ميتوني ترانزيستورو برداري و کلا بجاش ي مقاومت بذاري براي بدست آوردن نقطه کارش بعد ترانزيستورو جاگذاري ميکني ي کوچولو تغيير ميکنه معادلاتت

ولتاژ گيت سورست رو بر حسب سيستم سلف باياس روي گيت مينويسي
    VGS = VG - VS
    VG که از ي تقسيم ولتاژ روي دو مقاومتي ک روي گيت هستن ، همون سلف باياس بدست مياد
    ولتاژ سورس رو ب اين شکل بدست مياري
    جريان گيتت واقعا صفر هست پس جريان دريان و سورس برابر هست مقاومت بارتو اندازه ميگيري و مثلا در n channel
    vs = RsIs = RsId

VGS بدست مياد

ميذاري تو معدله شاکلي براي ماسفت اين بود :
    ID = K(VGS - VT ) ^ 2
    براي jfet ها هم اين بود :
    ID = Idss(1-(VGS/VP)) ^2
    که VT مشابه همون Vp در jfet هست ولتاژ آستانه ماسفتته

K ضريب معادله شاکلي بود فکر ميکنم تحت ي عنواني تو کاتالوگ ميومد
    Idss هم ک در جي فت ها از کاتالوگ بدست مياد

معادله درجه دو بالا رو کل حل کني 2 تا جواب بدست مياد يکيش تو شرايط اشباع صدق ميکنه

اگه خيلي گنگ بود بايد کتاب الکترونيک 2 ميرعشقي رو بخوني
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است
    2007/12/30
    336
    0

ممنون از لطفتون خیلی خوب بود :applause:
    من سعی میآ*کنم از راهی که شما فرمودین استفاده کنم
    فقط فک کنم من باید از انتها بیام به ابتدا و مشکل من هم بیشتر سر R2 بود تا R1 چون از ماسفت هیچی نمیدونم.
    و فک کنم در دیتاشیت Vt همون Vgs(th) باشه چون توی دیتاشیت چیزی با این عنوان پیدا نکردم.
    در ضمن ضريب معادله شاکلي رو نتونستم پیدا کنم.
    2012/07/31
    شیراز
    271
    93

پاسخ : سويچ کردن ماسفت نوع P با کمک يه ترانزيس

يه چيز که تجربه من تو Hبريچ ماسفتي هست رو يادت نره با فرض تغذیه ۱۲ ولت ولتاژ گيت بيشتر از 9 ولت نشه برا ماسفت منفی ،و کمتر از ۴ولت برا ماسفت مثبت نشه
    جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
    که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم
    2010/12/18
    یزد
    663
    65

پاسخ : سويچ کردن ماسفت نوع P با کمک يه ترانزيس

نقل قول نوشته اصلی توسط spart
    ممنون از لطفتون خيلي خوب بود :applause:
    من سعي ميآ*کنم از راهي که شما فرمودين استفاده کنم
    فقط فک کنم من بايد از انتها بيام به ابتدا و مشکل من هم بيشتر سر R2 بود تا R1 چون از ماسفت هيچي نميدونم.
    و فک کنم در ديتاشيت Vt همون Vgs(th) باشه چون توي ديتاشيت چيزي با اين عنوان پيدا نکردم.
    در ضمن ضريب معادله شاکلي رو نتونستم پيدا کنم.
    خواهش ميکنم بله من روش آناليز رو گفتم شما ID مشخصي دارين از آخر ب اول معادلاتو حل کنيد VGS بدست مياد از روي اون مقدار R2 و مقاومتي ک بايد در اميتر ترانزيستور اضافه بشه بدست مياد و در نهايت شرايط اشباع ترانزيستورو مينويسيد و مقدار مقاومت بيسش بدست مياد
    VT ولتاژ آستانه ماسفت هست من با Jfet طراحي هاو محاسباتمو انجام دادم ولي يادمه استاد ميگفت ضريبش و VT از کاتالوگ استخراح ميشد
    Vgs(th) ولتاژ تونن ديده شده از سر گيت هست

کلا در کتاب هاي درسي سه روش کلي براي باياس ماسفت وجود داره روش اول استفاده از منبع ولتاژ مستقل از vcc
    روش دوم با ي مقاومت حالت pull down pull up ايجاد ميکنن روي گيت که در مدارات سوييچ استفاده ميشه
    روش سوم ک روش اصلي چه در حالت تقويت کننده چ در حالت سوييچ بيشتر استفاده ميشه استفاده از حالت تونن هست th تونن هست (ويا البته تريشولد ک در ترانزيستور ها BJT مقداري حدود 0.65 هست )
    مزيت اصلي اين روش پايداري بسيار بيشتر نقطه کار ماسفت به حالت هاي قبلي هست و پايداري حرارتي رو افزايش ميده البته ي مقاومت در درين يا سورس بسته به نوع کانال ميذاريم که پايداري حرارتي رو با کاهش بهره بالا ميبره

بازم شنبه صبح سوال ميکنم از يکي اساتيد ببينم Vt و K چطور توي کاتالوگ بدست ميومد

درضمن براي اون مقاومت بيس ميتونيد ي kvl تو بيس بنويسيد ، مثلا اگه با ميکرو باياس ميشه ، ماکزيمم جريان ميکرو در صورتي ک avr باشه 20 ميلي آمپر هست
    kvl مشابه زير ميشه
    -5+IbRb+Vbe
    =0
    فقط Rb مجهول هست بدست مياد که عمدتا در وضعيت اشباع قرار ميگيره

درضمن ميتونيد در اين وضعيت ولتاژ کلکتور اميترو چک کنيد بيشتر 0.2 بود با تغيير مقاومت در رنجي ک بدست اومده به 0.2 برسونيدش تا قطعا در وضعيت اشباع باشه ... ي راه ديگم اين هست جريان بيس رو باتوجه به IE = (( HFE +1 ) / HFE ) * IC برحسب جريان کلکتور در وضعيت سوييچ با فرض Vce = 0.2 بدست بياريد (در رابطه بالا بتا مينيمم رو از کاتالوگ استفاده کنيد ) يک Kvl در خروجي ترانزيستور بايد بزنيد توجه کنيد ک جريان گيت ماسفت صفر هست و بر اساس اون مقدار Ib بدست مياد بعد از محاسبه Ic که معدلشو برحسب رابطه بالا ميتونيد در اين رابطه بذاريد ( Ic = HFE * Ib (
    و با مشخص شدن Ib با زدن ي kvl در ورودي مقدار Rb بدست مياد

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است
    2007/12/30
    336
    0

سلام و تشکر مجدد
    من هرچی توی دیتاشیت ماسفت و جیآ*فت گشتم چیزی با عنوان Vt , Vp پیدا نکردم گفتم شاید همون Vgs(th)1 باشه.! البته در JFET یه Vgs(off)هم بود.
    با این پیش فرض معادله رو برای ID = 3A حل کردم ( با همون Vgs(th)= 2 , IDSS = 25uA ) اتفاقی که افتاد این بود که Vgs بدست اومده دو مقدار نجومی بود :

-690.82
    694.82
    2010/12/18
    یزد
    663
    65

پاسخ : سويچ کردن ماسفت نوع P با کمک يه ترانزيستور ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط spart
    سلام و تشکر مجدد
    من هرچي توي ديتاشيت ماسفت و جيآ*فت گشتم چيزي با عنوان Vt , Vp پيدا نکردم گفتم شايد همون Vgs(th)1 باشه.! البته در JFET يه Vgs(off)هم بود.
    با اين پيش فرض معادله رو براي ID = 3A حل کردم ( با همون Vgs(th)= 2 , IDSS = 25uA ) اتفاقي که افتاد اين بود که Vgs بدست اومده دو مقدار نجومي بود :

-690.82
    694.82
    VGS هايي که در معادله هست همون ولتاژ تريشولد ميشن در واقع مقدار پيش فرض 2 نبايد براشون انتخاب کنيد
    اختلاف ولتاژ گيت و سورس در واقع VGS هست که VG- VS هست ، Vgs(th) = 2 رو کجا استفاده کردين ؟! شما بايد در معادلات بالا VG رو ک مجهول ما هست و ID معلوم ... VS رو هم ولتاژ افت روي مقاومتي هست ک در سورس گذاشته ميشه ( جريان عبوري ازش همون 3 آمپره ) ( من برا پيش فرض کانال n ميگم )
    ولتاژ گيت پس بدست مياد حالا بايد ولتاژ گيتو با تنظيم مقاومت داخل اميتر ترانزيستور و کلکتورش تنظيم کنيد همون بشه

شماره ماسفتو بگين
    2007/12/30
    336
    0

من از همون آخرین معادله شروع کردم یعنی
    ID = Idss(1-(VGS/VP)) ^2
    و برای اینکه در مرحله اول برا خودم موضوع جا بیفته فرض رو گرفتم که از ماسفت نوع n دارم استفاده میکنم(IRF730)
    با فرضآ*های زیر :
    ID = 3A
    Idss = 25uA
    Vp = 2V = Vgs(th)

دو مورد آخر از دیتاشیت و ID رو هم که پیش فرضمونه
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21