اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیستور ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیستور ؟

سلام
    در مدار سویچ زیر مقاومتآ‌ها رو بر چه اساسی باید انتخاب بکنم؟ با تشکر

پاسخ : سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیستور ؟

بر اساس ولتاژ vcc و جریان کلکتور و جریان که بیس برای روشن شدن نیاز داره و خارن ورودی گیت ماسفت اگه ولتاژ vcc =12 ولت باشه مقاومت بیس 2.2کیلو خوبه مقاومت کلکتور هم 1 کیلو (البته این مقادیر حدودی هست )اگه دقیق بخواهی باید با توجه به دیتا شیت انتخاب کنی
    دنیا را چه سکوتی فرا می گرفت اگر هر کس به انداره
    عملش حرف می زد.(امام علی ع)

دیدگاه

ممنون از راهنماییت
      من نیاز به همون فرمولها و نحوهآ‌ی محاسبه دارم. در ضمن با مقاومتهایی که فرمودین تست کردم جواب نداد. مقاومت ۲.۲ رو به ۱۰ کیلو تغییر دادم بهتر شد ولی روش محاسبه برام خیلی مهمتره

دیدگاه

مقاومت ها رو طبق دیتاشیت نمیتونید مشخص کنید بلکه محاسبه داره

الکترونیک یک و دو میرعشقی رو بخون

از اونجایی ک الان فرصتشو ندارم کلیتشو میگم خودت حساب کن

میخوای جفتشون برن ب اشباع
        شریط ترانزیستور منفی

بایاس موافق BC BE

Vce = 0.2
        البته میگن 0.1 ولی 0.2 مناسبه

V-threshold = 0.7

واسه اشباع شدن ترانزیستورت کار خاصی نباید بکنی عمده محاسبات برای در ناحیه فعال نگه داشتن ترانزیستور هست

شرایط اشباع jfet که البته فرق چندانی با mosfet نداره
        N channel :
        VDS >0
        Vp < VGS <= 0
        VGD < Vp

فکر کنم تو دیتاشیت ماسفت ها بجای ولتاژ pinch off از Vt نام برده باشه یادم نیست دقیق

برای P channel ک خواستی فقط همه روابط بالا در منفی ضرب کن من همیشه n رو حفظ بودم البته پیشنهاد میکنم کانال منفی استفاده کنی

روش محاسبش ب نظر من :
        ی مقاومت در امیتر اون ترانزیستور نیاز داری برای بایاس صحیح میتونی ترانزیستورو برداری و کلا بجاش ی مقاومت بذاری برای بدست آوردن نقطه کارش بعد ترانزیستورو جاگذاری میکنی ی کوچولو تغییر میکنه معادلاتت

ولتاژ گیت سورست رو بر حسب سیستم سلف بایاس روی گیت مینویسی
        VGS = VG - VS
        VG که از ی تقسیم ولتاژ روی دو مقاومتی ک روی گیت هستن ، همون سلف بایاس بدست میاد
        ولتاژ سورس رو ب این شکل بدست میاری
        جریان گیتت واقعا صفر هست پس جریان دریان و سورس برابر هست مقاومت بارتو اندازه میگیری و مثلا در n channel
        vs = RsIs = RsId

VGS بدست میاد

میذاری تو معدله شاکلی برای ماسفت این بود :
        ID = K(VGS - VT ) ^ 2
        برای jfet ها هم این بود :
        ID = Idss(1-(VGS/VP)) ^2
        که VT مشابه همون Vp در jfet هست ولتاژ آستانه ماسفتته

K ضریب معادله شاکلی بود فکر میکنم تحت ی عنوانی تو کاتالوگ میومد
        Idss هم ک در جی فت ها از کاتالوگ بدست میاد

معادله درجه دو بالا رو کل حل کنی 2 تا جواب بدست میاد یکیش تو شرایط اشباع صدق میکنه

اگه خیلی گنگ بود باید کتاب الکترونیک 2 میرعشقی رو بخونی
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

ممنون از لطفتون خیلی خوب بود :applause:
          من سعی میآ‌کنم از راهی که شما فرمودین استفاده کنم
          فقط فک کنم من باید از انتها بیام به ابتدا و مشکل من هم بیشتر سر R2 بود تا R1 چون از ماسفت هیچی نمیدونم.
          و فک کنم در دیتاشیت Vt همون Vgs(th) باشه چون توی دیتاشیت چیزی با این عنوان پیدا نکردم.
          در ضمن ضریب معادله شاکلی رو نتونستم پیدا کنم.

دیدگاه

پاسخ : سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیس&#157

یه چیز که تجربه من تو Hبریچ ماسفتی هست رو یادت نره با فرض تغذیه ۱۲ ولت ولتاژ گیت بیشتر از 9 ولت نشه برا ماسفت منفی ،و کمتر از ۴ولت برا ماسفت مثبت نشه
            جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
            که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

دیدگاه

پاسخ : سویچ کردن ماسفت نوع P با کمک یه ترانزیس

نوشته اصلی توسط spart
              ممنون از لطفتون خیلی خوب بود :applause:
              من سعی میآ‌کنم از راهی که شما فرمودین استفاده کنم
              فقط فک کنم من باید از انتها بیام به ابتدا و مشکل من هم بیشتر سر R2 بود تا R1 چون از ماسفت هیچی نمیدونم.
              و فک کنم در دیتاشیت Vt همون Vgs(th) باشه چون توی دیتاشیت چیزی با این عنوان پیدا نکردم.
              در ضمن ضریب معادله شاکلی رو نتونستم پیدا کنم.
              خواهش میکنم بله من روش آنالیز رو گفتم شما ID مشخصی دارین از آخر ب اول معادلاتو حل کنید VGS بدست میاد از روی اون مقدار R2 و مقاومتی ک باید در امیتر ترانزیستور اضافه بشه بدست میاد و در نهایت شرایط اشباع ترانزیستورو مینویسید و مقدار مقاومت بیسش بدست میاد
              VT ولتاژ آستانه ماسفت هست من با Jfet طراحی هاو محاسباتمو انجام دادم ولی یادمه استاد میگفت ضریبش و VT از کاتالوگ استخراح میشد
              Vgs(th) ولتاژ تونن دیده شده از سر گیت هست

کلا در کتاب های درسی سه روش کلی برای بایاس ماسفت وجود داره روش اول استفاده از منبع ولتاژ مستقل از vcc
              روش دوم با ی مقاومت حالت pull down pull up ایجاد میکنن روی گیت که در مدارات سوییچ استفاده میشه
              روش سوم ک روش اصلی چه در حالت تقویت کننده چ در حالت سوییچ بیشتر استفاده میشه استفاده از حالت تونن هست th تونن هست (ویا البته تریشولد ک در ترانزیستور ها BJT مقداری حدود 0.65 هست )
              مزیت اصلی این روش پایداری بسیار بیشتر نقطه کار ماسفت به حالت های قبلی هست و پایداری حرارتی رو افزایش میده البته ی مقاومت در درین یا سورس بسته به نوع کانال میذاریم که پایداری حرارتی رو با کاهش بهره بالا میبره

بازم شنبه صبح سوال میکنم از یکی اساتید ببینم Vt و K چطور توی کاتالوگ بدست میومد

درضمن برای اون مقاومت بیس میتونید ی kvl تو بیس بنویسید ، مثلا اگه با میکرو بایاس میشه ، ماکزیمم جریان میکرو در صورتی ک avr باشه 20 میلی آمپر هست
              kvl مشابه زیر میشه
              -5+IbRb+Vbe
              =0
              فقط Rb مجهول هست بدست میاد که عمدتا در وضعیت اشباع قرار میگیره

درضمن میتونید در این وضعیت ولتاژ کلکتور امیترو چک کنید بیشتر 0.2 بود با تغییر مقاومت در رنجی ک بدست اومده به 0.2 برسونیدش تا قطعا در وضعیت اشباع باشه ... ی راه دیگم این هست جریان بیس رو باتوجه به IE = (( HFE +1 ) / HFE ) * IC برحسب جریان کلکتور در وضعیت سوییچ با فرض Vce = 0.2 بدست بیارید (در رابطه بالا بتا مینیمم رو از کاتالوگ استفاده کنید ) یک Kvl در خروجی ترانزیستور باید بزنید توجه کنید ک جریان گیت ماسفت صفر هست و بر اساس اون مقدار Ib بدست میاد بعد از محاسبه Ic که معدلشو برحسب رابطه بالا میتونید در این رابطه بذارید ( Ic = HFE * Ib (
              و با مشخص شدن Ib با زدن ی kvl در ورودی مقدار Rb بدست میاد

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

سلام و تشکر مجدد
                من هرچی توی دیتاشیت ماسفت و جیآ‌فت گشتم چیزی با عنوان Vt , Vp پیدا نکردم گفتم شاید همون Vgs(th)1 باشه.! البته در JFET یه Vgs(off)هم بود.
                با این پیش فرض معادله رو برای ID = 3A حل کردم ( با همون Vgs(th)= 2 , IDSS = 25uA ) اتفاقی که افتاد این بود که Vgs بدست اومده دو مقدار نجومی بود :

-690.82
                694.82

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
                  سلام و تشکر مجدد
                  من هرچی توی دیتاشیت ماسفت و جیآ‌فت گشتم چیزی با عنوان Vt , Vp پیدا نکردم گفتم شاید همون Vgs(th)1 باشه.! البته در JFET یه Vgs(off)هم بود.
                  با این پیش فرض معادله رو برای ID = 3A حل کردم ( با همون Vgs(th)= 2 , IDSS = 25uA ) اتفاقی که افتاد این بود که Vgs بدست اومده دو مقدار نجومی بود :

-690.82
                  694.82
                  VGS هایی که در معادله هست همون ولتاژ تریشولد میشن در واقع مقدار پیش فرض 2 نباید براشون انتخاب کنید
                  اختلاف ولتاژ گیت و سورس در واقع VGS هست که VG- VS هست ، Vgs(th) = 2 رو کجا استفاده کردین ؟! شما باید در معادلات بالا VG رو ک مجهول ما هست و ID معلوم ... VS رو هم ولتاژ افت روی مقاومتی هست ک در سورس گذاشته میشه ( جریان عبوری ازش همون 3 آمپره ) ( من برا پیش فرض کانال n میگم )
                  ولتاژ گیت پس بدست میاد حالا باید ولتاژ گیتو با تنظیم مقاومت داخل امیتر ترانزیستور و کلکتورش تنظیم کنید همون بشه

شماره ماسفتو بگین

دیدگاه

من از همون آخرین معادله شروع کردم یعنی
                    ID = Idss(1-(VGS/VP)) ^2
                    و برای اینکه در مرحله اول برا خودم موضوع جا بیفته فرض رو گرفتم که از ماسفت نوع n دارم استفاده میکنم(IRF730)
                    با فرضآ‌های زیر :
                    ID = 3A
                    Idss = 25uA
                    Vp = 2V = Vgs(th)

دو مورد آخر از دیتاشیت و ID رو هم که پیش فرضمونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
                      من از همون آخرین معادله شروع کردم یعنی
                      ID = Idss(1-(VGS/VP)) ^2
                      و برای اینکه در مرحله اول برا خودم موضوع جا بیفته فرض رو گرفتم که از ماسفت نوع n دارم استفاده میکنم(IRF730)
                      با فرضآ‌های زیر :
                      ID = 3A
                      Idss = 25uA
                      Vp = 2V = Vgs(th)

دو مورد آخر از دیتاشیت و ID رو هم که پیش فرضمونه
                      دیتاشیت رو چک کردم نکته ای که هست اینه که Idss ای که در معادله هست همون Idss تو دیتاشیت نیست بلکه ID دیتاشیت باید باشه و ID معادله جریانی که از درین میکشین
                      مقاومت بارتون رو اندازه بگیرید
                      معادله فوق رو با فرض ولتاژ pinch off -2 ولت باید حل کنید چون کانال n هست ، بعد از حل 2 جواب برای اختلاف گرین و سورس پیدا میکنید :
                      Vgs=
                      -0.5
                      -3.47
                      در حالتی ک به وضعیت اشباع بره 0.5 ولت درست هست بنا به شرط اشباع Vgs > Vp
                      va
                      Vgs <= 0

VDS > 0
                      خواهد بود و شرایط دیگه اشباع رو پیدا میکنه پس باید اختلاف ولتاژ محاسبه شده رو ایجاد کنید
                      یا این که سورسو بدین به زمین و ولتاژ -0.5روی گیت ایجاد کنید یا اینکه ی مقاومت در سورس قرار بدید و با احتساب این مقاومت از اول ، جریان عبوری از درین رو مثلا فرضا 3 آمپر هست ، افت ولتاژ روی این مقاومت رو بدست میارید و ولتاژ گیت رو مقدار مثبتی قرار میدید ک اختلافش با افت ولتاژ روی مقاومت -0.5 بشه

دیدگاه

وات اون مقاومت ک در سورس قرار میگیره هم حتما حساب کنید نسوزه

نکته : چرا idss کاتالوگ ی چیز دیگست ؟ چون در حالت ماکزیمم در معادله شاکلی وقتی vgs صفر باشه id = idss میشه منطقی نیست ماکزیمم جریان درین ماسفت 25 میکرو باشه ) پس ID کاتالوگ باید Idss باشه

دیدگاه

سلام خیلی عالی شد. ممنون

فقط دو تا موضوع موند یکی اینکه Vp یا Vt همون Vgs(th) هست یا چیزی دیگهآ‌ای یه؟
                          دوم اینکه من برای تبدیل به نوع P آیا همهآ‌ی حالات قبلی رو باید در یک منفی ضرب کنم؟

دیدگاه

خواهش میکنم عملی بستین ؟
                            برای کانال پی شرایط اشباع در یک منفی ضرب میشن vp هم باید مثبت در نظر گرفته بشه

در مورد vt vp شنبه صبح بهتون میگم چطور بود

دیدگاه

درود
                              آره یه مداری بستم، ولی چون توی جریان دهی مشکل داشت به اینجا رسید و منتظرم ببینم از لحاظ تئوری چی میشه بعد دوباره تستش بکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X