اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر بی سیم 5 ولتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر بی سیم 5 ولتی

سلام
    دوستانی که در مورد شارژر بی سیم اطلاعاتی دارن کمک کنن .
    من مدتی بود میخواستم شارژر بی سیم بسازم ولی هیچ منبعی پیدا نکردم تا این که ماژولش را تو بازار گیر اوردم ولی میخوام خودم بسازم. :rolleyes:

پاسخ : شارژر بی سیم 5 ولتی

نوشته اصلی توسط سمیراا
    سلام
    دوستانی که در مورد شارژر بی سیم اطلاعاتی دارن کمک کنن .
    من مدتی بود میخواستم شارژر بی سیم بسازم ولی هیچ منبعی پیدا نکردم تا این که ماژولش را تو بازار گیر اوردم ولی میخوام خودم بسازم. :rolleyes:

سلام دوست عزیز
    خوب به سلامتی , امیدوارم موفق باشید

پ.ن: دوست عزیز فقط یک نکته هست , این شارژر ها و ماژولها , بیشتر از یکی دو میلیمتری عمل نمیکنند
    چنین برق بیسیمی (با چنین فاصله کمی) هم فکر نکنم زیاد کارایی داشته باشد!
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
      سلام دوست عزیز
      خوب به سلامتی , امیدوارم موفق باشید

پ.ن: دوست عزیز فقط یک نکته هست , این شارژر ها و ماژولها , بیشتر از یکی دو میلیمتری عمل نمیکنند
      چنین برق بیسیمی (با چنین فاصله کمی) هم فکر نکنم زیاد کارایی داشته باشد!
      خوب شما خودتون تست زدین که میگین یکی دو میلیمتر جواب میده . چون یکی از دوستان خریده بودن و تست زدن تا 10 میلیمتر را به خوبی با ولتاژ 5 ولت و جریان عالی جواب داده بود و وقتی فاصله زیاد تر میشد جریان کمتر میشده .
      البته یک سری پروژ ه ها در نت پیدا کردم که حتی تا 2 سانت هم جواب خوبی گرفته بودن که در حال بررسی هستم .

دیدگاه

شما میگید تا 10 سانت جواب میده اون وقت به بدن آسیب نمیزنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
          شما میگید تا 10 سانت جواب میده اون وقت به بدن آسیب نمیزنه؟
          10 سانت خیلی زیاده . 10 میلیمتر گفتم . :sad:
          برای چی باید به بدن اسیب بزنه . فرکانس کاریش تو زمینه کیلو هرتز هست . نه گیگا .مثل موبایل نیست که .
          ================================================== ===========
          ************************************************** ********************************
          احتمال میدم این نوع ای سی ها تو بازار نباشه که از فروشگاه سایت ECA خواهش دارم که این نوع ای سی ها را به نام Wireless Power IC هستن را وارد کنن :rolleyes: :rolleyes:
          ================================================== =============
          خوب برای ساخت این شارژر نیاز به تشریح قطعات و شماتیک مدار میکنیم .
          طی بررسی که من کردم
          قطعات شامل
          1- ای سی 8 پین به شماره XKT-408A مربوط به قسمت Transmitter
          2- ای سی 8 پین به شماره T5336 مربوط به قسمت Transmitter
          3- ای سی 8 پین به شماره T3168 مربوط به قسمت Receiver

بقیه قطعات چند عدد خازن و مقاومت و دیود هست که بعدا انها را هم بررسی میکنیم

خوب برای این که دوستان هم از مقدار ولتاژ و جریان و همچنین فاصله بین دو کویل این شارژر اطلاع پیدا کنن به مقادیر زیر توجه کنین

نتیجه در حد اکثر فاصله بین دو سیستم گیرنده و فرستنده که طبق جدول بالا برابر است با تقریبا دو سانت یا کمتر
          جریان برابر 10 میلی امپر ولی ولتاژ 5 ولت و تغییری هم نداره .

دیدگاه

خوب اینم پارامتر های این دو ماژول جهت بررسی بیشتر .
            شامل ولتاژ ورودی و خروجی با مقادیر جریان هر دو ماژول فرستنده و گیرنده ...

دیدگاه

دوستان روشی نیست بدون استفاده از این آیسی های خاص بشه طراحیش کرد ؟
              اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
                خوب جور دیگه میشه اما مداری که درمیاد اندازه خیلی بزرگی داره و با تعداد دور سیم یا کویل خیلی زیاد که نه به صرفه هست و نه بدرد میخوره . چون اگه خواستین این نوع مدارات را مثلا برای شارژر گوشی موبایل ویا کنترل تلویزیون استفاده کنین نمیشه و جایی خیلی زیادی میگیره . مگه این که برای پروژه خواصی بخواین استفاده کنین . . .. :arrow:

مضافا این که این قطعات چیز خواصی نیست و حتی نیازی نیست برای برای فرستنده از دوتا ای سی استفاده کرد چون یکیش که اصلا ماسفت با سرعت بالاست در فرکانس متوسط . از ای سی XKT-510 هم میتوان بدون هر قطعات دیگه ای هم استفاده کرد بعنوان فرستنده . در صورتی هم که برد زیادتری یا فاصله زیاد تری نیاز باشه مثلا 5 سانت یا بیشتر میتوان از ماسفت های قدرت در فرستنده استفاده کرد . :nerd:

دیدگاه

یا مثلا اینا داشته باش .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
                    خوب جور دیگه میشه اما مداری که درمیاد اندازه خیلی بزرگی داره و با تعداد دور سیم یا کویل خیلی زیاد که نه به صرفه هست و نه بدرد میخوره . چون اگه خواستین این نوع مدارات را مثلا برای شارژر گوشی موبایل ویا کنترل تلویزیون استفاده کنین نمیشه و جایی خیلی زیادی میگیره . مگه این که برای پروژه خواصی بخواین استفاده کنین . . .. :arrow:

مضافا این که این قطعات چیز خواصی نیست و حتی نیازی نیست برای برای فرستنده از دوتا ای سی استفاده کرد چون یکیش که اصلا ماسفت با سرعت بالاست در فرکانس متوسط . از ای سی XKT-510 هم میتوان بدون هر قطعات دیگه ای هم استفاده کرد بعنوان فرستنده . در صورتی هم که برد زیادتری یا فاصله زیاد تری نیاز باشه مثلا 5 سانت یا بیشتر میتوان از ماسفت های قدرت در فرستنده استفاده کرد . :nerd:

تشکر گویا مدار فرستنده رو گذاشتین ، گیرنده چطور ؟

شما خودتون هیچ کدوم از مدار های این چنینی ک البته قطعاتش تو. ایران باشه رو بستین ؟

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
                      خوب شما خودتون تست زدین که میگین یکی دو میلیمتر جواب میده . چون یکی از دوستان خریده بودن و تست زدن تا 10 میلیمتر را به خوبی با ولتاژ 5 ولت و جریان عالی جواب داده بود و وقتی فاصله زیاد تر میشد جریان کمتر میشده .
                      البته یک سری پروژ ه ها در نت پیدا کردم که حتی تا 2 سانت هم جواب خوبی گرفته بودن که در حال بررسی هستم .
                      سلام دوست عزیز
                      بحث یک میل دو میل نیست , به نظر من انتقال برق به صورت بی سیم , باید فاصله خیلی خیلی بیشتری را پوشش دهد...
                      و هدف اصلی هم حذف سیم است , یکی دو سانتیمتر انتقال بیسیم با استفاده گرفتن از سیم , چه فرقی میتواند داشته باشد؟
                      مگر نه این که هدف از ساخت یک وسیله بیسیم (مثل کنترل تلویزیون یا بلوتوث...) این است که حداقل یک فاصله 10 تا 20 متری را
                      پوشش دهد , تازه از این فاصله به بعد بیسیم معنی پیدا میکند
                      این تکنولوژی القائی که تکنولوژی خیلی قدیمی است و حتی در RFID ها هم از این سیستم استفاده میشود و با چند ترانزیستور و دو سیمپیچ به راحتی
                      میتوانید آن را بسازید , دیگر نیاز به ماژول نیست...

اضافه شده در تاریخ :
                      دوستان علاقه مند به انتقال برق به صورت بیسیم
                      میتونن تاپیک زیر را هم مطالعه کنند , مطالب بدی ندارد...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=87094.0

اضافه شده در تاریخ :
                      این عکس که براتون پلود کردم , تا چند سانتیمتر هم میرسه و بدون آی سی هم هست....

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

در مورد RFC اون سلفه میتونید توضیح بدین؟
                        ممنون

دیدگاه

تشکر گویا مدار فرستنده رو گذاشتین ، گیرنده چطور ؟

شما خودتون هیچ کدوم از مدار های این چنینی ک البته قطعاتش تو. ایران باشه رو بستین ؟
                          قبلا این چنین مدار هایی را بسته بودم حتی تا فاصله 1000 سانت هم تونستم یک عدد led را فقط با چند حلقه سیم روشن کردم ولی فرستنده سیستم پیچیده ای داشت و بیچاره شدم تا تونستم درست کنم فرکانس کاری مدار هم 500 مگاهرتز بود . با توان 2 وات واقعی . اما همونطور که عرض کردم فقط به درد پروژه های خواص میخورد . برای شارژ بی سیم مثلا گوشی یا از این قبیل فایده ای نداره چون باید مدار گیرنده لااقل با ضخامت خیلی کم و کوچک طراحی بشه . تا جا گیر نباشه .
                          در هر صورت این مدار بهترین مدار سال هست که قرار دادم چون از هر لحاض به صرفست
                          چشم در اولین فرصت بقیه موارد را ادامه میدم . اینتم به مشکل خورده . :nerd:

دیدگاه

خوب ادامه .............................
                            اینم مدار گیرنده که بسیار ساده هست از یک ای .سی و فقط چند قطعه کم ارزش :icon_razz:

اینم بگم که فرکانس کاری مدار تا 5 مگاه هست اما با توجه به مقدار و دور سیم پیچ معیین میشه در این جا در حدود کیلو هرتز هست که 70 الی 78 کیلو این مدار راه اندازی شده با این نوع و مقادیر

و اگه تو فرستنده از ای .سی t5336 استفاده بشه برد و جریان خوبی داره ................

دوستان خودم دارم اینا میسازم در صورتی که مطالبی خوبی یا موردی که بدردتون بخوره را داشت با عکس و فیلم و توضیحات اعلام میکنم .

دیدگاه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X