اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژ باتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژ باتری

سلام.خدمت دوساتن یه سوال داشتم.تو موبایلها اکثرا باتری 3.7 ولتی هستش و شارژر اونا 5 ولت هستش،حالا سوال من این هستش
    1.استاندارد شارژ چیه ،یعنی اگر باتری 3.7 ولت داریم شارژرش چند باید باشه.یا دوتا باتری که سری کردیم.مثلا ولتاژ اون 7.4 ولت شده باید با چه ولتاژی شارژش کرد 8 ولت خوبه؟
    2.سوال دوم این هستش که برای همون باتری 3.7 ولتی که شارژرش 5ولته و به اون وصل میکنیم ایا این اختلاف ولتاژ باعث میشه که باتری ما تا مقدار ولتاژ شارژر یعنی همون 5 ولت شارژ بشه.اگه جواب مثبته ایا این کار خطر نداره و باعث اسیب دیدن باتری نمیشه.
    ممنون از دوستان

پاسخ : شارژ باتری

معمولا شارژ باتری ها ، با ولتاژ بیشتر از حد مقدار باتری هست (حدودا 1.5 ولت بیشتر از حد ، که بستگی به نوع باتری داره)
    و جریان شارژدهی 0.1 جریان باتری هست، مثلا اگه باتری 1 آمپر ساعتی باشه ، جریان شارژ دهی باید 100 ma باشه.

در مورد سوال دومت ، اینطور بگم که ، وقتی باتری به حد مجاز شارژ رسید (دیتاشیت باتری ببین) مدار کنترل کننده ، دیگه نمیزاره باتری بیشتر از حد شارژ بشه ، تا بقوله شما خراب بشه.

موفق باشید.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam
      معمولا شارژ باتری ها ، با ولتاژ بیشتر از حد مقدار باتری هست (حدودا 1.5 ولت بیشتر از حد ، که بستگی به نوع باتری داره)
      و جریان شارژدهی 0.1 جریان باتری هست، مثلا اگه باتری 1 آمپر ساعتی باشه ، جریان شارژ دهی باید 100 ma باشه.

در مورد سوال دومت ، اینطور بگم که ، وقتی باتری به حد مجاز شارژ رسید (دیتاشیت باتری ببین) مدار کنترل کننده ، دیگه نمیزاره باتری بیشتر از حد شارژ بشه ، تا بقوله شما خراب بشه.

موفق باشید.
      خوب با توجه به صحبتهای شما .من که دوتا باتری 3.7 را باهم سری کردم و عملا میشه7.4 باید به یه شارژری حدودا با ولتاژ10.3 ولت وصل کنم درسته
      نکته دوم اینکه من اون دو تا باتری موبایل که با هم سری بودن را به 8 ولت وصل کردم ولی شما میگین خود باتری مدار کنترلیش قطع میکنه ولی اینجور نبود و باتری میخواد تا همون مقدار ولتاژ شارژر .شارژ بشه.درضمن هردو باتری هم نو هستش.میشه راهنمتیی کنید

دیدگاه

بهترین ومطمئن ترین کار خالی کردن باطری و پر کردن آن با منبع جریان هست
        و میزان جریان رو اندازه گیری بفرما و بعد از مدت مشخص خودت شارژ رو قطع کن ( با توجه به ظرفیت به راحتی محاسبه میشه )
        همونطور که دوستمون گفت با حدود0.1 خوبه و معمولا 10 ساعت طول میکشه ( به شرط ثابت نگه داشتن چریان)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
          و میزان جریان رو اندازه گیری بفرما و بعد از مدت مشخص خودت شارژ رو قطع کن ( با توجه به ظرفیت به راحتی محاسبه میشه )
          همونطور که دوستمون گفت با حدود0.1 خوبه و معمولا 10 ساعت طول میکشه ( به شرط ثابت نگه داشتن چریان)
          شارژری که ساختم با رگولاتور متغییر LM317 هستش.که ولتاژ باتری را بعنوان فیدبک در نظر میگیره و با شارژ شدن باتری کم کم ولتاژ خروجی را افزابش میده تا به ولتاژ باتری برسه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
            خوب با توجه به صحبتهای شما .من که دوتا باتری 3.7 را باهم سری کردم و عملا میشه7.4 باید به یه شارژری حدودا با ولتاژ10.3 ولت وصل کنم درسته
            نکته دوم اینکه من اون دو تا باتری موبایل که با هم سری بودن را به 8 ولت وصل کردم ولی شما میگین خود باتری مدار کنترلیش قطع میکنه ولی اینجور نبود و باتری میخواد تا همون مقدار ولتاژ شارژر .شارژ بشه.درضمن هردو باتری هم نو هستش.میشه راهنمتیی کنید
            فکر نکنم تو خود باتری این مدار وجود داشته باشه که بیاد وقتی شارژ پر شد ، باتری رو قطع کنه، معمولا تو خوده دیوایس ها این کار انجام میشه ، که بیان باتری رو کنترل کنند.

تا اونجایی که من میدونم مدار داخل باتری ، اینطوری هست که اگه باتری داره به یه ولتاژ زیاد یا هرچیز دیگه ای به طور غیر قابل پیش بینی رخ بده ، این مدار میآد از باتری محافظ میکنه و جونه خودشو فدا میکنه/
            چون اگه باتری لیتیوم بترکه حتی میتونه باعث مرگ انسان بشه. حالا اگه نمیره دست یا پاش قطع میشه. خیلی خطرناکه.

موفق باشید.
            به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

یه حر حال از ولتاژ دقیقا نمیشه فهمید چند درصد پره
              بعد از گذشت یکسال،هنگام شارژ باطری زود تر ولتاژش زیاد میشه
              شارژر من جریان رو اندازه گیری میکنه و هنگامی که روی 200 میلی آمپره تنظیم میکنم
              برای باطری 2000 mah روی ده ساعت تنظیم میکنم
              حالا هر باطریی یه نمودار جریان ولتاژداره و حتی بعد از مدتی تغییر میکنه
              ولی با این روش خیالم از هر نظر راحته

دیدگاه

از آیسی max1551 استفاده کن خودش باطری رو به روش استاندارد شارژ می کنه دیگه نیاز به درگیر شدن مسائل کنترل جریان نداری .
                فقط کاش دوستان که تجربه دارند برای قسمت low voltage cut off کمک می کردند که مدتهاست باهش درگیرم و کسی راهنمایی نمیکنه
                Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط artison
                  از آیسی max1551 استفاده کن خودش باطری رو به روش استاندارد شارژ می کنه دیگه نیاز به درگیر شدن مسائل کنترل جریان نداری .
                  فقط کاش دوستان که تجربه دارند برای قسمت low voltage cut off کمک می کردند که مدتهاست باهش درگیرم و کسی راهنمایی نمیکنه
                  مدارشو دارین برام بذارین؟

دیدگاه

من خودم شارژر برای یک باتری ساختم. دو تا قصه اش متفاوت میشه. با آی سی MCP73831 که قیمتش هم مناسبه (حدود 1300 تومان).
                    تو همین سایت (قسمت تغذیه بگردی دوستان آموزش خوبی در موردش گذاشتند.
                    ---------
                    .
                    .
                    ...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                      سلام
                      دوستان به جای جواب های نامطمن کمی جستجو و مطالعه کنند بهتره.
                      خصوصا با توجه به نرخ دیه. :twisted:
                      انگار بعضی اسرار دارن باتری لیتیومی رو با نیکلی اشتباه بگیرن. :angry:
                      امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                      از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

شما اگر باتری لیتیومی خالی رو که 2000mAH ظرفیت داره
                        رو با جریان 200 میلی آمپر و به مدت 10 ساعت شارژ کنی چه مشکلی پیش میاد که نا مطمئن میشه ؟
                        من که خیلی مطالعه کردم و این روش رو در گرون ترین شارژر ها بکار می برن و من ازش خیلی راضی بودم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                          شما اگر باتری لیتیومی خالی رو که 2000mAH ظرفیت داره
                          رو با جریان 200 میلی آمپر و به مدت 10 ساعت شارژ کنی چه مشکلی پیش میاد که نا مطمئن میشه ؟
                          من که خیلی مطالعه کردم و این روش رو در گرون ترین شارژر ها بکار می برن و من ازش خیلی راضی بودم
                          سلام
                          غیر ممکنه شما بتونید در مراحل پایانی شارژ باتری اون رو با جریان ثابت شارژ کنید مگر اینکه ولتاژ رو از محدوده استاندارد بیشتر کنید که کاری غیر اصولی و خطرناکه.
                          در مورد شارژر های پیشرفته هم که فرمودید هیچ چیز عجیب و غریبی وجود نداره بلکه همین مدارات رایج موجود در بازار با کمی امکانات بیشتر هستند که کنترل شارژ باتری رو از جملهvervoltage-overcharge-over decharge-overcurrent-overtemperateur و ... را برعهده دارن که شما هم براحتی با کمی مطالعه توسط یک میکرو کنترل معمولی بسازیدش.
                          ولی وقتی ماژولهای آماده و ارزان شارژر در بازار موجوده چه نیازی به این همه دردسره.
                          ضمنا هیچ شارژری از ابتدا تا انتها باتری رو با جریان ثابت شارژ نمیکنه بلکه در ابتدای شارژ چون اختلاف پتانسیل بالاست و ممکنه جریان غیر مجاز وارد باتری بشه ابتدا باتری تا رسیدن به ولتاژ حدود 3.8V با جریان محدود شده و سپس با ولتاژ ثابت تا رسیدن به فول شارژ شارژ میشود.
                          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger

در مورد شارژر های پیشرفته هم که فرمودید هیچ چیز عجیب و غریبی وجود نداره بلکه همین مدارات رایج موجود در بازار با کمی امکانات بیشتر هستند که کنترل شارژ باتری رو از جملهvervoltage-overcharge-over decharge-overcurrent-overtemperateur و ... را برعهده دارن که شما هم براحتی با کمی مطالعه توسط یک میکرو کنترل معمولی بسازیدش.
                            ولی وقتی ماژولهای آماده و ارزان شارژر در بازار موجوده چه نیازی به این همه دردسره.
                            من از همین شارژ ها یی که فرمودید از خود سونی و باتری هاش رو داشتم
                            منتهی چون یکسال از عمر باتری میگذشت هنگام شارژ ولتاژش زود میومد بالا و شارژرش قطعش میکرد و تلفنمون 3 روز بیش تر کار نمیکرد
                            ولی من با همین روش جریان و مدت زمان مشخص شارژ میکنم و تلفن 20 روز کار میکنه
                            صحبت من اینه که با توجه ولتاژ نمیشه گفت دقیقا باتری پر شده یا نه - بخصوص اینکه از عمر باتری گذشته باشه
                            درسته ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                              من از همین شارژ ها یی که فرمودید از خود سونی و باتری هاش رو داشتم
                              منتهی چون یکسال از عمر باتری میگذشت هنگام شارژ ولتاژش زود میومد بالا و شارژرش قطعش میکرد و تلفنمون 3 روز بیش تر کار نمیکرد
                              ولی من با همین روش جریان و مدت زمان مشخص شارژ میکنم و تلفن 20 روز کار میکنه
                              صحبت من اینه که با توجه ولتاژ نمیشه گفت دقیقا باتری پر شده یا نه - بخصوص اینکه از عمر باتری گذشته باشه
                              درسته ؟
                              سلام
                              همونطوری که قبلا هم گفتم شما دارید در باره باتری نیکل متال صحبت میکنید و من درباره باتری لیتیومی.
                              صحبت شما کاملا درسته ولی نه در باره باتری لیتیومی که از روی ولتاژ ظرفیتش مشخص میشه.درمورد تعیین ظرفیت نیکلی ها بحث کاملا جداست.شرایط این دو نوع باتری کاملا با همدیگه متفاوت هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X