اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بدست آوردن فرکانس تشدید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بدست آوردن فرکانس تشدید

با سلام.
    درقسمتی از پروژام یک مدار lc دارم وباید فرکانس تشدید اونو پیدا کنم.من تعدادی فرکانس متفاوت توسط vco تولید کرده ام و به اون دادم ولی بیرون کشیدن فرکانسو بلد نیستم .چه باید کرد؟؟
    پیشاپیش از جوابتون ممنونم :smile:

پاسخ : بدست آوردن فرکانس تشدید

اگه فرکانست بالای 10MHz هستش که به نظر میاد باشه، از یک prescalar استفاده کن. یا همون مقسم فرکانس.
    بعدش دیجیتالش کن که زیاد کاری نداره.
    بعد با Counter توی AVR بشمرش.

برای Sample گرفتن از سینوسی و دادنش به مقسم، علاوه بر اتصال مستقیم میتونی از یک سلف تقریبا هم اندازه و روی محور سلف اصلی
    استفاده کنی
    اگه گفتی خوبیش چیه ؟

..

مدار اصلیت رو Load نمی کنه. :nice:
    دانلود کتاب رایگان ARM به زبان فارسی :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74049.0

دیدگاه

اصولا برای بدست اوردن فرکانس تشدید از Network Analiser استفاده می کنند. اگه Quality Factor رزوناتور خوب نباشه باید Network Analiser رو برای هر رنچ فرکانسی به دقت کالیبره کنی تا بتوتی فرکانس رو تشخیض بدی. البته این دستگاه گرونقیمته و بعضی از دانشگاهها اونو ندارند. بنابراین اگه نتونستی با AVR فرکانسش رو اندازه بگیری خیلی تعجب نکن.
      Amir Rahafrooz
      Graduate Research Assistant
      University of Denver
      Department of Electrical and Computer Engineering
      Denver, CO 80208
      amir.rahafrooz@ieee.org

دیدگاه

با سلام و تشکر از ....... elecMicro .توی جا خالی خودت آقا یا خانم بذار :rolleyes:
        از توجه آقای ره افروز هم ممنونم ولی...
        خوب راستش اصل پروژم بدست آوردن L مجهوله.استاد ارجمندمان بلوک دیاگرامشو داده به این صورت که بوسیله pwm که 256 قسمتش میکنیم اونو به یه انتگرال گیر میدیم چرا؟ چون مرحله بعد یه vco داریم که باید با این 256 حالت که حالا تبدیل به یه سصح ولتاژشده، 256 فرکانس مختلف تولید کنه.
        باز هم چرا؟ چون مرحله بعد یه L مجهول با یه C معلومه . این دو عنصر عزیز باید تو یکی از این فرکانس ها تشدید کنن ویه پیک قشنگ بزنن.
        و اینجابود که اینجانب را مسول یافتن این پیک قرار داد. منظورم استاده :redface:
        خوب منم گفتم که اشکالی نداره دوستان در سایت وزین eca تشریف دارن و مشکی نیست .اما...
        در پایان میخواستم بگم که رشته من مخابراته ولی به دلیل علاقه به میکرو خواستم تو این پروژه اونو یاد بگیرم
        راستی در نهایت L رو اینجوری پیدا میشه L=1/(w^2*c)
        باز هم اگه نظری بود منتظرم :job:

دیدگاه

مقایسه کننده ی آنالوگ AVR قابلیت ارزشمندی داره که می تونه Capture تایمر رو تریگر کنه. با کمی خلاقیت و با یک مدار ساده (خود سلف و یک پ امپ) می تونید خیلی دقیق اندوکتانس سلف رو اندازه بگیرید.
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

آقا رضا سلام
            اگه یه کم بیشتر در باره خلاقیت و نقش Capture برای ما تازه کارا توضیح بدید ممنون میشم

دیدگاه

عزیز جان اون مداری که من گفتم کاملا عملیه و واسه همین کار ساخته شده :nice: میتونی L Meter رو سرچ کنی.
              اگه C موازیش رو خوب انتخاب کنی دیگه Divider هم نمیخوای.
              ولی اگه خواستی هم Divider تو بازار زیاده 64/65 و یا 128/129 و ... راحت و ارزون پیدا میشه.
              شاید تعجب کنی اگه بگم تا 2-3GHz هم جواب میده !!!!
              ولی مطمئن باش.
              راستی بحث Q هم نیست. میشه اثبات کرد

نیاز به سرچ روی 256 step هم نداره. مربعیش میکنی بعد با Conter میشمری.
              راستی استفاده از AnalogComparator توی AVR معمولا برای سیگنال های با DC بین 1 تا 4V مفیده.
              در ضمن از Timer نمیشه استفاده کرد.
              به جاش Counter هستش که باید به کار برد.
              :biggrin:
              دانلود کتاب رایگان ARM به زبان فارسی :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74049.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X