اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد تابلو روان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد تابلو روان

من میخوام یه تابلوی 16 در 64 درست کنم. می خواستم ببینم اگر به صورت سطری رفرش کنم چون در بدترین حالت باید ترانزیستور یک سطر ، 64 LED رو روشن کنه نور LED ها کم نمیشه؟ اگر اینطوره آیا راه حلی داره؟

پاسخ : سوال در مورد تابلو روان

سلام.
    بهترین راه استفاده از رفرش ستونی هست...(البته نظر منه)

ببینید رفرش led ها خودش یه تکنیک خاصی داره. طبیعتا نور led ها کم خواهد شد که این هم راه حلی داره :
    باید ولتاژی که به led ها میدی رو بالا ببرید که اینو من اصلا روی مدار شما پیشنهاد نمیکنم. چون اگه شما ولتاژ رو بالا ببری و بتونی از 64 تا led نور خوبی بگیرید اونوقت مشکل شما زمانی پیش میاد که درسطرتون 5 تا led روشنه اونوقت مطمئن باشید اون 5 تا led خواهد سوخت.... oo:

پس بیاید رفرش رو روی ستون ها انجام بدید ....
    www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
      سلام.
      بهترین راه استفاده از رفرش ستونی هست...(البته نظر منه)

ببینید رفرش led ها خودش یه تکنیک خاصی داره. طبیعتا نور led ها کم خواهد شد که این هم راه حلی داره :
      باید ولتاژی که به led ها میدی رو بالا ببرید که اینو من اصلا روی مدار شما پیشنهاد نمیکنم. چون اگه شما ولتاژ رو بالا ببری و بتونی از 64 تا led نور خوبی بگیرید اونوقت مشکل شما زمانی پیش میاد که درسطرتون 5 تا led روشنه اونوقت مطمئن باشید اون 5 تا led خواهد سوخت.... oo:

پس بیاید رفرش رو روی ستون ها انجام بدید ....
      میلاد جان شما با شیفت رجیستر ستون ها رو رفرش می کنید یا Latch?

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

آقای سپاس یار ببخشید ما در این مورد حرف زدیم.(شما خودتون استادین)

فرقی نمیکنه >> مهم اینه که ستون هارو رفرش کنی...( من خودم با لچ کار کردم و میخوام روی یه پروژه از شیفت رجیستر استفاده کنم.)
        www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
          آقای سپاس یار ببخشید ما در این مورد حرف زدیم.(شما خودتون استادین)

فرقی نمیکنه >> مهم اینه که ستون هارو رفرش کنی...( من خودم با لچ کار کردم و میخوام روی یه پروژه از شیفت رجیستر استفاده کنم.)
          سلام،

خواهش می کنم بزرگوارید. :smile:

من روی یه تابلو (16 در 72) از شیفت رجیستر استفاده کردم و نور LEDها کم شد. به نظر می رسید سرعت رفرش کافی نباشه. همون رو با Latch بستم خوب شد. اگر کسی از دوستان در این زمینه تجربه داره، لطفا نظر بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
            من روی یه تابلو (16 در 72) از شیفت رجیستر استفاده کردم و نور LEDها کم شد. به نظر می رسید سرعت رفرش کافی نباشه. همون رو با Latch بستم خوب شد. اگر کسی از دوستان در این زمینه تجربه داره، لطفا نظر بده.
            :wow: چه عجب رضا سپاس یار هم سوال پرسید :nice:
            ----
            منم امتحان کردم خیلی وقت پیش کار با لچ خیلی بهتر بود. به منم جواب بدین اگه می دونین :job:

دیدگاه

با سلام !

آره درسته وقتی Latch استفاده می کنیم نور بیشتر میشه . اما من اومدم خروجی Shift Register رو دادم به ULN2004 ، نور عالی شد . این طبیعیه وقتی LED هارو Refresh می کنیم در واقع P.W کم میشه و به تبعیت از اون نور هم کم میشه . وقتی تعداد LED ها زیاده باید به صورت بلاک به بلاک اون هارو Refresh کرد مثلا اگه قراره 512 تا LED رو Refresh کنیم برای اینکه نور کم نشه باید اونها رو به دو دسته مثلا 16X16 تقسیم کنیم و هر بلاک 256 تایی رو مجزا Refresh کنیم .

البته دوستان خودشون استادند به ویژه سپاس یار عزیز که جای خود داره . :biggrin: گفتم اینا رو بگم که یه موقع لال از دنیا نرم :biggrin:
              آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
              سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                سلام،
                خواهش می کنم بزرگوارید. :smile:
                سلام//

بعد از شیفت رجیستر چه بافری گذاشتید؟؟؟
                شیفت رجیسترتون چی بود؟؟

نوشته اصلی توسط حامد جعفری

:wow: چه عجب رضا سپاس یار هم سوال پرسید :nice:
                ----
                منم امتحان کردم خیلی وقت پیش کار با لچ خیلی بهتر بود. به منم جواب بدین اگه می دونین :job:
                راست میگی حامد جان منم دفعه اولمه میبینم آقا سپاس یار سوال پرسیده....

www.icesi.ir

دیدگاه

سلام،

خیلی ممنون از لطفتون دوستان عزیزم :smile:

اگر من سوال نمی پرسم دلیل این نیست که سوال ندارم! من بیشتر میرم این خارجی ها رو تخلیه ی اطلاعاتی می کنم :biggrin:

Electronic Boy جان، به فرمایش خودتون وقتی تعداد LEDها زیاد میشه Duty Cycle کم میشه حالا شما چطور این مسئله رو با بافر جریان جبران کردید؟ حتما تعداد ستون های تابلو تون کم بوده و سطرها زیاد، درسته؟

میلاد جان، از 74594 استفاده کردم و دو تا رو با هم پارالل کردم.

دیدگاه

سلام !

بله درسته بافر جریان نمی تونه نور رو زیاد کنه اما به شرطی که با همون 5 ولت تغذیه شده باشه . من ULN رو با 9 ولت تغذیه کردم و نور هم خیلی زیاد شد .

ولتاژی که در این حالت روی LED قرار می گیره تقریبا از این رابطه قابل محاسبه است :Vled=(Ton/T)XVin
                    خب بدیهیه که وقتی Vin رو زیاد کنیم ولتاژی که روی هر LEDقرار می گیره بیشتر میشه که تبعا باعث افزایش نور هم میشه . :smile:

اتفاقا تعداد LED ها زیاد بود بیشتر از 256 تا بود ولی رقم دقیق رو یادم نیست . من کل کار رو داخل FPGA انجام دادم و خروجی FPGA رو دادم به ULN . به خدا نور خیلی زیاد شد چرا اینجوری نگام می کنید ؟ :biggrin:

دیدگاه

Electronics boy جان بالا بردن ولتاژ led ها هم تا یه حدی مجازه اگه بیشتر از اون ببری بالا ، نور خیلی زیاد میشه ولی در عوضش عمر خیلی کم میشه..

رضا جان شما هم که از صحبت های دوستمون فکر کنم استفاده کرده باشی دیگه نیاز به توضیح من نیست..
                      www.icesi.ir

دیدگاه

من که می گم نور زیاد شد به این معنی نیست که از حد مجاز ش هم بیشتر شده باشه . نور به اندازه ای شد که از یک supper high bright LED
                        انتظار می رفت .

در ضمن یک LED رو در بازه های زمانی کوچک مثلا 10 میکروثانیه می تونید با 10 برابر جریان نامی روشن کنید بدون اینکه آسیبی به اون وارد بشه .

این صحبت شما هم کاملا صحیحه اما من نگفتم ولتاژ رو بیش از اندازه بالا ببریم شما باید ولتاژ رو تا جایی بالا ببری که افت ولتاژ موثر روی هر LED
                        چیزی حدود 2.5 تا 3 ولت با شه . از همون رابطه ای که نوشتم می تونید حداکثر این ولتاژ رو بدست بیارید :

Vled=(Ton/T)XVin ================>>>>>>>> ولتاژ ورودی X ( پریود پالس /حداکثر زمان اعمال پالس ) =ولتاژ قرار گرفته روی LED

بعضی از این تابلوهارو می بینید که تعدادی از LED هاشون سوخته یکی از دلایلش رعایت نکردن همین مسیله است .

دیدگاه

حرف شما کاملا درسته.... شک نکن.. :agree:
                          خوب شما بزرگترین تابلویی که درست کردین چند در چند بوده؟؟ چون بیشتر باید این موارد رو در تابلو های بزرگ رعایت کرد..
                          www.icesi.ir

دیدگاه

خیلی متشکرم از راهنماییتون اما به نظرتون این ابعاد تابلو رو میشه ستونی رفرش کرد؟ آقای میلاد تابلوی شما چند در چند بود؟ من میخوام از مگا32 استفاده کنم :angry:

دیدگاه

من 64*16 رو با ستون رفرش کردم با نوره خیلی عالی...
                              البته نباید از 0 تا 64 رو رفرش کنی .. این قسمت رو به 8 تا محل تقسیم کرده بودم... برنامه یکمی سخت تر میشه ولی نور خیلی خوبی میده
                              www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X