اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از خروجی یک مدار برای راه انداختن دیگری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از خروجی یک مدار برای راه انداختن دیگری

سلام
    ببخشید دوستان اینجا سوالای مناسبی پرسیده میشه اما مال من خیلی سطح پایینه
    خروجی یه مدار 2ولته که با ضعیف شدن باتری تا 1 ولت هم کاهش پیدا میکنه من میخواستم یه رله بذارم تا دستگاه دیگه ایو باهاش راه بندازم تو بساطم یه له بود که روش 12 ولت زده بود قاعدتا نتونست رلرو وصل کنه از طرفی هم بعد چند ثانیه قطع میشه که من میخوام مدار دوم روشن بمونه تا وقتی کلیدشو نزدم خاموش نشه.
    حالا سوال من از چی استفاده کنم؟ اونوقت اگه برد دوم دستی خاموش کنم و بذارم رو حالت انتظار این دوباره همون کار انجام میده؟

پاسخ : استفاده از خروجی یک مدار برای راه انداختن دیگری

نوشته اصلی توسط mehde000
    سلام
    خروجی یه مدار 2ولته که با ضعیف شدن باتری تا 1 ولت هم کاهش پیدا میکنه من میخواستم یه رله بذارم تا دستگاه دیگه ایو باهاش راه بندازم تو بساطم یه له بود که روش 12 ولت زده بود قاعدتا نتونست رلرو وصل کنه از طرفی هم بعد چند ثانیه قطع میشه که من میخوام مدار دوم روشن بمونه تا وقتی کلیدشو نزدم خاموش نشه.
    حالا سوال من از چی استفاده کنم؟ اونوقت اگه برد دوم دستی خاموش کنم و بذارم رو حالت انتظار این دوباره همون کار انجام میده؟
    درود ,
    شما یا باید تو مدار دومت اگه میکروکنترلر داری تو برنامش اینچیزارو بنویسی(خروجی 2 یا 1 ولت رو بدی به adc)
    یا باید از سیستم استپ استارت تابلوهای برق استفاده کنی با این تفاوت که بجای کنتاکتور از رله دو کانال استفاده کنی و اینکه برای تبدیل یک ولت به 12 ولت برای روشن کردن رله بهتره از اپ امپ و منبع تغذیه 12 ولت بهره ببری ( از منبع تغذیه مدار دوم هم میتونی استفاده کنی چون اینطور که گفتی همیشه تو برقه یا تو استندبایه

دیدگاه

ممنون بابت کمکتون
      راستش چیز ساده ایه در حد یه سری لامپ led و اینجور چیزا واسه نورپردازیه بیشتر فقط نمیخوام قطعه های زیادی بهش اضافه کنم حجم کلیش واسم مهمه
      چند سال پیش تو یه کتاب میخوندم یه قطعه ای بود تو مایه های رله کار میکرد با این تفاوت که وقتی جریان قطع میشد مدار هنوز وصل میموند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehde000
        ممنون بابت کمکتون
        راستش چیز ساده ایه در حد یه سری لامپ led و اینجور چیزا واسه نورپردازیه بیشتر فقط نمیخوام قطعه های زیادی بهش اضافه کنم حجم کلیش واسم مهمه
        چند سال پیش تو یه کتاب میخوندم یه قطعه ای بود تو مایه های رله کار میکرد با این تفاوت که وقتی جریان قطع میشد مدار هنوز وصل میموند.
        اینکه کاری نداره مدار دومت تغذیش چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehde000
          سلام
          داداش جون این پیشنهادی که میدم به ولتاژ تغذیه مدارت و نوع ولتاژ خروجی برد کنترلت (منفی 2 ولت میده یا مثبت؟؟) داره :

شما به راحتی می تونی با یه رله و یه ترانزیستور یه دیود و یه مقاومت اینکارو بکنی!!! کافیه خروجی مدار کنترلتو با مقاومت :nice: :job: به بیس یه ترانزیستور بدی و از کلکتورش به رله !! و برای اینکه بهد ار قطع شدن مدار کنترل مدار دیگه روشن بمونه کافیه که از خروجی no رله یه انشعاب به ورودی تغذیه رله بدی !!! البته ببین که پایه مشترک به قطب مناسب منبع تغذیه برسه!!! به همین راحتی یه لچ ساختی!!!!!!!!!
          هر موقع هم که خواستی میتونی با قطع کردن پایه مشترک رله از تغذیه رله (با یه کلید)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
            داداش جون این پیشنهادی که میدم به ولتاژ تغذیه مدارت و نوع ولتاژ خروجی برد کنترلت (منفی 2 ولت میده یا مثبت؟؟) داره :

شما به راحتی می تونی با یه رله و یه ترانزیستور یه دیود و یه مقاومت اینکارو بکنی!!! کافیه خروجی مدار کنترلتو با مقاومت :nice: :job: به بیس یه ترانزیستور بدی
            گفتن خروجیشون 2 ولته و در صورت ضعیف شدن باتری به یک ولت هم میرسه
            یک ولت میتونه بیس رو فعال کنه؟
            به همین خاطر گفتم از اپ امپ استفاده کنه
            البته اگه بگرده رله یک یا دو ولت اگه باشه پیدا کنه عالیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs
              گفتن خروجیشون 2 ولته و در صورت ضعیف شدن باتری به یک ولت هم میرسه
              یک ولت میتونه بیس رو فعال کنه؟
              به همین خاطر گفتم از اپ امپ استفاده کنه
              البته اگه بگرده رله یک یا دو ولت اگه باشه پیدا کنه عالیه
              سلام رفیق!
              من از رو هوا که حرف نمیزنم!!!!!!
              ولتاژ مورد نیاز برای تحریک بعضی ترانزیستور ها حتی دهم و صدم ولته!!!!!!!!!!! :job:

دیدگاه

بابا چرا انقدر پیچیدش کردین من هی نمیخوام بگم چیزی میخوام درست کنم اسباب بازیه شما نمیذارین :redface: :mrgreen:
                در کل یه ساعت دیجیتال برداشتم میخوام به جای زنگ زدن اون سیمی که میرفت به بلندگو کاری کنم یه سری از این led نواریارو تو ساعت مشخصی روشن کنم بعد قطع شدن برق زنگ ساعت همینطوری روشن بمونه تا وقتی خودم اون ledیارو خاموش کنم تا واسه دفعه بعد
                تو بچگی به الکترونیک علاقه داشتم چند سال ول کردم خیلیاشم یادم رفته حالا اینو میخوام بدونم من دقیقا از چی استفاده کنم یعنی در حدی که اسم اون وسیله واسه خرید و نوع نصب ترانزیستوره یا مدار خاصیه اگه تو اینترنت نیست بهم بگین
                قربون دستتون این چند روزم نبودم ببخشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                  سلام رفیق!
                  من از رو هوا که حرف نمیزنم!!!!!!
                  ولتاژ مورد نیاز برای تحریک بعضی ترانزیستور ها حتی دهم و صدم ولته!!!!!!!!!!! :job:

اااا باریکلا !!!
                  مامکانیکی ها بیسوادیم دیگه فک میکنیم فقط 5 ولت میتونه همه چیو روشن کنه !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehde000
                    بابا چرا انقدر پیچیدش کردین من هی نمیخوام بگم چیزی میخوام درست کنم اسباب بازیه شما نمیذارین :redface: :mrgreen:
                    در کل یه ساعت دیجیتال برداشتم میخوام به جای زنگ زدن اون سیمی که میرفت به بلندگو کاری کنم یه سری از این led نواریارو تو ساعت مشخصی روشن کنم بعد قطع شدن برق زنگ ساعت همینطوری روشن بمونه تا وقتی خودم اون ledیارو خاموش کنم تا واسه دفعه بعد
                    تو بچگی به الکترونیک علاقه داشتم چند سال ول کردم خیلیاشم یادم رفته حالا اینو میخوام بدونم من دقیقا از چی استفاده کنم یعنی در حدی که اسم اون وسیله واسه خرید و نوع نصب ترانزیستوره یا مدار خاصیه اگه تو اینترنت نیست بهم بگین
                    قربون دستتون این چند روزم نبودم ببخشید
                    اتفاقا خیلی چیز قشنگیه چرا اسباب بازی
                    خروجی مدارتو بده به بیس ترانزیستوری که جناب مبین معرفی خواهند کرد و امیتر رو بده به منفی باتری ساعت و کلکتور رو بده به یک سر رله 12 ولت و اونسر رله رو بده به 12 ولت (همون تغذیه ال ای دی ها) منفیه باتری و تغذیه ال ای دی هارو یکی کن کار تمومه البته اگه ترانزیستور npn باشه و نیاز به ترانزیستور تقویت نداشته باشه

همچنین کلکتور رو وصل کن به کانتکت رله که با وصل شدن منفی بشه

دیدگاه

سلام داداشای گلم!

آقا برای ترانزیستور اگه خروجی که ساعت به بلندگوش میده منفیه بزن به بیس BC327 یا D772 اگه نه مثبته بزن به BC337 و یا D882 مطمئنا جواب میده!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs

اااا باریکلا !!!
                        مامکانیکی ها بیسوادیم دیگه فک میکنیم فقط 5 ولت میتونه همه چیو روشن کنه !!!
                        داداش این چه حرفیه؟؟؟؟

مکانیک که رشته سنگین و خفنیه!!!!
                        من کوچیکتم!!! از حرفای قبلیم ناراحتشدی؟؟؟؟؟

من از روی ادب و احترام عرض کردم و قصد بی احترامی و بی ادبی نداشتم!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                          داداش این چه حرفیه؟؟؟؟

مکانیک که رشته سنگین و خفنیه!!!!
                          من کوچیکتم!!! از حرفای قبلیم ناراحتشدی؟؟؟؟؟

من از روی ادب و احترام عرض کردم و قصد بی احترامی و بی ادبی نداشتم!!!
                          نه خواهش میکنم
                          مزاح نمودم

دیدگاه

دست همتون درد نکنه
                            تو وسایلم این ترانزیستورا نبود تا رام بیفته یکی بخرم چند روزی طول میکشه
                            امیدوار شدم اون یکی سوالمم هم بعدا بپرسم اون یکی با میکروکنترلرو یه سری اتصال بیسیمه خواستم درستش کنم دوباره مزاحمتون میشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X