اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین راه برای روشن و خاموش کردن کولر با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین راه برای روشن و خاموش کردن کولر با AVR

سلام دوستان
    بنظرتون بهترین و کم هزینه ترین راه برای کنترل کولر آبی را میکرو چیه
    رله
    ترایاک
    تریستور
    ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اللهم عجل لولیک الفرج
    تعجیل در فرج آقا امام زمان(روحی و ارواح العالمین لتراب مقدم الفداه) صلوات

پاسخ : بهترین راه برای روشن و خاموش کردن کولر با AVR

تریاک 40 امپری
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

میشه یه راهنمایی بکنید نقشه ای چیزی چون تا حالا با ترایاک کار نکردم و نمیدونم چطوری باید با میکرو بهش دستور بدم به نظر شما ترایاک یک کار عمرانی هست یا نه مثل این رله ها مدتی کار میکنه و بعد میسوزه

اضافه شده در تاریخ :
      کسی نیست کمک کنه

اضافه شده در تاریخ :
      کسی نیست به ما کمک کنه
      یعنی هیچکی تا حالا به این ترایاک و چیزا کار نکرده
      راستی وقتی روشن میشه چطوری باید خاموشش کرد منظورم اینه که به گیتش پالس میدی روشن میشه و دیگه نمیشه خاموشش کرد مگه برق رو کلا قطع کنی
      اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

باید سر راه اول AVR، بعد ترانزیستور روشن کردن رله، بعد خود رله و نهایتا با رله باید بوبین کنتاکتور رو درایو کنی. مشکلی بود در خدمتم
        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

حاجی جون شما خیلی دست بالا گرفتی کنتاکتور برای موتور سه فاز میزارن من میخوام کولر آبی رو با میکرو روشن خاموش کنم اگه بخوام کنتاکتور بخرم که برای پمپ و دور کند و دور تند باید برم 300 هزار بدم به کنتاکتور خوب همین رله ها فیش خور 4000 تومنی میگرم راحت تره منظور من این بود که بجای رله از ترایاک آمپر بالا استفاده کنم اما نمیدونم چطوری باید ترایاک رو بعد از روشن شدن خاموش کرد

اضافه شده در تاریخ :
          کسی نیست کمک کنه
          اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

ببینید شما باید مدار رو به این صورت ببندیداول AVR بعد خروجی پایه AVR به بیس یه ترانزیستور مثلا BC547 داده میشه و پایه کلکتور به پایه گیت تریاک برای روشن و خاموش شدن داده میشه اگر خواستید شماتیکش رو براتون بگذارم بفرمایید
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

سلام پس چرا تو پروتئوس اینکار جواب نمیده چون وقتی پالس بهش میدی روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه هر چی پالس بدی فکر کنم باید مدار کموتاسیون اجباری براش طراحی کنی

خلاصه کلم یکی بگه به من واسه روشن خاموش کردن کولر آبی با میکرو از رله استفاده کنم یا ترایاک
              مثلا یه رله برا پمپ
              یک درله برای کند
              و یک رله برا تند
              و یا
              یک ترایاک برا پمپ
              یک ترایاک برا گند و
              یک ترایاک برا تند
              اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

بابا چرا اینقدر این بنده خدا رو اذیت میکنید. ناسلامتی سال همدلی و همزبانیه!
                از ترایاک استفاده کنید و اونو با یه اپتوترایاک درایو کنید. :redface: همونطور که میدونید ترایاک مزیت های زیادی نسبت به رله داره.
                اینکه میفرمایید وقتی ترایاک رو روشن کنیم دیگه خاموش نمیشه این حرف برای جریان dc صادقه ولی برای ac خیر. برای همین معمولا از ترایاک برای سوپیچ جریان های ac استفاده میشه. پس برای کار شما مناسبه.
                این هم مدارش:
                http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp
                من در این مدار از bt139 استفاده کردم که 16 آمپره. ولی توصیه میکنم بدلیل جریان لحظه راه اندازی موتور، شما از ترایاکی استفاده کنید که تحمل 40 آمپر رو داشته باشه!
                :biggrin:
                www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

خدا خیرت بده خیلی ممنونم
                  یعنی دیگه خیالم راحت باشه؟
                  راستی من میخوام هزینه کارم پایین باشه اما این ترایاک های 40 آمپری که قیمتشون 10 هزار تومنه در صورتی که bt139 قیمتش 700 تومنه به نظرت از همین bt139 استفاده کنم چه مشکلی داره؟ خود کلید کولر ها تا 16 آمپر میتونن تحمل کنن
                  فکر نمیکنم یه موتور کولر آبی تا 40 آمپر جریان بکشه
                  نظر شما چیه
                  و سوال دیگه اینکه تو نقشه ای که برام گذاشتی مقاومت ها چند وات هستن

اضافه شده در تاریخ :
                  کدوم یک از اینا رو استفاده کنم

http://roboeq.ir/products/detail/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DA%A9%20BT139-600/

http://roboeq.ir/products/detail/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DA%A9%20BTA41%20600 B/

http://roboeq.ir/products/detail/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DA%A9%20BTA140%2060 0/

ببخشید یه سوال دیگه
                  برای دور تند کولر باید ترایاک دور کند هم وصل باشه یا نه
                  منظورم اینه که مثلا وقتی با کلید خود کولر روشن میکنیم کولر رو و میزنیم دور کند بعدش که میخوا بزنیم دور تند همون کلید دور کند هم وصله حالا من که میخوام با 3 تا ترایاک این کار رو کنم باید چطوری باشه

اضافه شده در تاریخ :
                  این خوبه برا اپتو ترایاک
                  http://iran-micro.com/%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-moc3063-p-296.html
                  اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

خواهش میکنم :rolleyes:
                    این BTA41 که 2550 تومنه کجاش 10 تومنه؟!
                    ببینید کلید کولر و همچنین رله، مکانیکی اند بنابراین با یه لحظه جریان زیادی شاید خیلی طوریشون نشه ولی ترایاک نه. قسم حضرت عباس نمیخورم که اگه 16 آمپری بذاری میسوزه ولی اگه یه کار آبرومند و اصولی میخوای 40 آمپر بذار. معمولا جریان راه اندازی رو بین 3 تا 7 برابر جریان نامی در نظر میگیرن.
                    در ضمن به جریان تریگر گیت ترایاک ها دقت کن که اپتوترایاکی که براش انتخاب میکنی بتونه اون جریانو تامین کنه.
                    تمام مقاومت ها 1/4 (یک چهارم) وات هستند. یعنی همین مقاومتای معمولی.
                    برای دور تند و کند شما ترایاک هات رو فرض کن کلید کولره دیگه. کلید کولر از یه کلید دوپل و یه کلید تبدیل ساخته شده. در هر لحظه یا تند توی مداره یا کند. اگه هردو توی مدار باشن موتور کولر الفاتحه! :biggrin: بنابراین بهتره یه مکث چند میلی ثانیه ای توی برنامتون برای تغییر حالت از تند به کند و بالعکس قرار بدید.
                    شما یه ترایاک برای پمپ قرار بدید. یکی برای تند و یکی برای کند. موتور کولر سه تا سیم ورودی داره. سیم وسطی com ( مشترک) هستش که باید به طور دائم به نول وصل کنید و کناریاش یکی high و یکیش low. اگه شما به high جریان بدید دورتند واگه به low جریان بدید دور کند میشه.
                    moc3063 اپتوترایاکی هستش که zero crossing circuit داره و خوبه. منتها دیتاشیتشو چک کنید ببینید میتونه جریان گیت ترایاکتون رو تامین کنه یا خیر.
                    موفق باشید
                    www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

ممنونم از راهنمایی های جنابعالی
                      آیا ترایاک هم خیلی داغ میکنه اگه 40 آمپری بزارم و مثلا مدت 12 ساعت یا بیشتر ممکنه کولر روشن باشه
                      توی دیتا شیت اپتو moc3063 نوشته (peak repetitive surge current (Itsm=1A
                      آیا این همون جریان هست که فرمایش کردید بتونه ترایاک رو تامین کنه یا نه
                      اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

خازن 33 نانو فاراد 400 از کجا گیر بیارم
                        اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

دست آخر ما که نفهمیدیم برای روشن و خاموش کردن موترو کولر آبی از ترایاک استفاده کنیم یا رله
                          تو این تاپیک گفته ترایاک برا بار های سلفی خوب نیست اینجا فرمایش میکنید خیلی خوبه من که کلا گیج شدم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47963.0
                          اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

ببینید برای بار های سلفی ترایاک نیاز به اسنابر داره وگرنه باعث سوختنش میشه. این خازن پلی استر 10nf و مقاومت 39 اهمی برای همینه دیگه.
                            کولر در حالت عادی و دائم کار جریانی حدود 3تا6 آمپر میکشه و فکر نمیکنم یه ترایاک 40 آمپری با جریان نهایتا 6آمپر داغ بکنه!
                            www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

من که کلا موندم چیکار کنم این تاپیک رو یه نگاه بندازید خیلی هاشون میگن با ترایاک نمیشه یکی میگه میشه یکی میگه میسوزه هر کی یه چیزی میگه ولی میخوام نظر نهایی شما رو بدونم با ترایاک 40 آمپری کار حله دیگه مشکلی نداره مطمئن مطمئن چون میخوام قطعه سفارش بدم الان یه نمونه درست کردم با همین رله های معمولی 7 آمپری خیلی خوب داره جواب میده نمیدونم رله هاش تو مدت زمان بسوزن یا نه ولی میخوام یه چیزی باشه که اگه به کسی فروختم دردسر برام نداشته باشه.
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47963.0

vahidabedi عزیز نظر نهایی شما و نکات لازم لطفا منتظرم

پروژم اینه
                              میخوام چند تا میکرو سوئیچ به عنوان ورودی برای میکرو بزارم و با اونا پمپ و کند و تند کولر رو روشن خاموش کنم و یه ریموت کد فیکس ها دارم که به میکرو فرمان میده. همین
                              یه کنترل از راه دور کولر
                              یه نمونش رو با رله ساختم ولی از کارکردش در طولانی مدت می ترسم این رله های ssr و اون رله هایی هم که جریان زیاد تحمل میکنن هم گرون هستن و هم حجم بزرگی دارن

خلاصه وقت عزیزان گرفته نشه راست و پوست کنده بگید ما چکار کنیم
                              اللهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X