اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در پروگرام کردن ای سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در پروگرام کردن ای سی

سلام. من برنامه راه انداز ال سی دی را وقتی پروگرام می کنم( فقط می خوام که یه اسم نشون بده)، ال سی دی کار نمی کنه. وقتی ولتاژ پایه های ال سی دی را چک کردم به جای ولتاز های 5،5، 0 ولت (به ترتیب برای E، R/W، RS) مقدارهای 0و 5 و 3.5 را نشان می دهد. اول فکر کردم که شاید مشکل از برد بورد باشه ولی وقتی بدون برد بورد چک کردم هم این ولتاژها را نشون می داد. با یه ای سی دیگه هم چک کردم ولی باز نتایج همین بوده. روی پورت های دیگه هم امتحان کردم. ایا مشکل از پروگرامره؟
    مدتی هم نیست که پروگرمر را خریدم؟
    دنيا آنقدر وسيع هست که براي همه مخلوقات جايي باشد پس به جاي آنکه جاي کسي را بگيريم تلاش کنيم جاي واقعي خود را بيابيم

پاسخ : مشکل در پروگرام کردن ای سی

شماتیک و قسمتی لز برنامه رو بذارید شاید بشه کمکی کرد .
    اگه فقط قراره روی میکرو چیزی بنویسید پایه R\W رو به زمین وصل کنید .

دیدگاه

قبلا این کار را انجام دادم و مشکلی نداشتم. با همین وسایل. ولی نمی دونم چرا این طوری شده الان
      کد:
      #define xtal 4000000
      #include <mega16.h>
      #include <delay.h>
      #include <stdio.h>
      #include <lcd.h>

void main (void)
      {
        DDRA=0XFF;
        #asm
        .equ __lcd_port = 0x1b;
        #endasm
        lcd_init(16);
        lcd_clear;
        lcd_gotoxy(0,1);
        lcd_putsf("SALAM");
      }
      http://upload7.ir/uploads//290cb8f14...5c15f8cf67.png
      دنيا آنقدر وسيع هست که براي همه مخلوقات جايي باشد پس به جاي آنکه جاي کسي را بگيريم تلاش کنيم جاي واقعي خود را بيابيم

دیدگاه

من از C خیلی سر در نمیارم ولی بیشتر این مشکلات مربوط به فعال بودن jtag میشه. اگر ال سی دی به پورت C میکرو وصله باید jtag رو غیر فعال کنی یا به یه پورت دیگه متصل کنی. ضمنا در راه اندازی فقط نوشتن روی ال سی دی باید پایه rw رو زمین کنی.
        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

منظور از jtag کدوم قسمته؟
          توی بسکام پایه را باید به زمین وصل کنیم ولی توی c نه، باید به ای سی متصل بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط T_H
            منظور از jtag کدوم قسمته؟
            توی بسکام پایه را باید به زمین وصل کنیم ولی توی c نه، باید به ای سی متصل بشه.
            jtag یه روش برای پروگرام کردن میکرو هستش که حتی میشه باهاش دیباگ هم کرد...
            jtag در میکروی مگا32 و مگا16 روی پورت c قرار دارد، اگر این قسمت فعال باشد نمیتوان از پورت c به عنوان I/O (ورودی /خروجی) استفاده کرد.
            فیوز بیت jtag را غیر فعال کنید.

اضافه شده در تاریخ :
            نوشته اصلی توسط T_H
            قبلا این کار را انجام دادم و مشکلی نداشتم. با همین وسایل. ولی نمی دونم چرا این طوری شده الان
            کد:
            #define xtal 4000000
            #include <mega16.h>
            #include <delay.h>
            #include <stdio.h>
            #include <lcd.h>

void main (void)
            {
              DDRA=0XFF;
              #asm
              .equ __lcd_port = 0x1b;
              #endasm
              lcd_init(16);
              lcd_clear;
              lcd_gotoxy(0,1);
              lcd_putsf("SALAM");
            }
            http://upload7.ir/uploads//290cb8f14...5c15f8cf67.png
            به نظر میاد مشکل سخت افزاری باشه چون برنامه مشکلی نداره.
            شماتیک را قرار دهید.
            اتصالات را چک کنید.
            تغذیه را چک کنید و ببینید 5 ولت هست یا نه.
            احتمالا مشکل نویز دارید! از خازن با ظرفیت بالا برای رگولاتور استفاده کنید و پین های آزاد lcd را به gnd وصل کنید.
            یک مقاومت پول پ برای پین ریست میکرو بزارید و یه خازن به آن زمین کنید.
            اینطوری:

مقاومت ده کیلو اهم
            خازن 100 نانوفاراد
            اون کلید هم دلبخواهی هستش و ازش برای ریست دستی استفاده میکنن...
            1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
            من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
            !Electronic On! Programming On
            هوشمندانه سوال بپرسیم!
            http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
              jtag یه روش برای پروگرام کردن میکرو هستش که حتی میشه باهاش دیباگ هم کرد...
              jtag در میکروی مگا32 و مگا16 روی پورت c قرار دارد، اگر این قسمت فعال باشد نمیتوان از پورت c به عنوان I/O (ورودی /خروجی) استفاده کرد.
              فیوز بیت jtag را غیر فعال کنید.

اضافه شده در تاریخ : به نظر میاد مشکل سخت افزاری باشه چون برنامه مشکلی نداره.
              شماتیک را قرار دهید.
              اتصالات را چک کنید.
              تغذیه را چک کنید و ببینید 5 ولت هست یا نه.
              احتمالا مشکل نویز دارید! از خازن با ظرفیت بالا برای رگولاتور استفاده کنید و پین های آزاد lcd را به gnd وصل کنید.
              یک مقاومت پول پ برای پین ریست میکرو بزارید و یه خازن به آن زمین کنید.
              اینطوری:

مقاومت ده کیلو اهم
              خازن 100 نانوفاراد
              اون کلید هم دلبخواهی هستش و ازش برای ریست دستی استفاده میکنن...
              ببینید مشکل من سر ولتاژهایی است که روی پایه های متصل به ال سی دی است. من اصلا ال سی دی را وصل نکردم چون تنها خروجی است. و اثری روی میکرو نداره.
              من میخوام بفهمم پروگرمر خرابه؟
              من یه برنامه چشمک زن را امتحان کردم و درست کار می کرد.

دیدگاه

نه ربطی به پروگرامر نداره چون تونستید یه چشمک زن راه بندازید
                هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

پس چه دلیلی میتونم داشته باشه، ای سی سالم، پروگرمر سالم، برد سالم، برنامه توی پروتیوس هم جواب میده.
                  واقعا نمی فهمم :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط T_H
                    پس چه دلیلی میتونم داشته باشه، ای سی سالم، پروگرمر سالم، برد سالم، برنامه توی پروتیوس هم جواب میده.
                    واقعا نمی فهمم :angry:
                    نویز!
                    هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

نه بابا موضوع نویز اینقدر پیچیده نیست بنده خدا رو اذیت نکنید. شما یه خازن 104 (100 نانو فاراد) با تغذیه میکرو موازی کن و تمام پایه های برق و زمین را متصل کن مثل AVCC. ال سی دی رو به یه پورت دیگه مثل A یا B وصل کن. رو پایه ها هم لازم نیست کاری انجام بدی اضافی ها رو ول کن رو هوا (با مسئولیت من :biggrin: :biggrin: :biggrin دقت کن ال سی دی حتما برق 5 ولت لازم داره پس کل سیستم رو به 5 ولت وصل کن. پایه تنظیم کانتراست ال سی دی رو با پتانسیومتر وصل کن یا با یه مقاومت (فکر کنم 470 خوب باشه یا 1K زمین کن در صورتی که پتانسیومتر در اختیار نداری) و تمام اتصالات رو برررسی کن. حتما مشکل حل میشه راه اندازی ال سی دی از ساده ترین کارها است.

موفق باشی

دیدگاه

از همه دوستان ممنون.
                        ببینید مشکل من سر ولتاژ های که روی پایه های مربوط به lcd میفته. من وقتی دیدم ال سی دی کار نمی کنه اتصالات به اونا قطع کردم. چندبار پروگرام کردم. ای سی عوض کردم ولتاژ پایه فعال ساز صفر ولت میشه. باز ال سی دی وصل کردم نشد. قلل از عید ال سی دی راه اندازی کردم اونم چندین بار برای برنامه های مختلف. ولی این بار با این مشکل مواجه شدم. فکر نمی کنم مشکل سخت افزاری باشه، نرم افزاریه ولی نمی فهمم کجا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط T_H
                          از همه دوستان ممنون.
                          ببینید مشکل من سر ولتاژ های که روی پایه های مربوط به lcd میفته. من وقتی دیدم ال سی دی کار نمی کنه اتصالات به اونا قطع کردم. چندبار پروگرام کردم. ای سی عوض کردم ولتاژ پایه فعال ساز صفر ولت میشه. باز ال سی دی وصل کردم نشد. قلل از عید ال سی دی راه اندازی کردم اونم چندین بار برای برنامه های مختلف. ولی این بار با این مشکل مواجه شدم. فکر نمی کنم مشکل سخت افزاری باشه، نرم افزاریه ولی نمی فهمم کجا
                          واقعا تا حالا اینقدر مشکل با ال سی دی نداشتیم.... البته قبلا هم یکی از دوستان اینطور مشکلی داشت که خوب رفع شد ولی من توصیه می کنم از اول تمام آیتم ها رو بررسی کن و حتی روی یه برد برد دیگه امتحان کن. همچنین یه بار با بسکام یه کد بنویس امتحان کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط T_H
                            از همه دوستان ممنون.
                            ای بابا
                            خودتم داری میگی مشکلت سر ولتاژ های lcd هستش ، پس نگو مسکل نرم افزاریه...
                            با یه ال سی دی دیگه تست کن
                            هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X