اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مینیمم سیستم برای کار با FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مینیمم سیستم برای کار با FPGA

سلام دوستان
    من قبلا با CPLD های سری MAX 7000S کار کردم و چون فیوزهای اینا EEPROM هست برای کار کردن با اون فقط خود قطعه کافیه.
    حالا میخوام با سری Xilinx Spartan II کار کنم. میخواستم بدونم برای کار با اینا حداقل به چه قطعاتی نیاز دارم؟؟ :question:
    و اینکه پروگرم کردن اونها مثل CPLD ساده هست یعنی با یه بافر 74244 حل میشه یا نه؟
    ممنون از راهنماییتون
    ” تا سگ نشوی کوچه و بازار نگردی هرگز نشوی گرگ بیابان حقیقت”

پاسخ : مینیمم سیستم برای کار با FPGA

با سلام
    برای پروگرم کردن تفاوت خاصی وجود ندارد شما با همون روشی که jtag رو به cpld متصل کنید به همین صورت اینجا نیز این کار رو انجام دهید. در مورد فیوزآ‌ها نیز چون این فیوزها sram هستند شما به یک چیپ eprom دارید. فکر کنم این چیپآ‌ها اسمش configuration prom است. خود xilinx این چیپآ‌ها رو هم تولید میآ‌کنه (البته معمولا روشآ‌های دیگری هم هست که باید به دیتا شیت مراجعه کنید). jtag ابتدا به این چیپ متصل میآ‌شود و سپس این چیپ نیز به خود fpga متصل میآ‌شود. در واقع jtag یک زنجیر از دستگاهآ‌ها است.
    دقت کنید که شما به prom در صورتی نیاز دارید که بخواهید به صورت همیشگی ( بعد از قطع ولتاژ تغذیه)، ولی اگر برای آزمایش و تجربه میآ‌خواهید و این موضوع مهم نیست میآ‌توانید در پول صرفه جویی کنید و این prom رو قرار ندهید.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با سلام
      یک نکته دیگر هم که یادم رفت بگم ولتاژ کاری تراشه fpga است به عنوان مثال اگر پینآ‌های jtag تراشه 5v tolerant نباشند شما باید ولتاژی که بعد از بافر کردن درست میآ‌کنید مثلا 3.3v باشد. کلا به ولتاژ کاری I/Oها باید دقت کنید.
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

ممنون از راهنمایی شما
        فکر کنم یه eprom واسه این کار به شماره XC18V04 هست که جوان داره. آیا واسه اتصال این eprom نکته خاصی وجود داره؟
        شماتیکی هست واسه اتصالات؟

دیدگاه

با سلام
          فکر کنم شکل کلی اتصال رو توی دیتاشیت (تراشه fpga) کشیده ولی به صورت جزئیآ‌تر باید به دنبال شماتیکآ‌های یک بورد بگردید. راستی تراشه که میآ‌خواهید استفاده کنید چیه؟ اگر در مورد قیمتش هم بگید خیلی خوب میآ‌شه؟ چون منم بدم نمیاد اگر بشه یه بورد بسازم.
          با تشکر

دیدگاه

با سلام
            در مورد xc18v04 می تونی بدونه اینکه اونو بخری هم با fpga کار کنی فقط فرقش اینه که کامپیوترت جای eeprom کار میکنه .قیمتش هم 25 جوان میده .
            تو بازار دیدم که برد xc2s100 , xc2s 50 اومده کهاین برد ها حدود 50 تومن هستند . وتقریبا همه پایه ها رو خروجی داده . این برد هم یک مینیمم سیستم هستش .
            قیمت xc2s150 هم حدود 20 تومنه.
            از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام
              به فایل( Xilinx In-System Programming Using anEmbedded Microcontroller (xapp058هم یه نگاهی بنداز
              شاید بدون eeprom هم بشه راش انداخت
              http://www.xilinx.com/support/documentation/application_notes/xapp058.pdf

در مورد پروگرامر من یه نقشه jtag تو اینترنت پیدا کردم و بستم ولی جواب نداد اما یه پروگرامر که خریدم
              و اتفاقا نقشش هم %90 همونه کار کرد فرقش هم فقط تو دو تا دیود این مدار بود البته ic من هم سوخته و حالا نمیتونم
              تست کنم اگه کسی ساخت و جواب گرفت لطفا شماتیک نهایی رو اینجا بزاره من برا پروژه کارشناسیم نیاز دارم

در ضمن اون پروگرامر برای cpld ها در Boundary scan mode جواب داد ولی برای fpga من فقط در حالت slave serial mode تونستم جواب بگیرم
              اگه کسی برای fpga هم تونست با Boundary scan mode کار کنه لطفا بنویسه چون برای کار با chipscope لازمه

این هم آدرس نقشه پروگرامری که بستم
              http://toolbox.xilinx.com/docsan/3_1i/data/common/jtg/dppb/appb.htm

من یدونه xc2s100'گرفت و امروز اون رو مونتاژ کردم اما آخر سر دیدم تمام vcco ها , زمین ها به هم اتصال کوتاه شده
              البته زمین ها و vccoها هر کدام جداگانه از داخل IC به هم متصل هستند و اگر جایی اتصالی کند ما در همه پایه ها نتیجه رو می بینیم
              اما من هر چه زیر ذره بین دنبال محل اتصال گشتم چیزی پیدا نکردم ممکنه در اثر حرارت زیاد ic سوخته و باعث این اتفاق شده باشه ؟

لطفا نظر بدین چون موندم اگه اینم سوخته باشه چیکار کنم
              راستی من xc2s50رو 17000 تومن و xc2s100 رو 23000 تومن خریدم
              اینا تهران قیمتش چقدره ؟
              در ضمن ارزونترین fpga موجود تو بازار قیمتش چقدره ؟

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علیرضا کجوری
                سلام
                به فایل( Xilinx In-System Programming Using anEmbedded Microcontroller (xapp058هم یه نگاهی بنداز
                شاید بدون eeprom هم بشه راش انداخت
                http://www.xilinx.com/support/documentation/application_notes/xapp058.pdf

در مورد پروگرامر من یه نقشه jtag تو اینترنت پیدا کردم و بستم ولی جواب نداد اما یه پروگرامر که خریدم
                و اتفاقا نقشش هم %90 همونه کار کرد فرقش هم فقط تو دو تا دیود این مدار بود البته ic من هم سوخته و حالا نمیتونم
                تست کنم اگه کسی ساخت و جواب گرفت لطفا شماتیک نهایی رو اینجا بزاره من برا پروژه کارشناسیم نیاز دارم

در ضمن اون پروگرامر برای cpld ها در Boundary scan mode جواب داد ولی برای fpga من فقط در حالت slave serial mode تونستم جواب بگیرم
                اگه کسی برای fpga هم تونست با Boundary scan mode کار کنه لطفا بنویسه چون برای کار با chipscope لازمه

این هم آدرس نقشه پروگرامری که بستم
                http://toolbox.xilinx.com/docsan/3_1i/data/common/jtg/dppb/appb.htm

من یدونه xc2s100'گرفت و امروز اون رو مونتاژ کردم اما آخر سر دیدم تمام vcco ها , زمین ها به هم اتصال کوتاه شده
                البته زمین ها و vccoها هر کدام جداگانه از داخل IC به هم متصل هستند و اگر جایی اتصالی کند ما در همه پایه ها نتیجه رو می بینیم
                اما من هر چه زیر ذره بین دنبال محل اتصال گشتم چیزی پیدا نکردم ممکنه در اثر حرارت زیاد ic سوخته و باعث این اتفاق شده باشه ؟

راستی من xc2s50رو 17000 تومن و xc2s100 رو 23000 تومن خریدم
                اینا تهران قیمتش چقدره ؟

با تشکر

با سلام
                جالبه من هم یک دفعه برای کار با CPLDهای سری xc9572 دقیقا همین مدار رو که شما لینک دادید رو بستم ولی جواب نگرفتم البته قبلا درست کرده بودم و جواب میآ‌داد ولی جدیدا اصلا کار نکرد. یعنی دوبار بستم ولی جواب نگرفتم. در آخر هم به صورت مستقیم پایهآ‌های jtag رو به پورت پارالل متصل کردم (البته یه مقاومت باهاش سری کردم). یعنی بافر سر راه رو برداشتم. جالبه که جواب داد واقعا گیج شدم که مشکل از چی بود از پورت، پروگرمر یا خود cpld ؟

دیدگاه

من فکر نمیکنم به این سادگی بسوزه. اگه از زیر آیسی خطوط رد شدن باید قبل از مونتاژ دقیق چک کنین. اگر هم سوختگی آیسی باعث اتصال کوتاه شده باشه ولتاژ منبع تغذیه صفر نمیشه بلکه آیسی به شدت داغ میشه. به نظر من اگه آیسی داغ بشه که الفاتحه(مارو هم شریک غمت بدون چون همدردیم) :cry2: وگرنه آیسی سالمه(ما رو در خورن شیرینی سهیم کن). :wow:

اینا تهران قیمتش چقدره ؟
                  من همین الان قیمت گرفتم 25 تیر 87

فروشگاه مجید کو 66736448
                  XC2S50 قیمت 15 هزار تومان
                  XC2S200 قیمت 30 هزار تومان
                  XC3S400 قیمت 40 هزار تومان

فروشگاه ایران الکترونیک 66713727
                  XC2S50 قیمت 18 هزار تومان
                  XC2S100 قیمت 21 هزار تومان
                  XC2S200 قیمت 25 هزار تومان
                  XC3S400 قیمت 37 هزار تومان
                  XCV2000 قیمت 900 هزار تومان :eek: از سری VIRTEX

فروشگاه جوان 66728460
                  XC2S200 قیمت 21 هزار تومان
                  XC3S400 قیمت 35 هزار تومان

فکر کنم داری پول کم میاری افتادی تو سراشیبی

دیدگاه

سلام
                    فکر کنم داری پول کم میاری افتادی تو سراشیبی
                    پول کم آوردن که خوبه اگه سوخته باشه باید برم کمیته امداد امام خمینی خودمو معرفی کنم

در ضمن این برد هم مجددا یه مبدل pqfp به dip هست و هیچ خطی از زیر آیسی رد نشده
                    و من هنور به این آیسی ولتاژ ندادم و با مالتی متر اتصالی اون پایه ها رو دیدم

در مورد مبدل هم نخندید چون آیسی قبلی قشنگ پروگرام شد و یه مدار کوچیک هم روش راه انداخته بودم که یهو سر یه بی احتیاطی آیسی سوخت

کسی برای chipscope نظری نداشت ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tanbakoo

سلام
                      دوست عزیز من هم هر کاری کردم در حالتBoundary scan mode نشد .
                      شما موفق شدید .
                      ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه

سلام
                        میشه توضیح بدید این مدهای پروگرم کردن چه فرقی با هم دارند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X