اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرعت سنج خودرو با adxl202

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرعت سنج خودرو با adxl202

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان
    بنده در حال ساخت یک سرعت سنج با استفاده از سنسور شتاب سنج adxl202 هستم که دچار مشکل شدم اولا اینکه مفهوم 12.5% در رابطه
    12.5%/(a(g)=(t2/t1-0.5
    یعنی چه یعنی برای میکرو چطور باید برنامه بنویسم 12.5%به معنی 12.5تقسیم بر 100 است؟
    دوم اینکه از نظر فیزیک اندازه گیری سرعت با استفاده از شتاب امکان پذیر است اگر جواب بله است چگونه؟ رابطه آن چیست؟
    ممنون می شم کمکم کنید

پاسخ : سرعت سنج خودرو با adxl202

سلام، :smile:

در مورد سرعت اینجا بحث شده:
    http://forum.sparkfun.com/viewtopic.php?p=50865&sid=cf4d5a8b9c9e56c21e16 3fa591bde559

این فایل هم مفیده:
    http://www.analog.com/Analog_Root/static/pdf/library/applicationNotes/mems/ADXL202.pdf
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
      آقا این رابطه ها در فیزیک بیان شده اوا رابطه حرکت ایت اگر از این رابطه مشتق بگیریم به سرعت میرسیم اگر از این رابطه هم مشتق بگیریم به شتاب میرسی

پس در مواردی که سرعت ثابت است چون مشتق آن صفر میشود پس شتابی وجود ندارد که اندازه گیری شود

دیدگاه

سلام .
        اولا در مورد اون %12.5 . این عدد یعنی به ازای شتابی معادل 1g یعنی شتابی معادل شتاب زمین ، با اندازه 12.5% عرض پالس خروجی تغییر می کند .
        اگه شتاب مثبت بود ، عرض پالس زیاد میشه و در واقع pw بالا می ره و بر عکس ...
        ثانیا در مورد مساله فیزیکی باید بگم که فکر کنم از شتاب باید انتگرال بگیری و تو برنامه نوسیت کافیه در t یا هنوم مدت زمان اندازه گیری شتابو ضرب کنی .
        موفق باشی .
        من شکوفایی گلهای امیدم را در رویاها می بینم ,
        و ندایی که به من می گوید , گر چه شب تاریک است ,دل قوی دار سحر نزدیک است .

دیدگاه

با سلام
          منظور از 5/12 در صد یعنی به ازای افزایش و یا کاهش هر g شتاب (همون که تو فیزیک میخوندیم نیروی گرانش زمین معادل 9.8 و در حقیقت شتابی که اگه یک جسم از بالای زمین و از حالت سکون آزاد بشه با این شتاب به سمت زمین سقوط آزاد میکنه و همیشه واسه راحتی کار توی تمرینها 10 در نظر میگرفتیم) 12.5 در صد به پهنای یک موج خروجی نسبت به صفر ، افزوده و یا کاسته میشود.
          برای اندازه گیری پهنای پالس توسط میکرو : با لبه بالا رونده پالس، کانتر رو فعال کن. و با لبه پایین روندش کانتر رو غیرفعال کن. الآن عرض یک پالس رو اندازه گرفتی. با همین روش عرض صفر رو هم اندازه بگیر. اگه پهنای یک و صفر رو جمع کنی پهنای کل پالس رو داری. و با تقسیم یک به کل پالس ، شتاب رو داری. به عبارت دیگه اگه شتابت یک g باشه نسبت یک به تمام عرض پالس 12.5 در میاد.
          برای تبدیل شتاب به سرعت کافیه شتاب رو در زمان ضرب کنی. اما پیشنهاد میکنم از این سنسور برای سرعت استفاده نکنی چون خطای اندازه گیری زمان در خطای اندازه گیری شتاب ضرب میشه و ممکنه به سرعت نور بررسی و قانون انیشتن رو زیر پا بزاری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ertebat
            با سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان
            بنده در حال ساخت یک سرعت سنج با استفاده از سنسور شتاب سنج adxl202 هستم که دچار مشکل شدم اولا اینکه مفهوم 12.5% در رابطه
            12.5%/(a(g)=(t2/t1-0.5
            یعنی چه یعنی برای میکرو چطور باید برنامه بنویسم 12.5%به معنی 12.5تقسیم بر 100 است؟
            دوم اینکه از نظر فیزیک اندازه گیری سرعت با استفاده از شتاب امکان پذیر است اگر جواب بله است چگونه؟ رابطه آن چیست؟
            ممنون می شم کمکم کنید
            نوشته اصلی توسط ma_bazrafshan
            ....
            پس در مواردی که سرعت ثابت است چون مشتق آن صفر میشود پس شتابی وجود ندارد که اندازه گیری شود
            با سلام
            قبلا هم در رابطه با سنجش سرعت توسط adxl202 بحث شده ، این چیپ صرفا برای سنجش شتاب طراحی و ساخته شده و در درون آن سنسوری معروف به " میکرو استرین گیج " (( اگه اشتباه نکرده باشم )) ، وظیفه تبدیل نیروی مکانیکی بوجود آمده از شتاب لحظه ای و یا دورانی به یک ولتاژ و یا فرکانس متناسب با آن نیرو را عهده دار میباشد . و برای سرعت سنجی خودرو مناسب نمیباشد . ( در صورت نیاز ، به طرح مثالی ساده ، خواهم پرداخت )
            اصولا برای سنجش سرعت لحظه ای خودرو ، تعداد پالسهای روی خروجی گیربکس در کسری از ثانیه شمارش شده و با محاسباتی ، عدد خروجی نمایش داده میشود .

دیدگاه

دوستان اگر کسی توانسته با سنسور adxl330 کار کنه و به طور کامل با کارکرد اون در جهت زاویه سنجی آشنایی داره لطفا به من ایمیل بده که یه پروژه خوب براش سراغ دارم
              gladiator200350@yahoo.com
              بدنم را بدون مومیایی و تابوت به خاک سپارید تا اجزا بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X