اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی عیب یابی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی عیب یابی مدار

با عرض سلام و روزبخیر خدمت همه دوستان.
    من یه مداری دارم که روی PCB بسته شده، یکی دو ماه باهاش کار میکردم و عالی بود تا اینکه خواستم از باتری لیتیوم (لیتیوم سه تایی) به جای باتری های یه بار مصرف 12 ولت استفاده کنم. من چون رشته ام الکترونیکی نیست متاسفانه بدون در نظر گرفتن میزان جریان ایجاد شده توسط باتری لیتیوم، همین که به برد زدمش، بوی سوختگی رو احساس کردم و سریع قطعش کردم. حالا از دیروز که خواستم با باتری های سابق تستش کنم کار نمیکنه. مدار من روی دو تا برد مجزاست که برق از اولی به دومی میره. وقتی برد اول رو به تنهایی میزنم رگولاتور 7805 درست کار میکنه و بدون افت پتانسیل روی ورودی و خروجی هست، اما همین که برد دوم رو بهش وصل میکنم افتی در پتانسیل دارم (خروجی رگولاتور 4.3 حدودا) و میکرو درست عمل نمیکنه(یعنی طبق برنامه ای که داخل میکرو ریختم فقط چند خط اول رو اجرا میکنه و تا آخر نمیره و مجدد میره اول برنامه)فک کردم حتما کریستال سوخته، عوضش کردم ولی جواب نداد، همه مقاومت ها سالمن!!!خازنها باد نکردن. :-\
    البته بگم که روی برد دوم بلوتوث HC05 دارم و همین طور یک شتاب سنج. خروجی های شتاب سنج درست کار میکنن. بازم تاکید میکنم دوتا برنامه رو که تست کردم میکرو فقط چند خط اول رو اجرا میکنه و دوباره میره اول برنامه. میکرو هم عوض شد، تمام قطعات برد دوم هم تعویض شد به جز بلوتوث و شتاب سنج.
    قطعات برد اول: میکرو PIC16F877A، کریستال و خازن 22پیکوفاراد، مبدل ADC0804
    قطعات برد دوم: شتاب سنج ADXL335، بلوتوث HC05، تقویت کننده AD620, LM358N و ماژول ولتاژ منفی tc7660 و یکسری مقاومت و خازن عدسی و سرامیکی.
    نظر شما چیه؟ دلیل افت ولتاژ و به دنبال اون درست کار نکردن میکرو چیه؟ خازن ها رو عوض کنم؟ بلوتوث رو مطمئن نیستم مشکل داره یا نه، چیکارش کنم؟(چون لحیم شدن میخوام شما راهنمایی بفرمایید بعد جداشون کنم) :sad:

پاسخ : چگونگی عیب یابی مدار

سلام

اگه شماتیک داشته باشید بهتر میشه دربارش فکر کرد , حتی اگر به صورت بلوکی باشه

میکروها با پایین اومدن ولتاژ تغذیه , فرکانس کاریشون هم پایین میاد , البته تا 4 ولت نباید مشکلی باشه :-?
    تغذیه قبل از وارد شدن به رگولاتور 5 ولت به جای دیگه ای هم میره ؟
    ولتاژی کا به مدار آسیب زد چقدر بود ؟
    نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
    تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

نه به جایی نمیره. آخرین بار ولتاژ در حدود 9 ولت بود که مستقیم میره به رگولاتور 7805. ولتاژ باتری لیتیوم 11 بود که نباید آسیب بزنه چون من با آداپتور تا 12 هم به ورودی رگولاتور می دادم. آمپر بالای باتری میتونه آسیب زده باشه؟

دیدگاه

سلام

من روی این موضوع بیشتر فکر کردم , اولین و ساده ترین مشکلی که میتونه به وجود بیاد و به ذهنم رسید رگولاتور 5 ولتتونه , من حدس میزنم ولتاژ بالای باتری ( 11 ولت ) به این رگولاتور آسیب زده , و فکر میکنم آداپتور شما ( 12V ) چون توان تامین جریان رو نداشته دچار افت ولتاژ میشده و به رگولاتور آسیب نمیزده , و باتری چون توان تامین جریان رو داشته تا 11 ولت ورودی رگولاتور رو بالا برده و رگولاتور آسیب دیده , البته اینا فقط یه تصور و مطمئن نیستم

آمپر بالای باتری میتونه آسیب زده باشه؟
        خیر به طور کلی مشکلی ایجاد نمیکنه , میزان جریانی که از باتری کشیده میشه بستگی به مقاومت مدارتون داره , حتی اگر از باتری ماشین استفاده کنید , ولی ولتاژ بالا مشکل ساز هست
        نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
        تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

ببخشید من هویه ام مشکل پیدا کرده بود. امروز تونستم رگولاتور 5 ولت رو عوض کنم ولی باز مشکل حل نشد. بلوتوث رو هم جدا کردم. فایده ای نداشت. نظر دیگه ای ندارید؟ کلاً مدار و از اول ببندم چی؟ :angry: دیگه کم آوردم. واقعا نمیدونم دردش چیه

دیدگاه

سلام به همه دوستان. مشکل از خازنهای سر کریستال بود. عوض کردم درست شد. اما از ترسم نمی تونم برم سمت باتری لیتیوم.
            من دقیقا باید چه چیزی رو در این باتری ها چک کنم؟ ولتاژ در حدود 11 ولته و برای اندازه گیری آمپرش هم مولتی متر رو گذاشتم روی 200m آمپر و پراب ها رو زدم به com و 20A. از 100 شروع کرد به پایین اومدن و سر 6.6 ثابت شد. من یه آداپتور هم دارم که مشکلی باهاش ندارم. ولتاژش 9 و آمپرش هم مثل باتری لیتیوم گذاشتم سر 200m، عدد ثابت 13 رو میده.
            چکار کنم؟ اصلا اگر بخواهیم از باتری های لیتیوم در مدار استفاده کنیم، اصولش چیه؟

دیدگاه

یه خازن 10 میکروفاراد گذاشتم سر باتری. درست شد خدا رو شکر :wow:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X