اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک چند سوال کوچیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک چند سوال کوچیک

دوستان عزیز من چون الکترونیک در تخصصم نیست مزاحم شما شدم تا یک چند تا چیز رو بپرسم

1. شارژ و دشارژ خازن چیه و چجوری میشه این کارو انجام داد
    2. تست خازن روی مولتی متر دیجیتالی رو میخواستم
    3. منظور از اتصال کوتاه
    4. تست سلامت دیود با مولتی متر دیجیتالی

من تو اینترنت خیلی گشتم ولی یا خیلی گنده توضیخ داده بودند یا من حالیم نمیشد

پاسخ : یک چند سوال کوچیک

سلام
    1- منظور از شارژ ذخیره جریان برق توسط خازن و منظور از دشارژ مصرف جریان ذخیره شده در خازن هست .
    به شکل ساده ساده یعنی بهش برق وصل کنی شارژ میشه و برق رو ذخیره میکنه و اگه برق ذخیره شده رو مصرف کنی دشارژ میشه ولتاژی که بهش وصل میکنی هم نباید از ولتاژ خازن بیشتر بشه البته اگه علاقه ای به دود جادویی قطعات الکترونیک نداری

2-با مولتی متر دیجیتال در صورتی که خازن سنج داشته باشه میشه مقدار ظرفیت خازن رو دید . اگر نداره فقط میتونید خازن های الکترولیت رو ببینید شارژ و دشارژ میشن یا نه (به وسیله قسمت ولت متر) در صورتی هم که امکانات دیگه ای داشته باشند برای خازن (معمولا ندارند) میتونید از سایر پارامترهای خازن هم مطلع بشید.
    در کل اگه شک داری خازن های الکترولیت رو تست نکن بنداز دور چون زیاد خراب میشن :biggrin:

3-یعنی همون اتصالی خودمون یا به عبارت دیگه اتصال سیم های مثبت و منفی منبع تغذیه یا سیم های برق

4-بستگی به مولتی متر و دیود هم داره تا حدودی ولی روش کلی اینه
    اگه مولتی متر تستر دیود داره توی حالت دیود میزاریدش و به دو طرف دیود میزنید از یه طرف یه عدد رو باید نشون بده و از سمت دیگه عددی رو نباید نشون بده
    عدد نشون داده شده هم ولتاژ افتاده روی دیود هست.
    اگر تستر دیود نداشت میزارید روی اهم متر و از یه طرف باید مقداری مقاومت نشون بده و از سمت دیگه نباید نشون بده(مقاومت نشون داده شده به هیچ دردی نمیخوره فقط تست عبور جریان هست این روش زیاد دقیق و مطمن نیست)
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X